След изборите: Тройна коалиция с център БСП или ГЕРБ

Само 9% от хората искат "голяма коалиция" след вота
5 мар 2017 15:40, Анисия Иванова
207
След изборите: Тройна коалиция с център БСП или ГЕРБ
Снимка: Афис

БСП получава 26% от гласовете на избирателите, ГЕРБ - 24 на сто. На трето, четвърто и пето място се класират съответно Обединените патриоти (7.2%), ДПС (5.7%) и новата формация „Воля“ (4.3%) на Веселин Марешки. Това показват данните на агенция АФИС от проучване, проведено между 23 и 27 февруари сред 1200 души и финансирано със собствени средства.

Според созиолозите на старта на кампанията за поредните парламентарни избори картината изглежда все по-объркана.

Още две формации са със спорни шансове за успех, но не може да се изключи влизането им в следващия парламент. Това са коалициите "Реформаторски блок – Глас народен“ (3.8%) и "АБВ – Движение 21“ (2.8%).

Останалите участници, между които "Да, България“ (1.1%), "ДОСТ – НПСД" (07%), "Нова република“ (0.6%) и прочие сборно получават подкрепата на 6.2% от избирателите.
 
При досегашния развой на кампанията не е ясно коя партия ще бъде първа сила. Която и да е тя, на този етап не може да се твърди, че тя ще образува самостоятелно мнозинство. БСП и ГЕРБ ще разполагат с приблизително по около 35% от местата, а останалите 30% ще бъдат поделени от влезлите по-малки партии.

Сигурни засега са Обединените патриоти (10% от прескочилите изборната бариера), ДПС (8%), Воля (6%)  и коалицията "Реформаторски блок – Глас народен“ (5%).

Нито една от по-малките парламентарни групи обаче няма да може да добави недостигащите около 15%, за да осигури двойна коалиция за пълно мнозинство с една от двете водещи политически сили. Така че към датата на изследването (края на февруари) се очертава възможност само за тройна коалиция с център, сформиран било около БСП, било около ГЕРБ.

Хипотезата за "голяма коалиция“ е теоретически допустима, но двете големи партии ще платят тежка цена в очите на обществото. Само 9% от населението предпочита този вариант пред останалите: лявоцентристка (26%), дясноцентристка (29%) или нови избори (25%), сочат данните на "Афис"
 
В хода на кампанията прогнозата за БСП и "Воля“ може да се промени в положителна посока, тъй като след президентските избори двете формации показват възходяща тенденция в подкрепата за тях. Затова е възможно задачата за съставяне на кабинет да се окаже по-проста. Но това зависи, повече отколкото на предишни избори, от личностите и програмните намерения. Ако на президентския вот се прояви желанието за наказание на управляващите, то на парламентарните избори главна роля ще играят визиите за бъдещето.

За ГЕРБ е по-изгодно да убеди повече избиратели да не поемат риска на промяната, а за БСП – да очертае, че тя е реалистична. Още не е ясно, кой надделява.

Избирателите дават известно предимство на идеите на БСП в сферата на здравеопазването (8%), образованието (6%), правата на наемните работници (4%), и увеличението на заетостта (2%). Обратно, преобладават тези, които смятат, че ГЕРБ има предимство по отношение на бежанската криза (5%),  икономическия растеж (3%), международните отношения (3%) и борбата с престъпността (3%). Разликите обаче не са големи.

Решението на избирателя не е облекчено от анонсите при старта на кампанията. 80% не вярват в обещанието за заплата от 1500 лв. (което съмнение не е чудно, имайки предвид, че 80% от реалните заплати са под тази стойност). 77% не вярват в обещанието за средна пенсия от 700 лв., а 61% – в обещанието за средна пенсия от 700 лбв. 66% не вярват на плановете за безлихвени жилищни кредити за млади семейства. 55% не вярват, че доходите над 10 000 лв. реално ще бъдат облагани с данък от 20%. 47% се съмняват в осъществимостта на идеята за единни учебници по всеки предмет. 51% не са убедени, че бюджетът ще заделя по 50 лв. за всяко дете при един работещ родител.

Единственото намерение, което звучи сравнително убедително, е за запазването на плоския данък. 43% очакват това да се случи.

