Ще се окаже ли "Велика Британия" един ден "Малка Британия"?

Центробежните сили в Обединеното кралство растат
3 авг 2019 12:32, Елка Василева
84
 Ще се окаже ли "Велика Британия" един ден "Малка Британия"?
Снимка: архив, Reuters

При "твърд" Brexit а ла Борис Джонсън Шотландия и Северна Ирландия могат да кажат "сбогом" на Обединеното кралство. Центробежните сили растат. "Велика Британия" един ден може да се окаже "Малка Британия", пише Дойче веле.

Как ще се промени положението на съюза след “твърд” Brexit без сделка, към който се стреми премиерът Борис Джонсън? Става дума не за Европейския съюз, а за обединението между Англия, Уелс, Шотландия и Северна Ирландия, познато днес като “Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия”.

Обединено - но докога? В Шотландия и Уелс все повече хора настояват за независимост от Обединеното кралство, най-вече заради неблагоприятните икономически последици от напускането на ЕС без сделка. В Северна Ирландия, чиято граница с Ирландия би станала външна граница на ЕС, призивите за обединение с Република Ирландия стават все по-гръмки.

Още по темата

Британският премиер Джонсън вече приключи първите си официални посещения в Уелс, Шотландия и Северна Ирландия, но навсякъде беше посрещнат крайно резервирано. Каква е ситуацията във всяка една част на Обединеното кралство?

Северна Ирландия

През 1921 г. Южна Ирландия (съставена от 26 графства) се отделя от Обединеното кралство и Ирландия след войната за независимост. Останалите шест графства в северната част на Ирландия остават в Обединеното кралство. По-голямата част от населението са протестанти, които се възприемат като британци и искат да останат в кралството. Малцинството са католици и се определят като ирландци. Засега обаче само малка част от католиците настояват за обединение с Ирландия.

Великобритания върви уверено по пътя на бивша Югославия

От 60-те години на 20 век между двете религиозни групи постоянно има сблъсъци, терористични атаки и нападения срещу британски войници и полицаи. За да бъдат уредени т. нар. „неприятности“ между двете религиозни групи, през 1998 г. е сключено Белфасткото споразумение, познато още като споразумението от Разпети петък. Оттогава е премахната границата между Северна Ирландия и Република Ирландия, която се смята за ключов фактор в досегашното мирно съвместно съжителство.

В споразумението за излизането на Великобритания правителството на Тереза Мей и ЕС се договориха, че тази граница ще остане отворена, докато не се постигне окончателното решение след Brexit. Северна Ирландия трябва да остане в митнически съюз с Ирландия и по този начин в ЕС. Борис Джонсън иска да премахне тази клауза, тъй като това би означавало, че Северна Ирландия и останалата част от Обединеното кралство ще бъдат облагани с мита, различни от тези в другата част на ЕС.

Сред партиите в В Северна Ирландия има дълбоко разделение по темата.

Републиканските партии настояват за повторно обединение с Ирландия, докато т.нар. юнионисти не желаят да прекъсват връзката с Великобритания.

Белфасткото споразумение предвижда Северна Ирландия да може да напусне Кралството с референдум при мнозинство. В случай на ‘“твърд” Brexit тази клауза може да бъде активирана. Ирландският премиер Лео Варадкар несъмнено може да си представи обединението със северната част на острова като възможност за оставане в ЕС. Дори либералните протестанти биха имали съмнения дали ще се чувстват у дома си в една бъдеща националистическа Великобритания, обяснява Вардакар.

Шотландия

Новият премиер Борис Джонсън беше освиркан при посещението си в Шотландия в понеделник. Никола Стърджън, която ръководи правителството в автономната област, заплаши Джонсън с референдум за независимост в Шотландия в случай на Brexit без сделка. „По време на целия процес на Brexit Шотландия бе напълно игнорирана. Спрете да унищожавате страна ни“, призова Стърджън.

