Кирил Григоров: Най-евтиният за обществото вариант е КТБ да заработи

"Не бива да се допуска случилото се през 96-97 година"
Обновена: 22 юли 2014 14:08 | 22 юли 2014 13:22,
13
Кирил Григоров: Най-евтиният за обществото вариант е КТБ да заработи
Кирил Григоров, Снимка: Bulgaria On Air

Най-евтиният вариант за обществото ще бъде Корпоративна търговска банка (КТБ) да заработи и затова именно в тази посока трябва да бъдат насочени всички усилия. Такова мнение изрази прокуристът на Българска агенция за кредитен рейтинг (БАКР) Кирил Григоров в сутрешния блок на Bulgaria On Air.

За целта първо трябва да бъдат поканени акционерите, за да могат да капитализират банката. За да бъде направено това обаче, трябва да е ясно реалното финансово състояние на КТБ, обясни експертът. Към момента информация по въпроса няма.

Още по темата
„Чухме за едни три милиарда и половина, където нещо имало в досиетата, но това въобще не означава, че дупката в капитала е три милиарда и половина“, посочи Григоров.

„Трябва да бъде дадена възможност на всички акционери, които имат желание да участват в спасяването на банката. На първо място аз мисля, че докато не бъде ясно състоянието на банката, нито един акционер, включително оманския акционер, няма да каже нещо по същество“, смята той.

Според специалиста вече е време квесторите да представят информация за състоянието на КТБ, тъй като е минал цял месец от специалния надзор. „Би трябвало квесторите да ни представят доклада за състоянието на банката, покана към акционерите да капитализират и ако те не го направят, най-вероятно възможният сценарий е одържавяване на банката“, посочи Григоров.

„Ако акционерите на банката не желаят да участват в набавянето на капитал, то КТБ трябва да бъде одържавена. Не бива да се допуска това, което се случи през 96-97 година, когато бе обявено, че Първа частна банка и още 13-14 банки са в много тежко състояние, влязоха синдици и разпродадоха многомилионни активи за жълти стотинки. Сега банките ги няма, някои хора спечелиха милиони. Това не трябва да се допуска“, категоричен е Григоров.

„Не е въпросът в депозитите. Спорът в момента е дали да се обезпечат всички депозити или само гарантираните по закон. Не това обаче е главният въпрос. Главният въпрос е да бъде спасена банката и най-вече да започне активно управление на тези кредити, които са съмнителни“, обясни специалистът.

Процесите в тази банка не са се развили през последните месеци или година. Всички официални доклади от банков надзор и одиторите не индикират никакви проблеми до края на 2013 година. „Според мен е невъзможно в отрязък от пет месеца да се нанесат такива непоправими щети. Най-вероятно ако има нарушения, те са започнали много по-рано“, заяви Григоров.

Какво още каза Кирил Григоров за действията на прокуратурата, банковия надзор, системния риск и опасностите в банковата система, може да видите във видеото на Bulgaria On Air.

Повече икономически новини четете в сайта на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още по темата: банкаКТБBulgaria ON AIR
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
1
 
! Отговори
вярно е преди 9 години
Това е най-доброто решение и веднага трябва да се пристъпи към осъщестяването му.Искров,Цацата и Пеевски-да се разледват за умишлена атака на банката .
10
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Огромният обем НЕОБСЛУЖВАНИ КРЕДИТИ СА НА НЕОФИЦИАЛНИ ФИРМИ НА ДЕЛЯН ПЕЕВСКИ И на вашия приятел НИКИ *** !
9
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 8Дъ-ра-дъ-ра , Трябва нормален одит да докладва реалното състояние на банката и тогава ще се разправяме ПЪРВО С МАЖОРИТАРНИТЕ СОБСТВЕНИЦИ ! Ако не желаят, или не могат да осигурят капиталова адекватност на банката, я удържавяваме, но веднага ПОГВАМЕ НЕИЗРЯДНИТЕ ДЛЪЖНИЦИ! Не ми говорете за вложителите - няма вложител виновен за фалит на банка !
8
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Вежди Рашидов, Стоян Александров, Иван Костов и другите богати вложители обаче отказват да станат акционери в КТБ и да жертват парите си. Искат си парите кеш. А проблемно е дали БНБ ще може да изплати и даже по-малките влогове за 3-4 милиарда лева и банката стои затворена,
7
0
 
2
 
! Отговори
vesko02 преди 9 години
Българина ,които няма пари за хляб ,дали някога ще научи колко знайни и незнайни герои получават едни сериозни пари за да се грижат за благосъстоянието му.
6
4
 
4
 
! Отговори
един от народа преди 9 години
"Кирил Григоров: Най-евтиният за обществото вариант е КТБ да заработи"Григоров много евтино ли ти се вижда обществото да спонсорира частни банки и да помага при фалита им ????
5
1
 
3
 
! Отговори
Клиент преди 9 години
Хапърцумян(ли беше)заплатата за един месец му беше 200 000 лв.Ами такива да попълват загубите на банката не обикновения данъкоплатец чрез бюджета.
4
0
 
4
 
! Отговори
97-ма преди 9 години
Че 97-*** не е имало валутен борд. Човека говори, че схемата е такава. Банката се люля, кредиторите се изнизват с милиони, активите се разпродават на "външни" инвеститори с вътрешни пари с 80% намеление и в цялата ситуация риск-а е за вложителя. Той никога повече не би се доверил на добри приказки за голяма и стабилна банка а именно и оттам и недоверие за други банки, защото харесвате или не хората говорят а хората загубили пари говорят и съдят повече. Уж нямаше риск, но се видя че *** даде заден
3
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Банкерите всяка година вземат безбожно високи бонуси за сключени нови кредити.А затова ,че хиляди стари стоят необслужвани,си има чалъм да бъдат скрити.
2
0
 
13
 
! Отговори
tarbuh преди 9 години
Стига сте плашили с 97-*** и с падане на валутния борд бе! Ситуацията няма нищо общо и само всявате паника!
1
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Банката си е наред, но дали Пеевски ще плаща загубите?

Спонсорирани публикации