Дългова криза, Brexit, COVID-19: Колко сериозно е застрашен ЕС?

Кризите в европейското семейство зачестяват през последните години
16 май 2020 20:10, Красимир Ангелов
106
Дългова криза, Brexit, COVID-19: Колко сериозно е застрашен ЕС?
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз (ЕС) е в криза, отново. Третата по големина икономика в света - тази на 27-те страни членки на блока, се опитва да намери изход от дълбоката рецесия, към която се насочи заради коронавирусната пандемия. Кризата поднови старите разделяния в блока, които заплашваха с разделението му. Въпреки че това не е първият път, в който ЕС се изправя пред екзистенциални проблеми, германският канлер Ангела Меркел заяви, че блокът никога не е бил поставян пред подобно предизвикателство, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Защо заплахата този път е толкова голяма?

Европейската комисия очаква пандемията да предизвика най-големия спад на БВП в региона от Втората световна война насам, като предупреди, че различията в икономическите щети и възстановяването в отделните държави ще изложи на риск оцеляването на еврозоната.

Още по темата
Общият валутен блок, обхващащ 19 държави, е сърцето на европейския проект, но в него липсват много от инструментите, които останалите икономики могат да прилагат. Еврозоната няма единна хазна, чрез която да разпределя средства, където е най-наложително, а съгласието между страните ѝ членки относно подпомагането на по-бедните от тях е крехко.

Какво още тежи на ЕС?

В началото на май Германският конституционен съд оспори законността на програмата за изкупуване на облигации на Европейската централна банка, което би могло да намали силата ѝ в бъдеще. Потенциално по-голямо предизвикателство е фактът, че управляващите успорват авторитета на Европейския съд като краен арбитър в блока. Това може да доведе до нови проблеми, включително в нелибералните правителства на страните от Източна Европа, които нарушават върховенството на закона и принципите на блока.

По този начин решението на Германия повдига рискове за целия правен ред в ЕС и за първи път поставя основен въпрос: ако правото на ЕС няма първостепенно положение над националното законодателство, как може да функционират единият пазар и еврозоната?

Не е ли ЕС в постоянна криза?

През последното десетилетие дълговата криза едва не доведе до разпад на еврозоната. Бежанската вълна от 2015 г. свари отделните страни в блока еднакво неподготвени, което предизвика паника в отделните правителства. Година по-късно дойде и решението на Великобритания да напусне ЕС на фона на скока в подкрепата към популистките лидери в множество страни от континента.

До момента ЕС успя да оцелее през всички тези кризи, които обаче дадоха своето отражение.

Защо имаше толкова много кризи?

Популярна теория е, че кризите са взаимосвързани, като всяка една води до следващата и оставя неразрешени проблеми, докато разкрива институционалните недостатъци на блока.

Страните от еврозоната споделят единна валута, но нямат подходящ общ бюджет, единният пазар е непълен, капиталовите пазари са франгментирани, а продължителните настоявания за банков съюз остават без краен резултат.

Взимането на решения е трудно - само Европейската комисия може да предлага закони, но основният законодател е Съветът на ЕС, състоящ се от национални правителства, които могат да вземат решения само с единодушие или с голямо мнозинство.

За повечето закони е необходимо одобрение от Европейския парламент -  фрагментирана група от пряко избрани депутати с пропорционално представителство на страните членки. За подкрепата там обикновено е необходимо обединение на няколко политически фракции до постигнето на мнозинство.

Има ли единно решение за това предизвикателство?

С една дума - суверенитет. Националните правителства трябва да отговарят пред собствените си избиратели и да се придържат към националните си конституции, парламенти и процедури, което понякога обаче подкопава усилията за взимане на стратегически решения в блока.

В края на февруари, след като коронавирусната пандемия започна да се разпространява в ЕС, неговите лидери прекараха 28 часа в разговори за това как ще се разпредели относително малкия бюджет на блока, а голяма част от ръководителите държаха да покажат как защитават предимно националните си интереси.

Колко лоши може да се окажат нещата този път?

Ситуацията този път се оказа достатъчно притеснителна за германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон, които отправиха сериозни предупреждения за задаващата се криза.

"Досегашният опит показва, че лидерите на ЕС ще направят достатъчно, за да спасят ситуацията и да избегнат най-лошото", твърди Джанис Емануилидис, анализатор в Центъра за европейска политика.

