Ще успеят ли американците да стъпят на Луната до 2024 г.?

Подготовката за мисията "Артемис" напредва
16 юли 2019 07:10, Нели Христова
243
Ще успеят ли американците да стъпят на Луната до 2024 г.?
Снимки: Reuters

Камион с 12 колела се движи по вълниста повърхност. След себе си вдига сив прах. В кабината му под налягане има двама астронавти, които дишат без своите скафандри. Те са изморени след като са изследвали залежи от замръзнала вода на няколко километра от базата си. Докато роувъра заобикаля внушителните скали на кратера, астронавтите виждат огледала монтирани на ръба му. Те улавят слънчевата светлина и захранват мината, която извлича вода. Отляво на камиона се намира площадка за кацане на космически кораби. Малка машина чака да излети в орбита. В базата на астронавтите има оранжерия, в която се отглеждат картофи и зеле под изкуствените лъчи на LED осветление. Те се изкачват по стълба към контролната зала, където техният командир чака събраните от тях данни.  

Още по темата

Това е Луната през 2050 година

Днес, сценарии като този звучат като абсолютна фантастика. Но съвсем скоро могат да се превърнат в истина. Но за да живеят хората на Луната, те първо трябва да се научат да използват ресурсите й.

В своята лаборатория в университета Милтън Кийс, Великобритания, доктор Хана Сержант прави точно това. Тя проучва елемент, наречен илменит, който е изобилен на Луната. Когато той се нагрява в пещ, от него се извлича кислород, който се комбинира с въглерод и се получава вода.

"Има поне 20 начина за получава на вода на Луната. Използваме илменит, защото се среща доста често на лунната повърхност, а процесът изисква изключително малко енергия“, обяснява доктор Сержант пред BBC. Тя е сигурна, че именно нейното поколение ще се върне на естествения спътник на Земята след мисията Аполо през 1972 година. Или поне хората ще имат подходящо място за живот в орбита около Луната.

През 2017 година Доналд Тръмп подписа директива, според която американците трябва да се върнат на Луната и да достигнат "други дестинации". НАСА обеща, че това ще се случи до 2028 година. Но кабинетът на Тръмп даде друг срок – 2024 г. Целта е да изпревари Китай и неговите космически амбиции.

Но този път НАСА иска да направи нещата по различен начин – не само да развее флага, но и да създаде база на Луната, която по-късно ще се използва и като първа спирка от пътуването към Марс. Но може ли това да се случи в толкова кратък срок, при положение, че нужният хардуер не е построен, нито пък тестван?

"Ще бъде рисковано, твърди професорът от университетът "Джордж Вашингтон". - Но ако не сме готови да приемем рисковете, то трябва да си останем на земята".

Човешкият фактор

НАСА има 38 действащи астронавти, 12 от които са жени. Една от тях ще е първата дама, която ще се разходи по лунната повърхност. Именно заради това, новата мисия до Луната носи името Артемис – сестрата-близначка на гръцкия бог Аполон.

В Космоса те ще се сблъскат с промяна на физиологията, биохимията и анатомията на тялото си. Те ще носят тежки костюми и ще извършват различни дейности като копаене, изкачване, проучване, които носят и известен риск. Астронавтите могат да счупят кост при падане или да пробият костюма си.

Проблем представлява и лунният прах – астронавтите от Аполо са имали тежки епизоди на кашляне и затруднено дишане. Учените търсят решение на този проблем. Но най-голяма заплаха представлява радиацията. Отвъд безопасната орбита на Земята, астронавтите са изложени на три пъти повече радиация дневно, отколкото тук. Тя идва от различни източници. Новият кораб на НАСА – Орион, ще е изграден от специални метали, които да предпазват астронавтите.

Орион

Космическият кораб е крайъгълния камък на мисията Артемис. Той напомня командните модули на Аполо, ала 10-тонната машина използва технология, немислима за 60-те. Дори нейното изграждане е иновативно. Работниците в Lockheed Martin, които изграждат совалката за НАСА, носят очила с подсилена реалност. Те нямат нужда от упътване, което може да е дълго хиляди страници. Разчитат на очилата да им покажат най-прецизно, къде да пробият дупка или да прекарат кабел. Така инженерите работят по ефективно и бързо.

В сравнение с Аполо, Орион ще е много по-голям и за това е доста по-трудно да се проектира и изгради. Той е част от космическата програма на Буш, обявена през 2004 година. Но когато Обама я прекратява през 2010 г., корабът е единственото нещо, което оцелява.

Компютърът, чрез който ще се управлява Орион, може да върши почти всичко сам, без нуждата от хора. Наподобява този, който се използва от Boeing 787, но е проектиран така че да издържи на тежките условия в Космоса, които лесно могат да повредят електрическата мрежа.

Обвивката му също е здрава – Орион може да поема удари от малки космически скали или отпадъци, останали от хората. Ако пробив причини загубата на въздух в кораба, то той трябва сам да се върне безопасно на Земята.

