Марк Рюте – холандският майстор на консенсуса

Запазената му марка е спокойното решаване на кризи
15 мар 2017 21:08, Елка Василева
8
Марк Рюте – холандският майстор на консенсуса
Марк Рюте. Снимка: архив, Reuters

Холандският премиер Марк Рюте се гордее със своя оптимизъм. Той бе подлаган многократно на изпитание през шестте години, откакто той е на поста. През този период страната му потъна до дъното на икономическата криза и бе потопена в траур от свалянето на пътнически самолет в Източна Украйна и броени дни преди парламентарните избори влезе в най-тежкия дипломатически скандал от години - със съюзника от НАТО Турция.

50-годишният лидер от придобиващата все по-десен уклон Народна партия за свобода и демокрация (НПСД) признава, че носи белези от двата си мандата на премиерския пост. В същото време премиерът настоява, че именно той e ръководителят, от когото Холандия се нуждае в бурни времена, пише Асошиейтед прес.

Историк и бивш мениджър по човешките ресурси в британско-холандската мултинационална компания Юниливър, Рюте е класически майстор на консенсуса, който е работил с опозиционни партии, за да помогне за прокарването през парламента на реформи, благодарение на които Холандия е в силен подем след рецесията.

От 2012 г. неговата коалиция с левоцентристката Партия на труда има крехко мнозинство в долната камара на парламента, но търси постоянно подкрепата на опозиционни формации и в нея, и в горната камара за нови закони.

Спокойното решаване на кризи и изграждане на мостове се превърна в запазена марка на Рюте като премиер.

"Силата да удари с юмрук по масата и каже: "Ще направим това, ще отидем там", холандският министър-председател не притежава това", каза самият той в телевизионно интервю по различни теми миналата година.

Рюте стана лидер на НПСД през 2006 г., побеждавайки твърдолинейната бивша министърка за имиграцията Рита Вердонк в една болезнена битка. Той затвърди своите позиции, като изгони Вердонк от партията на следващата година, след като тя го разкритикува, че пази мълчание по имиграционния въпрос.

С увеличаването на популярността на антиислямския популист Герт Вилдерс през последните години Рюте обаче също "зави надясно" по теми като националната идентичност и имиграцията.

Холандският премиер дори си спечели подкрепата на Вилдерс за своето първо правителство на малцинството през 2010 г., като се съгласи на по-твърда
имиграционна политика в замяна на неговата поддръжка при ключови гласувания.

Популистът свали кабинета само 18 месеца по-късно, когато отказа да подкрепи пакет със сурови мерки за икономии, който Рюте искаше да прокара през парламента, за да извади Холандия от икономическата криза.

Вилдерс бе наказан от гласоподавателите на следващите избори, а Рюте се върна на власт в коалиция с Партията на труда и сега обещава да не работи след днешните избори с крайнодесния политик, когото обвини, че "си тръгва", когато "нещата загрубеят".

Най-емоционалният момент през втория мандат на холандския министър-председател дойде със свалянето на пътнически самолет на Малайзийските авиолинии над Източна Украйна на 17 юли 2014 г. Всички 298 души на борда, много от които холандци, загинаха.

"Най-лошото нещо, което преживях като премиер - при това моите страдания са минимални в сравнение с тези на роднините - бе ужасяващото бедствие с полет Ем Ейч 17", каза той в телевизионното интервю. "Да изпратим ли войници или не? Можем ли да влезем в региона, за да доведем нашите хора у дома?"

В навечерието на днешните избори за 150-членната долна камара на холандския парламент Рюте се озова в центъра на дипломатически скандал с Турция, след като отказа да позволи на двама турски министри да водят кампания в Холандия за референдума за конституционните реформи в Турция с цел даване на повече правомощия на президента Реджеп Ердоган.

Решението, взето в събота, предизвика размирици в Ротердам и гневна реакция от страна на Турция, но бе възприето като затвърждаващо имиджа на холандския премиер на силен лидер преди изборите в собствената му страна.

"Рюте е ключов играч в (този конфликт), тъй като е министър-председателят", заяви в телефонно интервю политологът от Амстердамския свободен университет Андрей Кроуел. Така че той и НПСД могат да кажат: "Ние сме онези, които наистина защитават вашите интереси; ние сме онези, които слизаме в окопите, за да защитаваме Холандия." 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още по темата: ХоландияМарк Рюте
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
2
 
! Отговори
Айде , айде....ха,ха преди 7 години
Западните левичари и комунистите от ПКК------нямат нищо общо с вероизповеданията!ТОЧНО ЗА ТОВА ОТ ТЯХ СТАВАТ----ЧУДЕСНИ, КОМУНИСТИ , НАЦИОНАЛИСТИ И ТЕРОРИСТИ !/..като др.Коба...ха,ха,хааааа/
6
1
 
3
 
! Отговори
ЕРДОГАН Е ПРОРОК ! преди 7 години
ПАК СЕ ОКАЗА ПРАВ!Е...КАК ДА НЕ ГЛАСУВАМЕ СЕГА ...ЗА ДОСТ??!
5
0
 
4
 
! Отговори
Волф Месинг преди 7 години
Първите резултати показват, че Рюте получава 31 места, а Вилдерс - 19. Тези, които за пореден път оплакваха Европейския съюз, могат да си обършат сълзите и сополите.
4
1
 
1
 
! Отговори
име преди 7 години
свобода и демокрация е партията ... за ислямистите . гради мостове за халифата и руши моста на "популиста" .тия са братя с оланд.-да не допуснем крайно десните. вие работите за десните . но първо ще докарате ислямистите .
3
3
 
4
 
! Отговори
Правоверен преди 7 години
А ще приеме ли единствената мирна религия?! Много сме силни сме муахахаха. Скоро ще му се наложи. Вече имаме един кмет, по нататък и министри и така до дупка
2
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Този ли е дето доведе ЕС до хуманитарна, политическа и икономическа криза ? И икономическа война с Русия ? Това ли е новата Меркел ?
1
1
 
7
 
! Отговори
Bis преди 7 години
Chudna bulgarska rabota?! Vsichki asfaltovi bazi v Bulgaria sa chujdestranni....li?Zer bulgarite ne mogat da imat asfaltovi bazi li?!