Как британци обръщат палачинката: Първо за Brexit, сега за ЕС

"Разбрах, че страната няма да успее да се справи сама"
19 яну 2019 20:00, Елка Василева
144
Как британци обръщат палачинката: Първо за Brexit, сега за ЕС
Снимка: Reuters

След като гласуваха за Brexit на референдума от 23 юни 2016 г., някои британци промениха мнението си и сега агитират за оставане в европейския блок, пише Франс прес.

Гари Мейлин си спомня прекрасно месеците преди референдума. И защо в деня на този исторически вот е избрал, подобно на 51,9 процента от британците, да гласува за разтрогване на брака, продължил повече от 40 години.

"Исках Обединеното кралство да си възвърне суверенитета", каза 38-годишният късокос мъж с безгрижно изражение от Норич (Източна Англия).

"Регионът, в който живеех, беше до голяма степен настроен в подкрепа на оттеглянето (от ЕС). Моят депутат подкрепяше Brexit. Всичко, което чух, беше в този дух, така че аз самият стигнах до заключението, че бихме могли да обвиняваме ЕС за много проблеми", добави той.

Но днес, ако трябваше да се направи отново, "бих гласувал без колебание да остана" в Европейския съюз, каза той.

Още по темата

"Разбрах, че страната няма да успее да се справи сама", каза той. "Ако разгледаме сегашното състояние на света, с Доналд Тръмп в Съединените щати, възхода на Китай, Путин в Русия, в наш интерес е да бъдем силни в обединена Европа".

След няколко часа той ще отиде с дузина "разкаяли се" в Уестминстър, център на властта в Лондон, за да се срещне с британски депутати и да им разкаже историята си, както и защо се бори да спре Brexit. Инициативата бе организирана от движението RemainerNow, създадено по инициатива на еврофила Андрю Дейвидсън.

"Референдумът от 2016 г. ме остави в състояние на шок, аз се страхувах за страната, исках да направя нещо", каза той и изрази надежда, че движението, чието име идва от използвана ключова дума в социалните мрежи, ще "повлияе на дебата" и ще насърчи други брекзитъри да променят позициите си.

"Напрежение"

Движението възлага надеждите си на неотдавнашни социологически проучвания, които сочат, че в случай на нов референдум - вариант, изключен от правителството, но набиращ популярност във Великобритания - вотът за оставане в ЕС ще надделее (54 на сто) според обобщени резултати от проучвания на общественото мнение, направено от неправителствената организация What UK Thinks.

Тази промяна се обяснява най-вече със страха от потенциални икономически затруднения след Brexit.

"Ако сте гласували да напуснете, но знаете, че икономиката ще пострада, шансовете да гласувате отново за напускане ще бъдат намалени наполовина" каза Джон Къртис, преподавател по политика в университета "Стратклайд" (Шотландия), интервюиран от АФП.

Кристофър Орам, с брада и тъмно яке с качулка, е в същата ситуация. През 2016 г., успокоен от обещанията за бъдещето, които правеха брекзитърите, той гласува за развода.

"После чух да се говори, че ще напуснем единния пазар и митническия съюз. Това е шокиращо, защото консерваторът Даниел Ханан каза, че никой не говори за застрашаване на отношенията ни с митническия съюз и единия пазар", каза 28-годишният мъж, живеещ в Дорсет (в югозападната част на острова).

"Обещанията, които ни бяха дадени, не бяха спазени", каза той и призна, че го е "срам", че не е проучил повече въпроса, преди да пусне бюлетината си в избирателната кутия. "Не опитах да се информирам лично. Повярвах на това, което говореха хората по телевизията. Казах си: "Те са депутати, трябва да знаят за какво говорят".

Това, че последователите на движението открито говорят за промяната на позициите си, не остава непременно без последствия.

Гари Мейлин е бил тормозен в социалните медии. Кристофър Орам се скарал с най-добрия си приятел. "Той е очарователен човек, но гласува за напускане и все още смята, че трябва да напуснем (ЕС). Това поражда напрежение между нас и нашите половинки ни помолиха да не говорим за Brexit на масата", каза той.

Други са решили да не говорят повече с него. "Това е тъжно. Имам право да променя мнението си", добави той.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


144
Още по темата: британциBrexit
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
14
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това са платени от глобалистите протестъри или лежпери облажили се от еврофодновете подобно на нашите Гробари. Ако Великобритания не напуснат ЕС, до 10 години Полша ще ги изпревари по всички показатели.
6
9
 
72
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Махмурлука свърши. Започва отрезвяването и края на популизма.
5
14
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
СВЕТОВНИЯ Ж И Д ВСЯЧЕСКИ СЕ ОПИТВА ДА ИГНОРИРА РЕЗУЛТАТА ОТ РЕФЕРЕНДУМА ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ,ТО НЕ БЯХА ПРЕГОВОРИ,РАЗГОВОРИ БРГЗИТИ ,МРЕГЗИТИ,МЕДИЙНИ ПРОПАГАНДИ И МАНИПУЛАЦИИ И ВСИЧКО ТОВА САМО И САМО АНГЛИЯ ДА НЕ НАПУСНЕ ЮДЕО-МАСОНСКОТО НЕДОНОСЧЕ ЕС И ОТНОВО КУКЛОВОДИТЕ ДА СПРЕТНАТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ ,НА КОЙТО РЕЗУЛТАТА ДА ИМ Е УГОДЕН.ТОВА Е(ДЕМОКРАЦИЯТА) НА МАСОНИТЕ ЦИОНИСТИ.
4
20
 
41
 
! Отговори
юрдека преди 5 години
Ако се наложи Фараж ще ги бие наоще един референдум, но този път с повече.
3
16
 
66
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Българоубийци от ГРОП,вървете си,хората ви мразят и не ви дишат!
2
3
 
43
 
! Отговори
DREXIT преди 5 години
GBP = 2.22 BGN )))))))
1
35
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Повечето англичани са за Брекзит, имаше и референдум.Стига сте манипулирали.Противници на Брекзит също има, но не са много.Не може да се правят нон стоп референдуми, докато резултатът хареса на евро ге йовете и лакеите им герберасти.Англичаните са горди хора.