Защо България иска еврото, а Полша и Чехия – не?

Германски професор: Кои страни напират към еврото?
25 авг 2020 20:35, Елка Василева
152
Защо България иска еврото, а Полша и Чехия – не?
Снимка: архив, БГНЕС

Докато България и Хърватия са се устремили към еврото, Полша и Чехия казват "не" на общата валута. Защо? Германският професор Фридрих Хайнеман осветлява причините. И обяснява защо за България е изгодно да приеме еврото.

През юли България и Хърватия бяха приети в „чакалнята“ на еврозоната. Това означава, че двете страни поемат ангажимента да не допускат по-високо от 15% колебание на националните си валути спрямо еврото. Пълноправни членки на еврозоната двете държави могат да станат най-рано в началото на 2023 година, пише „Франкфуртер Алгемайне Цатунг“ (ФАЦ). Изданието, цитирано от Дойче веле, припомня, че за да влязат в „чакалнята“, България и Хърватия трябваше да покрият редица критерии: стабилност на обменния курс, горни граници за държавния дефицит, новите дългове и инфлацията, равнище на лихвения процент плюс различни юридически изисквания.

В действителност обаче двете страни не изпълняват изцяло въпросните критерии. Към България например има изискване за по-голяма независимост на емисионната банка и за по-ниска инфлация, припомня ФАЦ.

Още по темата

Вестникът отбелязва, че в момента не е ясно дали двете държави ще се присъединят към общата валута още на 1 януари 2023 година, тъй като в условията на пандемия Еврокомисията и Европейската централна банка (ЕЦБ) ще наблюдават много внимателно икономическото им развитие. Пандемията сериозно отслаби икономиките на България и Хърватия, пише в тази връзка ФАЦ.

Защо България иска еврото, а Полша и Чехия стоят надалеч

По същата тема вестник „Зюддойче Цайтунг“ публикува анализ от хайделбергския професор Фридрих Хайнеман, ръководител на направление „Публични финанси“ в центъра „Лайбниц“ за европейски икономически изследвания.

Проф. Хайнеман между другото пише: „В Брюксел посрещнаха с взаимно потупване по раменете присъединяването на българския лев и хърватската куна към валутния механизъм. (…) Но това самодоволство е смущаващо за всекиго, който се вгледа по-внимателно“. Хайнеман твърди, че междувременно притегателната сила на общата валута доста е отслабнала, а особено в икономически успешни страни от Северна и Източна Европа като Дания, Швеция, Полша и Чехия повечето хора не искат еврото.

„Ако се запитаме каква е разликата между кандидатките за еврозоната и скептично настроените страни, отговорът се набива в очи: бедността“, пише авторът и припомня, че България и Хърватия са на последните две места в ЕС по икономически капацитет на глава от населението.

Професорът отбелязва, че пандемията особено тежко е засегнала хърватската икономика, докато през последните години Чехия се е изкачила на 14 място по благосъстояние в ЕС, изпреварвайки страни като Португалия.

„С други думи, към еврото все още напират само най-бедните държави-членки. Докато източноевропейските страни във възход, подобно на благоденстващите Швеция и Дания, казват „да“ на общия вътрешен пазар, но „не“ на еврото“, констатира проф. Хайнеман.

За икономиста няма съмнение, че Чехия и Полша изпълняват изискванията за членство в еврозоната, докато „България и Хърватия като периферни национални икономики са в много по-лоши изходни позиции“.

Защо въпреки това България и Хърватия са се устремили към еврозоната? На този въпрос Хайнеман отговаря така:

„За пореден път решението за приемане в еврозоната ще бъде взето не според критериите за оптимална валутна състоятелност. От гледна точка на България и Хърватия желанието за бързо присъединяване е рационално. Защото привлекателността на еврозоната все по-малко се предопределя от същинските предимства, които носи една обща валута.“

Всъщност, смята Хайнеман, става дума най-вече за апетитите към преразпределените средства. Защото вече на практика не важи постулатът от Маастрихтските договори, че дълговете и кредитите на страните-членки не се гарантират от общността. А и в условията на пандемия кредитите се раздават много по-лесно.

Еврото не е привлекателно за икономически здравите страни

„В тези нови условия икономически слабите страни пресмятат, че в бъдеще ще спечелят от новите правила за преразпределение и гаранции. И обратното: страните, които са осигурили благоденствие или успешно се движат към него, ще поемат големи рискове. Така членството в еврозоната поставя на кантар предимствата на общата валута и опасностите, свързани с преразпределението. Разбираемо е, че за най-бедните страни в ЕС България и Хърватия членството е изгодно, докато за страни като Чехия и Полша то до голяма степен е изгубило своята привлекателност“, обобщава авторът.

