Сърбия да избере: Демокрацията или старите й амбиции?

Принципите на Евросъюза поставиха страната пред този избор
31 авг 2018 20:35, Екип на Bloomberg
87
Сърбия да избере: Демокрацията или старите й амбиции?
Снимка: Pixabay

За да не се взривят отново Балканите, Сърбия трябва да спре да се лута и да избере между демократичните принципи на Европейския съюз, в който иска да влезе и старите си амбиции за създаване на чисти, с ясни граници, разделени етнически, национални държави. Това каза Иван Николов, ръководител на Българския културно информационен център в Босилеград, населен с етнически българи, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

По повод предстоящите избори за Национални съвети, само след 2 месеца, (етническите българи в Сърбия ще избират свой Национален съвет, в ръцете на който са съсредоточени много сериозна власт, свързана с важни въпроси за живота им), Николов съобщи, че надеждите на българите в КИЦ в Босилеград са: "изборът за Национален съвет да е освободен от хватката на сръбските националистически партии, той да се деполитизира и да стане един истински орган на малцинствата, да решава самостоятелно за образованието на българския език, за културата и официалната употреба на българския език, поне в общините Босилеград и Цариброд. Давам си сметка колко ще е трудно това". Това каза гостът и добави коментара си за обещанията след президентската среща в Белград:

"Естествено, никой няма да обещае да направи живота ни по-труден, Сърбия в момента има нужда от българската подкрепа за членството си в ЕС и затова обещава да реши проблемите за ексзистенцията и националната идентичност на българите в западните покрайнини. Досега от всички поети през юни ангажименти е направен един жест: върната е отнетата паметната плоча на жертвите на Босилеградския погром от 1917 година, но липсва разрешение за поставянето й".

Стереотипите за българите като фашисти, окупатори, в литературата, изкуството, кинематографията, където българинът винаги е с негативен лик, са наслоенията от миналото, които трудно могат да бъдат преодолени, десетилетия са били част от сръбската доктрина, каза още Николов - от науката, образованието, надеждата за разрушаването е думите на президента Вучич да са начало на нов процес.

"Изписването на българските женски имена според българската именна система е нещо, което дълбоко засяга нашата малцинствена идентичност, защото по един префинен начин ни отдалечава от нашите сънародници в България. Това е един от механизмите за асимилация и сърбизация на българското население. След срещата на двамата президенти в Сърбияе взето е соломоносвско решение – вместо жените да носят окончанието „-ов“, да се записват имената по два пъти – първо по сръбския правопис и после според българския".

Решение - абсолютно безсмислено според госта и което ще създаде още проблеми. Не е ясно на кое име ще им дават актовете за раждане, документите за самоличност и на кой език ще са те, каза още Николов.

Осигуряването на учебниците на български език е нерешен въпрос, липсва политическа воля, каза още гостът. "За да има ученици и да се обсъжда въпросът на кой език ще се обучават, първо трябва в района да има развита икономика и да имат родителите на тези деца препитание".

Българските компании, дошли да се запознаят с инвестиционните възможности в района, тъй като българският бизнес има нужда от работници и българите искат да работят се сблъскват с тромавата процедура за уреждане на личните карти – скъпа и трудна, а идеята за създаване на автобусната линия не е ясно дали е оправдана икономически, коментира Николов.

"Някои хора си намират работа в София и пътуват всеки ден, но тук в Босилеград е различно. За неквалифицирана работна ръка от шивашкия бранш, каквато търсят работодателите, те едва ли ще предприемат сами решаването на въпроса с транспорта, защото въпреки че разстоянието до Кюстендил, където са производствените бази и 40 км, се минава граница. Българският парламент не уреди едно бързо и ефективно законодателство за получаване на тези български временни карти, с които единствен може да се работи в България. Сериозно зациклят нещата, няма промяна".

Изходът за нашите сънародници, живеещи в Западните покрайнини, е да се насърчават чуждестранните предприемачи в Босилеград, да се облекчава свободното движение на хора и капитали, "да се излезе от схемата на изнудвания, рекети, от която страда бизнеса в района". Гостът коментира е поведението на Сърбия по отношение на Косово.

Вижте повече във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
7
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хората обичат държавата си. Не я продават като Ганчовците за жълти стотинки.
18
8
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз мисля че сърбите виждат какво се случва в България и в какво окаяно състояние е, така че не вярвам да искат ЕС!
17
10
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Народ с достойнство.
16
2
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това, което ни пробутва Запада не е никаква демокрация, а е вълк в овча кожа.
15
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Трябва им демокрация и да им дадем Боко за един мандат и край със Сърбия
14
13
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сърбите са родолюбци не вярвам да продадат държавата си на разни пиянки Юнкер и т.н.
13
2
 
20
 
! Отговори
Ко рекохте? преди 5 години
Демокрация ли?! Хихихи...
12
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Nick *** ти си мислиш така. За сърбете, шопите, торлаците, македонците, всичко на запад от линията Лом, Плевен, Ихтиман, Самоков, Дупница си е чисто сръбско.
11
11
 
26
 
! Отговори
На бокс ода на M.ода преди 5 години
Не ви трябва демокрация братя сърби, вижте какво се случи с нас, след вас сме с поне 20 години! Изтровиха ни, унищожиха продукцията ни, и нас почнаха вече!
10
5
 
14
 
! Отговори
Nick преди 5 години
Че Сърбия кога е искала етнически чисти държави? Ако ще са така държавите, трябва да остане само с Белградския санджак.
9
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Всички сръбски шопи да си одат в Сърбия!
8
7
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да си избират старите амбиции! Ние се прецакахме и се вързахме на тея приказки, и какво спечелихме - нищо и половина! Изобщо не им е притрябвала измислената "демокрация".
7
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Доколкото гледам напоследък сръбските интернет ресурси, членството им ЕС не се коментира толкова, колкото че шопите са прави сърбе.
6
7
 
13
 
! Отговори
Мара Муфата преди 5 години
Ние от ЕС, си можем и без сърбите.ТЕ СА ЛЮБИМЦИТЕ НА Русия.
5
3
 
26
 
! Отговори
Фалш преди 5 години
Мисля че ще бъдат малко сърбите които ще искат да са в ЕС.
4
16
 
6
 
! Отговори
Демократ преди 5 години
Да живее демокрацията! Демокрацията е най-съвършената система, никой не е измислил по-добра. Демокрацията е краят на историята, никога няма да има друга система освен демокрация. Да живее демокрацията!
3
1
 
21
 
! Отговори
О, неграмотни и... преди 5 години
Старите Й амбиции? "Медиии! Как очаквате да има и капка доверие във вас, като всичките ви публикации са минимум с поне една брутална правописна грешка???
2
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нека се взривят браво на сърбите, нежните да стягат куфарите за Ирак и другите демократични държави, кармата е лошо нещо.
1
7
 
27
 
! Отговори
Аман! преди 5 години
Аман! Аре стига сте ни я навирали тая демокрация бе! Пет пари не струва вашата демокрация. И при бай Тоше не са навирали така нагло тогавашната идеология. Махайте се с вашата деморакция, свещени крави не ни трябват. За щяло и не щяло - демокрацията. Аман!