Франция: "Тръмпизиране" на президентската кампания

Критики срещу медиите валят и от ляво, и от дясно
28 фев 2017 21:24, Елка Василева
8
Франция: "Тръмпизиране" на президентската кампания
Снимка: архив, Reuters

Усилените от социалните мрежи критики срещу медиите се множат от от ляво и от дясно във френската президентска кампания - стратегия, наподобяваща тази на американския президент Доналд Тръмп, пише Франс прес.

Крайнодясната кандидатка Марин льо Пен, която редовно протестира срещу, по думите й "активисткото отношение" на медиите към нея, през последните седмици засили нападките си срещу четвъртата власт, на фона на свързани с нея скандали.

На митинг в град Нант, Западна Франция, в неделя председателката на Националния фронт обвини журналистите, че "истерично агитират за любимеца си" центриста Еманюел Макрон и по-специално спомена бизнесмена Пиер Берже, който е един от собствениците на всекидневника "Монд".

В другия край на политическия спектър крайнолевият трибун Жан-Люк Меланшон, който още от 2010 г. говори за журналистиката като за "скапана професия", продължава с неприязънта си към медиите.

Кандидатът на "Непокорната Франция", който започна свой канал в YouTube, за да заобиколи "традиционните медии", обвини неотдавна държавното радио Франс ентер в "нелоялност" и агенция Франс прес, че е публикувала "две неверни съобщения" за позициите му по Сирия.

През ноември 2016 г. той поименно атакува журналистка от "Монд", говорейки за "нещастните авторчета на статии, които са се впили в темата си като миди за скала".

Според специалиста по история на медиите Патрик Евно "нападките срещу журналистите не са нещо ново, има ги още през 30-те години" и от страна на бивши президенти като Де Гол, Помпиду и Митеран.

"Положението сега обаче е много по-изострено. Политиците са все по-малко уважавани, журналистите също и всеки прехвърля вината на другия, докато обществеността гледа", отбелязва той.

В началото на февруари кандидатът на десницата Франсоа Фийон обвини медиите, че искат "да го линчуват" заради предполагаемите фиктивни назначения на съпругата му. "На мен никога не са ми правили официална корекция на данъчна декларация", каза той, имайки предвид онлайн медията Медиапар. Тогава браншовата организация "Репортери без граници" изрази безпокойство от "зловонната обстановка".

Според специалиста по политическа комуникация Доминик Волтон е настъпил един "добре символизиран от Тръмп етап", в който политици "се опитват да се съюзят с общественото мнение срещу медиите" в някакъв вид "реванш".

В САЩ Доналд Тръмп превърна в своя запазена марка нападките срещу "непочтените" медии и определи някои от тях като "врагове на народа". Администрацията му дори забрани на редица водещи медии ("Ню Йорк таймс", Си Ен Ен или Политико) достъп до брифинга на Белия дом.

Неотдавна заместник-председателят на Националния фронт Флориан Филипо използва формулировка на американския президент и обвини АФП във "фейк нюз" (фалшиви новини) по повод справка за предизборните платформи на кандидатите.

"Начинът, по който Тръмп предизвиква съда и обижда медиите, с "фейк нюз"-а и всичко останало, става пример за подражание от Фийон и Марин льо Пен", отбелязва университетският преподавател Ерве льо Бра.

Директорката по информационните въпроси на агенция Франс прес Мишел Леридон посочва, че "откакто Тръмп беше избран, критиката и дори тормозът над медиите се превърна в стратегия за някои политици".

"Те използват термина "фейк нюз" за информации, които са верни, но не им харесват. Няма да реагираме на всеки случай поотделно, за да не участваме в тази виртуална и нездравословна игра на пинг-понг. Най-добрият ни отговор е да сме възможно най-точни", казва тя.

Директорът на "Монд" Жером Фенолио подчертава, че "за да създадеш впечатлението, че си против системата, най-лесното е да удряш по медиите" и че сравнително новата възможност за преки обръщения на политиците "в блогове или Тwitter" създава "обстановка на напрежение" около журналистите.

Според неотдавнашна анкета на института Одокса, макар и французите да се съмняват в безпристрастността на журналистите, 74 процента смятат, че отправяните от политиците критики най-често са "начин да избягват неудобни въпроси".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
2
 
2
 
! Отговори
Мънго Джери преди 7 години
Определено медиите немогат да минат за невинни и обикновенно са в основата на всякакви издънки
7
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
НЯМА НУЖДА КРЕМЪЛ ДА СЕ МЕСИ, ТЕ САМИ ЩЕ СЕ САМОИЗЯДАТ.
6
2
 
0
 
! Отговори
Armagedon преди 7 години
лъжата става основа на демокрацията в последно време.Така например в САЩ ги лъжат, че са върхът а Президента им Тръмп казва в речите си,че отново ще направи САЩ най велики.Че ще го направи с цената на стотици милиони човешки жертви няма съмнение.А като казва че ЕС си отива,то може да му се вярва,защото ЕС е американско изобретение и най-вече защото започва да им пречи. Доказателство за думите ми са преките договори с отделните страни по жизнено важни теми и практики на САЩ засягащи интересите им
5
5
 
1
 
! Отговори
Паисий преди 7 години
Не прозира, а явно се вижда дългата ръка на Кремъл. Това стана и в САЩ, това сава и в България. На всякъде има продажници. Във Франция са националистите, тук са руските слуги ***, Каракачанов, Сидеровч и цяла плеяда "родолюбиви" българи.
4
2
 
1
 
! Отговори
Хм преди 7 години
Все пак добре е,че политиците имат възможност да контактуват директно(през Интернет) с избирателите,без посредничеството на медиите!Също и избирателите имат повече възможности да се информират-монополът на традиционните медии е разбит на практика.Което не пречи да се ръсят лъжи на поразия.
3
2
 
2
 
! Отговори
Дзъ преди 7 години
В България нямаме журналистика, така че практиките в статията не важат за нас
2
2
 
5
 
! Отговори
ффф преди 7 години
Ами фалшиви са CNN BBC и т.н. затова и не ги гледам повече от 5г.
1
3
 
7
 
! Отговори
Американ преди 7 години
Българските вестници, влкючително и този, са разпространители на fake news горе-долу от както съществуват.