Brexit се задава, а Франция и Германия с нов договор

Защо Макрон и Меркел ги е грижа и ще промени ли договорът нещо?
22 яну 2019 13:23, Елка Василева
94
Brexit се задава, а Франция и Германия с нов договор
Снимка: архив, Reuters

Франция и Германия ще подпишат днес нов договор с цел отново да затвърдят мястото си в центъра на Европейския съюз.

В момент, когато Обединеното кралство напуска ЕС и нарастващата вълна от популизъм отправя предизвикателство към изконните либерални ценности на блока, новият договор се ангажира напълно да ги защити.

Има богата символика в подписването в германския град Аахен, който през вековете е преминавал от ръцете на едната страна в тези на другата и обратно, и е известен на френски език като Екс ла Шапел, пише Би Би Си.

Но в крайна сметка ще промени ли нещо договорът?

Какво има в договора?

В проектоспоразумението Франция и Германия се споразумяват да установят общи позиции и да правят съвместни изявления по важни въпроси на ЕС - формализирайки сегашното си сътрудничество. Те също така планират да действат като единна сила в ООН.

От външната политика до вътрешната и външната сигурност, двете страни се ангажират да излизат с общи позиции, като същевременно се стремят да укрепят "способността на Европа да действа автономно".

Двете страни се ангажират за:

- Задълбочаване на икономическата интеграция с френско-германската "икономическа зона"
- Развиване на военните способности на Европа, общи инвестиции за "запълване на пропуските в капацитета, като по този начин се укрепят" ЕС и НАТО
- Поощряване на създаването на "обща култура" във въоръжените сили на двете страни и съвместни разгръщания, както и френско-германски съвет за отбрана и сигурност.

За младите хора има споразумение да се наблегне върху културния обмен и да се повиши изучаването на езиците на другата страна, като целта е да бъде създаден френско-германски университет.

Има и планове за по-тесни трансгранични връзки и по-голямо "двуезичие" от двете страни на границата.

Колко амбициозно е това?

Много от тези стремежи са чувани и преди.

Точно преди 56 години в Париж бе подписана първата Съвместна декларация за френско-германско приятелство.

"Оттогава различни френски и германски правителства говорят за духа на договора от 1963 г.", казва Дирк Льофен, началник на катедрата по политология и международни отношения в университета в Констанц.

Проф. Льофен смята, че няма драстична промяна, но вместо това договорът "продължава да преследва или нагажда старите цели в условията на днешните предизвикателства".

Той изтъква икономическите планове като потенциален сигнал за следваща стъпка за по-голямо сближаване двете страни.

За Алистър Коул от Кардифския университет значението на договора се крие в неговата символика. В контекста на Европа след Brexit той смята, че е предназначен да "обяви централната роля на Франция и Германия, макар че на практика между двете страни често има разногласия".

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че ще подпише договора, "защото вярваме, че светът се е променил драстично" от 1963 г., а неща като европейската интеграция "още не са били измислени" преди 56 години.

Има ли голяма опозиция срещу пакта?

Някои държави членки на ЕС смятат, че двете страни вече имат твърде голяма власт. Държавите от Централна и Източна Европа отказаха да приемат лидерска роля на Германия и Франция по въпросите на миграцията.

"Време е да се противопоставим на френско-германската ос с италианско-полска ос", заяви десният вътрешен министър на Италия Матео Салвини в деня на обявяването на окончателния текст на договора.

Той каза това при посещение в Полша с цел да оспори господството на Франция и Германия в ЕС с помощта на евроскептичен съюз, преди изборите за Европейски парламент през май.

Самият договор бе предмет на редица фалшиви новини във Франция и имаше конспиративни теории, че Макрон ще предаде територия като част от сделката.
Френският евродепутат Бернар Моно, бивш член на Националния фронт, заяви във видеообръщение, че договорът действително ще отстъпи граничните области Елзас и Лотарингия на Германия.

Твърдението се разпространи бързо в социалните медии, въпреки няколкото опровержения в традиционните медии - и факта, че Моно изтри видеото си. Той също така заяви, че немският ще стане официален език на двете области.

