Нападат Меркел в нета: Злата вещица умира в края на приказката!

Атаките идват от страна на десни активисти
13 сеп 2017 22:00, Елка Василева
87
Нападат Меркел в нета: Злата вещица умира в края на приказката!
Ангела Меркел. Снимка: архив, Reuters

Канцлерът Ангела Меркел е обвинявана, че води скучна предизборна кампания. Но нападките на социалните медии срещу нея и оскърбленията, с които тя се сблъсква в хода на кампанията, са всичко друго, но не и бледи.

Ангела Меркел навлезе този месец в надпреварата за Бундестага в момент, когато социологическите анкети й отреждаха победа в една кампания, която изглежда скучна в сравнение с тези в САЩ, Великобритания и Франция.

Но това е официалната кампания. Кампанията, протекла в социалните медии и по време на предизборните обиколки на Меркел в части от страната, никак не бе скучна.

"За щастие, злата вещица умира в края на приказката", вещаят противници на Меркел в "меме", в което най-влиятелният лидер в Европа е изобразена като вещицата, дала на Снежанка отровната ябълка.

Чуват се призиви "да се сложи край на диктатурата на Меркел" и твърдения, че тя е работела за страховитата тайна полиция в комунистическа Източна Германия.

Разпространяват се и безкрайни истории за сексуални посегателства, извършени от мигранти.

Междувременно лидерите на дясната националистическа партия "Алтернатива за Германия" /АзГ/ са изобразени в положителна светлина във фотомонтаж като революционери от съветски тип, а в текста под снимката са наречени "бъдещето на Европа".

Наистина, когато Меркел предупреди по-рано тази година, че изборите през септември ще са най-трудните, на които някога се е борила, тя вероятно вече е очаквала оскърбителните тиради срещу себе си в социалните медии, както и враждебността, с която бе посрещната на много места по време на предизборната си обиколка. На една от предизборните срещи тя беше ударена в бедрото от хвърлен по нея домат.

Друг фотомонтаж показва един от лидерите на "Алтернатива за Германия", Фрауке Петри, да държи новороденото си германско бебе, докато Меркел е прегърнала бежанец, а председателят на левоцентристките социалдемократи и някогашен алкохолик Мартин Шулц държи бутилка алкохол.

"Гласувайте мъдро в чии ръце оставяте Германия", се казва в текста към снимката.

Изборите на 24 септември се провеждат две години след решението на Меркел да отвори границите на Германия, за да пусне в страната над 1 милион бежанци, блокирани в Унгария.

Оттогава подкрепата за "Алтернатива за Германия" не спира да расте и анкетите сочат, че тя се превръща в първата голяма ксенофобска партия от Втората световна война насам, която ще влезе в Бундестага, националния парламент.

Кампанията в социалните медии е безпрецедентна за парламентарни избори в Германия, но аналитици поставят под въпрос ефективността на посланията.

"Обикновено те са много впечатляващи, но не успяват да привлекат нови последователи", заяви Бен Нимо, анализатор в американско-европейския мозъчен тръст "Атлантически съвет".

Крайнодясната Националдемократична партия на Германия /НДП/, заедно с АзГ и други ксенофобски групи са част от добре организиран контингент от протестиращи, сипещи обиди срещу канцлера по време на нейните предизборни срещи, крещящи "Чупката!", освиркващи я и надуващи свирки и пищялки.

"Над сто патриотични опоненти на Меркел показаха, че им е писнало от политиката й на проникване на чужденци", написа един потребител на Facebook, имайки предвид демонстрантите.

"Меркел още не е арестувана, но всичко е възможно", добави той, наричайки канцлера "мамче на търсещите убежище".

Германия изглежда е подготвена да отблъсне вълната от разпространявани фалшиви новини и кампаниите за дезинформация, каквито имаше по време на изборите във Франция и Съединените щати.

Сега властите се тревожат, че изборната кампания може да бъде извадена от релси в последните й дни в резултат на изтичане на конфиденциална информация, както стана и в САЩ, и във Франция.

През 2015 г. компютрите в Бундестага бяха хакнати и беше откраднат голям обем поверителни материали. Парламентарна комисия по-късно стигна до заключението, че атаката вероятно е била извършена от екип от руски хакери.

"Това е въпросът за 16-те мегабита: къде са имейлите? Знаем, че са били източени голям обем данни", каза Нимо.

На 1 октомври в Германия влизат в сила строг закон срещу езика на омразата, предвиждащ глоби до 50 милиона евро за социалните медии, ако те не изтеглят подобно съдържание в рамките на 24 часа.

Това не спря разпространяването в мрежата на истории за изнасилвания и насилия, извършени от бежанци и мигранти - оказали се често пъти недоказани и неприлични - като начин за разпалване на страховете на гласоподавателите от пристигащите чужденци.

"Бежанците - истинската опасност за нашето общество", заяви самозваното издание за медийна критика Journalistenwatch в статия, придружена от снимка на мъж със сгъваем нож, вървящ след жена в тъмен подлез.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още по темата: германияангела меркел
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари