Половината от демокрациите в света са в упадък, тревожно е в САЩ

Щатите са изправени пред политическа поляризация и заплахи за гражданските свободи
30 ное 2022 20:09, Петя Славова
175
Половината от демокрациите в света са в упадък, тревожно е в САЩ
Снимка: БГНЕС

Половината от демократичните страни в света преживяват ерозия на демокрацията, която се засилва от войната в Украйна и икономическата криза, се казва в доклад на международен мозъчен тръст.

"В момента наблюдаваме извънредно силни насрещни ветрове за демокрацията, които се засилват от политическите последици от икономическата криза и икономическите последици от войната в Украйна", заяви пред АФП генералният секретар на International IDEA Кевин Касас-Замора.

"Може да се окаже, че доверието в изборите е поставено под въпрос. Може да се окаже, че върховенството на закона е подложено на атака. Възможно е гражданското пространство да е ограничено", обясни той, цитиран от БГНЕС.

Броят на демокрациите с най-сериозна ерозия на демокрацията - група, наречена "отстъпващи" държави, в която от миналата година влизат и Съединените щати - се увеличи от шест на седем през 2022 г. с добавянето на Салвадор към списъка.

Останалите са Бразилия, Унгария, Индия, Мавриций и Полша.

Касас-Замора посочи САЩ като особено тревожна страна.

"Много съм обезпокоен от това, което наблюдаваме в Съединените щати", каза той.

Според доклада страната е изправена пред политическа поляризация, институционална дисфункция и заплахи за гражданските свободи.

"Вече е съвсем ясно, че треската не е преминала с избирането на нова администрация", каза той, посочвайки "бягащите от контрол нива на поляризация (и) опитите да се подкопае доверието в изборните резултати без никакви доказателства за измама".

Касас-Замора отбеляза, че САЩ също така са направили "видима крачка назад" в областта на сексуалните и репродуктивните права, "което е много уникално, почти всички други страни, вървят напред по отношение на разширяването на сексуалните и репродуктивните права".

"САЩ вървят назад", каза той.

Повече авторитаризъм

От 173-те държави, обхванати от доклада на International IDEA, 104 са демокрации, а 52 от тях са в упадък.

В същото време броят на страните, които се движат към авторитаризъм - 27, е повече от два пъти по-голям от броя на страните, които се движат към демокрация - 13.

Почти половината от всички авторитарни режими са станали още по-репресивни през 2022 г., като Афганистан, Беларус, Камбоджа, Коморските острови и Никарагуа са посочени като държави, които преживяват "широк упадък".

В Азия, където само 54% от хората живеят в демократични условия, авторитаризмът се затвърждава, се казва в доклада, докато Африка, въпреки множеството предизвикателства, остава "устойчива" пред лицето на нестабилността.

Десетилетие след Арабската пролет Близкият изток продължава да бъде "най-авторитарният регион в света". В него има само три демокрации - Ирак, Израел и Ливан.

В Европа почти половината от всички демокрации, или 17 държави, са претърпели демократична ерозия през последните пет години.

"Демокрациите се борят да осигурят ефективно равновесие в среда, белязана от нестабилност и безпокойство, а популистите продължават да печелят позиции по целия свят, докато демократичните иновации и растежът стагнират или намаляват", се казва в доклада.

В него се отбелязва, че има "обезпокоителни модели" дори в държави, които се представят на средно или високо ниво на демократичните стандарти.

В доклада се казва, че през последните пет години напредъкът е спрял във всички показатели, които IDEA изследва, като някои от тях са "същите като през 1990 г.".

"Демократичните системи наистина се разклатиха през последните няколко десетилетия и това съвсем ясно се превърна в наболял проблем в нашето съвремие", каза Касас-Замора.

Все пак имаше някои признаци на напредък.

IDEA отбеляза, че хората се обединяват, за да накарат правителствата си да отговорят на исканията на 21-ви век - от създаването на общностни грижи за децата в Азия до репродуктивните свободи в Латинска Америка и младежките протести за климата по целия свят.

"Но също така и на места като Иран, където хората излязоха, за да поискат свобода, равенство и достойнство", каза Касас-Замора.

"Така че има няколко светли точки, но общата тенденция е много мрачна."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


175
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
79
1
 
14
 
! Отговори
следвамехронологията преди 1 година
Съгласно дългоиграещите пиндостански решения, страдащият трябваше да е Русия, а Пиндостан и Еесовската Зона трябваше да разграбват парчета от банкрутиращата и разпадаща се РФ, но сметката на златномилиардните излезе без кръчмаря. Президентът Путин така гениално си изигра картите, че на Пиндостан /за да не е валат/ не му остана друго, освен да ограби своя съюзник, васал и слабо звено ЕС. Днес битката не е за Украйна, а за оцеляването на ЕС и на заплашения от разбягващи се щати Хегемон.
78
0
 
9
 
! Отговори
АбдокодирХоджибобоев преди 1 година
В нощта на 29.08.2022 г., полпредът на РФ в ООН Небензя заяви, че Русия никога повече няма да плаща чужди сметки. Заяви го пред Пиндостан и в най-значителна степен заявеното се отнася към Пиндостан.
77
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Що не си гледаш в собствената си паница / страна ами оправяш рашките? Като да сме цъфнали, та вързали. Демокрацията е форма на дух и отговорности във обществото, не слободии и лакърдии. При калпавия мат'рял в политиката до такова ниво на демокрация ще да сме.
76
1
 
