Екстремизъм, Европа – предизвикателства за Макрон

Позицията му в Европа ще е по-силна, когато Великобритания напусне ЕС
Обновена: 16 май 2017 07:02 | 15 май 2017 22:47, Елка Василева
17
Екстремизъм, Европа – предизвикателства за Макрон
Еманюел Макрон. Снимка: Reuters

Най-младият президент на Франция, току-що встъпил в длъжност, се изправя пред непосилната задача да обедини разделената страна, разкъсвана от страхове заради тероризма, хроничната безработица, имиграцията и отношенията й с останалата част от Европа, пише Асошиейтед прес. Ето някои от предизвикателствата пред Еманюел Макрон след положената клетва в неделя.

Разделена Франция

Профсъюзите вече започнаха протести срещу Макрон - привърженик на бизнеса, центрист и бивш министър на икономиката, - когото възприемат като предател, защото докато е бил в правителството, е премахнал някои защитни механизми в трудовия пазар.

Още по темата

Като президент Макрон планира по-дълбока реформа - да ореже данъците за компаниите и да намали социалните вноски, да инвестира повече в технологии и да спомогне за по-свободна търговия.

Плакати из Франция вече изобличават Макрон като "наследник" на непопулярния вече бивш президент Франсоа Оланд или като подставено лице на едрия бизнес. В неделя той обеща "да помири и обедини" французите и да възстанови доверието към великата някога страна, измъчвана от усещане за упадък и e притисната от глобализацията.

Французите се опасяват от културното, икономическото и религиозното въздействие на имиграцията и се съмняват в способностите на Франция да съперничи на гиганти като Китай и Google.

Протести, съпроводени с насилие, хвърляне на яйца и враждебност, смущаваха кампанията на Макрон и победената му крайнодясна конкурентка Марин льо Пен. Мръсната кампания отблъсна някои избиратели от двамата кандидати и предложените от тях мерки. На балотажа на 7 май бе забелязано голямо увеличаване на броя на избирателите, които се въздържаха от гласуване или пуснаха бели или невалидни бюлетини. Те бяха една трета от електората.

Парламентарно обратно броене

За да може да управлява както трябва, прохождащото движение "Република, напред!" на Макрон ще трябва да събере мнозинство в парламентарните избори следващия месец. Това няма да бъде лесно. Макрон е първият президент на Франция, избран като независим.

Съперниците, подкрепили Макрон на президентския балотаж, за да се противопоставят на Льо Пен, сега се мобилизират да го победят на двата тура от парламентарния вот на 11 и 18 юни с цел техни партийни членове да бъдат избрани в Националното събрание. На изборите ще бъдат разпределени всички 577 места в събранието.

Ако друга партия спечели мнозинство, Макрон ще бъде принуден да посочи премиер от тази партия - ситуация, която французите наричат "съжителство". За последен път във Франция имаше "съжителство" по времето на президента Жак Ширак през 1997-2002 г., който го описваше като състояние на "парализа" .

Ако партията на Макрон се представи зле, той може да бъде принуден да направи коалиция, което е често срещано в много европейски страни, но донякъде необичайно за Франция.

Европа

Избирането на проевропейския Макрон за президент на втората по размери икономика в еврозоната предизвика облекчение из Европейския съюз. Позицията на френския президент в Европа ще стане по-силна, когато Великобритания напусне ЕС през 2019 г. Тогава Франция ще стане единствената страна в съюза с ядрено оръжие и постоянно място в Съвета за сигурност на ООН.

В победната си реч Макрон се зарече "да възстанови отношенията между Европа и хората, които я създават". Символично в понеделник в Берлин германският канцлер Ангела Меркел ще бъде първият чуждестранен лидер, с когото той ще се срещне като президент.

