Борне Сулиново - полският "Чернобил", съхранявал ядрените бойни глави на СССР

Базата била толкова секретна, че не съществулала на картата
25 яну 2021 21:19, Нели Христова
48
Борне Сулиново - полският "Чернобил", съхранявал ядрените бойни глави на СССР
Снимка: Flickr

Някои казват, че е град-призрак, тъй като в продължение на десетилетия той не се е появявал на нито една карта. Той тайно място, което в разгара на Студената война вероятно е скрило смъртоносен арсенал от ядрени оръжия, способни да унищожат големите западни градове.

Други го наричат ​​полският Чернобил, тъй като наметалото на тайни покрива радиоактивните му мистерии по сходен начин със засегнатата от бедствието украинска електроцентрала.

Но днес Борне Сулиново, в западнопоморския регион на Северна Полша, се очертава като вълнуваща дестинация за търсачите на приключения, които искат да изследват красива природна зона и сравнително непозната съветска гореща точка с много тъмно минало.

Достигането до този град от Шчечин, столицата на региона, включва дълго пътуване през предимно селските низини на Полша, терен, който все още носи наследството на Студената война. Особено град Дравско Поморско, където се намира най-голямата тренировъчна база за войници на НАТО.

Миналата година десетки хиляди военнослужещи дойдоха в района, използвайки покритието, предлагано от ландшафта на езерата и гъста гора за Defender-Europe 20, за което се казва, че е най-голямото военно учение на континента за четвърт век.

Насочете се на час на изток от Дравско, където гората става по-дълбока и по-тиха и ще стигнете до бившата забранена зона на Борне Сулиново.

Преди разпадането на Съветския съюз през 1991 г. това място е било достъпно само за онези със специален пропуск. Всички останали стоели настрана и се престрували, че не знаят нищо за базата. Тя била затворена, скрита и най-добре било да бъде избягвана.

Близо 12 000 съветски войници са били разположени във военния комплекс Борне Сулиново в разгара на Студената война. Те били част от Северната група сили, присъстваща в Полша като част от споразумението на Варшавския договор между Съветския съюз и социалистическите републики от Източния блок.

"Мястото е било масивна строителна площадка за войски и военни съоръжения", разказва пред CNN Travel Вислав Бартошек, собственик на местния музей.

"След 1945 г., когато СССР поема мястото, комплексът е станал част от военните планове на Варшавския договор, които включват масивни тренировки, които подготвят сухопътните и въздушните сили за инвазия на Запад. До нея стига само един път, един железопътен коловоз завършва в мистериозния град зад електрифицирани огради."

Хората, живеещи близо до Борне Сулиново се страхуват да го споменат.

Още преди пристигането на съветските войски градът до голяма степен е забранен за външните хора. Преди Втората световна война, когато регионът е бил част от Германия, градът е бил известен като Грос Борн и е функционирал като военна база и учебен полигон. Адолф Хитлер е заснет на гости през 1938 година.

През 1939 г. танковите войски, разположени тук под командването на генерал Хайнц Гудериан, започват инвазията в Полша, която ще предизвика глобален конфликт. По-късно той е бил използван за настаняване на военнопленници.

Германците построяват по-голямата част от инфраструктурата, използвана по-късно от СССР. Имало казарми за войски, железопътна линия и огромен комплекс от военни болници, който днес стои изоставен, оставайки загадка, която чака да бъде проучена от посетителите.

Охранителните огради и бодливата тел отдавна ги няма, а изоставените площи остават широко отворени за любопитни посетители. Те се скитат сред дървета и храсти, изникнали около скелетите на останалите сгради.

Бартошек казва, че районът е особено популярен сред туристите през летния сезон. Той обича да им разказва историята на мистериозен тунел, който минава под болницата, свързващ стая, използвана за дисекция на човешки тела, с железопътната линия. Изследователите все още не са сигурни за какво е бил използван.

В днешно време Борне Сулиново е жилищен квартал. След напускането на съветските войски казармите са превърнати в апартаменти. Железопътната линия била премахната и превърната в главен път.

"Хората идваха в Борн от други части на Полша, защото апартаментите бяха много евтини", казва Бартошек. Сега тук живеят около 5000 души. Някои от функционалните сгради са реставрирани и ремонтирани през годините. Болница от съветска епоха е непокътната и е реновирана. Друга Н-образна сграда в центъра на града сега е старчески дом и рехабилитационно звено за пациенти с множествена склероза.