Междувременно критичните към ЕС постоянно подценяват политическата воля на европейското семейство, което го поддържа заедно, но прави само толкова, че да избегне сривове, което може да не е жизнеспособна стратегия в дългосрочен план. Делът на ЕС в световния БВП намалява, докато блокът изглежда все по-притиснат от САЩ и Китай.

Критици предупреждават, че ако страните в ЕС продължават да бранят само националните си интереси, блокът може да се окаже във все по-слаба и незначителна в международен план позиция.

Още икономически новини и анализи четете тук

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


106
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
9
 
7
 
! Отговори
Ха ха ха преди 3 години
На когото не му харесва в ЕС, да не плюе, ами направо да отива в Русия - там нали няма криза ......
11
5
 
18
 
! Отговори
Нане преди 3 години
Това сам да си разрушиш икономиките, не е лесна работа!Тия джендърски правителства трябва да си ходят до едно!Тотални неадекватници!Тия освен да причиняват кризи, една полезна работа не свършиха за обикновеният човек!Я сметнете, колко хора реално починаха от вируса... А се нанесоха щети за трилиони евро....
10
6
 
10
 
! Отговори
Русия преди 3 години
Що спряйти пропагандата за колко вилик е ЕС ,ОТАН, ФАЩ и колко убави са живей!!!
9
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ами то почти всяка криза е свързана с финансови средства. Живеем в материален свят.Лошото е ако е предизвикана умишлено като здравна?!Въпреки развитието на медицината, все още няма отгвор от къде е този страшен коронавирус?!Защо!!!
8
1
 
8
 
! Отговори
я обясни как ние сме преди 3 години
До Анонимен 5 взели съдбата си в свои ръце...защото сме в ес от 14 години а предните 16 не бяхме цъфнали въпреки , че бяхме суверенни . и викаш безродниците в брюксел...а от кои род са политиците от герп,бсп,дпс,патриотите които ограбват държавата за лични облаги ?? само не казвай , че щастливите кокошки и правите краставици пречат на България да стане богата и нормална държава а не корупцията,беззаконността които не зависят от ес и брюксел а от нас
7
2
 
16
 
! Отговори
Истукан преди 3 години
Жалкото е, че нашето правителство се върза и изтегли голям заем заради несъществуващата епидемия. Парите вече са изядени от ГЕРБ, лошото е, че ще получат още европейски пари заради коронавируса, които ще излапат. Извънредното положение го правят, за да усвоят европари, които ще излапат.
6
2
 
14
 
! Отговори
Чукча Читател преди 3 години
Дали ЕС е в криза или не зависи на кого пропагандните медии четете . Ако са *** европейските - то криза няма . Всичко е цветя и рози и мед и масло се лее по улиците. Комунистически ориентираните медии от десетилетия предсказват упадъка на гнилия капитализъм а сега са включили и разпада на ЕС в програмата. Реално:Едните крият проблемите си и гледат да минат ей тъй на, от само себе си . А другите преувеличават в описанията си на мрачното бъдеще.А в действителност ... СИЧКИ ША ОМРЕМ....
5
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Европейско ,,семейство'' , европейско ,,единство'' ,европейски ,,ценности'' - последните събития показаха ,че това са само красиви думи предназначени за наивници и промити мозъци облъчени от брюкселската пропаганда , всеки народ трябва да си вземе съдбата в свои ръце ,а не да се подчинява на някакви си *** в Брюксел ,отгоре на всичко и да ги храни с тлъсти заплати и привилегии !
4
19
 
7
 
! Отговори
Каква криза ?! преди 3 години
Каква криза в ЕС ?! В Русия например рублата се обезцени с20% само от началото на годината, безработицата е 20% и населението вече 5 години обеднява , но ЕС бил в криза ! В какво се изразява тази криза ? Еврото стабилно, най-ниска безработица 5% , доходите в долари растат !
3
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ЕС за нас не означава абсолютно нищо тъй или иначе. Ще кажете много хора отиват да работят там, те и в Канада отиват много хора или във САЩ А те не са в ЕС и какво щастливи ли са ви кокoшките, не знаех че за едни щастливи кокошки трябва да си член на един измислен джендърски съюз. Ясно, че сте с розови очила aма турете очилата на истината да видим как стоят нещата. Само със субсидии и заеми и без народ тая държава накъде ще иде.
2
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бг трябва да промени борда на лева в злато защото еврото ще фалира.
1
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ЕС е толкова сериозно застрашен, колкото сериозно мало умни са му мерките и действията!