Спомени, спомени... Четвърт век от най-великата ни победа на САЩ`94

На 10 юли 1994 година изхвърлихме световния шампион Германия от Мондиала
Обновена: 10 юли 2019 10:40 | 10 юли 2019 10:40, Красимир Ангелов
124

Снимка: Reuters/Action Images

На днешния ден се навършва точно четвърт век от вероятно най-великата победа в историята на националния ни отбор по футбол. На стадион "Джайънтс Стейдиъм" в Ню Йорк момчетата на Димитър Пенев победиха с 2:1 световния шампион Германия в четвъртфинал от Мондиала в САЩ и с това България стана част от четирите най-големи сили в световния футбол.

"Айн, цу цвайн, цу трайн. Дрън!" Тази крилата фраза изстрелва Христо Стоичков пред смаяните репортери, които не могат да повярват как родните национали се подготвят за битката с най-силния тим на планетата. Докато при германците има жестока дисциплина, то нашите се плацикат в басейна в своя хотел в добро настроение.

В горещия ден в Ню Йорк световните шампиони повеждат с дузпа, която е превърната в гол от Лотар Матеус. Въпреки добрата игра на "лъвовете", мачът върви към очаквана от всички победа за Бундестима. Тогава в 76-ата минута Христо Стоичков праща с уникален удар от пряк свободен удар топката във вратата на Бодо Илгнер, а само 3 минути по-късно Данчо Лечков довършва германците с летящ плонж! България вече е световна футболна сила!

Насладете се още веднъж на уникалните моменти в следващата галерия и видео!

124
54
7

2

Анонимен преди 4 години
до 55 Аз говоря за футбол на световни първенства, малoумно *** !
53
4

4

До АнонименКитай пребиха САЩ по медали от олимпиадата 2008 с 51 златни.
52
5

4

до 50 Ще го дъвчем тоя съдия, защото можеше и да отидем на финал, а там не се знае нищо с Бразилия. Италия едвам ни би с подкрепата на тоя съдия, а Бразилците биха изтормозено Италия чак с дузпи.
51
2

6

А сега срам с град Косово 2:3 и ЦСКА рита във В група на УЕФА с селските Титоград и Осиек и с Осиек може да падне. За 30 години България стигна дъното и затъна в долните дивизии на Европа и вече изпадна последна в групата.
50
5

4

до 49 К'во да те топли...спомените остават и знай че повече няма да има такава радост за българският народ. Просто хората напомнят от сайта за този велик момент и еуфорията оттогава за целия народ..
49
5

1

до 50 Е Китай като има 200 пъти по-голямо население и нямат такива успехи във футбола на световни първенства както нас? Или Индия или Япония? Или САЩ? Ръмънците дето са 3 пъти повече от нас? Аре у лево...все едно си пиша с някакъв 13 годишен пубер. А може и да си.
48
2

7

Сигурно още 25 г. ще дъвчем френския съдия, междувременно ще паднем и от Сан Марино.
47
3

2

Е кво искаш от малка България, беКолко да е малка - средноевропейска страна. Малка е Литва. И аз се радвах, ама 25 години оттогава - цял живот ще ме топли 1994 г. ли?
46
4

2

до 46 Нищо не се знаеше. Даже не се знаеше дали Стоичков ще вкара втората дузпа. Но да беше я дал тоя бoклуk. A той се подигра с цял един отбор и неговия труд.
45
5

2

до 45 Говорим за национален отбор, бе- който обединява нацията. Ако аз съм турчин на Бешикташ фен, занеш ли колко ми дреме за Галатасарай какво спечелил. Все едно като съм Левскар да се радвам, че Чорбата взима купата на Уефа.
44
2

2

И отивахме на продължения и и нищо не се знаешеТоест, убеден си, че италианците нямаше как да ни вкарат трети?
43
2

4

41,Галатасарай имат Купа на УЕФА и Суперкупа на Европа. Така че успехи имат доста по-големи от нашите.

5

до 36 Късмет с дузпи с Мексико? А не беше ли късмет за Мексико, че съдията им подари несъществуваща дузпа за да изравнят и да изгонят Кременлиев, ***?
40
7

3

Трифон беше пиян и не можа да опази Баджо.
39
7

3

до 37 Е кво искаш от малка България, бе? Това четвърто място беше нещо немислимо. Турците като станаха 3-ти в света преди години, мислиш ли че пак ще играят полуфинал на световно някога? Но там си уважават поколението и му се радват, защото знаят че повече и те няма да достигнат полуфинал на световно, смoтаняк такъв.
38
3

10

1992-1994 бяха прекрасни футболни и не само години. Тогава нямаше толкова простотии по телевизията.
37
3

6

До До 31Ако имаше ВАР,, мача с Италия отиваше към продължение и все пак не е сигурно на 100 % дали ще се класираме с Бразилия.
36
4

4

Стоичков 2004-та гостуваше на Слави Трифонов и вика за френския съдияВеликите нации затова са велики, защото, дори да са били ощетени, после вземат своето. Франсетата ги бихме в последната секунда, после пак си взеха световната титла. Че и на два пъти. Немците ги бихме, смяха им се, после си взеха титлите пак. Още 1996 г. станаха европейски, после и световни. Ние още дъвчем кой ни бил прецакал и как цвай цу дрън и т.н.
35
6

6

Редуваха силни мачиове със слаби, Първо тежка загуба с 0-3 от Нигерия, после късмет че Марадон се надруса с кока, късмет с дузпи с Мексико и накрая разгром с 0-4 от Швеция.