"Решение за ликвидация" – история за тероризма - болестта на XXI век

Кинолентата разказва как умира терористът, отговорен за убийството на 333 души в Беслан
Обновена: 9 ное 2018 13:21 | 9 ное 2018 13:00,
32

Годината е 2004, Русия е раздирана от конфликта в автономната република Чечения. Най-страшният терорист, Шамил Басаев е решил да сломи врага с план за убийството на руския президент. Но една постъпка на Басаев решава неговата съдба – той осъществява терористичен акт в училището в град Беслан. Убити са 333 души, 186 от тях деца, повече от 800 души са ранени. Хората в разбунтувалата се република виждат истинското лице на боеца – той е безскрупулен терорист...

Още по темата

На 8 ноември в Руския културно-информационен център се излъчи филмът "Решение за ликвидация". Лентата представи самият режисьор Александър Аравин. Преди прожекцията решихме да се срещнем с него, за да поговорим за тероризма - "болестта на обществата в XXI век", според автора на филма, Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ), човешките взаимоотношения и философските въпроси. Александър Аравин изрази своята благодарност към българските зрители, които успяха да му зададат въпроси след края на прожекцията.

Как се породи идеята да снимате точно такъв филм?

Идеята за филма се е родила на една от срещите между генералния директор на "Мосфилм" Карен Шахназаров и директорът на ФСБ Александър Бортников. Бортников попитал защо не се разкаже история за ФСБ, а Шахназаров му отговорили, че няма как, след като те не разказват нищо за себе си. Така е прието решението да се създаде филмът. Много дълго се е мислило каква точно история да се разкаже, много режисьори се сменили, защото историята за ликвидирането на Шамил Басаев е много сложна. 2 години след началото на идеята поканиха мен. Тази тема ме интересуваше и аз се съгласих да работя по лентата. Имам зад гърба си създаден и знаменития сериал "Красная капела", разказващ историята на разузнавач по време на Втората световна война. Стана ми интересно да направим история за хората, които охраняват страната ни, служещите в ФСБ. Ние сега седим, разговаряме, а те вършат работата си без да знаем, че са там. Смятам, че на българските зрители ще бъде интересна темата за тероризма, защото тя вълнува всички по света. XXI век много силно е белязан от това явление. Русия беше една от първите държави, които се сблъскаха с тероризма.

Каква е разликата в методите за борба с тероризма в Русия преди и сега?

Всичко в този свят се променя. Преди нямаше социални медии, мобилни телефони като сегашните, които да улесняват работата на терористите. Техническият прогрес работи против нас. Но в последно време се наблюдава процес, при който специалните служби работят много добре в променения свят.

Какво трябва да знаят българите и европейците за борбата с тероризма?

Това е философски въпрос. Нужно е да знаем, че тероризмът не се ражда на пусто място. Не искам да оправдавам терористите, те не са хора, но тероризъм възниква чрез определени събития и действия на държавите и правителствата, които дават възможност на това зло да съществува. В общества, в които всичко е нормално, няма база за тероризъм. Той се поражда като болест – когато имунитетът ни пада, тогава тази зараза прониква в организма. Нужно е да работим така, че повече жители в държавата да живеят добре, комфортно и тогава тероризмът ще бъде унищожен.

Мислите ли, че Русия прави това в момента?

Прави се това, което е възможно. Знаете, че нашата страна мина през нелек път – разруха и разпад. Дом може да унищожиш за минута, но да построиш се изисква много повече време. Ние имаме опит в междуетническия диалог, многонационална страна сме, историята ни е научила да живеем заедно. Ако не решаваме тези проблеми, няма да съществуваме като държава. Положението в Русия не е леко, все пак живеем в реалност на санкции от страна на Запада.

Какъв е животът в Чечения сега, републиката проблематична ли е все още за Русия?

По разкази на нашите консултанти от ФСБ, най-спокойното място за живот в Кавказ е Чечения. Ръководителят на републиката Рамзан Кадиров е избрал правилен път, превърнал е страната в най-спокойното място в региона. Всички чеченци в моя филм се играят от чеченци, те сами разказват, че животът в републиката е подобрен. Болестта на тероризма е излекувана.

Къде, освен в Русия, е излъчван филмът?

"Решение за ликвидация" излезе по време на Световното първенство по футбол в Русия, това много или малко подейства неблагоприятно за неговото популяризиране. Кинолентата е купена от Сърбия и Китай, а сега се показва и в България. По-нататък не знаем какво предстои. Интересно за вашите читатели може да бъде това, че ние направихме сериал по филма, защото имахме много заснет материал, които решихме да използваме в още 4 серии, които трябва да бъдат излъчени през декември месец тази година.

Как стигна филмът до България?

Имам добри познати тук, на кинофестивалa във Виборг те предложиха да излъчим лентата във вашата страна. Смятам, че за българския зрител ще бъде интересно да се запознае с хората, които работят във ФСБ. Има стереотип за тях, че са строги, страшни хора, които си приличат един на друг, но когато ги опознаеш виждаш, че това са млади, приветливи хора, които обичат живота и колкото по-силно го обичат, толкова по-силно са готови да отдадат своя за тази кауза. Точно това исках да покажа в този филм – работата на тези хора е такава, да охраняват нас. Понякога се появяват друг тип хора, на които не им харесва, че жителите на дадена държава живеят добре, това са хората, с които се борят от ФСБ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
13
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Русия ще трябва да изплати 2,9 млн. евро на 406-имата ищци, както и 88 000 евро за съдебни разноски
7
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Европейският съд за правата на човека да си лепне осъдителното решение по делото за Беслан на входната врата.
6
12
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Европейският съд за правата на човека осъди РФ по делото за Беслан
5
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Терористът, отговорен за убийството на 333 души в Беслан, умира като презрян чакал.
4
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Художествена измислица лие, че Шамил Басаев осъществява терористичен акт в училището в град Беслан в Северна Осетия? Убити са 333 души, 186 от тях деца, повече от 800 души са ранени.
3
17
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
След толкова измислени съветски филми за ВСВ, не си струва да гледам поредната измишльотина
2
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз пък веднъж гледах как Рамбо уби около 1200 човека в един филм и това се хареса на публиката нищо, че лошия шериф не беше убил дори и eдна муха, ама добрия Рамбо му извади далака през рамото и демократичната публика врещеше неистово от радост. Товa някак си огтговаря на въпроса защо са такива евроатлантическите ценности и защо в САЩ всеки ден има по 50 убити от терористите и дори не правят филм, защото те са сивикнали със скотското ежедневие.
1
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Художествена измислица

Спонсорирани публикации