Спорът продължава: Спират ли маските коронавируса?

Ефектът от тях все още не е напълно ясен
20 дек 2020 16:55, Нели Христова
64
Спорът продължава: Спират ли маските коронавируса?
Снимка: БГНЕС

Ако маските за лице наистина спират коронавируса, защо толкова много хора все още се заразяват? Световната здравна организация насърчава носенето на маски дори на коледната трапеза. Например във Великобритания проучванията показват, че три четвърти от жителите носят маски в задължителни зони, но вирусът се разпространява с поразителна скорост. Експертите се опитват да разберат: наистина ли носенето на покритие за лице предпазва срещу заразяване с новия коронавирус, пише руският вестник “Московский Комсомолец“.

Помага ли носенето на маска да се предпазите от коронавирус? Споровете около този въпрос са между противниците на маските и спазващите закона и носещи защитния аксесоар. Последните изглежда са в мнозинството - поне във Великобритания. Анкети показват, че три четвърти от британците носят маски на задължителни места - обществен транспорт, офиси, кръчми и ресторанти, когато не са седнали на маса и в повечето затворени пространства, според Daily Mail.

Инфекцията обаче се разпространява бързо. През изминалата седмица случаите са се увеличили в почти всички части на Англия, а в някои райони степента на заразяване се е удвоила в сравнение с април.

Страните, които са въвели задължително носене на маска на открито, като Испания и Италия, също не са избегнали новите опустошителни вълни на COVID-19, предава "Фокус".

Теорията е, че на закрито маските улавят вирусни частици, които се отделят от устата или носа на заразен човек, когато кашля, киха или говори. През последните шест месеца няколко проучвания показаха, че маските са ефективни в това отношение. През юни The Lancet събра данни от 172 проучвания от 16 държави и заключи, че двуметровото социално дистанциране и носенето на маска за лице намаляват риска от заразяване с новия коронавирус.

Американско проучване, публикувано през август, установи, че процентите са четири пъти по-ниски в страните, където носенето на маски се счита за норма или е било въведено като задължително от правителството.

В Обединеното кралство повечето данни водят до заключението, че маските са ефективни на ниво популация, когато се носят от заразен човек.

Професор Пол Дигард, вирусолог от Университета в Единбург, който участва в изследването, обяснява: „Основният източник на предаване е чрез течни капчици в резултат на кашлица и кихане, които изпращат вируса във въздуха. Частиците на коронавируса са твърде малки, за да бъдат спрени от маска, но често пътуват с по-големи капчици вода. Тези капчици са достатъчно големи, за да бъдат уловени от маската. "

Но капчиците не са единственият начин, по който вирусът се разпространява. През юли СЗО публикува нови насоки за това как вирусът се разпространява чрез по-малки и по-леки частици, които пътуват във въздуха - като дим или прах - и се задържат дълго след като заразеното лице напусне района.

„Маските могат да направят малко, за да спрат въздушното предаване“, казва професор Дигард. „Частиците коронавирус, които не се съдържат във водните капчици, са твърде малки, за да бъдат спрени от маските.“ Експертът обаче добавя, че само малка част от инфекциите се разпространяват чрез въздушни капчици, тъй като вирусните частици не се задържат във въздуха твърде дълго. Но има малко доказателства за ефективността на маските в реални условия.

Повечето изследвания, направени през пролетта и лятото, включват лабораторни тестове с помощта на вентилатори за симулиране на човешка кашлица и наблюдение на ефективността на маските за ограничаване на движението на капчиците вода.

Едно изпитание в реалния живот, включващо 6000 участници, носещи хирургически маски на обществени места, се оказа неубедително. Професор Джими Уитуърт от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина добавя: „Дори истинските изследвания са затруднени от факта, че не знаете дали участниците наистина носят маската правилно и дали изобщо я носят“.

Налични са малко изследвания дали носим маски по правилния начин, но експертите казват, че това е често пренебрегван аспект на дебата. Професор Уитуърт казва: „Изследванията показват, че те са ефективни, но трябва да се носят правилно - с покрити уста и нос“.

Що се отнася до това дали те спират проникването на вируса, като защитават собственика, доказателствата са още по-крехки.

