Европейците не искат нищо общо със "студената война" между САЩ и Китай

Проучване показва нарастващата пропаст между ЕС и САЩ
Обновена: 23 сеп 2021 08:10 | 22 сеп 2021 10:10, Нели Христова
31
Европейците не искат нищо общо със "студената война" между САЩ и Китай
Снимка: БГНЕС

САЩ, Австралия и Великобритания сключиха договор за създаване на стратегически Индийско-тихоокеанско съюз. Целта му, макар и не директно спомената, е да се противопостави на увеличаващата се мощ на Китай. Действието обаче разгневи лидерите на ЕС и не само тях.

Повечето европейци смятат, че има "нова студена война" между САЩ и Китай, но 85 % не смятат, че конфликта непосредствено ще повлияе върху живота им, сочат социологическите проучвания, цитирани от The Times. Мнението им е категорично - не искаме да имаме нищо общо с това.

Липсата на обществена ангажираност по въпроса идва, тъй като държавите, ръководени от Франция, се състезават със САЩ, за да ограничат нарастващото влияние на Китай. Резултатите от анкети в 12 европейски държави показват, че недоволството на Франция и Европа от новия съюз на САЩ, Великобритания и Австралия срещу Китай "противоречи на общото на мнение в Европа".

Марк Леонард, директор на мозъчния тръст на Европейския съвет по външни отношения (ECFR), заявява: "Европейската общественост смята, че има нова студена война - но не искат да имат нищо общо с нея. Нашето проучване разкрива, че създаването на "студена война" рискува да отчужди европейските избиратели."

Допитването установява, че 62 % от хората смятат, че е започнала нова студена война между САЩ и Китай, докато само 15 % смятат, че тяхната страна е замесена. Почти 60 % не са съгласни, че страната им е имала конфликт с Китай.

Проевропейският мозъчен тръст на ECFR е загрижен, че "няма европейско обществено съгласие, че утрешният свят ще бъде свят на нарастваща конкуренция между демокрацията и авторитаризма". Той предупреждава: "Тези цифри показват опасностите от нарастващата пропаст между европейското обществено мнение и САЩ, както и между националните подходи и по-ястребската позиция на политическото ръководство на ЕС".

Във време, когато Франция пряко оспорва влиянието на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион, 45% от французите не вярват, че "има нова студена война между тяхната собствена страна и Китай", докато 25% не са сигурни. В Италия 67% от хората не виждат голяма конкуренция на властта с Китай, като мнозинствата имат същото мнение в Полша, Холандия, Испания и Дания.

"Въпреки че много от правителствата на ЕС започнаха да признават системното съперничество, присъщо на отношенията на ЕС с Пекин, мнозинството от европейците не виждат Китай като заплаха за начина им на живот", се казва в доклада на ECFR.

Разликата между общественото мнение и "ястребските" политици във Вашингтон или Брюксел, които искат да сдържат Пекин, също е голяма в Русия, като 59% смятат, че е имало нова студена война, но само 25 % казват, че са пряко засегнати. Около 44% смятат, че студената война с Русия е по-реална, отколкото с Китай, но повечето не смятат това за проблем за тях. "Това може да подкопае ефективен европейски отговор в случай на ескалация на напрежението с Китай или Русия", предупреждава ECFR.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


31
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
0
 
7
 
! Отговори
Иван преди 2 години
"межде " ? "Проумване" ? ***, *** ....
2
8
 
7
 
! Отговори
Бож. преди 2 години
Не искат ама са в грешка относно тезата кое е по-добро: белите хора да продължат да следват естесвения им път,или крадлив червен китаец да посочва къде им е пътя!
1
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ми не могат да, се примирят американците Китай бачка яко произвеждат не като тях да печатат пари