По-важното е, че голяма част от привържениците на различните партии трудно разпознават кое обещание на коя партия принадлежи. Например на предложенията за 1500 лв. заплата, за допълнителни детски от 50 лв. и диференцираната данъчна ставка вярват почти толкова привърженици на БСП, колкото и на ГЕРБ, въпреки че първото предложение е на ГЕРБ, а другите две са на БСП. Това объркване е обяснимо както с умереността на предложенията на БСП за вдигане на доходите, така и с факта, че десните партии до миналата есен решително се противопоставяха на инициативи за повищаване на пенсиите и заплатите.
 
Освен на социалната карта, на тези избори партиите залагат и на патриотичната кауза. Повечето от коалициите вече съдържат думата „България“ в името си. Това е обяснимо с нестабилността в геополитиката, с появилите се идеи за защита на родната индустрия и земеделие и с бежанската криза.  37% мислят, че ЕС върви към разделяне, а 15% - към консолидация. 31% мислят, че България не трябва да ратифицира СЕТА, а 17% са на обратното мнение. По измерението „патриотизъм“ най-големи предимства имат БСП (средно 4.9 от 10 възможни степени), следвана от ОП и ГЕРБ (4.3). Значимо по-ниска оценка за „патриотизъм“ имат РБ (3.1), ВОЛЯ (2.9) и ДПС (1.8).

Данните показват най-висока мобилизация при БСП и ДПС, особено ниска при малките и новите партии, и средна при управлявалите досега партии. Помолени да оценят вероятността лично те да гласуват по скала от 0 до 10, първите две партии посочват средно 9 бала, Обединените патриоти, ГЕРБ и РБ – между 8.7 и 7.9, а по-малките – между 5.0 и 7.3. Намеренията на привържениците на ВОЛЯ са сравнително избистрени – оценката им е средно 8.6.  

В случай, че се стигне до нови избори в рамките на тази година е важно да се отбележат дълговременните тенденции. Сравнението с предишния вот през 2014 г. показва общ отлив на избиратели от управляващите и прилив към нови партии и досегашната опозиция. Само 2/3 от електората на ГЕРБ през 2014 г. имат нагласа повторно да гласуват за същата партия. Останалите са склонни или да не гласуват, или да предпочетат други партии: „Воля“, БСП или Обединените патриоти.

Само 54% от гласувалите за Реформаторския блок през 2014 г.  ще повторят избора си. Част от останалите се ориентират към ГЕРБ, "Да, България“ и „Нова република“ и дори към БСП.

БСП запазва значителна част от твърдото ядро от предишните избори за НС (88%) и е на път да прибави към него бивши избиратели на ГЕРБ, на АБВ и на по-рано негласували. Предишните избиратели на АБВ се разделят приблизително наполовина между АБВ и БСП.

Много малка част от избирателите на ДПС заявяват намерение да подкрепят коалицията на отцепилата се от Движението ДОСТ (около 1 десета). Следва да се отбележи, „е за първи път в анкетна ситуация привържениците и на ДПС и на ДОСТ по-често от обичайното избягват да декларират електоралните си намерения. Едва преброяването на гласовете ще покаже реалните възможности на ДОСТ.

Новата партия „Воля“ на Веселин Марешки набира близо половината от потенциала си за сметка на ГЕРБ и по-малко – от „България без цензура“ на Бареков – 10% и Патриотичния фронт (ПФ) – 11%.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Проучването е проведено между 23 и 27. Интервюирани са „лице в лице“ 1200 пълнолетни жители на столицата, областните центрове, другите градове и селата. Данните са представителни за мнението на всички лица с избирателни права. Проучването е финансирано със собствени средства на Агенция „АФИС“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


207
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
124
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Голямо проучване бе,от цели 1200 души!И някоя агенция,като каже,че е правила проучвания със собствени средства,смятай,който е на първо място в класацията за промиване на мозъци,КОЛКО Е ПЛАТИЛ!СМЯХ!
123
1
 
1
 
! Отговори
Nsgrn преди 7 години
Te se e-vat s bg narod i majoritarnite izbori v bg...Na 26 bg narod ste zae-e partizanite s boikot...
122
25
 
