Въпреки санкциите: ЕС дава милиарди за руски газ

Пълно ембарго върху руския газ никога не е било сериозно обмисляно
1 дек 2022 08:21, Нели Христова
87
Въпреки санкциите: ЕС дава милиарди за руски газ
Снимка: БГНЕС

През настоящата година Европейският съюз намали зависимостта си от руската енергия, като забрани вноса на въглища и подготви петролно ембарго. Но има една стока, чиито продажби в момента процъфтяват и която едва ли скоро я грози бойкот от страна на ЕС.

Вносът на руски втечнен природен газ се е увеличил с около 40% през годината, тъй като купувачите се борят да намерят заместители на намаляващите доставки на газ по тръбопроводите. Това е горчиво хапче за преглъщане за много членове на блока, който наложи свои собствени строги санкции на Кремъл, за да го лиши от средства за воденето на войната в Украйна. Между януари и септември ЕС е похарчил рекордните 12,5 млрд. евро за втечнен природен газ от Русия, което е пет пъти повече от година по-рано. Въз основа на данните от проследяването на кораби и пристанища, нарастващото търсене в страни като Франция и Белгия е помогнало на Русия да се превърне във втория по големина доставчик на втечнен природен газ за Северозападна Европа през тази година. Все още е далеч зад САЩ, но вече изпреварва Катар.

Преди началото на конфликта в Украйна през февруари руският тръбопроводен газ беше най-големият източник на гориво в Европа. Но откакто Кремъл започна да ограничава доставките, континентът е принуден да внася повече втечнен природен газ - както от Русия, така и от други страни, за да не остане без ток и за да попълни запасите си за зимата.

"Руският втечнен природен газ трябва да продължи да пристига", казва Ан-Софи Корбо, изследовател в Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет. Според нея "това е необходимо за глобалния баланс на втечнения природен газ: ситуацията и без това вече е достатъчно напрегната. Мисля, че много европейски страни биха били щастливи да си затворят очите“.

От всички европейски страни само Обединеното кралство и балтийските държави са спрели да купуват руски втечнен природен газ. Междувременно много купувачи в региона се въздържат да купуват руски петрол, а забраната на ЕС ще влезе в сила на 5 декември.

Пълно ембарго върху руския газ никога не е било сериозно обмисляно, като се има предвид недостигът на световни доставки и вероятността пазарът да се влоши още повече през следващата година. Въпреки това ЕС се опита да намери алтернатива. През март блокът се ангажира да замени почти две трети от вноса на руски газ през тази година, като повечето от новите количества ще дойдат от световния пазар на втечнен природен газ.

Сега руският газ представлява по-малко от 10% от доставките за региона, което е с повече от една трета по-малко от миналата година, но делът на втечнения природен газ от Русия е близо половината.

Данните от проследяването на корабите показват, че доставките в Европа далеч не са равномерно разпределени. Ако Обединеното кралство се е отказало от руския втечнен природен газ, товарите намират място другаде. Доставките за белгийските пристанища са се увеличили повече от два пъти между януари и октомври, докато доставките за Франция са се увеличили повече от два пъти с 60%.

Без ембарго

"Никога не сме говорили за работа по забрана на руския газ и ситуацията остава същата", заяви говорителят на Европейската комисия Ерик Мамер на брифинг на 25 ноември.

Много от доставките на втечнен природен газ в света се осъществяват по дългосрочни договори, а купувачите често са големи корпорации, които обикновено не се контролират от правителствата.

Френската TotalEnergies SE например има 20% дял в най-големия руски проект за втечнен природен газ - Yamal LNG. И въпреки че компанията преустанови нови инвестиции в Русия и продаде някои активи, тя обеща да не се оттегля от Ямал, за да осигури доставките на газ за Европа, поне докато санкциите позволяват това. Total притежава и 19% от руската Новатек, която контролира проекта.

"В настоящата среда не може да има добри и лоши проекти за втечнен природен газ", заяви през октомври Леонид Михелсон, ръководител на Новатек. Компанията също така увеличава капацитета си: мащабният проект Arctic LNG-2 ще бъде стартиран още през следващата година.

Основният доставчик на тръбопроводен газ за Европа, държавният енергиен гигант ПАО "Газпром", също започна да доставя втечнен природен газ за региона. И докато големият проект в Далечния изток - Сахалин 2 - е насочен главно към азиатските дестинации, Русия има нов малък терминал на брега на Балтийско море, от който вече е осъществила първите си доставки за Гърция.

Това обаче не означава, че Русия няма да ограничи доставките на втечнен природен газ в бъдеще, както вече направи с тръбопроводния газ. Москва вече забрани доставките на свръхохладено гориво за бившето търговско подразделение на "Газпром", национализирано от Германия тази година. Някои купувачи изразиха и опасения, че руското правителство ще поиска плащане в рубли за втечнен природен газ, както вече направи с тръбопроводния газ през пролетта, но такова решение все още не е взето.