11
 
! Отговори
Реалист преди 1 година
Ирак била демокрация, а САЩ, Унгария и Полша - затрашени демоктации!? Този "международен мозъчен тръст" коя джендерия го храни?
75
5
 
9
 
! Отговори
Щирлиц преди 1 година
Боли ме фара за западналата ви демокрация.
74
3
 
8
 
! Отговори
Светото пояснение преди 1 година
Да се родиш англичанин е като да спечелиш джакпота от лотарията на ГОСПОД е самопризнание от автентичен Англичанин...........къде е учудването че Чърчил е смятал сънародниците си англичани за "потенциални терористи спрямо целият останал свят и от там се пръкнали хуните на германеца Адолф Хитлер" и точно заради това трябва да има световна демокрация дори и да няма демокрация в Англия,САЩ,Австралия и сие..............Монтескьо за края на Рим казва:"Власта развращава а абсолютната абсолютно"
73
1
 
14
 
! Отговори
Натовеца преди 1 година
40 международни наблюдатели допуснати на последните избори във ФАЩ с население над 300 милиона ,само за справка на реферундума в Крим бяха имаше над 150+ международни наблюдатели ,това е за "демокрацията' във ФАЩ !
72
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
С ЛГБТИищини и други тоталитарни джендръ извращения, наред с бежанци и т.н, хората ще искат да се върне по-твърд, но консервативен режим
71
0
 
7
 
! Отговори
Крети преди 1 година
Те почнаха да строят Комунизъм вече!
70
2
 
5
 
! Отговори
Чърчил (1874-1965) преди 1 година
Според Чърчил англичаните са етнос от "потенциални терористи" и от там неволно Англия е създала непредумишлено Адолф Хитлер и за да се предотврати появата на нови хитлерова трябва да има световна демокрация което не касае Англия..........самият Чърчил е Английски Монархист симпатизант на Цар Николай втори по късно и на Бенито Мусолини нарекъл го най великата личност на 20 век а за демокрацията Уинстън Чърчил казва публично:"Аз обичам да съм губещ(защото това носи световен мир)
69
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Демокрация ?! В упадък ?! Не може да бъде !!!
68
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А какво е демокрация ? Решенията да ги взема ЕК за които никой не е гласувал ква демокрация е ? Там където им демокрация народа ще може да защити интереса си и ще се възпроизвежда а там където няма демокрация като ЕС народа ще изчезне . Демокрацията трябва да се прави за народа а не за нуждите на пропагандата за да проработи . Така или иначе света ще става все по конкурентен и конкуренцията ще реши къде има демокрация и къде само претенции за такава . Важни са и ресурсите но не само те .
67
3
 
1
 
! Отговори
Ето го Демократът преди 1 година
Заклетият Английски Монархист Уинстън Чърчил (1874-1965) построява единствената успешна глобална демокрация при това без да е демократ а просто смятайки че демокрацията е лекарството за Мир на англоговорящите свят с целият останал свят извлекът си нужните поуки от Втората световна война..............................Отново може да има демокрация чак след края на Третата Световна Ядрена Война като им гледам турския 100 години Чърчил Северен Кипър
66
3
 
5
 
! Отговори
Чичо преди 1 година
Демокрацията, особено криворазбраната, се доказа като поредната утопия след капитализма. Причините за упадъка и на двете системи е липсата на морални и ценностни основи. В едното - нереално братство и равенство, при другото криворазбрана, невъзможна толерантност и подкрепа на анти-идоли като пари, богатство, слава и известност. Като заложим и това, че двете се противопоставят на хиладолетните религиозни убеждения, сблъска и краха са неизбежни. Ще има нов световен ред.
65
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Демокрация има, когато има свобода на словото, свобода на избора, свобода на частната собственост и предприемачество, свобода в развитието на индивида и обществото, толерантност и взаимно уважение, без тирания и налагане на мнения и възгледи, различни и неприемливи, в ущръб на човекът, хората и обществото! Действия, ръководени единствено в името на народа и благото му и просперитет на държавата!
64
2
 
3
 
! Отговори
Истината е свята преди 1 година
Турците в Османската империя колективно и масово се гърчеели и се смятали за висша ислямовизантийска раса а думата турчин се използвала като обидна псувня към ислямския унтермешинг ..................Само че дори и най крайния гърчеещ се османлия е смятал Християнството за религия само и единствено на РОБИТЕ докато за робовладелците е Исляма
63
1
 
5
 
! Отговори
Края на запада преди 1 година
Откога ви казвам! Очевидно е!
62
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
По скоро САЩ е в упадък и хишнически разкъсва колониите си ( наречени демокрации)!
61
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Демокрация от гръцки власт на народа!Ние народа в Европа и САЩ нямаме никаква власт, а сме само роби! Разрешават ни да гласуваме за да си мислим, че сме свободни и създаваме ИЛЮЗИЯ за демокрация да не се бунтуваме много!
60
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Демократично ни лъжат всички политици, топлофикация, В и К, мобилни, кредити, работодатели, всички, а правосъдната система и здравеопазването са абсолютно изчезнали. Демокрацията е само за тях защото никой не им търси никаква отговорност.