Западът остава скептичен към носенето на маски срещу коронавирус

Статистика: В Хонконг 97% от населението ги носи, вирусът е под контрол
30 юни 2020 22:35, Анисия Иванова
78
Западът остава скептичен към носенето на маски срещу коронавирус
Снимка: Димитър Кьосемарлиев

Западът остава скептичен към носенето на маски срещу коронавируса. Много политици и техните съветници в Европа и САЩ също не ги използват.

На фона на започналото отваряне на икономиките след коронавирусната криза предпазните маски за лице, ключов инструмент за забавяне на разпространението на Covid-19, се борят за приемане в Западния свят. Сред виновниците за това са правителствата и техните съветници, пише The Wall Street Journal.

Има широк научен и медицински консенсус, че маските за лице са ключова част от обществения отговор в борбата с пандемията. Въпреки че само медицинските маски могат да филтрират малките вирусни частици, експерти твърдят, че дори ръчно изработените или евтини хартиени маски могат да помогнат за ограничаването на възможността за предаване на заразата, пише bloombergtv.bg.

Много европейски страни и американски щати вече въведоха правила за задължително използване на маски в магазините или в обществения транспорт. Проучвания обаче показват, че хората не са склонни да ги носят, освен ако не им е наредено.

Жителите на северноевропейските държави изглеждат по-малко склонни да носят маски, отколкото средиземноморските им съседи, които бяха по-силно засегнати от пандемията. В Дания, Швеция, Норвегия и Финландия по-малко от 10-процентен дял от населението посочва, че носи маски редовно, става ясно от допитване на YouGov.

В САЩ темата с маските стана причина за разгорещени политически дебати. Медицински експерт в Ориндж, Калифорния, наскоро подаде оставка, след като получи смъртни заплахи заради препоръка за носене на маски на открито.

Във Великобритания, която е сред страните с най-високи нива на смъртност вследствие на Covid-19, само една четвърт от респондентите на YouGov посочват, че редовно носят предпазни маски.

Когато Covid-19 се разпространи в Западния свят през февруари, ключови здравни институции - като Световната здравна организация, Центровете за контрол и превенция на заболяванията и др., оспориха широкото използване на маски за лице извън болниците.

Някои експерти дори отхвърлиха възможността за използване на обикновени маски, като заявиха, че те са опасни, защото не спират разпространението на вируса и могат да създадат измамно чувство на сигурност у хората.

Съветникът на Белия дом д-р Антъни Фаучи заяви този месец, че първоначално не е въвел изискването за носене на маски, тъй като здравните служители са били изправени пред недостиг. Сега той също е техен поддръжник.

Според професора по епидемиология Карл Лаутербах липсата на ролеви модели утежнява ситуацията.

Германският канцлер Ангела Меркел не използва маска на публични места. Американският президент Доналд Тръмп също препоръча използването на предпазни маски, но самият той не носи такава.

Ситуацията в Европа и САЩ контрастира на тази в Азия, където страни като Южна Корея и Тайван успяха да ограничат по-рано и по-успешно разпространението на коронавируса, без да въвеждат строги ограничения. В Азия по-голямата част от населението доброволно използва маски или шалове.

Хонконг - с население от 7.5 милиона жители, е едно от най-гъсто населените места в света, но регистрира само шест смъртни случая от Covid-19, въпреки че няма въведени ограничения, подобно на тези в Европа и САЩ, а се посещава от близо три милиона чужденци на ден - около половината от тях от континентален Китай.

Според експерт основната тайна на успеха на Хонконг е високата употреба на маски от местното население - в сутрешен час пик 97% от населението носи маски, като 3-процентния дял, несъобразяващи се с това, са предимно американски и европейски граждани.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


78
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
3
 
6
 
! Отговори
До 34 преди 3 години
Щабът няма никакви права и отговорности. Всички мерки ги взима правителството, а щаба е за до го псувате него, а не правителството.
29
5
 
4
 
! Отговори
изнервен преди 3 години
До 21, 22. А ти какво предлагаш? Нещо май разбираш повече от световните учени и лекари, а, разбирачев?
28
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Умират само стари и скапани. Факт.Пенсионери, сън не ви лови май, а?Е бе те се.
27
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Като е прос и неук народът, кво ти дреме, дали ще измреме?
26
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Експертите казват, че трябва да се носят маски, но ceлянитe не вярват. Няма изненада.
25
8
 
1
 
! Отговори
До 25 преди 3 години
Право пишеш, но кой ли да те разбере...Чака ни голяма трагедия заради този в по- голямата си част *** и неук народ. Не ми се мисли просто! Ех, ако от щаба бяха малко по- смели и да наложат мерките, които те много добре знаят. Но уви! Кой ще се опълчи на Борисов, алчните "бизнесмени" и невежия народ?
24
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Искат да ни чипират и облъчват с 5 G антените. Лошо ни се пише.
23
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ами те азиатците са и с дръпнати очи. Дайте сега и ние да носим маски на 38 градусовата жега и да си дръпне, очите. Вие не можете ли да разберете че това е друг континент, друга култура както е с арабите, с мюсюлманите.Дайте да видим и те какво правят и да се забулим.
22
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
От Натфиз набираме артисти понеже част от щаба ще излезе в отпуска и трябва някой да го замести.
21
8
 
4
 
! Отговори
Грух преди 3 години
Алиооо кФи протести срещу маските бре? А Б.Б. като е купил милиони бройки на кой ще ги препродава?Аз ако си сложа маска от гумените на долната глава, дали ще ме глобят? Тъкмо ще ми пази долната уста да не наплюе некоя мома, че много се разгърдили за лятото...
20
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В 21 век се защитаваме с маски. Мисля, че тава е средновековен начин за защита, които не е помогал с нищо във времето на големите епидемии като на испанския грип.
19
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В 21 век се защитаваме с маски. Мисля, че тава е средновековен начин за защита, които не е помогал с нищо във времето на големите епидемии като на испанския грип.
18
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А повечето от западните (68% в Германия) са скептични относно вирусната истерия.
17
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Има широк научен и медицински консенсус, че маските за лице са ключова част от обществения отговор в борбата с пандемията...Проучвания обаче показват, че хората не са склонни да ги носят, освен ако не им е наредено.Нормално, хората не осъзнават опасността. Личи си и по част от коментариите и тук. Експертите обаче нямат думата и вместо тях говорят политиците по начин харесваш се на онези 80%.
16
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Брей! За една маска ще прави протест, а 30 години търпи мошеници да го управляват. Хахаха!
15
6
 
2
 
! Отговори
Бау преди 3 години
До 19Вируса не седи вечно в/у повърхностите. Така, че трябва да си голям карък да вземеш прясно заразена маска.
14
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До УзуновСега можеш да къркаш и на работа, носиш си шишенце и си гълташ, а като те питат защо миртшеш, казваш че е дезинфектант. Аз така правя. Една стограмка шишенце от ДМ вода за уста, пълня с водка.От короната лошо не съм видял.
13
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ПатриотСрещу маските трябва да се организира протест. Докато няма протест ще ги налагат всеки месец.
12
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Според експерт основната тайна на успеха на Хонконг е високата употреба на маски от местното население - в сутрешен час пик 97% от населението носи маски, като 3-процентния дял, несъобразяващи се с това, са предимно американски и европейски граждани.С това трябваше да започнат, а не да го пишат накрая.
11
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Няма полза от маските.Ако вярвате че има полза може да си купите и амолет.