Защо ваксината Sputnik V се превръща във фаворит в борбата с COVID?

Най-малко 20 страни в света са сключили договор с Москва за доставката й
8 фев 2021 14:10, Анисия Иванова
250
Защо ваксината Sputnik V се превръща във фаворит в борбата с COVID?
Снимка: БГНЕС

Изказването на президента Владимир Путин през август, че Русия е оторизирала първата в света ваксина срещу Covid-19 за употреба, преди дори да е завършила финалните изпитанията за безопасност, предизвика скептицизъм в световен мащаб. Сега обаче руският държавен глава може би ще пожъне дипломатически дивиденти, докато страната му се опитва да постигне най-големия си научен пробив от съветската епоха, пише в свой анализ Bloomberg

Все повече страни по света се редят за доставки на Sputnik V, след като рецензирани резултати, публикувани в медицинското списание The Lancet тази седмица, показват, че руският медикамент предпазва от смъртоносния вирус, както и американските и европейските препарати, но също така е много по-ефективен от китайските й алтернативи

Най-малко 20 държави са одобрили за употреба Sputnik V, включително Унгария, член на Европейския съюз, докато ключови пазари като Бразилия и Индия са близо до финално регулаторно одобрение. Сега Русия се насочва към ценния пазар на ЕС, докато Брюксел продължава да се бори с програмата си за ваксинация на фона на недостига на доставки.

В глобалната битка срещу пандемията, която отне живота на 2,3 милиона души за малко повече от година, надпреварата за получаване на ваксини придоби геополитическо значение, тъй като правителствата се стремят да излязат от огромните социални и икономически задънени улици, причинени локдауни, които бяха наложени за ограничаване на разпространението на заразата. Това дава на Русия предимство като една от малкото страни, където учените успяха да създадат ефикасен лек.

Решението на руския държавен глава да назове Sputnik V на първия в света космически сателит, чието изстрелване през 1957 г. възнагради зашеметяващо Съветския съюз в космическата надпревара със САЩ, само подчертава мащаба на значението, което Москва придава на своето постижение. Резултатите от изпитанията във финалните фази, в които взеха участие 20 000 доброволци, рецензирани от The Lancet, показват, че ваксината има 91,6% ефективност.

„Това е преломен момент за нас“, каза в интервю Кирил Дмитриев, главен изпълнителен директор на държавния Руски фонд за директни инвестиции, който материално подкрепи производството на Sputnik V и отговаря за международното й разпространение

Въпреки че е твърде рано да се измерят политическите дивиденти за Путин, Русия вече осребри голяма част от разработката на ваксината, повишавайки нейния имидж след години на международни критики заради намеса в изборите и заглушаване на политически опоненти както в страната, така и в чужбина. Държавната телевизия докладва редовно и подробно за сключени договори за доставки с други държави.

Успехът на Sputnik няма да промени враждебността към Путин от страна на западните правителства, въпреки че би могъл да засили геополитическото влияние на Русия в региони като Латинска Америка, според Оксана Антоненко, директор в Control Risks consultancy: "С тази ваксина Русия доказа, че е в състояние да произвежда нещо ново, което се търси по целия свят“.

Производствените ограничения са най-голямото предизвикателство пред всички фармацевтични производители, тъй като глобалното търсене далеч надхвърля предлагането. Русия, обещавайки безплатни ваксини за своите 146 милиона граждани, започна производство през миналата година и в момента ваксината се произвежда в страни, сред които Индия, Южна Корея и Бразилия.

Тази седмица приближен на турския президент Реджеп Тайип Ердоган подписа споразумение за производство на Sputnik V в Турция, въпреки че страната има сделки за закупуване на 50 милиона дози от китайска ваксина ConovaVac на Sinovac Biotech и 4,5 млн. дози от медикамента на Pfizer/BioNTech.

Въпреки успеха на Русия вътрешното търсене засега остава ниско поради обществения скептизицъм, насочен към властите. 68-годишният Путин подхрани съмненията през декември, когато заяви, че ще изчака да се ваксинира, докато медикаментът не бъде одобрен за лица на неговата възраст. Президентът на Руската федерация все още не съобщил дали се е ваксинирал, но други държави въобще не чакат да разберат. Ден след като обяви, че е сключил договор за доставка на Sputnik, мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор изказа на 25 януари "изключителни благодарности" на Путин в отговор на обещанието да бъдат предоставени 24 милиона дози през следващите два месеца. Три дни по-късно президентът на Боливия Луис Арсе лично достави партидата на летището в Ла Пас.

