До какво доведе стратегията на Швеция срещу коронавируса?

Скандинавската държава започва да се справя с COVID-19
26 юли 2020 13:45, Нели Христова
167
До какво доведе стратегията на Швеция срещу коронавируса?
Снимка: БГНЕС

Още рано сутринта десетки цветни кърпи се появяват на брега на езерото Стуршьон в Швеция. Хората са повече от предходни години заради рестрикциите, които останалите държави наложиха на скандинавската страна. От началото на пандемията там починаха близо 5000 души при население от 10 млн. Това е един от най-високите проценти на смъртност спрямо населението в цяла Европа. Швеция е и най-зле в сравнение с останалите скандинавски страни. За разлика от нея, всички останали решиха да въведат мерки още в началото на пандемията.

Още по темата
"Може би трябваше да се грижим една идея повече един за друг", казва 31-годишният Дан Еклунд, който посещава езерото с лодката на свой приятел. Последните данни показват, че Швеция все пак се справя с удържането на вируса и броят на заразените и починалите не се увеличава рязко. Болните, които влизат за лечение в болница, също са намалели. И макар ситуацията все още да е по-лоша, отколкото в останалата част на Скандинавия, все пак подобрение има.

"Всичко изглежда добре. Вече сме там, където очаквахме да сме много по-рано", казва главният епидемиолог на страната Андерс Тегнел. Той признава, че прекалено много хора починаха в старческите домове на страната, но и не е убеден, че ако бяха наложени ограничителни мерки, ситуацията щеше да е по-различна.

Каква бе стратегията на Швеция?

Още от началото на пандемията страната само препоръчваше хората да спазват социална дистанция, да работят от вкъщи там, където е възможно и да избягват градския транспорт. Единствената забрана бе за събиране на повече от 50 души, както и ограничения при посещението на старчески домове. Заведенията останаха отворени, но не можеше да се поръчва директно от бармана. Правителството описваше многократно пандемията като "маратон, а не спринт" и бе категорично, че те са избрани, за да действат по-дълго.

Този подход предизвика международни критики и дори ранните поддръжници на Тегнел по-късно се отрекоха от действията му. Аника Линде, която заемаше поста на главен епидемиолог от 2005 до 2013 г., каза пред най-големия  шведски ежедневник Dagens Nyheter, че налагането на строги мерки в началото на пандемията би спасило много животи. Но според епидемиологът Хелена Норденстед няма консенсус в шведската научна общонст, че стратегията се е провалила.

По-добри ли са шведите в спазването на дистанция?

Според модела на Андерс Тегнел сега шведите са възобновили около 30% от социалните си взаимодействия, които са имали преди началото на пандемията. А проучване, публикувано тази седмица, показва, че 87% от шведите продължават да спазват мерките за социална дистанция. Според Норденстед фактът, че шведите са имали по-дълго време да коригират поведението си отколкото държавите, които бяха блокирани, ще им помогне в удържането на втората вълна.

Но собственикът на заведение Шиар Али казва, че не всички се придържат към препоръките.Увеличават се и съобщенията за нелегално събиране на много хора в туристическите региони.

"Опитваме се да им кажем, че трябва да спазват дистанция. Но те не се интересуват, най-вече младите хора", казва Али пред BBC, чието заведение се намира на брега на Стуршьон.

Постигна ли Швеция бленуваният стаден имунитет?

Пет месеца от началото на пандемията едва 6% от шведите имат антитела срещу коронавируса. Това гласи информацията на Шведското здравно министерство. Но според Андерс Тегнел процентът е по-голям, тъй като "имунитетът бил труден за проследяване". Той цитира изследване на института "Каролинска", според което дори хората, които са дали отрицателна проба за антитела срещу COVID-19, са развили специални Т-клетки. Те също предлагат имунитет, като идентифицират и унищожават заразените клетки.

Другите шведски учени са по-предпазливи в изказванията си.