През 2014 г. шотландците проведоха референдум, на който отхвърлиха независимостта на Шотландия и оттеглянето от Великобритания. Но сега ситуацията е съвсем различна, смята Никола Стърджън. По онова време много шотландци се обявиха против, защото независимостта означаваше, че ще трябва да напуснем и ЕС. Сега е обратното - ако останем в Обединеното кралство, автоматично излизаме от ЕС. Тъй като на референдума за Brexit от 2016 г. шотландците гласуваха “за” оставането в съюза, сега те трябва да създадат независима държава, за да могат да бъдат приети отново в ЕС.

От шотландска национална гледна точка обаче този план има един недостатък: новият референдум трябва да бъде одобрен от правителството на Борис Джонсън в Лондон. Вестник „Сънди Таймс“ публикува анкета през юни, според която привържениците на шотландската независимост биха спечелили следващия референдум с преднина от шест процента.

Уелс

В Уелс, който принадлежи към Кралство Англия от 1282 г., винаги е съществувало съпротива срещу влиянието на Лондон. Според проучване на Би Би Си, по-малко от 10 процента от 3-милионното население на Уелс подкрепят идеята за независимост на държавата. Почти от 100 години съществува националистическа партия, която се бори за независимост. На последните парламентарни избори тя спечели 4 места. Лидерът й Адам Прайс наскоро обяви, че ако в края на октомври се стигне до Brexit без сделка, в Уелс ще се проведе референдум за независимост. „Парламентът в Лондон, а не в ЕС, изневери на хората от Уелс“, смята Прайс.

Уелс има ограничен автономен статут и собствен парламент. Първият министър на Уелс Марк Дрейкфорд критикува консервативния премиер Джонсън за това, че няма "план". Земеделските стопани в Уелс ще пострадат, ако от октомври ЕС спре да изплаща субсидии. Дрейкфорд определено не смята за сериозно неясното обещание на Джонсън за по-добра „сделка“. Нищо чудно, че новият британски премиер беше освиркан в Кардиф, Уелс. Дрейкфорд обаче не настоява за независимост като своя шотландски колега. Мнозинството от уелските граждани гласуваха “за” излизане от ЕС на референдума за Брекзит през 2016 година.

Дали кралицата ще загуби част от своите поданици при евентуален “твърд” Brexit заради това, че шотландците, северните ирландци или уелсите ще формират независими държави? На този въпрос е трудно да се отговори в момента, казва Кейти Хейуърд, социолог от Кралския университет в Белфаст, Северна Ирландия. "Засега признаците за подобно развитие все още не се виждат на хоризонта, но след Brexit без сделка със сигурност всичко може да се промени", смята Хейуърд.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
1
 
0
 
! Отговори
Shark преди 4 години
Ще си остане само Британия, каквато е била винаги.
75
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да продължават така, докато паунда не стигне индийската рупия...
74
3
 
0
 
! Отговори
Георги Илиев Митев преди 4 години
ВИСШИСТ ЗАПОЧНАЛ ДА ГОВОРИ, ЗА ДАУГОВОРИ НЯКАКВА ИГРА ЗНАЧИ Е В БЕДА.УЧЕН ДА ТЕ ЗАЩИТИ ОТ "СЕЛСКИТЕ ЧЕРТИ"И "ГРАДСКИТЕ МЕЧТИ" ЗНАЧИ,ЧЕ ГРЕШИ,ЗАЩОТО НАЙ-ГОЛЯМАТА БЕДА ЕПЛАНЕТНАТА МЕЧТА.
73
0
 
1
 
! Отговори
До 74 преди 4 години
Аз разпореждам на хора които разпореждат на такива плебеи като теб които карат бусовете хехе :))
72
3
 
4
 
! Отговори
Dedo преди 4 години
До 69Хахахаха, икономиката им отивала в 9та глуха щото някакъв пръдльо дето кара бус на летището не бил хепи.......
71
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Велика Британия" или "Малка Британия"?Със сигурност е Наглобритания.
70
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Айде да не плачем на чужд гроп, а да се съсредоточим върху нашия
69
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И да стане "малка Британия", пак ще си живеят по-добре от нас, ми се струва.
68
3
 