Латинска Америка се оказва доходосен регион. Аржентина, която се бори да се снабди с ваксини, стартира своята програма за масови имунизации, след като получи повече от половин милион дози от Sputnik V през януари. Към нея се присъединиха Никарагуа, Парагвай и Венецуела. В Бразилия, най-голямата икономика в региона, решение, обявено на 3 февруари, за премахване на изискването за регулаторно одобрение за спешна употреба преди изпитания от трета фаза може да ускори разпространието

Гвинея стана първата африканска държава, която започна да ваксинира със Sputnik V през декември, като приближеният на Москва президент на страната Алфа Конде и няколко министри се подложиха на имунизация. Гвинея трябва да получи 1,6 милиона дози тази година и също така води преговори за китайски ваксини заедно с медикамента на AstraZeneca. Зимбабве, ЦАР и Кот д'Ивоар са сред другите потенциални клиенти на Русия.

За разлика от ваксината Pfizer/BioNTech Sputnik V може да се съхранява в хладилник, а не във фризер, което улеснява транспортирането и разпространението в по-бедните и традиционно горещи страни. Цената от 20 долара за двукратна доза също е сравително по-евтина от повечето западни алтернативи. Макар и по-скъпа от AstraZeneca, руският медикамент показва по-висока ефективност спрямо британската ваксина.

За някои държави като Иран, които получиха първата партида от обещаните 2 милиона дози тази седмица, Русия предлага по-привлекателна алтернатива от западните доставчици. Но Sputnik започва да се разпространява в страни като Обединените арабски емирства, които са традиционни партньори на САЩ.

Китай, чиито медикамент Sinovac на Biotech отчита едва 50% ефективност, запазва водеща роля в Азия. Само шепа азиатски държави са избрали Sputnik V, включително Филипините, които водят преговори за 25 милиона дози.

В това, което може да представлява най-големият потенциален пробив за Кремъл, Русия поиска европейските регулатори да разгледат искане за разрешение на Sputnik V, след като Германия обеща да помогне за ускоряване на процеса. Тъй като висши дипломати на ЕС все още се борят с бавното разпространение на ваксини, германският канцлер Ангела Меркел заяви във вторник, че руският медикамент все пак може да бъде използван за имунизиране на европейските граждани, стига да бъде одобрен от Европейската агенция по лекарствата.

Френският министър на промишлеността заяви, че е „агностик“ по отношение на одобряването на руската ваксина. „Всяка ваксина, която е готова и задоволява условията за безопасност и ефиктивност, е добре дошла в Европа“, заяви Агнес Пание-Рунахер по време на интервю за France Info TV в неделя. "Имаме интерес да притежаваме максимално различни ваксини и обеми.“, каза той.

И все пак ваксината изплаща дивиденти на Путин. Когато посети в петък Москва, за да се изправи срещу външния министър Сергей Лавров заради присъдата на Алексей Навални, първият дипломат на ЕС Жозеф Борел отдели време да поздрави Русия за развитието на Sputnik V. "Това е добра новина за цялото човечество", заяви Борел, добавяйки, че светът вече има повече инструменти под ръка за справяне с пандемията.

Целият анализ четете в Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


250
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
106
4
 
32
 
! Отговори
Замислен преди 3 години
Принципно руснаците имат колосално развита вирусология. Не забравяйте, че първата ефикасна ваксина срещу ебола също е тяхна. Изобщо са изумително странна нация. С някакви мижави средства правят изумителни научни пробиви.
105
1
 
9
 
! Отговори
Край преди 3 години
М ддааа Русия никога не е толкова слаба колкото изглежда и никога не е толкова силна колкото изглежда.Особено пък както я виждат българите - емоционално.
104
3
 
18
 
! Отговори
SHEFA преди 3 години
защо е фаворит?-ВСИЧКО НАПРАВЕНО В РУСИЯ Е БЕТОН-ИМАМ ЖИГУЛКА-КОПЕЙКА-ТАЗИ ГОДИНА НАВЪРШИ 50Г - ПАЛИ ОТ РАЗ И ВЪРВИ.
103
8
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тя не се превръща. ВАКСИНАТА Sputnik v е била, е и ще бъде ФАВОРИТ. Искат или не искат cополивите тролчета. Англосаксонски интереси, корупция на висши европейски политици, задкулисни игри, лобита, търговски войни, интереси за печатане на пари.... са по важни от живота на милиони хора.
102
3
 
9
 
! Отговори
от лудницата! преди 3 години
Министерството на здравеопазването на Беларус официално призна COVID-19 като психично заболяване Затова Министерство на здравеопазването взе единственото правилно решение да счита COVID-19 за психично заболяване с подходящо лечение , каза Дмитрий Пиневич, първи заместник-министър на здравеопазването на Беларус.По препоръки на агенцията всички граждани, които търсят спешна медицинска помощ, ще бъдат призовани от психиатрична линейка и поставени в болница за психично-здравни грижи.
101
0
 