21
 
! Отговори
до 147 преди 7 години
До Анонимен 147Да призовем всички честни хора, които симпатизират на президента Радев, и всички, които не искат трети мандат на Борисов, да гласуват за БСП на 26 март.Всеки глас за друг може да се окаже глас за ГЕРБ.Това ще е много, много жалко и пагубно за България!!!
121
9
 
22
 
! Отговори
Народа преди 7 години
Лъжат!!! Резултатите ще са същите както на президентските избори!!!!
120
20
 
16
 
! Отговори
Кана преди 7 години
Да призовем всички честни хора, които симпатизират на президента Радев, и всички, които не искат трети мандат на Борисов, да гласуват за БСП на 26 март.Всеки глас за друг може да се окаже глас за ГЕРБ.Това ще е много, много жалко и пагубно за България!!!
119
17
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
на 26 процентите ще саБСП 28%ГЕРБ 20 %
118
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Направо не мога да повярвам че има хова да гласуват за деформаторите-пак Куневица,Лукарски,Пепи и тутти -кванти политически ненормалници
117
13
 
15
 
! Отговори
да преди 7 години
До Комунистите ограбихаИ грабежа няма да спре до тук!И кръвта на хората ще изпият!
116
17
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Резултатът на бесепето е завишен с едни 20% "от сърце".
115
12
 
10
 
! Отговори
... преди 7 години
Прибрах се в милата родина дойде БСП и си продавам каквото имам и си сменям името :)
114
9
 
22
 
! Отговори
стъкмистика преди 7 години
Реално ГЕРБ едва ли ще получи повече от 20% на изборите.
113
5
 
11
 
! Отговори
твърдо НЕ преди 7 години
Тъй като всички политически партии участващи в тези избори са под един знаменател,гласувайте против всички!!!
112
12
 
23
 
! Отговори
Не на Асвалта преди 7 години
Никога повече мутренска хунта и диктатура от крадливи,грабливи,корумпирани КАЛИНКИИИИИИИИИИИ от Славната Асфалтовата партия на Винету,....BASTA na GERB EOOD Komers
111
11
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ГЕРБ или БСП все тая. Нородът е с неокомунистическо ориенталско мислене. Обича да бъде лъган с някакъв социален мазохизъм. какъвто народът, такива и управляващите.
110
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе хора, няма подаяния от ЕС, за десет години сме взели 20млрд дали сме 19млрд.
109
30
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Само ГЕРБ! Другите не стават.
108
4
 
2
 
! Отговори
Винету преди 7 години
До Мох. Ох, бох, това навиране го гледаме от 5-6 години. Няма да стане, най-много да го хванат за шлифера.
107
2
 
2
 
! Отговори
Реалист преди 7 години
До антилибераст. Айде сега, като си такъв тарикат, кажи кой тогава да ни управлява? Защото не може НИКОЙ да ни управлява, нали? Само кажи кой и да видиш какво ще последва като коментари. То много лесно така по ганьовски да плюеш.Отделно, че голяма част от това, което си написал, е тенденциозно им може да го кажеш за всяко управление.
106
2
 
14
 
! Отговори
Манолски преди 7 години
по традиция всяка управляваща партия поред последните години амортизира доверието в себе си, това е защото народните хрантутници не работят за благоденствието на народа, а за икономическите кръгове, на които слугува......важното е да си въртят игричките, а суверена кучетата го яли.... и сега пак с пяна на уста ни зарибяват колко са загрижени и как ще ни "оправят"........ драйфа ми се вече от такива
105
11
 
30
 
! Отговори
антилибераст преди 7 години
Истината е че ГЕРБ не предлагат никаква визия за бъдещото развитие на България. Те предлагат живот ден за ден на подаяния от ЕС. Това не може да е партия дето да управлява държава. Само говорят за данъци и колко били събрали от контрабанда. Така държава не се развива. След като има такъв жесток дефицит като сегашния дето цели сектори не са дофинансирани. Унищожена тотално армия, здравеопазване, слаба полиция , корумпирана съдебна система и нефункционираща прокуратура. Повече власт да не видят.

Спонсорирани публикации