"Смятам, че това е прекалено самоуверено. Всички се надяваме, че имунитетът ще се отрази на броят на болните през есента, но не сме сигурни в това", казва Норденстед. 

Как се справя икономиката на страната?

Стратегията на Швеция не бе насочена към това да се запази икономиката, но все пак властите заявиха, че ако държат бизнесите отворени, безработицата, фалитите и загубите ще са по-малко. Според проучване на скандинавската банка SEB през периода на карантината шведите са харчели повече пари от съседите си. Но дори и това не им е помогнало - тази година икономиката на Швеция ще се свие с 5%.

Да, процентът е по-малък от този в останалите държави, ударени тежко от коронавируса, като Италия, Испания и Великобритания, но е почти равен на спада в останалите скандинавски държави. Безработицата в Швеция е скочила с 9% - процент, по-висок от този в останалите й съседки.

"Швеция, както и останалите скандинавски държави, е малка отворена икономика, която разчита главно на търговията. Така че е нормално да се справя зле, когато останалият свят е в тежко положение", обяснява проф. Каролина Екхолм, бивш заместник-губернатор на Централната банка на Швеция. По думите й ресторантите, магазините и фитнесите са останали отворени, но все още се борят за клиентела.

Най-голяма е щетата върху репутацията на Швеция

Скандинавските държави са близки помежду си, но стратегията на Швеция я отдаличи от тях. Дания, Норвегия и Финландия отвориха границите си едни за други през юни, но оставиха Швеция настрана заради големия брой заразени. Проучване на YouGov показва, че 71% от норвежците и 61% от датчаните са притеснени от шведските туристи. Процентът е по-голям дори и в сравнение с този за туристите от силно засегнати зони като Испания и Италия.

"Не мисля, че това ще се отрази на отношенията ни в дългосрочен план", казва Хелън Линдберг, старши преподавател по управление в университета в Упсала. "Но пандемията подчерта и върна стари проблеми между нашите страни."

Според нея по-голям проблем е въздействието върху по-широката международна репутация на Швеция, която се слави с висококачествено здравеопазване и грижи за възрастни хора.

"Случилото се нанесе удар върху имиджа на Швеция като хуманитарна суперсила в света. Нашият ореол беше отнет и сега имаме много да доказваме."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


167
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
60
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Човечеството е преживяло доволно много епидемии. И след всяка, икономическия живот се е сривал.Шанса да минимизираме пораженията и да се нагласим новите реалности е единствения с който може да задържим някакво ниво на връзки в обществото, което оставено ще се разпадне по много направления. Така че стига с тази икономика. Като се появиха невярващи в ковид, и определено са проценти, да не би да се напълниха плажовете. Гърците като крият и пишат всичко на български туристи спасиха ли сезона?
59
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Някои и да четат не могат. Написали са, че са препоръчали мерки в Швеция, а те спазват препоръките повече, отколкото ние спазваме задължителните мерки. Проблемът е, че много закъсняха с препоръките и хиляди шведи измряха. Досега са 5697 починали. Пикът на смъртните случаи в Швеция беше на 16 април, а от тогава доста бавно намаляват, но все още са много. До 16 април те вече имаха 1757 починали.
58
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Черноморието е като Чернобил. Хиляди хора са без работа."Защо не отидат да работят в хилядите никнещи като гъби заводи при демокрацията и капитализма и евроатлантическото партньоство?
57
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
След 30 години демокрацяи и западно партньорство България няма икономика, единствената и икономика е сменянето на чаршафи, слуги и в България, слуги и на Запад. И сега като се появи този вирус - хиляди сменячи на чаршафи и севритьори без работа, няма на кой да сменят чаршафите и ще гладуват.
56
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Какво ви трябва на вас Швеция. Те имат пари, ще се оправят. Войник и умрял 40 дена се помнят. Черноморието е като Чернобил. Хиляди хора са без работа.
55
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ей, неумни!От статия ли очаквате да се образовате за това, как що годе известно на учените, работи имунната система и що е имунен отговор? Т лимфоцити работят в комплект с антителата, и това е описано в базовите учебници по биология. т. е кандидат студентско ниво.
54
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименИма неща които не се говорят и пишат.В Швеция 99% от жертвите са в старчески домове и са хора с имигрантски произход.Англия и САЩ кои са по-голям брой жертви - тъмнокожите, Бразилия, къде е заразата във фавелите.В белите държави тестове се правят само при симтоми, НО в Тикволандия уж масово за пари. Дори и това не правят, а само помпят бройките.Заради такива управници България винаги е в чарените списъци
53
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен"Аз ти обясних, просто ти си неграмотен и затова не можеш да разбереш както ти е обяснено."Това го разбрахме вече, че аргументите Ви са "другите са неграмотни", не е нужно да го повтаряте постоянно, това го разбрахме. А освен този аргумент, други аргументи имате ли?
52
10
 