Градът все още показва признаци от миналото си. Някои сгради, като величествената конструкция, в която се помещаваше бъркотията на старите офицери, сега се разлагат и се нуждаят от обновяване. Мраморните стени говорят за предишната им слава.

Властите се надяват да привлекат инвеститори, като се рекламира като дестинация за туристи, които искат да разгледат околната пустош и да се запознаят със съветската история. Боровите и дъбови гори са пълни с езера, потоци, реки и езера и са идеални за колоездене и туризъм през летния сезон. Освен това е богат на диви животни, включително диви свине, елени и фазани.

Движещи това очарование са истории за ядрени бойни глави, които някога са били скрити в масивни силози в района, едно от трите съоръжения за ядрено оръжие, построени в Западна Полша.

Съветският съюз изрично отрича да съхранява ядрени ракети в Полша, но археолозите, които са изследвали мястото, ровейки се в архивите на разсекретени сателитни изображения и анализирайки сканиране на сгради, са убедени в противното.

"Някои от масивните силози за тези бойни глави се намират близо до Борне Сулиново в село Бжезница-Колония", казва Бартошек. По време на комунистическата епоха зоната е била едно от най-добре пазените тайни места в Европа.

Тези камери за съхранение сега са занемарени и са станали жертви на вандалски набези. Бетонните им стени, покрити с графити, са в изненадващо добра форма, но липсват други инсталации или обзавеждане. Камерите за съхранение - приблизително 70 метра дълги и 10 метра високи - са заровени под дебел слой почва и покрити с трева.

Друг ядрен обект, Подборско, на север от Борне Сулиново, е превърнат в музей, посветен на военното присъствие на Студената война.

Бартошек обяснява, че ракетите са планирани да бъдат използвани като тактическо оръжие, насочено към градове като Амстердам и Париж. Мощността на бойните глави варирала от около 0,5 до 500 килотона.

Изграждането на масивните силози за ракети е завършено през 1969 г., финансирано изцяло от комунистическото правителство на Полската народна република, съгласно плановете, изготвени от СССР.

"Само руските войски имаха достъп до мястото", казва Бартошек. "Цялата зона беше изключена от полската юрисдикция. Това беше фактическа руска територия."

След разпадането на СССР и краяТ на Варшавския договор всички карти, документиращи мястото, са унищожени. Археолози като Гжегож Киаршис, професор в Института по история и международни отношения в Полша, който е автор на първото задълбочено проучване на комплекса, са определили местоположението на складовете.

Киарши разчита на разсекретени сателитни снимки на ЦРУ, проникващ в земята радар и проверки за признаци на радиация. Според неговите изследвания не е открито замърсяване.

Днес пустота надвисва над тези изоставени и опустошени сгради.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


48
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
5
 
13
 
! Отговори
минувач преди 3 години
Обърква ме нещо статията. Хем изоставено - хем 5000 човека живеели. Хем изоставено - хем болницата работела?Хем имало атомни ракети - хем нямало радиация?Объркан съм!
9
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АлексъУбуу са ги трепали каманистите у нази ...
8
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До AlexКаманизме ету мноооо злу...
7
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Абе тая чума комунизма още има хора болни дето май няма да се излекуват.
6
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До AlexЗа зелената салата не знам, но Китайците са дявола , а алкохола е негово творение ... мисля ... не съм сигурен. Може и да се бъркам... Амм ... за кво говорихме?
5
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Разпадна се СССР и всичко през глава на Запад. Добре че се отървахме.
4
4
 
11
 
! Отговори
все тая преди 3 години
Това с Гугъл преводач ли е правено?!?! :)))
3
7
 
11
 
! Отговори
Ямболски цървул преди 3 години
До написалият тази статияБлъсни си главата някъде.
2
5
 
16
 
! Отговори
Alex преди 3 години
Стигнах до дисекция на човешки тела и спрях.Аре бе, стига с демонизирането на комунизма, демокрацията, китайците, алкохола и зелената салата. Разберете, че липсва обективност, а тя е нега нужна в днешни дни. И у нас е имало такава база и какво от това? Само за сведение на ФЖМК - до Самоков е. Журналистиката у нас е сведена до ниво квартални клюки в ж.к. Разсадника.
1
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Глупсоти. СССР казах през 78-а, че нямат ракети там. Аз на кого да вярвам?