Астронавтите ще са снабдени със специални вакумни костюми, в които да дишат безопасно. Щитът на кабината ще ги предпази от огромната температура при влизането обратно в орбитата на Земята. Общо 11 различни парашута ще се задействат, които ще ограничат скоростта на апарата до 27 км/ч и машината ще падне безопасно в Тихия океан.

Лунната порта

Веднъж стигнали Луната, астронавтите ще започнат изграждането на космическа станция в нейната орбита. Там екипите ще останат, преди да слязат на повърхността на спътника ни, ще могат да контролират роувърите и луноходите от разстояние, ще бъде като безопасен рай, ако нещо се обърка по време на мисията.

Станцията ще е във високата орбита на Луната и ще позволи на астронавтите да кацат където си поискат. Но със сигурност тя няма да бъде готова за старта на мисията през 2024 година. Тогава нейната функция ще бъде заета бегло от Орион, но когато строежа на Gateway приключи, то тя ще е перфектна първа спирка за пътешествието до Марс.

Стъпки в прахта

Кацането на лунната повърхност този път ще е много по-безопасен –  ще има повече автоматични системи, които ще позволят леко кацане, без излишни негативни емоции. Нийл Армстронг използва само собствените си мозък, очи и ръце, за да избегне катастрофално кацане. При Орион това ще е немислимо – системи и навигации ще контролират приземяването с критична точност.

Все още частта от Орион, която ще кацне на Луната не е построена. Не е и измислена. Тя е най-критичната точка от мисията през 2024 година.

Живот на Луната

Мисията Артемис върви ръка за ръка с изграждането на база на Луната. В първия етап ще бъдат използвани надуваеми модули от множество тъкани. Те ще бъдат сгънати, за да заемат по-малко място в ракетата. Европейската космическа агенция заедно с архитектите от Foster + Partners вече са измислили дизайна на двуетажен дом. За да бъдат предпазени от радиация и падащи скали, роботи с 3D принтери ще могат да изградят около модулите „черупки“. Дори лунната почва може да се използва като материал за строеж.

Прототип на парник вече се разработва в университета в Аризона. Зеленчуци като маруля, домати и сладки картофи се отглеждат под LED светлини. Растенията допринасят за живота в базата – те поемат въглероден диоксид и го превръщат в кислород.

Камионът с 12 колела вече е проектиран от НАСА.  Но преди да започне извличането на вода, трябва да се направи солидно проучване. След това, роботите може да започнат да копаят.

Част от нея ще се използва за ракетно гориво. А доктор Хана Сержант работи и по инструмента ProSPA, който ще има за цел да извлича вода от лунните скали. Той ще бъде тестват от руския апарат Luna-27, който също ще излети през 2024 година.

Вече 50 години кацането на Луната служи като символ на това, което можем да постигнем, когато обединим всичките си усилия. Времето ще покаже, колко ще е успешен новият опит астронавти да се разхождат върху спътника ни. През последните 15 години погледът на НАСА бе привлечен от Марс, но сега се върна обратно на Луната. Но ако Доналд Тръмп не спечели на изборите през 2020 години, следващото правителство може да отмени завръщането на Луната.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


243
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
146
8
 
5
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До ПП"5% от БВП на страната беше инвестиран в мисията."Да много пари бяха хвърлени в проекта и изведнъж стигат до една позиция след което следва сигурен провал - и какво мислиш са направили? Излъгали са!
145
9
 
8
 
! Отговори
ТHE Патриот преди 4 години
от както се помня все се заканват да стъпят на луната ,като стане 2024 ще преместят датата на 2030,после на 2035,2040,2050 и така :)ФАЩ =лъжа и пропаганда!
144
11
 
5
 
! Отговори
Боби преди 4 години
Да обощим1. Аполо са кацали на ЛУНАТА за това има физически доказателства НО БЕЗ ХОРА НА БОРДА2. Първият и най-голям проблем който все още седи пред всички космически фирми и агенции е: РАДИАЦИЯТА - уж САЩ са изчислили че получената доза няма да е фатална3. Да вярно е че при осветена повърхност на луната поради конструкцията на всички камери(и най-съвременните) няма да се виждат звезди. Следва резонния въпрос защо не са снимали звездите(без повърхност) - защото снимка + време = координати
143
2
 
12
 
! Отговори
ПП преди 4 години
Американците пратиха успешно хора на луната. 5% от БВП на страната беше инвестиран в мисията. Тези, които не вярват сигурно си мислят, че и земята е плоска... Хора всякакви
142
1
 
10
 
! Отговори
човек преди 4 години
Ей, луд умора няма.Не се умориха любителите на конспиративните теории да каканижат едно и също.Бе не ви ли омръзна бе? Ставате банални.Измислете нещо друго. Например, че Доналд Тръмп е зомби. Или извънземен?По-интересно ще бъде, разбрахме че програмата Аполо била "снимана във Холивуд".Виж, това за зеленчуците с интелект не го бях чувал, по-готино звучи.Представям си, как си пия ракията със салатата и казвам "Наздраве!" на седналия срещу мене... карфиол! После изяждам и него :-))
141
6
 