1
 
! Отговори
Ельоменат преди 3 години
Паркинг-Х. Плевен - връх Ботев и обратно за 7 часа и 20 минути. 184см. 93 кг тренирам футбол от 14 годишен и на 39 все още играем всяка седмица по 3 пъти с приятели на изкуствен терен. Когато успееш да минеш този преход за по-мляко от 9часа ми се обади
51
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 50:: Докато се чудиш и се маеш какво, що и не спазваш елементарните мерки като дистанция и т.н. , може да се запознаеш по- отблизо със заразата. Тогава може и да повярваш... А може и не.
50
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"А проучване, публикувано тази седмица, показва, че 87% от шведите продължават да спазват мерките за социална дистанция".Нещо за това от коментиращите, че никакви мерки не се спазват във Швеция?
49
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В началото на епидемията още не се знаеше какви мерки помагат, а и почти нищо не се знаеше за вируса и държавите от Западна Европа пламнаха, докато се вземат мерки. Белгия се води на второ място в света по починали на човек от населението след Сан Марино, но можете сами да си намерите в нета обяснението за това. Реално смъртността в Белгия от вируса е наполовина от официалната, т.е. Швеция е по-зле от Белгия.
48
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 50Аз ти обясних, просто ти си неграмотен и затова не можеш да разбереш както ти е обяснено.:)))
47
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименАми Вие с Вашата грамотност, защо не обясните на нас неграмотните, как така Швеция, която не спазва мерки има два пъти по малко смъртни случаи от Белгия която спазва драконовски мерки, ама не да разтягате локуми за "вградена социална дистанция" или за "взривно разрпостранение", и че другите мнения са "глупости" на неграмотници.
46
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Ельоменат185 см., 82 килограма. Разлог-Хижа Яворов по пътеката го вземам за 35 минути.СЕди грей се.:))))
45
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 46Не си разбрал, защото си неграмотен, а за това не трябват такива обяснения: трябва да ходиш на училище.
44
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 41Така и нищо не разрбахме от обясненията Ви и напъванията Ви, как така Швеция която не спазва мерки има два пъту по малко смъртни случаи от Белгия която спазва стриктни мерки. Измислете поне някоя логична опорка.
43
8
 
9
 
! Отговори
Нани преди 3 години
4 месеца 34 годишният бивш рейнджър от щата Охайо Ричард и викаше и се подиграваше във фейсбук " Няма вирус, няма вирус!" и демонстративно обикаляше барове и кръчми. Докато съвсем закономерно, но неочаквано за него , вирусът го посети в началото на юли и за 3 дни го прати при Свети Петър. По свидетели в края си " смелчагът" е ревал като малко дете с думите "искам да живея, искам да живея"!
42
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ЕльоменатТи нали така искаше, да му отпуснат края. Гледай си незаконния електричарски бизнес и не се обаждай, вече ти изпълниха желанието.
41
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 38Да, имам и ги казах. Това, че не ги прочете и продължи направо заслужаваше този отговор, тъй че, у лево. Видяхме ви и опорките и резултатите от тях: провал.