Брюксел спира финансиране и... стартира промяната в BG

Новината смути управляващите в София
5 май 2018 15:35, Петя Славова
287
Брюксел спира финансиране и... стартира промяната в BG
Снимка: Reuters

Брюксел ще има право да спира финансирането за страни-членки на Евросъюза, които не издържат новия "тест" за върховенство на закона. Това предвижда първият план за разходите на Европейския съюз след Брекзита, пише Дойче веле.

Тази седмица Еврокомисията представи проектобюджет в размер на 1,3 трилиона евро за периода 2021-2027 година. Това внушително число ще се опита да запуши празнините, зейващи след излизането на Великобритания от ЕС. Наред с това ЕК ще създаде механизъм "върховенство на закона", който ще обвързва отпускането на пари от еврофондовете със съблюдаването на европейските ценности и стандарти. Предлага се възможност за спиране или ограничаване на еврофинансирането за страни, в които има проблеми с върховенството на закона.

Идеята

Новината смути управляващите в София, макар тази идея да не се прицелва точно в България. Адресатите са ясни и бяха посочени веднага: Унгария и Полша, които вече открито се разбунтуваха и отказват да прилагат решенията за мигрантските квоти. Полша е в спор с ЕС и заради реформата на Конституционния съд. В Унгария пък премиерът Орбан спечели изборите с лозунга "Да спрем Брюксел!", като освен това гръмко обяви, че иска да изгради една "нелиберална държава" и да забрани дейността на онези НПО, които се намесват в политиката.

Още по темата

Идеята, определяна като “съществено нововъведение”, има силната подкрепа на Франция, Германия и Холандия, но отсега е ясно, че предстоят бурни дебати. Първите реакции не закъсняха: Будапеща заяви, че няма да се остави да бъде изнудвана, а Варшава оповести, че ще се изправи срещу всеки бюджетен план на ЕС, който не балансира нуждите на отделните страни-членки.

На фона на всичко това британското издание "Таймс" обобщи, че новият бюджет "заплашва да институционализира растящото разделение между Изтока и Запада". И сякаш за да потвърдим, че никога не можем да бъдем със Запада, българските власти бяха сред първите, които реагираха срещу предлагания механизъм.

Още в същия ден, малко сред представянето на европейския проектобюджет, финансовият министър Владислав Горанов формулира българската позиция по казуса. Според него не е нормално върховенството на закона да бъде критерий при разпределянето на еврофондовете за кохезия и селско стопанство, тъй като това може да бъде използвано като инструмент за политическо вмешателство и за неравно третиране на държавите-членки. А равнопоставеността, припомни министърът, стои в основата на европейските договори.

Всъщност, каква друга може да бъде позицията на държава, която е под европейски мониторинг именно заради проблеми с върховенството на закона. Дори заветното европредседателство не доведе до отменяне на наблюдението, въпреки всички опити за лобиране от страна на София.

Разбира се, не България е поводът за прозрението на ЕК. Малката ни държава изглежда твърде незначителна, за да бъде причина за подобни мерки. България обаче е илюстрация как една страна, присъединила се преди повече от десет години към ЕС, не успява да покрие нито критериите, нито стандартите на Общността. Успява обаче да консумира средства от европейския бюджет. А усвояването им служи предимно за пиар акции и имиджови начинания, укрепващи една власт, за която човек би могъл да си помисли, че нито иска да подобри качеството на живот на гражданите си, нито иска да модернизира държавата.

Според "Таймс", Брюскел "заплашва да спре парите на източните автократи". Да, Борисов не влиза в тази група. Но не защото ситуацията в България е кой знае колко по-добра от тази в Унгария например, а защото дори на фона на Унгария страната ни изглежда по-скоро второстепенна.

Българският модел

А всичко е всъщност толкова просто: именно липсващото върховенство на закона е причина за кажи-речи всички неуспехи на България. Премиерът Борисов гради вече трети мандат върху европейските фондове. И върху липсващото върховенство на правото. Не една и две журналистически разработки са осветявали модела на “рекет” с европейски средства, при който общините на ГЕРБ работят по проекти с финансиране от Европа, а тези, които не са засвидетелствали вярност към управлението, тънат в нашенската си мизерия.

За разплитането на корупционните модели има една-единствена предпоставка - върховенство на закона. Ако то беше факт, моделът не би бил такъв. А разтурването му би довело както до срутване на мита за европейската ориентация на страната ни, така и до рухване на властта.

Моделът на управление в България, установен от ГЕРБ и всевъзможните им партньори, се крепи на два основни темела. Първият са еврофондовете, които гарантират "откупуване" както на обществено одобрение, така и на институционална вярност (което също е форма на корупция).

И вторият - тоталното срастване между изпълнителна власт и репресивен апарат (дори няма нужда да припомняме разговора "Ти си го избра"). Именно тяхното обвързване гарантира управлението. Докато развързването им, както се готви да направи Брюксел, може да се окаже първата крачка към демаскиране на мнимата европеидност на българската власт. А сриването на “европейското лице" на Борисов може най-сетне да доведе до качествена промяна в манталитета на българските властници.

