С колко се свиха европейските икономики заради коронавируса?

Има ли държави, които се справят по-добре от други?
17 май 2020 18:10, Нели Христова
44
С колко се свиха европейските икономики заради коронавируса?
Снимка: БГНЕС

След дълги дни на ограничения, икономиката на Германия се сви с 2,2% за първото тримесичие на 2020 г., а страната официално влезе в рецесия. Но спадът в Германия бе едва на половина от този, който се наблюдаваше в Италия и Франция. Тази разлика ни кара да си задаваме много въпроси. Справят ли се някои държави по-добре, отколкото други? Ще бъде ли различен икономическият удар във всички страни в Европа? Или всичко е въпрос на организация на времето и се дължи на това, че някои държави въведоха ограничения по-рано?

Ето как са се свили икономиките през тези три месеца:

Германия - свиване от -2,2% за първото тримесечие и -6,9% за цялата 2020 г.

Мерките в страната включваха затваряне на ресторанти и училища, както и забрана за събиране на големи групи хора. Мерките бяха взети на 22 март, което бе значително по-късно от някои други европейски държави. Може би и на товасе дължи по-лекият удар върху БВП на Германия през първите три месеца. Според анализаторите следва нов спад, този път от -14%, през второто тримесичие, пишат от The Independent.

Също така, Германия бе и една от първите държави, които вдигнаха част от ограниченията. Ресторантите вече са отворени. Дори Бундеслигата бе подновена. Училищата също постепенно започват да отварят врати.

Над 10 млн. германци получават заплащането си частично от държавата.  Тя приложи и фискални мерки за подкрепа на работници и предприятия на стойност 6 на 100 от БВП според МВФ. Мащабното тестване в страната може да помогне на икономиката й да избегне големи смущения по-късно през годината ако се зададе втора вълна на пандемията. Източник на слабост е факта, че голяма част от износа на Германия няма да може да се реализира, тъй като и останалият свят е в рецесия.

Франция - свиване от -5,8% за първото тримесечие и -7,2% за цялата 2020 г.

Страната обяви пълна блокада на 17 март за 67-милионното си население, което спомогна за удара през първото тримесечие от почти 6 на сто. Според МВФ мерките за фискална подкрепа на правителството достигат приблизително до -4,7 на сто от БВП, включително схемата за субсидиране на работни места в страната.

И във Франция някои от мерките бяха облекчени тази седмица - вече са отворени фризьорските салони, магазините за дрехи, за цветя и книжарниците. Учениците също се връщат в училище.

Международният валутен фонд очаква спад на икономиката във Франция с -7,2% за цялата 2020 година.

Италия - свиване от -4,7% за първото тримесечие и -9,1% за цялата 2020 г.

Италия бе първата държава, която постави под блокада 60 милиона души, които живеят в страната. Рестрикциите бяха наложени на 9 март. Според данните спадът в икономиката на страната е -4,7%, но анализаторите смятат, че процентът е много по-голям.

За цялата 2020 година прогнозата на МВФ е за спад от- 9.1%. По-лоша е само ситуацията в Гърция. Според МВФ мерките за фискална подкрепа в Италия са сравнително ниски -1,3 на сто от БВП. Равнището на безработица нараства от 9 на 13 на сто.

Испания - свиване от - 5,2% за първото тримесечие и - 8% за цялата 2020 г.

Подобно на Италия и Испания въведе строги мерки рано. Мадрид обяви пълна карантина на 14-ти март. Заради това, икономиката на страната бележи спад от -5,2% за първото тримесичие.

Сега страната постепенно се връща към нормалния живот. Според МВФ пряката държавна финансова подкрепа е 3 на сто от БВП, но щетите за цялата година ще са до -8 на сто. Безработицата нараства от 14 на 20 на сто.

Ангел Талавера от консултантската компания Oxford Economics твърди, че европейските страни, които разчитат повече на туризма си, включително Испания и Италия, са изложени на по-голям икономически риск. "Минимизирането на въздействието върху предстоящия летен сезон е от първостепенно значение, за да се опитаме да ограничим икономическите щети", казва той.

Великобритания - свиване от - 2% за първото тримесечие и - 6,5% за цялата 2020 г.

Британците бяха посъветвани само да не напускат домовете си на 23 март. Строги мерки, както в останалите страни, не се наблюдаваха. За това щетите върху БВП са само 2%. Но Банката на Англия очаква срив на БВП през второто тримесечие от -25%.

