Южен Тирол – едно тлеещо огнище на сепаратизъм в Европа

Сега е в състава на Италия, но векове е австрийска земя
28 май 2018 21:44, Елка Василева
100
Южен Тирол – едно тлеещо огнище на сепаратизъм в Европа
Снимка: архив, Reuters

Сепаратизмът, подобно на отровен тумор, разяжда тялото на днешна Европа. Шотландия иска да се отцепи от Великобритания, Каталуния - от Испания. Фламандските сепаратисти мечтаят за собствена, небелгийска държава. Съображения си имат и корсиканците, претендиращи да са специална територия на Франция. Част от северноирландците смятат, ако Brexit-ът не успее, да повдигнат въпроса за връщане в състава на Ирландия. Може да се посочат и още няколко огнища на сепаратизъм в Балканския регион и в Източна Европа, пише Владимир Швейцер, "Независимая газета".

Нищо чудно в най-скоро време нови главоболия да сполетят лидерите на ЕС заради друг европейски регион, където остава в латентно състояние исторически нерешеният въпрос, свързан с немскоезичното население в единната италианска държава. Става дума за Южен Тирол, пратен от историческите съдбини - Сенжерменския договор от 1919 г., сключен между страните победителки в Първата световна война - в състава на Италия, макар векове наред да е бил австрийска земя.

Италия реши участта на военния си трофей с присъщия на победителите цинизъм. Част от жителите бяха насилствено депортирани в Австрия, на мястото им пък бяха заселени италианци от южните области на полуострова. Положението на немскоезичното малцинство се влоши още повече, след като властта бе поета от фашистите на Мусолини. В сферата на образованието и културата немският език всъщност бе забранен. Премахната бе и автономията на немскоезичните общини, а местната администрация се назначаваше от централните италиански власти.

Щом нацистите взеха властта в Германия, това съвсем не донесе промени към по-добро за коренното немско население, още по-малко след Аншлуса от 1938 г., когато вече не ставаше дума за независима австрийска държава, исторически включваща южните тиролци според самите тях. Крайно заинтересован от помощта на Мусолини, Хитлер подкрепи искането му южните тиролци да се репатрират на територията на Третия райх.

Също като нацистите италианските фашисти смятаха, че по време на съвместната им борба първо с демократичния Запад, а през 1941-45 г. със Съветския съюз, въпросът за етническото малцинство в Южен Тирол изобщо няма съществено значение. Достойнството и правата на немскоезичното малцинство в Южен Тирол все така бяха потъпквани чак до разгрома на италианския фашизъм през 1944 г., а след година и на нацизма в Германия.

Ситуацията не се промени коренно и след 1945 г. Въпросът за връщане на Южен Тирол в състава на Австрия не бе актуален, защото до 1955 г. страната все още нямаше пълна независимост и суверенитет. Но дори когато Австрия възстанови с Държавния договор своя суверенитет и доброволно стана неутрална, положението остана на нивото на Парижките споразумения от 1946 г., сключени от премиера на Италия Алчиде де Гаспери с австрийския външен министър Карл Грубер. Тези споразумения оставяха Южен Тирол част от Италия, но като автономно провинциално образувание с доста незначителни права за немскоезичното малцинство.

С италианската конституция от 1948 г. бе създадена административна териториална единица Трентино-Алто Адидже, в която немскоезичното население стана явно малцинство, защото изкуствено бе завишен броят на италианскоезичните граждани.
Фактически това оформи административно една "ябълка на раздора", затруднявайки за десетилетия напред не само отношенията между двете езикови общности в региона, но и междудържавните отношения на Италия и Австрия. Несклонили глава пред такава съдба, южните тиролци постоянно влизаха в сблъсъци и с италианската полиция, и с местните националисти. През 1960-1970 г. се стигаше и до терористични акции, с които радикалите сепаратисти се опитваха да насочат вниманието на международната общност към очевидната за тях несправедливост.

В решаването на проблема се намесиха и международните организации. През 1960-61 г. външният министър на Австрия Бруно Крайски постави от името на страната си въпроса за Южен Тирол пред 15-ата сесия на Общото събрание на ООН. И отбеляза в словото си, че "само чрез създаването на автономна област Южен Тирол може истински да бъде изпълнен Парижкият договор от 1946 г.". Австрийските искания предполагаха да се осъществи договореното равноправно използване на италианския и на немския в автономното формирование, да се осигури предвиденият равен за италианци и австрийци достъп до държавни длъжности.