6
 
! Отговори
Може преди 4 години
Само че сега ще снимат в Боливуд , че снимките в Холивуд бяха доста ментеливи.
140
0
 
5
 
! Отговори
Богомил преди 4 години
До А данооооА данооо, ама надали? Не се пише "станиолени", а станииолови. Както и да е. Защо си забравил да кажеш, че станиолът е залепен с лелиро от пълнозърнесто био брашно? Извинявам се и на Божко, чието име ненарочно написах в по-долния коментар като "Бошко".Извинявай драги, не беше политкоректно.Ще пийна една чаша студен коктейл от кислород и въглерод.Колко му е, важното е, че в коктейла няма да има отровен ГМО водород. Ама, какви "хидроген-ици" сте повечето, родени от глупостта?Ха
139
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Американците? На Луната? На истинската Луна ли?Ами, а дано, ама надали!
138
0
 
3
 
! Отговори
отАв$тралияСидней преди 4 години
До Дефендър Норгеннаправи повече снимки сигурно е много уникално. Весело скиторене
137
3
 
6
 
! Отговори
АнонимеН преди 4 години
СЕГАШНИТЕ ТЕХНОЛОГИИ ВЕЧЕ ПОЗВОЛЯВАТ ДА СЕ КАЦНЕ ОТ ЧОВЕК НА ЛУНАТА И ДА СЕ ВЪРНЕ ОБРАТНО НО ЩЕ СТРУВА ДОСТА СКЪПО!---------------КАКТО ВИЖДАТЕ СНИМКАТА С АСТРОНАВТА Е АБСОЛЮТЕН ФАЛШИФИКАТ , ЗАЩОТО НА НЕЯ НЯМА ЗВЕЗДИ!
136
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 158Я кажи кога последно прочете какво прави НАСА? :) Или викаш кот пуснат по днес бг :) ***.
135
6
 
10
 
! Отговори
хахаха преди 4 години
Абе хора не мое преди 47 години да са ходили и с тези технологии да не се иде пак за толкова години. Всичко е било блъф и снимки в холивуд хахахахаха
134
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какъв Ван Торп бе психо, престани да повтаряш едни и същи *** бръщолевания. Казва се Ван Алън и радиационния пояс е около Земята в следствие на магнитното поле. На Луната няма магнитно поле, гравиатцията е слаба следователно никакви пояси било то електромагнитни, астероидни и каквито и да било могат да се образуват там. На някои хора трябва със съдебна заповед да им се забрани достъпа до интернет.
133
0
 
3
 
! Отговори
a преди 4 години
До отАв$тралияСиднейИнтересно защо щом Бъз Олдрин го е ударил ей така от нищото, защото го е "изобличил" защо Барт Сибел не можа да го осъди за физическо насилие?
132
1
 
8
 
! Отговори
Waffen SS преди 4 години
Защо ,какъв е проблема.Щом като преди 50 години ходиха до Луната,при тогавашните технологии,то сегашното ходене ще е нещо като разходка.
131
5
 
3
 
! Отговори
Богомил преди 4 години
До Божко,Божее, Бошко? Не аз съм написал този "тюрлю чювеч".Явно и те мислиш, че от кислород и въглерод се образува вода, както повечето от коментиращите тук?Хаха!Горките българи, участвали в мисията Аполо:Иван Ночев създал двигателите на лунния модул,Виден Табаков създал соплата на Сатурт 5 и балистикът, чието име забравих.Добре, че са мъртви, да не виждат "грамотността илогичното" мислене на наследниците си!Но защо нормалните българи трябва да се срамуват от коментиращите тук? Позор русофили
130
1
 
3
 
! Отговори
Дефендър Норген преди 4 години
До отАв$тралияСиднейТо е пределноясно че европейските програмисти за нищо на стават...само ядове с тях.Аз ся обикалям фиордите по завои и стръмни пътища. Имат бая километри тунели под планините дето в БГ е направо мечта.....има даже кръстовища и пътища вътре в самите планини и цветно осветление....по някое време ще се регна в умрелия форум да ги наругая всички червенотиквеници да видя дали ще скокнат като попарени
129
1
 
4
 
! Отговори
сетили са се преди 4 години
До Анонимен 138В Ню Мексико има такава постройка!Тухлите са 30/30/10!Покрива липсва,и цялата е запълнена с плътен вкаменен прах!Почвата в околноста е преструктурирана и нищо не вирее,също като до Мъртво море и Либийската пустиня!Предполагат, че е от ядрен удар,тъй като част от тухлите са разтопени!Не си в темата,и по-добре не пиши!
128
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
1. Защо някой трябва да се изпече в този радиационен пояс. Самата дума пояс знаете ли какво означава, можете ли да си представите как изглежда пояс около кълбо или отдавна сте изгубили способност да усещате смисъла на думите?
127
3
 
16
 
! Отговори
Иван преди 4 години
Ще успеят, ако завършат навреме новото студио NASA PICTURES 2, за да могат да направят снимки с перфектно качество :)

Спонсорирани публикации