Разбира се, всичко това може и да не се случи. И тогава ние ще продължим да упрекваме Брюксел за двойните стандарти при храните, а той нас за двойните стандарти по отношение на демокрацията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


287
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
228
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
:D голям смях, ГЕРБ се жалват, че трябва да има върховенство на закона ... пак ресорът на Цецка засегнат ...
227
0
 
16
 
! Отговори
1 преди 5 години
сега вече,"големия премиер"сам ще си подаде оставката,след спирането на финансирането,и кранчето се затваря,няма обществени поръчки,няма стириопор,няма магистрали по 8км.
226
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Гузен негонен бяга
225
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дано, и на мен ми се живее в нормална държава.
224
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
231 Ама в саксии или в гората ще е осаденето ?
223
0
 
4
 
! Отговори
гн.ЦАЦАРОВ преди 5 години
Моля всички коментирашти в форума.Да дават сигнали за корумпирани чиновници,да се знаят имената им.Зада може след време даги осадим по барзата процедура.С уважение гн.ЦАЦАРОВ
222
1
 
8
 
! Отговори
BezEmotsia преди 5 години
СТАТИЯТА Е КАТО ПОЛЕТ НА АВТОРСКА ФАНТАЗИЯ, А НЕ Е АНАЛИЗ
221
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Lele msle ami sega ot kade schte zuzkate milioni komisionni be golemzi na bg
220
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Da razsledvat ,kade otidoxa parite ot evrofondovete.Kak za malko vreme edni zabogatqxa mnogo bez da razbirat ot zemedelie.Da razsledvat hyrobajanahtinata v tezi evrofondove.Da razsledvat v blagoevgradsko ,kak Valeri Timev hef na podzemlenata v blagoevgradsko podari na svoqt badjanak 100 000 bez dase e zanimaval s zemedelie.Molq prokyrora na balgariq da razsledva tozi 4inovnik,komisiqta dase sezira..
219
3
 
3
 
! Отговори
KOKO преди 5 години
AUUUUUU, AKO BRJUKSEL NAISTINA SPRE KRAN4ETO?????? AMI OT KADE SHTE KRADAT,,ONIJA GORE,,-UZAS
218
1
 
2
 
! Отговори
Koloyyyyyyyyyyyyyy преди 5 години
Bulgarite ne zaslujavat i cent poveche te razgrabiha sobstvenata si darjava i nalcinsvo i se sluchay i evropa nagli kradci ste bokluci
217
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Създаване на още един повод,за санкциониране на туземното стадо!Бандата,която е на власт ще си взима своето,а остатъка за раята ще намалява,в зависимост от санкциите - да не си мислят тузмците,че бандите от властта не са се подковали с обсужващи ги закони?!Имат си и за коните и за магаретата и брюкселските зелки с пръст не могат да ги бутнат,а и въобще не искат - местните слуги им трябват точно такива,за да могат лесно да ги управляват!Просто една причина за ограбване на раята - нищо друг
216
4
 
12
 
! Отговори
demograph преди 5 години
Съпротивата срещу върховенството на закона показва мафиотското лице на българската политическа върхушка. От тук натам е въпрос на време преобръщането към Руслямия. Става ясно че "мръсните" евра са добре дошли, но само ако мо е да се крадат. Иначе, минаваме на "чисти" рубли. Натам вървят нещата.
215
12
 
18
 
! Отговори
16183 преди 5 години
До АнонименКогато живеехме без Брюксел имахме работеща икономика, умниче. Сега нямаме производство на стоки, които да продавваме. Работещите предприятия са обслужващи спрямо чужди компании. Брюксел иска да спре грабежът и измамите с евросредства. Ако това стане, България реално напредва, но се разпада моделът Борисов.
214
18
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не ни трябват мръсните ви евра...живели сме без вас, ще ни бъде и след вас.
213
12
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Малки и незначителни сме били. Ми защо не ни освободите от тоя"съюз" тогава? Малки малки, но вноски внасяме наравно с големите, не печелим толкова.Кой( му) е малък?:D
212
17
 
11
 
! Отговори
sdg преди 5 години
Много глупости написани на едно място,от авторката.Сякаш преди Борисов цъфтяхме и връзвахме,или е имало по дибро върховенство на закона?Като пример да дам,спирането на еврофондовете на БСП,както,и че,мониторинга е сложен на БГ,при влизането ни в ЕС,а не заради упраелението на Борисов.
211
13
 
11
 
! Отговори
ДА преди 5 години
До Анонимен 229ЖИВЕЕ СВОБОДНА И НЕЗАВИСИМИ БЪЛГАРИЯ-ВЪН ОТ МАФИОТСКАТА СТРУКТОРА ЕС....!!!!!!!
210
13
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Алкохолиците бягат от руските степи, никой не иска да живее в русия
209
16
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да живее България и ЕС.Русофилите - в Сибир.