Брюксел: Българите дишат вреден за здравето въздух!

ЕК представи оценката си за състоянието на природата у нас
6 фев 2017 20:18, Елка Василева
56
Брюксел: Българите дишат вреден за здравето въздух!
Снимка: архив, Булфото

Европейската комисия представи докладите за изпълнението на политиките за опазването на природата в държавите от ЕС.

В доклада за България се посочва, че нашата страна е постигнала значителни подобрения на екологичните показатели от присъединяването си към ЕС през 2007 година. Макар че българското законодателство правилно отразява екологичните изисквания, договорени в ЕС, прилагането им все още остава предизвикателство, се посочва в документа.

Качеството на въздуха продължава да буди сериозно безпокойство, отбелязва комисията.

Още по темата

Строителството в зоните от мрежата "Натура 2000", слабото прилагане на политиката за опазване на природата и биологичното разнообразие, слабата администрация, както и липсата на съответните планове за управление и цели за защита на местата от мрежата са някои от главните заплахи за природата и биологичното разнообразие в България.

Първите планове за управление на речните басейни показват значителни пропуски, които са видни от много слабата обработка на градските отпадъчни води.

Показателите за питейната вода в България достигат високи равнища на съответствие, а над 90 на сто от водите за къпане са с добро и отлично качество.

Основните предизвикателства, пред които е изправена България по прилагането на политиката и законодателството на ЕС в областта на околната среда, са осигуряването на по-добро опазване на човешкото здраве чрез прилагане на ефективни решения за намаляване на замърсяването на въздуха; осигуряване на инвестициите, необходими за извършването на подходящо събиране и пречистване на градските отпадъчни води; ефективно прилагане на природозащитното законодателство, пише в доклада.

С относително скромни усилия България би могла да се справи по-добре с проблеми, за които вече съществува солидна основа от знания и добри практики, посочва ЕК.

Комисията препоръчва нашата страна да осигури изпълнението на приетия план за управление на отпадъците и на програмата за предотвратяване образуването на отпадъци, включително мерките за закриване и възстановяване на всички депа за отпадъци, които не отговарят на изискванията, и прилагането на принципа "плащаш, колкото изхвърляш". Препоръчва се прилагането на истинска защита на обектите по "Натура 2000".

България е дадена за пример с добрия си план за управление на отпадъците. Отчита се, че нашата страна отговаря почти изцяло на изискванията за качеството на питейната вода.

От друга страна България няма всеобхватна програма за политика за кръгова икономика. Въпреки нарастващото търсене на екологично чисти изделия и услуги заинтересованите страни все още се въздържат да инвестират в тези области.

България следва да наблегне на изпълнението на задължението си за разделно събиране на отпадъци, за да се повиши преработката на сметта, като се даде предимство на разделното събиране на биологичните отпадъци.

Българското Черноморие е застрашено от наземните източници на замърсяване (органични вещества от река Дунав). Рибният запас в Черно море намаля значително през последните три десетилетия, като разнообразието на рибата за търговски улов от около 26 вида е спаднало до само шест вида. България трябва да завърши процеса на определяне на специалните защитени зони от мрежата "Натура 2000", да въведе природозащитни цели и мерки, да осигури достатъчно възможности за запазване или възстановяване на видовете и местообитанията, препоръчва ЕК.

За реките се отчита, че само 47,2 на сто от естествените повърхностни водни обекти у нас са с добро или много добро екологично състояние, а 34 на сто от силно променените или изкуствените водни обекти имат добър или много добър екологичен потенциал. Според ЕК причината е в пропуски в системата за наблюдение, оценка на вредните въздействия и методологиите за класификация на състоянието на водните обекти.

Измерванията показват, че българите в цялата страна дишат въздух, който се определя като вреден за здравето и това има значителни икономически последици за производителността на труда и за системата на здравеопазването.

България е с най-високите концентрации на фини прахови частици в градска среда измежду всичките 28 държави на ЕС.

Това прави България държавата в ЕС с най-висок дял на външни разходи, свързани със замърсяването на въздуха, което води до загуба на над два милиона работни дни и над 11 000 случая на преждевременна смърт годишно.

Високото енергийно потребление на икономиката предполага по-висок от средния дял на приходите за екологично данъчно облагане чрез енергийното данъчно облагане. Въпреки това българската екологична насоченост на данъчната система остава под въпрос, тъй като делът на приходите от данъци за замърсяване е под средния дял за ЕС. Правилното прилагане на съществуващите екологични данъци въз основа на принципа "замърсителят плаща", включително и за замърсяването на въздуха, депонирането на отпадъци и енергийните източници може да помогне за промяната на поведението на данъкоплатците и да допринесе за постигането на екологичните цели, заявява ЕК.

Нестабилните политики и липсата на доверие в основни обществени институции като съдебната система, представляват значителни пречки пред инвестициите в българската икономика. Корупцията остава сериозен проблем и отговорът на националните власти на този проблем продължава да се възпрепятства от слабите и разпокъсани институции, пише в доклада. 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до 13Въздуха в Париж мирише на Африка!
12
0
 
13
 
! Отговори
user преди 7 години
Интересно как е въздухът в Париж :)Сигурно мирише на лалета и поради тази причина има ограничения на автомобилите.
11
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Интересно, че и от Брюксел взеха да сравняват на преди и след "Демокрацията". Вълнува ги колко вида риба се ловели в Черно море преди "30 години"...И нас и вълнува защо за 30 години я докарахме до най-страшната ни национална катастрофа. Няма млади, няма здрави, няма образовани..останаха само пенсионери, ромовете и "умните и красивите"...
10
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ами спрете ни го, щом е вреден!
9
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Дали не готвят да ни внасят и качествен *** и ***, дишайте еко *** от ЕС срещу съответната сума разбира се. Къде си бе Юнкере ела да ти целуваме краката, ти си нашия спасител ех с какво удоволствие ще ни отървеш от мръсния въздух над Пирин и Рила.
8
0
 
20
 
! Отговори
И що тъй? преди 7 години
След 27 години демокрация и 10 години членство последиците са налице.
7
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ей, вашата кожа. а кой кой затвори реакторите без време. По-чиста и евтина енергия от АЕЦ няма и няма и да има... Това само някой френски плъх го е съчинил...
6
0
 
17
 
! Отговори
от Брюксел преди 7 години
Предлагаме да ви закрием всички ТЕЦ-ове и останалите ви шепа заводи, и да купувате всичко от електроенергия до паста за зъби (от нас), за да почнете да дишате свеж планински въздух.
5
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
След цигарения дим, сега и въздухът ще ни спрат. Преди беше лесно, имаше непушачи. А сега ще има ли недишащи?
4
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
не трошките са проблем, проблема е къде фащ ще си продават скъпият втечнен газ. Нищо чудно кюмюра и дървата да ги забранят след няколко години. Който има пари да плаща - ще седи на топло
3
0
 
8
 
! Отговори
решението преди 7 години
Да се спре тоз въздух , веднага!
2
1
 
15
 
! Отговори
смЕх преди 7 години
Аман от "грижи" тия от как се "грижат" за нас нищо не остана сега и въздуха ни бил кофти да си гледат работата в тая умряла територия нищо не работи от какво е това измислено замърсяване май е само в главите на грантовите зелени НПО-та???
1
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Е какво да дишаме бе, дайте да не дишаме вече или ни готвите данък въздух !? Aми елате пречистете въздуха като сте много загрижени аман от препоръки и не забравяйте да си приерете трошките 3-та ръка дето ги набутахте тука за да си оправите ''прекрасната'' икономика.