В края на своя анализ проф. Хайнеман пише: „Може и да има добри аргументи за състоялите се промени в Маастрихтските договори. Но Европа не бива да си прави илюзии за последствията. С всяка крачка напред към преразпределение и към общоевропейски гаранции за задълженията общата валута, а във все по-голяма степен и целият европейски интеграционен проект, губят своята притегателна сила за икономически здравите страни-членки“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


152
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
131
3
 
3
 
! Отговори
Deutschland преди 3 години
Полша и Чехия без немските инвестиции и немските заводи са до там. Нека бъдат по-смирени и да покажат уважение към Велика Германия.
130
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Полша и Чехия са Далекогледи и видяха Гърция как разцъФтя и вече връзва след еврото , а България е Късогледа за да види как съседката бере евро плодовете със кошници :)))))
129
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бизнеса иска да се мине на евро още отдавна . Еврото вече е втората по разпознаваемост валута след долара ! Големи акъли били живяли навън и видяли какво е направило еврото и вече знаете че европейците нещяли евро , а бе вие не заминахте ли навън да бачкате за евраци , що не заминахте да бачкате за турски лири или рубли ! Еврото обединява паткани няма страна където да се е отказала от еврото и бъдете сигурни , че докато сте живи няма и да има отказала се страна .
128
3
 
4
 
! Отговори
Кой се “набутва” ? преди 3 години
Някои пишат как се печатали евра и долари пък тези дето не печатат като турската лира и руската рубла им се сриват валутите спрямо еврото и долара с по 30% от началото на годината и така им обеднява населението .........
127
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ГОЛЯМА НАБУТВАЦИЯ Е ЕВРОТО. КОЙТО ГО ПРИЕМЕ СИ НАХЛУЗВА ПРАНГИТЕ ПРИ ТОВА ДОБРОВОЛНО И СЕ НАДУПВА НА ПЕЧАТАРИТЕ НА ЕВРОТО, КОИТО М/У ДРУГОТО СА СЪЩИТЕ, КОИТО И ПЕЧАТАТ ДОЛАРА ВЪВ ФЕД !!!! ТАКА С ОЩЕ ЕДНА КРАЧКА НАПРЕД КЪМ ИЗВРАТЕНИЯТ НОВ СВЕТОВЕН РЕД.
126
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Самата истина !Вижте нагледно умствения багаж на средностатистическия гербаджия. "Клуба на богатите" - хахахха. Боже, колко сте елемнтарни. Я вземи да употребиш интернета за нещо малко по-умно и прочети какво е станало с икономическата обстановка във Великобритания, след като са приели еврото и колко бързо са се върнали после към паунда. Ама то вие герберухите нито четете, нито знаете. Знаете Винету и пластмасовите опорки, които ви спуска Севдето.
125
10
 
4
 
! Отговори
Самата истина ! преди 3 години
Истината е, че всички искат да са в Еврозоната, защото така официално влизаш в клуба на богатите и развити страни и това е реалната оценка, че принадлежиш там ! Страни като Полша и Чехия докато не приемат Еврото няма да се смятат за развити страни - все ще са в позиция на обезценяване на националните си валути и по този начин и обедняване на местното населението спрямо страните от Еврозоната !
124
2
 
0
 
! Отговори
опетков преди 3 години
До Анонимен 43 Трябва да си с много силно изразена мозъчна недостатъчност, за да напишеш тази глупост. Или да си скапан ***.
123
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"След приемане на еврото, какво ще стане с тези 30-40 милиарда?"Е как какво? Ще отидат в някой чекмеджета.
122
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Накрая силните икономики ще си върнат националните валути, а ние и хърватите ще си останем с еврото.
121
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Заглавната снимка на статията от нощното шкафче ли е?
120
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ние сме единствената държава в Европа със валутен борд, може и да е предимство, може и да е залагалка, че лева е стабилен :) Полша и Чехия са икономически пред нас, нормално е да не искат еврото, те все още не са стигнали нивото на развитите държави като Германия, Франция и т.н...
119
4
 
7
 
! Отговори
До 125 преди 3 години
До АнонименПриятел тези блокирани пари са цел на герб на ВСЯКА ЦЕНА....познай защо.....ами не е за хубаво. Освен за разни чекмеджета на ББ
118
3
 
5
 
! Отговори
Гого преди 3 години
Не ги мисли тези пари, те ще отидат в едно чекмедже.
117
2
 
6
 
! Отговори
Krom преди 3 години
До до Krom - ами и да и не. В смисъл, ако управляващите имат ясна визия - икономика се настига. В момента липсва ясна визия. Политическа нестабилност, липса на адекватни предложения - съответно - няма желаещи инвеститори. При липса на национално производство трябва да се привличат максимално външни инвеститори, за да "придобием" технологии. Но това не се случва. По ред обективни и субективни причини.
116
4
 
14
 
! Отговори
до Krom преди 3 години
Да де, ти сам го каза Полша и Чехия развиват икономиките си! А ние какво развиваме? Ние отдавна сме загубили всякакъв сувернитет и всичко останало в положителна насока!
115
4
 
16
 
! Отговори
Krom преди 3 години
С влизането в еврозоната икономики като България и Хърватия съвсем ще се обезличат. При този механизъм, силни икономики като Германия ще изтеглят и последния ресурс на слабите икономики - останалото активно население. От гледна точка на икономиката - това е пагубно за суверенитета. Полша и Чехия го осъзнават много добре и за това избягват зоната, но развиват собствената си икономика.
114
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Може ли някой да ми кажа , какво ще се случи с парите които в момента са блокирани от валутния борд. След приемане на еврото, какво ще стане с тези 30-40 милиарда?
113
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименАми не е точно така,питали са Бойко кое от трите неща са му важни - шенген,еврозоната и още нещо,той самия е поискал в еврозоната,явно така са решили от правителството.Поне лихвите в банките ще са по-ниски,когато се въведе еврото,за останалото имам скептични чувства,като знам какво се случи в другите държави и как цените се вдигнаха двойно след въвеждане на еврото и виеха от мъка по националните си пари.
112
3
 
7
 
! Отговори
ДжоЛан преди 3 години
Егати статията.Едно и също изречение предъвкано 20 пъти.Голям АНАЛлиз.