Но бъдещата стабилност на блока далеч не е сигурна. Преговорите за развода между ЕС и Великобритания може да станат неприятни, а популистки вот в съседна Италия може да отхвърли ЕС. Антиевропейският лозунг на Льо Пен "Франция на първо място" имаше отзвук сред широки слоеве в страната. Тя водеше кампания за премахване на еврото и произвеждането на референдум за членството в ЕС. Задача на Макрон ще бъде да покаже на избирателите на Льо Пен, че ще изпълни обещанието си за фундаментална реформа в 28-членния блок.

Защита на Франция

При над 230 убити в екстремистки атаки във Франция от 2015 г. досега Макрон трябва да покаже, че има ясен план за защита на французите от тероризъм. Бившият банкер стартира президентската си кампания с план за справяне с екстремистките нападения, като задължи интернет компаниите да дават достъп до криптирани съобщения.

Но Льо Пен се опита да го обрисува като слаб и неопитен по въпросите на сигурността, докато самата тя предложи свой план - да бъдат екстрадирани лицата, които са в списъците на заплашващите сигурността, и да бъде изкоренен ислямският екстремизъм.

През първия си ден на поста Макрон посети военна болница и обеща да направи всичко необходимо, за да се пребори с екстремизма и авторитаризма и да коригира крайностите в насоките на света и следи за свободата". 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


17
Още по темата: ФранцияЕманюел Макрон
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
1
 
4
 
! Отговори
Dedoviq преди 6 години
Това, което дойчланд не успя да направи преди 70 години със сила го направи в днешно време с икономика..... Завладя Европа и сега всички трябва да й лижат *адника. Това и ще прави и макарончо, ще лиже кафявата цифка на шмеркел....
12
1
 
3
 
! Отговори
Страхил преди 6 години
Реалност, скоро всички управляващи политици в Европа ще бъдат назначавани от ФАЩ,от фамилии Морган,Рокфелер,Варбург и главния Ротшилд.Зло идва от ФаЩ.
11
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За съжаление фракталното представяне на близкия хаос се констатира статистчески. Чрез контролиране на локални флуктуации се губи представи на потенциала на динамичния вискозитет, а осредняването на параметрите на средата води до нейната промяна в зависимост от прости ентропиини фактори.
10
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А пред бабата за която е женен какви са предизвикателствата?
9
1
 
6
 
! Отговори
ф преди 6 години
Франция без Англия даже нямаше да е държава камо ли велика сила.Спомнете си за Чърчил ,който спаси Франция.Напротив,Франция остава в обятията на Дойчланд и не виждам изход освен да си подарят ядрените ракети на Берлин .
8
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тестен макарон и глетав бабохлебец.
7
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Голяма реклама, много позитивен имидж, а той продължава да си е неопитен и ненадежден. Понеже е бабоeб бабите го лансират и не му правят спънки, както действат с всеки нормален човек. И накрая той ще им плати с вашите ресурси. Дойче веле ли я пусна и тая статия? За първи път позитивна статия за някого от тях. Може единствено да означава, че не е читава тая работа.
6
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нима зомбираното евростадо ще разбере,че това откровено създание на Ротшилд ще бъде нещо различно от "богоизбрания" народ,таково,каквато е и Меркел и болшинството от натиканите във властовите институции на всички държави от ЕС,включителни и в нашата "територийка"?!Разберете,управляват ни представители на "богоизбраните",независимо,под какви гойски имена са прикрити и докато това не бъде разбрано и не се реагира навреме,жална му е майка на гойското стадо!
5
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Егати олигифрените от предните коментари..
4
2
 
14
 
! Отговори
Щирлиц преди 6 години
Като си помисля,че и ние имахме подобен *** до неотдавна,направо се възгордявам,ц,ц...
3
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Предизвикателствата првд макарон,са кога по скоро да олиже дъррртото цвете на меркелина!
2
1
 
16
 
! Отговори
Теди преди 6 години
Сигурно ще се справи. Щом може да вдига макарона от 64 годишна баба :)))))))
1
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Горките французи, овчици добрички, скоро всеки ще се страхува да отиде дори за уикенд там.