Повишаване на цените

Предстои да се види как нарастващата търговия с втечнен природен газ ще се отрази на руския бюджет, но правителството вече настоява за по-високи данъци върху печалбите на износителите на горивото. И въпреки че сега от Русия към Европа по тръбопроводи тече по-малко газ, Москва се възползва от високите пазарни цени.

Изглежда, че Европа няма друг избор, освен засега да продължи да купува руски втечнен природен газ. Тъй като потребителите са изправени пред най-тежката криза в историята, която се отразява на разходите за живот, а високите цени на горивата повишават инфлацията, правителствата в региона се фокусират върху енергийната сигурност.

Ситуацията на газовия пазар вероятно "ще остане напрегната, докато не се появят нови доставки на втечнен природен газ, а това може да стане едва през 2025 г.", казва Кейт Дуриан, независим научен сътрудник в Института за арабските страни в Персийския залив, базиран във Вашингтон. Консултантът се съмнява, че "ЕС ще стигне до консенсус за затягане на санкциите, така че да обхванат и руския втечнен природен газ".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кризата с високите цени на газа ще им се види като разходка в парка след 5. Декември, когато наложат така наречените "санкции" за руския петрол. Купете си пуканки ..и карти за обществения транспорт. Очаква ни още по голяма инфлация...
27
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Най ме накефиха доставките дето се вдигнали повече от два пъти с 60 %
26
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Лъжата и двойните стандарти са принцип на работа в ЕС не от вчера.
25
1
 
30
 
! Отговори
koko преди 1 година
"Въпреки санкциите: ЕС дава милиарди за руски газ" - Щом е така значи инфлацията е изкуствено саздадена с цел обедняване на европейците - да се върнат цените от преди войната !! !
24
0
 
39
 
! Отговори
сина преди 1 година
Е що така от ЕС излъгахте зеленски, той така се радваше, като спирате вноса, че изпадна в делириум, сега е неприятно изненадан, че зад гърба му си пазарувате руски стоки..... Еврогея си е Еврогея....такива са ни ценностите ахахахах
23
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Много вулич иииии
22
0
 
35
 
! Отговори
М преди 1 година
Западната справедливост е от рода: Не ме гледай какво върша но слушай какво ти говоря.Тази зима ще мине хранилищата са пълни с руска газ, но следващата ще трябва да се напълнят с втечнена/американска/ ама тя е скъпа и прескъпа и тогава ще има пробуждане в европейските заспали тикви
21
1
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В началото японците и те наложиха санкции на газта, и се оттеглиха от изграждането на газопровода Русия-Япония. Няколко месеца по-късно, след като видяха какво се случва в Европа и цените на Американския втечнен газ, тихомълком свалиха тези санкции и сега копат като ненормални. Но нали ние сме по ербапи от тях, що да си не плащаме скъпата газ?
20
1
 
18
 
! Отговори
Зелен Демократ преди 1 година
ЕС нищо не дава, вие го правите ;)
19
2
 
36
 
! Отговори
Коментар преди 1 година
Нищо ново под слънцето. Западняците са просто рояк скакалци. Първо искат да им носиш на място всичко което имаш за жъли стотинки, но ако не стане просто идват и си го взимат. Но за да им произведеш още трябва да не умреш от глад. Затова ти пращат ГМО и Кока Кола, та догодина пак да имат какво да вземат.
18
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Старите страни в Европа са си чисто фашисти към нас от Румъния и България, иначе са голями лакей към Русия и Китай и САЩ ,националисти първа категория
17
0
 
31
 
! Отговори
мда преди 1 година
Ами какво стана сега всички пазаруват втечнен газ който със сигурност е и по-скъп. Как ще се конкурират производителите с други производители ползващи по евтин енергоизточник предстои да видим.
16
0
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не искате газ по тръба, който по дефиниция е по-евтин, ето ви втечнен газ. Малоумието на европейските лидери е потресаващо!!! Икономически зорлем закопават страните.
15
2
 
42
 
! Отговори
Смях преди 1 година
И сега какво се оказа? Че бившите соц държави поддържат капитализма да не падне :) Като се почне от евтините ресурси, мине се през източноевропейците, които правеха чудеса от храброст за без пари и стигнем до китайците, които им произвеждаха всичко. Оказа се дори, че Източна Европа хранела децата в Африка с жито, ама видиш ли, не сме го знаели :) Та въпросът е: ако просто престанем да го правим, какво ще се случи със западналия Запад?
14
1
 
5
 
! Отговори
Делчева преди 1 година
Лидерът на Алфа каза че от първи октомври България ще остане без газ!!!Ще ви видя тогава какво ще правите!!!
13
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Има-дава.
12
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пълен цирк! По-голям скам и от ковид!
11
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И къде е логиката? Не плащай евтината газ по тръбите, а плащай по скъпата втечнена!? Аз че не съм икономист, виждам че е тотално грешно това. Но както са казали хората като имаш пари, плащай.
10
1
 
33
 
! Отговори
София преди 1 година
Аз на мястото на всеки европейски гражданин или депутат в европейския парламент бих изискал обяснение директно от Урсула, как така уж изолирани, пък бележат рекордни ръстове по печалба спрямо предходната година.
9
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Намали курс ми Янко.