След Brexit: Златно ли е бъдещето на Великобритания...

Излизането на страната от ЕС не бива да се превръща в исторически успех
15 фев 2020 10:00, Петя Славова
57
След Brexit: Златно ли е бъдещето на Великобритания...
Снимка: БГНЕС

Без никакъв риск може да се прогнозира, че Евросъюзът и Обединеното кралство ги очаква "гореща есен". И няма как да е иначе, след като и двете страни теглиха свои "червени линии", които не смятат да прекрачват в преговорите за бъдещите им отношение след Брекзита. А и защото времето е малко: преходният период изтича в края на декември. Тогава ще стане ясно колко радикална всъщност е раздялата.

Дали британците и северноирландците наистина ще отплават към едно златно бъдеще, освободени от всички "окови", както обещава премиерът Джонсън? Или пък ще останат близки партньори в областта на сигурността и на икономиката, както желаят почти всички представители на ЕС? Едното изключва другото, ако двете страни наистина държат на своите „червени линии".

Ще имат ли британците свободен достъп до европейския пазар

Разковничето е скрито във въпроса дали и как британското правителство смята в бъдеще да се съобразява със стандартите на ЕС в областта на екологията, трудовото и социалното право, данъците и т.н. ЕС поставя едно ключово условие, за да разреши свободния достъп до вътрешния си пазар: британците не бива да се ползват с несправедливи конкурентни предимства. За Джонсън обаче това изискване е съвършено неприемливо - дори само по символически причини. Според неговите възгледи, всеки стандарт и всяка директива на Брюксел слагат нови „окови" на току-що „освободеното" кралство и практически отнемат на британците онази гъвкавост, която им е необходима, за да си извоюват ново място в международната конкуренция. Вярно, че Джонсън първоначално няма да посегне на социалните и трудови стандарти, за да не дразни онези свои избиратели, които успя да отнеме от лейбъристите. Другояче стоят обаче нещата в областта на екологическата и данъчната политика, както и по отношение на държавните помощи.

ЕС има основание да се тревожи, че Великобритания ще се опитва да подбива конкуренцията от Европа, дори ако край Темза не възникне изведнъж някакъв нов Сингапур. Но как ли Евросъюзът ще се справи с този проблем? Може би ЕС няма да държи толкова стриктно на своите стандарти, а ще се понесе по течението на свободната „надпревара между системите"? И може дори да извлече някакви поуки от британския експеримент. В този ред на мисли ЕС може би няма защо да въвежда мита върху британските стоки, нещо повече - такива мита ще бъдат вредни. А ако продължим същото това разсъждение - мита не бива да има и по отношение на САЩ и Китай. А ЕС, на свой ред, би могъл само да спечели от сътрудничество с Обединеното кралство в областта на сигурността.  Засега обаче вътре в ЕС надмощие взимат онези сили, които смятат спазването на европейските стандарти за закрила на европейската икономика, а не за протекционизъм.

Още по темата

Правилата ще се определят от Брюксел

В политическо отношение още по-важно е нещо друго: ЕС трябва да постави категоричното условие, че достъп до вътрешния пазар ще има единствено по правилата, определени от Брюксел. Защото трябва да е ясно, че има разлика дали си член на ЕС или не си.

Тъкмо по тази причина Европарламентът дори настоява на британците да не се дава пълен достъп до вътрешния пазар, независимо от това дали спазват европейските стандарти. Досега Брекзитът не намира подражатели сред държавите-членки, но ЕС не бива да разчита на това. Тъкмо тази опасност не разбират онези, които все още настояват за налагане на разни дребнави „наказания" срещу Обединеното кралство. Защото за ЕС е въпрос на самосъхранение Брекзитът да не намира нови последователи, тоест - да не се превръща в модел на успеха.

Затова пък преговорите с Лондон непременно трябва да се увенчаят с пълен успех. Защото на тази карта е заложено много. ЕС има голям плюс в търговията с Великобритания и дори само по тази причина няма интерес от налагане на мита, с каквито заплашва Джонсън. Но и британците нямат интерес от мита, защото половината от стоките им за износ се насочват тъкмо към ЕС. Преговорите между Лондон и Брюксел едва ли могат да вземат като образец Споразумението на свободна търговия между ЕС и Канада. Не само, защото Ламаншът е много по-тесен от Атлантическия океан, а най-вече поради разликата в изходните позиции: в тези преговори става дума не за отстраняване на препятствия пред търговията, а за въвеждане на такива.