Важно бе също искането да се възстанови автономията на Южен Тирол, сиреч да се премахне областта Трентино-Алто Адидже. Включването на европейските структури в решаването на въпроса доведе през 1962 г. до конференция в Женева, на която Австрия, получила външна подкрепа, успя да издейства по-широко самоуправление за немскоезичните жители на Южен Тирол.

Постепенното решаване на южнотиролския въпрос навлезе в нов етап, когато се оформяше Европейският съюз. Доколкото уставът на организацията не допуска членство на държави с взаимни териториални претенции, Италия и Австрия трябваше да препотвърдят предишните си споразумения, засягащи Южен Тирол. Имаше и още една причина, която пречеше на уреждането на тези отношения в рамките на ЕС - оплакването на Австрия пред ООН от 1962 г., че Италия не изпълнява изцяло споразуменията за Южен Тирол. Австрия оттегли жалбата си едва през април 1992 г. А правителството на Италия не само призна за правомерни всички предходни споразумения за Южен Тирол, но призна и правото на Австрия да контролира занапред ситуацията в тази нова италианска административна единица.

Следващият четвърт век южнотиролският проблем като част от проблемите на ЕС запазваше латентния си конфликтен характер. От една страна, властите на Италия невинаги изпълняваха на практика постигнатите вече договорености за автономия, което предизвика ред конфликти с местното немскоезично население. От друга страна, в самата автономна област течеше доста остра борба между умерените автономисти в лицето на Народната партия на Южен Тирол и сепаратистите от Партията на свободата на Южен Тирол.

Докато първите, както личи от програмата им, "заемат позиция в защита на германците и ладините от Южен Тирол (. . .) и потвърждават правото на самоопределение на Южен Тирол", радетелите за "свобода" разпределяха акцентите другояче. В програмните им документи се казваше, че Южен Тирол има право "на самоопределение чрез референдум за политическото му бъдеще, право неограничено да се използва родният език, да бъде спряна италианизацията на училищното възпитание".

Началото на 21-и век добави важен външен фактор в южнотиролския конфликт. Години дотогава австрийските политически партии отразяваха доста умерено ситуацията в Южен Тирол, смятайки я за решена в рамките на правната система на ЕС, но щом на политическата арена в страната излязоха националистите от Австрийската партия на свободата, нещата значително се изостриха. Участието й в австрийското правителство заедно с Австрийската народна партия (2000-2006 г.) и след това от декември 2017 г. показва, че АПС е готова да отвори нов фронт в борбата под лозунгите на национализма.

При все че АПС насочва нападките си главно срещу имигрантите, програмата й от 2011 г. ясно очертава и южнотиролския въпрос: "Австрия брани интересите на германците и ладините от Южен Тирол, представлява интересите на всички бивши поданици на Хабсбургската монархия, чийто роден език е немският. Стремим се към единство на Тирол, защитаваме правото на самоопределение на Южен Тирол и подкрепяме сдруженията на нашите сънародници".

Влязла в коалиция с Народната партия, АПС настоя върху южнотиролския проблем да се акцентира в изявление на правителството от декември 2017 г. Там бе посочено, че немскоезичните граждани на Южен Тирол имат право да получат и австрийско гражданство наред с италианското. С оглед на факта, че властите в Австрия смятат референдумите за ефикасен начин да бъдат решени много проблеми, включително международни, няма защо по този път да не тръгне и самоопределението на Южен Тирол.