1
 
! Отговори
CAMBODIA POWER преди 4 години
Някой иска ли късокраката ми жълта женица? Днес е на промоция, взимаш я и получаваш двете и сестри и 5 братовчедки като бонус - абсолютно безплатно и без никакви ангажименти. Змии и гущери се ядат до едно време и всичко има граници маммка му! :))
67
4
 
5
 
! Отговори
До Арменец преди 4 години
Това което говориш грам не се връзва поради следното: Сорос e Американец и като такъв не може да има лоби в ЕС след като ЕС се конкурира с него. Сорос по скоро може да има лоби на острова след като Американците ги държат като куче на каиш. Британската икономика отива в 9та глуха в момента заради Брексит. Как го знам ли? Работя в няй-голямата транспортна фирма която обслужва Лондон Хийтроу и бизнеса им се сви с 2/3 от както гласуваха за брексит - сега пеят друга песен, Джонсън е шут като Тръмп.
66
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"бсп пак ще падне на изборите"-- ами да падне. Аз няма да гласувамза партия, чиято лидерка е изпратила децата си в америка.
65
4
 
6
 
! Отговори
Арменец преди 4 години
57ми прав си 100 процент! Губят им се поне 10 билиона паунда които потъват в Брюксел без грам файда за тех.Това е една от основните причини да искат да се махнат. Хем плащат, хем не се съобразяват решенията на евромасоните с техните искания и интереси.Излизането им е ще е добра стъпка . Евромасоните избрани с последните избори за управляващи на ЕС с помоща на лобито подвластно на сорош няма да могат така силно да се месят в техните работи вече.
64
10
 
7
 
! Отговори
Арменец преди 4 години
Едно е сигурно че днешна Бритън пак ще стане Грейт Бритън.Б. Джонсън следва стъпките на желязната лейди Тачър.
63
9
 
9
 
! Отговори
Adolf Eichmann преди 4 години
Едно нещо което винаги съм се питал за нашата история е начина по който бяхме "освободени" от Русия. Да, 500 робство приключиха, да Руснаците имаха ключово участие в това, но има и друго което много хора не знаят, но е истина. Англичаните които освободиха Гърция са искали да освободят и нас за да имат по голямо влияние в района, но Русия казва не, България е наша. Къде ли щяхме да бъдем ако вместо братушките ни бяха освободили Британците? И това дали щеше да се отрази на нашето участие в 2те СВ?
62
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
58ми, първо започни да плащаш в евробюджета поне толкова колко взимаш после разправяй колко велик европеец си!
61
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
59, може поне да си плащаш заплатите на връзкарските си евродепутати или да плащаш в евробюджета поне толкова колкото взимаш, а не само да се правиш на велик. Още ли се чудиш защо напускат?
60
4
 
7
 
! Отговори
Adolf Eichmann преди 4 години
Нормално е Фердинант да откаже да напада Турция през 1915. След 2 балкански войни, последното което ни трябва е пореден проблем с някои от комшиите. Ние да не сме некви кучета дето слушат господаря си който ги насъсква срещу който трябва. Бритишите никога не са имали никакво влияние върху нас и това може би ги дразни адски много. Освен това ядоха здрав пердах при Дойран цели 3 пъти, но мисля на тях им харесва да им го слагат отзад, те са си малко алтернативна хомо-нацийка хехе
59
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако загрубеят икономически нещата дано не започне гражданска война, въпреки че световната селяния е най-много представена.
58
3
 
6
 
! Отговори
До Смешник преди 4 години
Бритишите са крали много по време на империята - вярно е, но друг е въпроса колко им е останало. Не забравяй, че по голямата част от това имане замина отвъд океана след като най-богатите еввреи се преместиха в новия свят и извадиха парите си от кралството. 2ра Световна Война съсипа британската икономика както и на другите европейски пари и следователно Англия също беше клиент на плана Маршал и още дължат пари на янките от тогава, така че тия парици от империята я ги има, я ги пиши бегали :))
57
0
 
1
 
! Отговори
до 52 преди 4 години
До АнонименОсвен това при десанта на Дарданелите загива чичото на Чърчил, което е допълнителна причина да ни мрази.