Без компромиси от двете страни нищо няма да се получи. Съществува обаче една голяма опасност. Както се случваше толкова пъти по време на преговорите за Брекзита - и Лондон, и Брюксел могат да решат да действат на принципа: "който пръв мигне - губи." ЕС смята, че в икономическо отношение все още държи по-силните карти. Джонсън пък не без основание залага на друго. Според него, поне отделни държави-членки много държат да запазят добри връзки с Великобритания в областта на икономиката и на сигурността, поради което единството на ЕС бавно, но сигурно ще започне да се пропуква. Мишел Барние, който води преговорите с Лондон, добре осъзнава тази опасност: неговото предупреждение, че след трудните преговори около напускането на Обединеното кралство, сега всъщност предстоят същинските трудности, е насочено и навътре към Общността.

Двойно предизвикателство

Тъй че в момента ЕС е изправен пред двойно предизвикателство: да изгради истински добри нови взаимоотношения с Обединеното кралство и в същото време да запази вътрешното си единство. Защото в крайна сметка това може да се окаже много по-важно за бъдещето на ЕС от митата, стандартите и от целия Брекзит. Дрязги вътре в ЕС и сега има предостатъчно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
17
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Англия ще се разпадне, вероятно ще загуби и статута си на велика сила, НО ще бъде независима от евродирективите за кривите краставици и борбата с климата. Англичаните ще вдигнат жизнения си стандарт, а европейските данъкоплатци скоро ще започнат да плащат и данък дишане.
25
12
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Много правилно решение взе Британия.Не може държави като България,Румъния без никакви икономики да има повече милионери за година от държави с развиващи се икономики.Това значи че се краде от фондовете яко,време е дасе врътне кранчето.Остана една Германия да носи на гърба си всички тези крадци и лешояди при положение че отвътре я разкъсват и ослабват ислямските ***,няма да е мнго далеч времето когато и те ще се осъзнаят и затворят своите граници
24
2
 
1
 
! Отговори
до 18 преди 4 години
Зависими са и още как. На какво мислиш се крепи механизмът наречен валутен борд?
23
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Британската Югославия ще се разпадне. Британската Югославия беше обединена в Европейския съюз.Ще се разпадне като Съветския съюз, като Балканската Югославия.Как ще реагира НАТО на сепаратистите?Ще допусне ли НАТО Втори Крим, вече на страна, член на НАТО?
22
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Паунда поскъпва-това е добре.
21
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не ги разбирам икономическите и ционистките модели като тук пишещият професор Василев, но знам че ако отвориш сергия за зеленчуци на 200 метра от голям зеленчуков пазар със сигурност ще фалираш.
20
3
 
17
 
! Отговори
Питър преди 4 години
До ВасилевСеляни прости може с пълно право да наричаш ония *** и джендърки, дето са те ***, ***. В момента 75 процента от младите, 95 процента от учените, 78 процента от хората с висше образование във Великобритания са против брекзит. Явно и те са "селяни прости".... Разбира се, *** Форумски знае най-добре
19
16
 
6
 
! Отговори
Василев преди 4 години
Според вас , селяни прости, възможно ли е икономиката на Китай и азиатските тигри, да е една от причините Великобритания да напусне пасивния ЕС, и да заеме водеща световна роля със САЩ начело на армадата, които трябва да извоюват по благоприятни условия за англосаксонските корпорации и банки!!!Другият въпрос , който искам да ви задам селяни прости, не дойде ли короновируса в точния момент на точното място???Агент Стийв Лобредо!ЦРУ!!!
18
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АНТИВ момента не виждам българите да са зависими от немци или французи,нито от някой европеец,в момента командват щатите в България,макар,че сме в ЕС и мисля,че мястото ни е в ЕС.Не търсете вината в другите европейци!
17
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Василевмного ги разбираш моделите и ционистите, но преди това си забърши сополите.
16
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Бъдещето на Великобритания е златно даже бих казал диамантено, но при едно усровие, Великобритания да подпише договор за взаимно изгодно сътрудничество и братска дружба с остатъка на СССР днешна путинска Русия, по подобие на договора който имаше НРБ с СССР. Това ще им гарантира бърз фалит както го гарантира на НРБ.
15
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Франция се разпада на Корсика Нормандия Бретан.Германия си е разпадната източната кошина няма общо с фрг.
14
6
 
7
 
! Отговори
АНТИ преди 4 години
"швабите и франсетата, които и те хич не обичат България".....................................................................................................Как да ги обичат българите, като са предатели и крадци ?!
13
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ингелизите не са стика, добре че се махнаха от ЕС...............но сега остават да командват швабите и франсетата, които и те хич не обичат България!!!
12
5
 