6
 
! Отговори
GG преди 3 години
До reverse-brain-drainАз говоря за най добрите учени. Те нямат нужда да се интегрират... Тях ги ухажват и им изсипват сумати пари. Както и да е
100
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Единственият начин да се приключи пандемията с ваксини с имунитет под година е да се произведат на куп ваксини за целия ЕС и да се сложат в рамките на 3 месеца, докато всички външни граници са затворени (ЗА ВСИЧКИ!). След което в ЕС вирусът ще бъде елиминиран изцяло и се започва поетапно изнасяне на ваксини за където трябва и отваряне на граництие с тази държава. И така докато не изчезне от лицето на земята. Иначе вирусът ще си мутира, а ние ще си стоим затворени до второто пришествие.
99
1
 
2
 
! Отговори
преди 3 години
Пардон, предното е до 90 Христо Христов...
98
0
 
3
 
! Отговори
Ken преди 3 години
До Vaccine Pass?Да му мислят американците, руснаците и китайците, които искат да летят до България !
97
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И да, трябваше да се национализират. Когато епидемията приключи, да им се изплатят разумни компенсации и толкова. Нормално ли ви се вижда, цялата икономика на планетата да задлъжнее с трилиони, докато Пфайзер се фука, че щели да имат 12млрд. печалба за 2020/2021? На мен не! Защото тази печалба е на гърба на човешки животи - загубени заради ковид или заради липсващо здравеопазване или от глад и мизерия и липсваща работа. Не може така. Трябваше ЕС да изземе контрола от тях и да произведе ваксините
96
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тя не се превръща. ВАКСИНАТА Sputnik v е била, е и ще бъде ФАВОРИТ. Искат или не искат cополивите тролчета. Англосаксонски интереси, корупция на висши европейски политици, задкулисни игри, лобита, търговски войни, интереси за печатане на пари.... са по важни от живота на милиони хора.
95
21
 
5
 
! Отговори
АнонимеН преди 3 години
АЙДЕ СТИГА ГЛУПОСТИ КОМУНИСТИЧЕСКИ!ПФРИЗЕР И БИОНГЕЙТСХ Е ВЕЧЕ В НАД 100 СТРАНИ!!!А СПУТИНИК Е ВЪВ КОМУНИСТИЧЕСКИТЕ ВЕНЕЦУЕЛА УНГРАРИЯ СИРИЯ БЕЛАРУС :D И ПОДОБНИТЕ ;D
94
3
 
8
 
! Отговори
do 91 преди 3 години
Да, някой е неграмотен и това не съм аз.Ваксината има ефикасност 95,6% срещу ОРИГИНАЛНИЯ ЩАМ, който е единственият, по който може да сравним ваксините. 89% е ефикасността срещу оригиналния, британския и южноафриканския усреднено. Нито Гамалея, нито Бионтех, нито Модерна са тествани срещу британския или южноафриканския щам в сляпо проучване с контролна група.
93
3
 
8
 
! Отговори
до GG преди 3 години
От 15 години вече е извстно че има reverse-brain-drain от богатите страни. Сиреч, обратно изтичане на мозъци. На запад пристигат вече само полу-грамотни хора от 3тият свят които нямат никакво намерение да се интегрират.
92
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Държа да отблежа, ваксината на Пфайзер не е лоша, лошо е управлението на доставките на ваксината и цялото печалбарство покрай тях. Светът е в пандемия, икономиката всеки ден губи милиарди, заради затворени бизнеси, всички губим и после тия помощи дето ги раздават ще трябва да ги изработим. Т.е. всеки човек влиза в дълг заради пандемията. Трябваше светът да се обедини, да национализира фармацевтичните компании временно и да произведе всички ваксини на куп и да се приключи с вируса за 6 месеца.
91
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
са сетите вий кое е истинското, ама докат са заиграваме с некви британски и щатски шитни, хората са надупчиха с Спутник и си живеят живота
90
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Защото е направена за доброто на човечеството, не за да се изкарат трилиони от ваксини на всеки 3 месеца. Спутник V е добра ваксина, най-добрата цена/качество. Дано да се споразумеят за производство в ЕС и най-накрая всички да се ваксинираме. Това което направиха Пфайзер и АстраЗенека не прави чест на никой и според мен трябва изпълнителните им директори и борда им да се изправят на съд за престъпления срещу човечеството. Целият свят е в епидемия, а те мислят само за печалби. Изр.оди.
89
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Барселона"ваксини,не за оръжие""Сигурен ли си?
88
3
 
12
 
! Отговори
Барселона преди 3 години
Спутник ваксината трябва да дойде и в нашата страна...Вяка държава да избира от къде да си купи,говорим за ваксини,не за оръжие...След като ни цакат с другите, ще се ваксинираме с нея стига да не започнат въртели...вътрешни и външни.
87
4
 
14
 
! Отговори
баба мара преди 3 години
защото е създадена не на принципа на печалбата а на запазване на човешкияживот а руснаците знаят значението на живота 20 милиона отидоха заради печалбитена круп и тисен през 2 свет воина