Изследванията не вземат предвид неизвестни променливи, като например колко често хората ги носят. „Маските едва ли ще ви попречат да се разболеете от вируса, но е по-вероятно да предпазят заразените капчици вода да не излизат от устата ви“, казва професор Дигард.

Маските са по-малко мощни от друг ключов инструмент за предпазване - социалното дистанциране. И все пак, според национално допитване през октомври, 42 процента от британците в даден момент са нарушили правилото за разстояние от 2 метра, в сравнение с едва една десета от анкетираните, които не са носили маска в магазина.

Професор Уитуърт казва: „Двата най-важни рискови фактора за инфекция на с новия коронавирус са липсата на вентилация и пренаселеността. Колкото повече въздух споделяте с другите, толкова по-вероятно е да го хванете. "

Официалният съвет е да носите маски за лице, когато социалното дистанциране не е възможно. Данните показват, че това наистина е така и учените казват, че ако не бяха маските, може да има още повече инфекции.

Данните от Public Health England показват, че повечето огнища между август и октомври са избухнали в училищата и на работните места - в среди, където хората рядко носят маски. Междувременно кръчмите и ресторантите, които изискват маски и могат да се събират само на малки групи, представляват около пет процента от всички огнища.

Друга гореща точка е в домовете, където хората рядко носят маски. Всъщност не знаем със сигурност какъв ефект имат маските. „Но здравият разум ми казва, че си заслужава“, казва професор Уитуърт.

Професор Дигард смята лабораторните изследвания за достатъчно доказателства, че маските дават по-голяма защита, макар и не винаги директно.

Италианските изследвания показват, че носенето на маски ни прави по-склонни да се придържаме към социалното дистанциране и други ограничения, свързани с пандемията. Професор Джулиан Тан от Университета в Лестър казва: „Учените предполагаха, че маските ще дадат на хората фалшиво чувство за сигурност и ще ги накарат да се успокоят. Но изследванията показват обратното. Когато хората слагат маски, те започват да разбират по-добре околните и да се придържат към правилата. "

В крайна сметка, дори ако носенето на маска носи малка полза, то носи малък или никакъв риск. Както каза професор Дигард, "Какво ще загубите, като ги носите?"

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
49
2
 
1
 
! Отговори
доктор преди 3 години
До ШопоАМИ ТО ТОВА СЕ И ДОКАЗА---МАСАВО СЕ НОСЯТ МАСКИ И---ЗАБОЛЕЛИТЕ СА В ПЪТИ ПОВЕЧЕ КОЕТО ДОКАЗА ЧЕ--ВИРУС НЯМА УВЕЛИЧЕНОТО ЗАБОЛЯВАНЕ Е В РЕЗУЛТАТ НА НАСЕНЕ НА МАСКИТЕ---ДИШАНЕТА СЕ ЗАТРУДНЯВА И СЕ СТИГА ДОРИ И ДО ИЗГУБВАНЕ НА СЪЗНАНИЕ И--СМЪРТ
48
1
 
1
 
! Отговори
Ванката преди 3 години
Не го спират! Личен опит!
47
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Спор няма. Всички специалисти казват, че маските помагат, но не на 100%. Специалистите винаги са казвали, че маските защитават най-вече околните. Това, че има хора, които вярват че Земята е плоска и маските не помагат, не означава, че има спор.
46
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Достатъчно е 1% от хората да не носят маски, където трябва и броят на новозаразените при тази епидемия ще се расте, а тук говорят за 10% *** без маски.
45
11
 
4
 
! Отговори
Реалист преди 3 години
Всичко това за маските го казаха още в началото на епидемията, даже по-подробни, но кой да слуша? Кови-диотът едно си знае - парцали не помагат. Казаха си хората, ме маските са ефективни, ако всички ги носят, но *** не ги носят. Казаха, че маските най-много предпазват околните и по-малко човека с маската, но *** пак си баят - вие нали сте с маски, защо се заразявате?
44
4
 