12
 
! Отговори
Waffen SS преди 4 години
Чудно защо по ме интересува бъдещето на България и колкото да се взирам в него,все по-мрачно ми изглежда.Нещо като компилация между тотална мизерия,разруха,етническа мешаница с една дума красота демократично-неолиберална.Всеки народ си заслужава управлението,нали всички управляващи крадци идват в името на народа,който презират с цялото си сърце.Просто използуват народа за донор за натрупване на средства в офшорни зони и в прекрасен момент ще се преместят и те при сметките
11
6
 
14
 
! Отговори
АнонимеН преди 4 години
ПРИНЦ ХАРИ И АЛЧНАТА МУ ЖЕНА МЕГАН РАЗБРАХА , ЧЕ С БРИТАНИЯ Е СВЪРШЕНО И ЗАТОВА СЕ ОТКАЗАХА ОТ ТИТЛИТЕ!!!ТАКА СЛЕД РАЗПАДА НА БРИТАНИЯ ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ РЕФЕРЕНДУМ В АНГЛИЯ КОЙ ДА ИМ Е КРАЛ И ХАРИ ЩЕ СЕ СЪРЕВНОВАВА С БРАТ СИ И БАЩА СИ !!!НАГЛЕДАЛИ СМЕ СЕ НА ИНТРИГИ ПО СЕРИАЛИТЕ И НИ Е ЯСНО КОЙ КАКВО ПРАВИ И ЗАЩО!
10
1
 
16
 
! Отговори
za UK преди 4 години
Великобритания ще се разпадне..............Шотландия и Северна Ирландия ще се отделят от Англия............Фолклендските острови ще си отидат към Аржентина!!ЕС става френско-немска империя!!!
9
2
 
14
 
! Отговори
АнонимеН преди 4 години
БРИТАНИЯ Е ОБЕДИНЕНИЕ НА МНОЖЕСТВО ДЪРЖАВИ И ТЕРИТОРИИ!!ПОЛОВИНАТА ЗАЯВЯВАТ, ЧЕ СЕ ОТДЕЛЯТ ОТ БРИТАНИЯ ВЕДНАГА ЩОМ КРАЛИЦАТА ПУКНЕ А ДРУГАТА ПОЛОВИНА ВЕДНАГА ЩОМ НАПУСНАТ ЕС!!!БРИТАНИЯ ОЩЕ НЕ Е НАПУСНАЛА ЕС ПО ДОГОВОР ТЯ ПРОДЪЛЖАВА ДА СМУЧЕ ОТ ЕС ОЩЕ НЯКОЛКО ГОДИНИ! ЕДИНСТВЕНО НЕ СИ ПЛАЩА ЧЛЕНСКИЯ ВНОС В ЕС ХИТРУНГЕЛА БРИТАНИЯ!
8
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименКакво ще се случи никой не знае важното е, че англичаните вече ще зависят само от своите решения. Брюкселските лентяи ще се кръстят и с двете ръце да не успеят защото току виж и други стегнали куфарите..................Съвсем не е така,ще зависят директно от световните господари и каквото им заповядат,това ще правят.Канада и Англия не бяха ли надупчени от фракинг и им съсипаха природата,чак птиците измираха и изтриха видеото от Тубата,за да не се разбере истината за последствият
7
4
 
20
 
! Отговори
АнонимеН преди 4 години
ВЪВ МОМЕНТА БРИТАНИЯ ПРОДЪЛЖАВА ДА ПОЛЗВА ГЛАВНИТЕ ПРИВИЛЕГИИ НА ЕС БЕЗ ДА Е В НЕГО И ЗАТОВА Е ДОБРЕ!ОЩЕ НЯКОЛКО ГОДИНИ ДОКАТО ИЗТЕКАТ ДОГОВОРИТЕ С КОИТО БРИТАНИЯ ПРОДЪЛЖАВА ДА СМУЧЕ ОТ ЕС ПОСЛЕ НА БРИТАНИЯ ЩЕ И СЕ СТЪЖНИ!!!ЕС НИКОГА ПОВЕЧЕ НЯМА ДА ПРИЕМЕ БРИТАНИЯ ДОКАТО НЕ СЕ РАЗПАДНЕ!!!ТЪЙ, ЧЕ СЛЕД НЯКОЛКО ГОДИНИ БРИТАНИЯ ЩЕ ПРЕСТАНЕ ДА СЪЩЕСТВУВА ЩОТО ШОТЛАНДИЯ НЯМА ДА ПОЗВОЛИ ДА НЕ Е В ЕС И ЩЕ СТАНЕ ЧИСТА ГРАЖДАНСКА ВОЙНА И АНГЛИЯ ЩЕ ПУСНЕ ШОТЛАНДИЯ КОЛКОТО И ДА НЕ И СЕ ИСКА!