Обединеното кралство ще вдигне мерките малко по-късно, отколкото останалите страни. Прогнозата на МВФ за спад на БВП на Великобритания за цяла година е 6,5%, което е значително по-оптимистично от прогнозата на Банката на Англия, която очаква срив от 14%

МВФ изчислява, че директната помощ на федералното правителство за икономиката чрез мерки, като схемата furlough, която поддържа 7,5 милиона работни места, ще бъде 3 на сто от БВП, но се очаква подкрепата да се удвои.

Швеция - свиване от ? за първото тримесечие и - 6,8% за цялата 2020 г.

За разлика от останалата част на Европа, Швеция не въведе мерки, но се очаква икономиката й да пострада, тъй като хората харчат по-малко пари в различни бизнеси. Също така, подобно на Германия, износът на страната ще бъде силно засегнат.

Все още не са публикувани данни за това, колко се е свила икономиката на страната през тримесечие. МВФ очаква за цялата 2020 година БВП да спадне с 6,8 на сто, което показва, че избягването на налагането на строги мерки няма да доведе до икономическо предимство пред държавите, наложили карантина.

Безработицата в Швеция е нарастнала от 6,7 на 10 на сто.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


44
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
11
 
17
 
! Отговори
ГЕРБ преди 3 години
Благодарение на ГЕРБ... България за момента е много добре в сравнение с болшинството други държави...
13
5
 
2
 
! Отговори
Василев преди 3 години
Тръмп е извикал пред обелиска във Вашингтон лидерите на Германия, Франция,Испания,Италия,Холандия,Великобритания,Русия,Япония,Австралия, Канада за да предаде щафетата на световен лидер на Си Дзи Пин и китайския мъдър и древен народ, който смаза всякаква конкуренция с образование, дисциплина,трудолюбие,наука,технологии!Титлата на световен лидер ще му приляга и това ще бъде първия случай в световната история, когато по мирен начин всички прекланят глава пред едно гигантско чудовище!!!Джинас!ЦРУ!
12
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ето как ще ги стигнем западноевропейците. Като започнат да бягат назад.
11
0
 
1
 
! Отговори
Ром"с преди 3 години
Данните за Германия не са вярни ,наврно и за другите държави също ,но паника не трябва да се съдава ... .
10
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 8Аз знам какво е първо тримесечие, второ и т.н. НАдявам се че ти знаеш какво е годишна база. Явно имаш трудности.
9
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Няма такова нещо. Вижте статията от преди няколко часа за недвижимите имоти. Цените не падат. Всичко 6.
8
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 6Я, освен да четеш, започни и да осмисляш написаното. То е ясно, че първата жертва на страха е разума, ама тотално ви размътиха суроватките този път. Сега, ако ти е останало нещо в междуушието, пак прочети статията. Надявам се поне знаеш какво е първо тримесечие, второ... и т.н.
7
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
с 50%
6
6
 
4
 
! Отговори
1 преди 3 години
До Анонимен 5Не искам да те притеснявам, но си личи, че не си прочел статията. Отгоре на всичкото, тая статия показва само малка часто от (оакания) шведски пейзаж. На шведите им дават нетна загуба на растеж от 8%, което е прогнозирания и коректно посочен тук минус, плюс добавения растеж от 1.2%, който се очакваше да имат преди да удари вируса.С други думи ..... ше спечелят скоро Нобелова награда.
5
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 1Точно обратното. За цялата 2020 икономиката на Швеция ще се свие толкова, колкото на карантинаджиите се свива за месец. Иначе зад тези процентчета стои следното: 1% свиване на световната икономика е приблизително равен на 40 000 000 (милиона) повече жертви на глад, бедност и мизерия и над един милиард новопостъпили в групата на крайно бедните.
4
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
е споредн свищовския *** Горанов, за нас най-мрачния вариант е спад от 3,2 %, демек ще сме си нещо като през 2019 година :) нищо че само за момента има 100 хиляди нови безработни и това според официалните данни
3
2
 
8
 
! Отговори
Хахаха преди 3 години
И само българската икономика ще върви нагоре,водена от строителния бранш и покачващите се цени на НИ от статията на предишната страница. Хахаха
2
0
 
3
 
! Отговори
64323 преди 3 години
Ах, ах, ах! Каква грешка в одзаглавието,ах, ах, ах! "Има ли държави, които се справят по-добре от други?" Праавилното е "Има ли държави, които се спрат по-добре от нас"!
1
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
С други думи, широко прокламирания успех на Швеция ПОНЕ в областта на икономиката, се оказа фишек?Тия ше вземат да вземат някоя Нобелова награда накрая.