Спомени, спомени... Четвърт век от най-великата ни победа на САЩ`94

На 10 юли 1994 година изхвърлихме световния шампион Германия от Мондиала
Обновена: 10 юли 2019 10:40 | 10 юли 2019 10:40, Красимир Ангелов
124

Снимка: Reuters/Action Images

На днешния ден се навършва точно четвърт век от вероятно най-великата победа в историята на националния ни отбор по футбол. На стадион "Джайънтс Стейдиъм" в Ню Йорк момчетата на Димитър Пенев победиха с 2:1 световния шампион Германия в четвъртфинал от Мондиала в САЩ и с това България стана част от четирите най-големи сили в световния футбол.

"Айн, цу цвайн, цу трайн. Дрън!" Тази крилата фраза изстрелва Христо Стоичков пред смаяните репортери, които не могат да повярват как родните национали се подготвят за битката с най-силния тим на планетата. Докато при германците има жестока дисциплина, то нашите се плацикат в басейна в своя хотел в добро настроение.

В горещия ден в Ню Йорк световните шампиони повеждат с дузпа, която е превърната в гол от Лотар Матеус. Въпреки добрата игра на "лъвовете", мачът върви към очаквана от всички победа за Бундестима. Тогава в 76-ата минута Христо Стоичков праща с уникален удар от пряк свободен удар топката във вратата на Бодо Илгнер, а само 3 минути по-късно Данчо Лечков довършва германците с летящ плонж! България вече е световна футболна сила!

Насладете се още веднъж на уникалните моменти в следващата галерия и видео!

124
34
2

5

До 31 преди 4 години
Уффф, поредният мит разнасящ се сред късопаметните кратуни е този с французина дето ни заклал, щот не дал 3 (ТРИ) дузпи, за да ни обърне мача от 0:2, след като италианците просто ни разпиляха първото полувреме, а и вече беше дал една! Ей, Ганьовистанци мяра не знаете! Вместо да се радвате на постижението, вие все ламтите за още! Затова и вечно сте с гол мазен тумбак и злобен завистлив манталитет.
33
4

2

Готино преди 4 години
Така нареченият "организиран хаос" ,който даваше резултати..
32
4

10

Чикън преди 4 години
Един велик момент! Цяла България празнуваше - малки и големи, мъже, жени, деца. Благодаря ви момчета!
31
3

8

Анонимен преди 4 години
до 32 Стоичков 2004-та гостуваше на Слави Трифонов и вика за френския съдия от мача с Италия на полуфинала 94-та:"Винаги когато имам възможност да го критикувам, го критикувам и продължавам да го критикувам." Цялата зала в бурен смях. "Поздравявам му неговите родители, близки..всички" ))))))
30
4

15

Да биеш световния шампион на световно в елиминационна фаза и то не кой да е, а Германия- Недостижимо повече за малка България.Само че един френски *** , ни поряза жестоко на полуфинала с Италия...иначе отивахме на финал с Бразилия.