14
 
! Отговори
БАЧКАТОР преди 3 години
Микроскопичен вирус да бъде спрян от едно парцалче? Ако беше възможно досега вируса да е изчезнал, а той се разпространява като лавина.
43
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Маските спират коронавируса точно толкова, колкото решетка спира мухи и комари!И моля ви се, спрете вече да показвате онова недоразумение, Тодор Кантарджиев!Откъде му дойде тази височайша глyпocт, че можете да дезинфекцирате маските в микровълнова фурна???!!!Микровълновата радиация на 2,4GHz е нейонизираща радиация и като такава не може да направи нищичко на вируса!Може да не съм лекар, но съм електронен инженер та случайно знам!По-добре да я поръсите със светена вода, повече файда има!
42
2
 
13
 
! Отговори
някой преди 3 години
Краткият отговор: Не спират.Преди малко гледах репортаж на видеозапис на БТВ за коронавируса, ваксините и мерките.Там д-р Трифон Вълков (който работи в инфекциозна болница в София, при Мангъров) обясни, че новият коронавирус уврежда почти всички органи - сърце, бял дроб и бъбреци най-вече.Същият този доктор каза също така, че повечето лекари и учени препоръчват преболедувалите коронавируса да не се ваксинират поне една година след това!Също той каза, че маските са безсмислени.
41
5
 
5
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 3 години
достатъчно е, че спират малоумната пиянка да не пръска слюнки в лицето ми
40
3
 
21
 
! Отговори
Анон преди 3 години
Ако кажат да спим с тях и че спират рак, ще има овце да се връзват. Милен цветков ви го каза. Маските са за да мълчим. Докато баце и тъпкачите му от европа убиват всеки бизнес и всяка малко останала свобода. Вярвайте че са още 2 седмици, че е до 31 януари. Скоро ще ви кажат, че извъземни идват и пак ще се насирате по къщите си. Жалък народ. Преди са давали живота си за българия по баирите, за да можете да носите маски и да се дупите
39
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аре стига с тези маски! Колко лекари се заразиха??? И всички супер маски носят и правилата спазват, че на първа линия т.шак няма.
38
0
 
9
 
! Отговори
Gregory House, MD преди 3 години
До: номер 44Ами аз съм наясно колко малко е това "животно".Толкова е малко, че се вижда само с електронен микроскоп.ХА-ХА-ХА, някои Андрешковци още си мислят, че електронният микроскоп е просто микроскоп свързан с компютър, ХИ-ХИ-ХИ!Електронният микроскоп, уважаеми Андрешковци, е уред като тези използвани в ядрената лаборатория на ЦЕРН, съоръжение което заема половин стая и част от оборудването му се побира в гардероб!!!
37
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 50 как точно спираш вирус с *** ве, умен
36
0
 
9
 
! Отговори
Gregory House, MD преди 3 години
Ти му говориш, оно си рупа ли рупа!Шопска народна поговорка.Маските помагат ако болен човек киха или кашля.Това е общо взето. И то само ако маската се носи правилно!Тоест, да покрива устата и носа, да е за еднократна употреба, да не се пипа освен за ластиците, и веднага след употреба да се изхвърля в стерилна опаковка!Кой спазва всичко това??? А??? Кой???
35
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Маските не уплътняват лицето, т.е. въздух минава отстрани. Само се намалява риска да се заразиш, но ако си цял ден в затворено помещение пълно с вируси, все ще те налазят.
34
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Спират колкото ограда спира комар
33
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ами не, не го спират. Вижте бройките. Освен това 60-160 нанометра. Бедна ти е фантазията колко малко е това животно.
32
1
 
17
 
! Отговори
Няма значение преди 3 години
ама къде е казано, че някой като е професор знае 100% от истината? "Какво ще загубите като ги носите?" питал проф. Дигард...Все пак истинския въпрос е какво ще спечеля, след като не е доказано, че маските предпазват.
31
12
 
2
 
! Отговори
May be преди 3 години
Пълно е с Глупа*и по тия форуми! Само като прочетеш 5 коментара и ти става ясно какво е нивото. Тъжна работа...
30
3
 
20
 
! Отговори
истината преди 3 години
За 10 месеца не стана ли ясно че маските не работят? Ако работеха , щяхме да имаме положителни резултати... Истинската цел на маските е просто да се показва че световните лидери и "многознаещите" учени отчитат някаква дейност.За да не излиза че нищо не правят по въпроса с спирането на "пандемията".