Сполучливо ли е решението да има вечерен час при борбата с пандемията?

Експертите не са единодушни по въпроса
18 апр 2021 07:45, Петя Славова
91
Сполучливо ли е решението да има вечерен час при борбата с пандемията?
Снимка: БГНЕС

Може ли вечерният час ефективно да намали броя на новите инфекции в пандемията? Експертите не са единодушни - докато едни виждат най-вече предимствата на тази мярка, други предупреждават тя да не се прилага, съобщава "Дойче Веле".

Привържениците на забраната да се напуска дома през нощта (от 21 часа до 5 сутринта) изтъкват следния аргумент: вечерният час е ефективно средство срещу частните събирания и допринася за ограничаването на контактите между хората. Критиците на идеята пък изтъкват, че тя няма да спре хората да се събират, затова пък ще ги принуди да се срещат само в затворени помещения, където рискът от заразяване е по-голям, отколкото на открито. Именно за тази опасност предупреждава в отворено писмо до политиците в Германия Дружеството на изследователите на аерозоли, цитирано от MDR.

Още по темата

Поддръжниците на искането за налагане на вечерен час се позовават на изследване, проведено в Оксфордския университет. С помощта на различни модели изследователите са проучили ефективността на отделните мерки за намаляване на риска от зараза. Така е било установено, че вечерният час може да бъде само допълнителна мярка - забраната за напускане на дома вечер и през нощта допринася за намаляването на риска от зараза в много по-малко степен, отколкото например забраната за събирания на повече от 10 души наведнъж.

Друго изследване, също от Оксфорд, вижда повече смисъл в налагането на вечерен час, но като цяло потвърждава извода, че ограничаването на събиранията на много хора на едно място е с ключова роля в битката срещу пандемията.

90 процента от инфекциите - на закрито

Има проучвания и за това каква е вероятността от предаване на заразата на открито. В това отношение експертите се сблъскват със следния проблем: много е трудно да се установи точното време на заразяването, т.е. не може да се твърди със сигурност дали то е станало навън или вътре в закрито помещение. В Ирландия например след официалното обявяване на строителните обекти и спорта навън за "дейности на открито" се оказа, че делът на заразяванията в затворени пространства е 99,9 на сто.

Изследване на университета Бъркли в Калифорния също стига до подобни заключения: на открито се случват по-малко от 10 на сто от инфекциите. При това най-честата причина за заразяването навън е събирането на много хора на едно място, без спазване на нужната дистанция и носене на предпазни маски.

Посегателство срещу основните права

Германският експерт по аерозолите Герхард Шойх казва пред MDR, че не е възможно хората дълго време да бъдат ограничавани да се събират по частни поводи - те ще намерят пътища да заобиколят забраните, например като се срещат в затворени помещения. А това е контрапродуктивно, отбелязва той. В тази връзка Шойх припомня, че удвояването на броя на хората в дадено закрито пространство увеличава значително риска от заразяване. Освен това трябва да се съкращава времето, което хората прекарват затворени в дадено помещение. Тук важна роля играе и проветряването: офисите и помещенията, в които работят или живеят повече хора, трябва да бъдат снабдени със системи за филтриране на въздуха. Те могат да пречистват до 90 процента от вирусите.

Учените изтъкват и още един аргумент: много по-ефективна мярка от вечерния час е редовното тестване, както показва например опитът на Словакия. Там след въвеждането на масови ежеседмични антигенни тестове броят на новите инфекции спада постоянно от януари насам, въпреки наличието на нови, мутирали варианти на коронавируса.

Въпросът за налагането на вечерен час има и юридическо измерение: в Германия няколко съдилища вече отмениха тази мярка като неправомерна. Административният съд в Майнц например постанови, че ограничаването на излизанията вечер представлява тежко посегателство срещу основните права. Преди това с подобни решения излязоха и съдилища в Хановер, Бремен, Брауншвайг, Дармщат, Арнсберг и др.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


91
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
3
 
13
 
! Отговори
Ваксин Ковидов преди 3 години
Предлагам и пред всеки дом, да пази по един въоръжен полицай или военен. За по-сигурно
25
3
 
29
 
! Отговори
Мона преди 3 години
вечерният час е метод за терор в окупирани чрез вирус измамата територии. Свобода на народа, смърт на душманите на народа. това е единственото бързо решаване на всеки окупационен опит.
24
14
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тези,които врякаха, че затварянето на заведения и дори поставянето на маски им ограничава свободите и правата, сега същите искат вечерен час и пълен локдаун.Да не би да се страхуват от протести?Идва лято,ще си разпъна палатката на Орлов мост.
23
3
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Кой каквото и да ми говори, но това са глупости. Тук в Швеция даже и маски не се препоръчват на закрито, има съвсем нормални и разумни препоръки предвид пандемията, като цяло животът си е почти както и преди нея.
22
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Сполучливо е как да не е ?!Вирусът си ляга след ''Сънчо'' в 20:00!:)))
21
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Напълно е възможно да живее и без нито една мярка.
20
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
При нас, ако има вечерен час, ще спадне битовата престъпност.
19
13
 
9
 
! Отговори
Mitaka преди 3 години
Най-много се заразяват в училищата и след това на частни сбирки - купони, банкети, компании.При затворени училища и забранено срещане на повече от 5 души в Германия ( 1 семейство + 1 гост) числата продължават да се покачват много и затова се въвежда забрана за вечерно излизане. т.е. да се предоствратят сбирки, които и без това са забранени.Повечето Германия и без това през деня са на работа и вечер в къщи и няма да ги засегне. В БГ се пие денонощно и това няма как да стане, а няма и нужда
18
1
 
36
 
! Отговори
Bond преди 3 години
Разбира се, че има ефект от вечерният час.В страните, в които го въведоха, нападенията от вампири и върколаци спаднаха до НУЛА.
17
1
 
10
 
! Отговори
Гъзеницата преди 3 години
Искам да попитам, сега кой плаща за рекламата на Ковид, ИТН, ДБ, ДПС или кска Корни. Ако е като преди, Бойко има ли в чекмеджето още?
16
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ваксините по тъмно не работят ?
15
2
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Въвеждането на вечерния час е едно от най-сигурните доказателства за абурдноста на пандемията и ситуацията последната година
14
1
 
12
 
! Отговори
Птичи вир0с преди 3 години
Ако вечерният час е шест без десет, е сполучливо.
13
0
 
17
 
! Отговори
IQ 2.28 преди 3 години
некои материали си заслужават четенето до "съобщава дойче веле".
12
4
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Абсолютна глупост, като че ли вируса върлува само през нощта.
11
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Еми аз съм хем анти-социален, хем много социален, не ми пречи изолация, мога да го преживея :)) Разбира се има които се побъркват, когато не могат да напсуват ближния си, за тех не знам :)))
10
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Сполучливо ще е бил ГЕЙтс да го преселят в едно друго измерение..
9
16
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тук чалгопитеците са толкова безотговорни, че само заключване с белезници може да ги спре и то за кратко.
8
14
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Едни болни мозъци чакат 9 май за да влезнат в транс до като гледат един парад който няма нищо общо с България
7
25
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Основният източник са УЧИЛИЩАТА. Доказаха го авторитетни институции (Лансет, Кох, Оксфорд). Ако не ви се четат научни статии, помислете си колко души на дневна база са на закрито във всички учебни заведения: от детски градини до университети по 6-7-8 часа и го сравнете с ходене на кафе или фитнес, напр. Франция пробваха с драконовски мерки, но едва след като затвориха училищата преди 2 седмици започнаха да намаляват. А също и в България мерките го доказаха.