Кръстосана трансплантация сроди семейства от България и Турция

Съпрузи размениха бъбреците си, за да спасят половинките си
8 май 2019 17:07,
14
Кръстосана трансплантация сроди семейства от България и Турция
Снимка: Acibadem Altunizade

Два човешки живота са спасени, а две семейства от България и Турция остават свързани завинаги след размяна на бъбреци и кръстосана трансплантация. Трансплантациите и при двамата пациенти са успешни и бъбреците функционират съвсем нормално, съобщава хирургът проф. Хамди Каракаялъ, ръководител на Центъра за трансплантации в болница Acibadem Altunizade в Истанбул.

Още по темата

„Кръстосана“ бъбречна трансплантация се прилага при пациенти с хронична бъбречна недостатъчност, които имат донор, но без нужната съвместимост. Такъв е случаят при Ибрахим Емин от Добрич и Халиме Ерик от град Вон в съседна Турция. Двамата живеят на диализа и се нуждаят от присаждане на здрав бъбрек, но нямат нужната съвместимост със съпрузите си, които са готови да им дарят свой бъбрек. Когато се „кръстосат“ обаче, т.е. разменят се между семействата на двамата нуждаещи се, органите са съвместими и дават шанс на двама души да продължат живота си пълноценно.

Въпреки кръстосаната трансплантация: Мариян отново на хемодиализа

51-годишната Халиме Ерик има 12 деца и 30 внуци, за които се грижи всеотдайно, преди да чуе диагнозата бъбречна недостатъчност. За съжаление, никой от голямото им семейство няма нужната съвместимост, за да й дари свой бъбрек.

Ибрахим Емин от Добрич също живее на диализа в очакване на трансплантация. Съпругата му Сатифе Емин е готова да му дари единия от двата си здрави бъбрека, но двамата нямат нужната съвместимост. Новината, че са намерили подходяща двойка за кръстосана трансплантация в съседната държава, носи надежда и на двете семейства. Така бъбрекът на Завит Ерик от Вон е присаден на Ибрахим Емин от България, чиято съпруга Сатифе Емин дарява своя бъбрек на Халиме Ерик, жената на Завит.

„Щастлива съм, че възстанових здравето си. Чувствам се преродена. Сега мога отново да се грижа за внуците си“, казва Халиме Ерик.

51-годишният Ибрахим, който получи втори шанс за живот с бъбрека, дарен му от Завит Ерик, коментира: „В България не се извършват кръстосани трансплантации. Всички бяхме обнадеждени, когато ни казаха, че има подходящ донор за мен в Турция. Сега г-н Завит и семейството му са част от нашето семейство. Много съм щастлив. Преди нямах сили дори да си вдигна ръката. Поддържаха ме с диализа, но непрекъснато се чувствах изморен и потиснат“.

Бъбречната недостатъчност често се развива незабелязано, без симптоми, което затруднява откриването й в ранен етап. Затова и засегнатите от хронична бъбречна недостатъчност са повече, отколкото се смята. Всяка година около 3500 души в България и близо 70 000 в Турция се лекуват с хемодиализа. „Диализата е жизненоважен лечебен метод, но да живееш свързан с машина три дни от седмицата влошава значително качеството на живот. Освен това, апаратът не може да замени изцяло функциите на здравия бъбрек, затова се препоръчва бъбречна трансплантация“, обяснява проф. Хамди Каракаялъ.

Присаждането на здрав орган е единственото трайно и животоспасяващо решение за пациенти в крайна фаза на хронична бъбречна недостатъчност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
6
 
! Отговори
Наблюдател преди 4 години
От снимката не става ясно кои са семейството от България, кои са семейството от Турция. Като братовчеди са . Един път гледахме с приятели боксов мач на олимпиада преди години - българин и турчин. Единия рус, другия *** от маалата. Стискаме палци за нашия русия, нареждаме ....., викаме, у-а. Накрая .... взе, че би и всички цъкаме ей, мааму да... и се оказа, че България печели, държели сме да грешния човек. Та оттогава искам да знам кой е българина, кой турчина. Айде, живи и здрави!
8
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не са проблем трансплантациите, проблем е тоталната липса на донори! Търговията органи процъфтява за сметка на нуждаещите се българи, които просто се чакат да измрат.Проклети търгаши с бели престилки!
7
1
 
11
 
! Отговори
привет от Германия преди 4 години
Бах му мамата , има 12 деца ?! Хубава работа , ама ц...... работа !Да са й живи и здрави !
6
0
 
6
 
! Отговори
и преди 4 години
Нека всеки намери своето сродно тяло.
5
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Честито, те дори си приличат. Живи и здрави.
4
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
тая освен деца и болни бъбреци нещо друго правила ли е цял живот ?
3
11
 
6
 
! Отговори
Божият син преди 4 години
Това си е техен проблем, а ние хората да мрем ли, според тях!?!?
2
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А за българското семейство защо не писахте?
1
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А у нас за трансплантация може и да не доживееш.

Спонсорирани публикации