Лидерката на крайната десница Марин Льо Пен стигна дотам, че да обвинява президента Макрон, че заминава за Аахен, за да "унищожи по същество онова, което генерал Дьо Гол постигна, т.е. вкара Франция в първа лига (на великите държави)".

Защо Макрон и Меркел ги е грижа?

За Ангела Меркел историята има значение - нейната политика е повлияна от наследството на оцапаната с кръв Европа от 20 век.

В лицето на Еманюел Макрон тя е намерила партньор, който споделя виждането й поне за символичната тежест на миналото. Помислете за въздействащия момент, когато двамата лидери се прегърнаха, когато почетоха загиналите през Първата световна война.

Нищо чудно, че са избрали такава значима годишнина, за да стартират плана си да изведат Европа от сегашния период на нестабилност.

Критици в Берлин твърдят, че договорът е несъстоятелен и че - символично или не - възобновяването на господстващото френско-германско партньорство рискува да изплаши държавите от Източна Европа.

Тя ще подпише договора с едно на ум за това как ще остане в историята.

Жената, която се възприема от мнозина като де фактически лидер на Европа, все пак управлява по време на редица тежки кризи.

Скептици посочват, че е малко вероятно тя да остане достатъчно дълго време, за да види реализирането на всички обещания на договора.

Ще промени ли договорът нещо?

Властта на президента Макрон е намаля, откакто бе е избран през 2017 г. с обещание за редица от проевропейски мерки, включително общ бюджет за еврозоната.

Според проф. Коул основният въпрос не е договорът, а "много несигурното бъдеще на програмата за европейски реформи на Макрон".

Той обаче смята, че може да има някакво придвижване към по-интегрирана стратегия за сигурност и отбрана и дори към по-противоречивото споделяне на дълга в еврозоната.

По думите на германския външен министър Хайко Маас двете страни "обединяват силите си за борба за силна Европа, способна да предприеме действия, за мирен свят и основан на правила международен ред".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
1
 
4
 
! Отговори
Vive la Republique! преди 5 години
Франция има петата най-голяма икономика в света, петата най-силна армия в света, третия най-голям ядрен арсенал в света, космическа програма, колонии, френския е говорен от стотици милиони хора на шест континента, в La Francophonie членуват 54 държави с общо население от над 1 милиард души. Със статут на победителка в две световни войни, създателка на ЕС, постоянен член в СС на ООН най-посещаваната страна в света, Париж е най-красивия град, френската кухня и култура са номер едно. Vive la France
45
1
 
3
 
! Отговори
Франкофил преди 5 години
Франция е най-великата страна защото без Франция нямаше да има нито Англия, нито САЩ. Иначе от обща евро армия най-много ще спечелят французите, тъй като имат най-силната армия в НАТО след САЩ. Ще засилят военното си влияние над цяла Европа и ще увеличат износа си на оръжия. Умни са французите! Vive la France! Vive l'Europe!
44
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Предлагаме да си вземат и бойко за прислужник , не ни трябва .
43
3
 
1
 
! Отговори
Ала-Бала преди 5 години
Макрон взе любимата на Бойко Борисов Меркел. Даже я целуна след подписвнето на обвързващия договор.
42
3
 
0
 
! Отговори
До сем.Ганеви... преди 5 години
Библейски въпрос - Що сте Там,а не Тук?!...
41
4
 
2
 
! Отговори
Англосаксонец преди 5 години
Проблема на всички българи в Лондон а и на запад с по 27 сертификата е че не знаят местният език на средно дори ниво и висят в БГ форумите незнайно защо?И аз имам сертификат за управление на бомбандировач Б-2 стелт.Ама то сертификата не кара самолета!Хехе!
40
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Спокойно, английските работодатели някак ще оцелеят и без мъжа ти :D :D Английската икономика някак ще преживее без вас.
39
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 59Алооу, като на теб и на мъжа ти не ви изнася в Англия се връщай в България, никой не ви е длъжен с нищо, ясно!? Там сте в чужда държава. Ето затова не искат ***, супер нахални същества. Докато индийците бачкат денонощно на половин цена и не се оплакват от нищо. Марш в гоньолaндия.
38
3
 
2
 
! Отговори
Тими преди 5 години
Английския е официален в 67 страни, от общо 180 държави. Англосферата е САЩ, Англия, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Индия, Нигерия и още 60 страни. На немски говорят в Германия, Австрия и в село yйно :D
37
6
 