При крайно нестабилната италианска вътрешнополитическа ситуация е възможно въпросът за териториалните претенции на Австрия към Италия в най-близко бъдеще пак да застане на дневен ред в Европа, твърде разклатена заради сепаратизма и в други региони.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


100
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Pardon, s futurologkukuto.
42
16
 
1
 
! Отговори
Само САЩ преди 5 години
САЩ няма да го позволят.
41
9
 
12
 
! Отговори
Додо преди 5 години
Бъркаш нещо Елкe! Такъв конфликт в Южен Тирол не може да съществува, защото и Австрия и Италия са членки на ЕС, а Брюксел, както ние, Българите, добре знаем, поставя като първо условие за приемане в ЕС изискването държавата на няма неуредени тероториални претенции със съседите си! Нали с това уверение и Бойко призна Македонска история, език и култура!? Или пък, да не би Брюксел да ни е излъгал, и щом ги приемат в ЕС в държавчето край Вардар мощно ще запеят старата си песен *** татари?
40
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кога ли ДАНС ще забранят таа Медия?
39
8
 
4
 
! Отговори
Kurt Wagner преди 5 години
Франция държи изконни германски и италиански земи..Ница и Марсилия са италиански..а от град Реймс на изток и юг всичко е германско--с глвни градове МЕТЗ И СТРАССБУРГ .Време е Германия да си върне своите стари земи от 19 век---от Дижон до Брест Литовск и МЕМЕЛ и Паланга в Литва . И НА ЮГ ДО ХЪРВАТИЯ, КОЯТО ДА СИ РАЗДЕЛИМ ЗАЕДНО СЪС СОРБИЯ И ИТАЛИЯ .
38
3
 
6
 
! Отговори
юбералес преди 5 години
Немците в южен Тирол нямат проблеми или по-малко права от италианците. Още от 1938г. те получиха културна автономия и немският език е официален в областта - всички надписи, в училища и ВУЗ, в полицията и т.н. са на немски. Дори поддръжката на домашния хладилник е от австрийска фирма.
37
11
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
45, аз слава Богу не съм българин! Горещо благодаря на Господ, че не съм!
36
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Бългapaците след 20 години са аут и никой нема да помни долнопробното крадливо, мързеливо, нечистоплътно и завистливо горско племе! В света има неотменимо равновесие!
35
2
 
8
 
! Отговори
Двоен стандарт преди 5 години
Не смятам за нормално да се отнема правото на хората да се самоопределят, като национална принадлежност след, като ревностно се защитава правото им в ЕС да се самоопределят по полова принадлежност и вероизповедание. Може да си хомоосексуалист, но нямаш право да си фламандци, каталунец или БАСК и да претендираш за собствена нация, територия и държава, но за кюрди и албанци е привилегия.
34
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Истината е, че между двама турци и трима ***, разликата е единствено в бройката!
33
11
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Истината е, че между двама българи и трима ***, разликата е единствено в бройката!
32
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хора, защо наричате немскоговорящите в южен Тирл малцинство!? Не знам дали сте ходили там, но италианския не се използва.
31
11
 
4
 
! Отговори
Факт преди 5 години
И с Тирол и без Тирол, Шотландия или Каталуния - с тях или без тях - ЕС е бита карта.
30
3
 
10
 
! Отговори
Grom преди 5 години
Отново прекрасен пример за неадекватните договори от Версайската система след края на ПСВ и натворените глупости и простотии от Англия и Франция. Жалко само, че точно тези 2-те държави Велики сили така и не получиха разплата... Вече 100 години. А Близкият Изток никога няма да се оправи. Отново заради същите договори.
29
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Европа е изкуствено понятие, няма такова нещо като Европа.
28
2
 
8
 
! Отговори
Щирлиц преди 5 години
Нещо за западните покрайнини,Беломорска Тракия, одринско,северна Добруджа?Ама нали сте европейци,а не българи...
27
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Cмpaдливи ceляни, запомнете че правилното е абитУриент, а не диалектното абитЮрент! Разбирате ли oтпaдъци? Айде повторете го по сто пъти, дано ви остане нещо у пpocтите тикви, че ми писна да слушам ceлски диауекти!
26
2
 
5
 
! Отговори
Стамат преди 5 години
Раздробяване на малки парчета за по-лесен контрол!
25
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Отваря се много работа за ***.
24
6
 
13
 
! Отговори
Дарвин Ниврад преди 5 години
Кутията на Пандора-Националпопулизма и фашизма веднъж отворена тя не е само срещу роми,имигранти,мюсулмани,китайци,чернокожи,славяни и тнт.Тя засяга всички дори и да останат само арийци на планетата те ще се разделят на руси и чернокоси и ще се избият след това на синеоки и зеленооки и пак ще се избият...