2
 
! Отговори
И още нещо преди 5 години
В германо-френския съюз, Франция е в ролята на жената.Между друтото английския е официален и в Малта.И в оше 60 страни по света.Англоамериканците са номер едно, а французите са бита карта, вярно е. Но да знаете, че и швабите няма да стигнат далеч с това пенсионерско население и Германия е бита карта. Добре че Англия напуска навреме.
36
2
 
4
 
! Отговори
Моше преди 5 години
Новият израз е използват те все едно си французойка!Ахахах!
35
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нали ще правят евроармия, освен мястото си в съвета на оон могат да предадът и ядрените си ракети на Германия. Така както по-голямото братче взима играчката от по-малкото. ЯСНО Е ЧЕ ГЕРМАНИЯ ИЗПОЛЗВА ФРАНЦИЯ ЗА ДА ЗАЕМЕ НЕЙНОТО МЯСТО НА ВЕЛИКА СИЛА.
34
3
 
3
 
! Отговори
Факт! преди 5 години
До АнонименА бе ти си бая про,та на Ирландия официалният им език е англииски Кипър също да не говорим Холандия Скандинавските страни и тн френски ли ще учат.Официални щели да бъдат френски и немски колкото в Белгия работи тая система всъщност демек не работи Белгия само на хартия се води една държава.Напрактика са си две а националният им отбор си говорят на англииски.така ще е и с тва недоразумение новосформираното.Толкова за немският и френският
33
1
 
3
 
! Отговори
Моше преди 5 години
Какъв англииски говорят тия френци бе нали съм бил там фъфлят нещо то на френски ще разбереш повече!
32
2
 
3
 
! Отговори
Извод преди 5 години
Къв българин кви индиици бе Оксфор и Кеймбридж барабар с Харвард и Стамфорд са пълни с Азиатци дето бачкат като ненормални и никой не може да ги бие по нищо.Умните българи и тъпите други чувал съм я тая теория ама нещо практиката не я доказва.
31
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Как няма да научат немски франсетата, те вече проговориха английски. Президента им говори във всяка втора реч на английски. Ще проговорят и немски. Това е участта на страните без индустрия и икономика. Мислих си, че франсетата са националисти заради Наполеон, революции, световни войни. А те само се чудят как да се подложат на немците. Китайците бяха казали нещо умно че само слабите държави търсят съюз и покровителство.
30
3
 
2
 
! Отговори
Англосаксонец преди 5 години
Не ти се разбират разсъжденията .Какви *** какви глупости.Тука става въпрос за Германия и Франция какви брити.Велика Сбритания си е Велика Британия езика им е най-говорим в Света ядрена сила в Съвета за сигурност са Америка е с тях Австралия Нова Зеландия и тн държави с недостижим стандарт на живот.В германиика като излезнеш извън Западна Германия си все едно във Владивосток.Йена Рощок Дрезден нямат пари за заплати пълна мизерия и така нататък.Франция е вече бита карта
29
3
 
2
 
! Отговори
Англосаксонец преди 5 години
Пак ли ти *** джендърство има от Древен Египет през Древна Гърци и древен Рим Китай Мала Азия Турската Империя Хабсбургите Русия Франция Германия Америка и ще го има до края на човешкия род.Мъжът ти бил българин ми хубаво браво на него да е жив и здрав.
28
0
 
1
 
! Отговори
Моше преди 5 години
Как 300к кв км превзеха 600к кв км колониална държава с атомен самолетоносач ядрено оръжие и бла бла...Видехте ли?Цирк пълен!
27
1
 
1
 
! Отговори
Тими преди 5 години
Моето мнение е, че не съществува такова нещо като Германо-Френски локомотив. Всички знаем кой командва парада и това е Германия. Но предполагам говорят така за благозвучие. Франция за мен няма независима политика от времето на Де Гол, ако ли не от ВСВ насам.. Наскоро четох, че ЕС е разработен още около първата световна от Германския Втори Райх. Идеята е както Прусия е обединила Германия под свой контрол, така Германия да обедини Европа под свой контрол. Явно Франция няма проблем с това?