Защо Балканите са силно застрашени от земетресения?

Трусовете стават най-често, където има разломи на земната кора
24 сеп 2019 15:05, Елка Василева
10
Защо Балканите са силно застрашени от земетресения?
Снимка: Reuters

В Югоизточна Европа неведнъж е имало тежки земетресения като това в Албания. Проф. Фредерик Тилман от германския Център за геоизследвания обяснява защо Югоизточна Европа е особено застрашена.

Земетресение с магнитуд 5,6 по скалата на Рихтер разтърси западната част на Албания. Епицентърът на труса е бил на шест километра северно от крайбрежния град Дуръс и на 35 км западно от столицата Тирана. Десетина минути след първия трус е последвал силен вторичен трус с магнитуд 5,2 по Рихтер. През юни в Корча също имаше силно земетресение.

По произход земетресенията са тектонски и вулканични. Най-разрушителни са плитките тектонски земетресения с дълбочина до 100 км под земната кора. Те имат обикновено и най-широк обхват.

Още по темата

Земетресенията стават най-често там, където има разломи в земната кора - особено по границите на тектонските плочи. Там обикновено са съсредоточени и огнищата на най-силните земетресения. В интервю за Дойче веле професор Фредерик Тилман от германския Център за геоизследвания GFZ обяснява защо Югоизточна Европа е особено застрашена.

Африка се приближава към Европа с по няколко милиметра на година

„Ако погледнем към картата на регистрираните земетресения през последните 14 дни в Европа, ще видим, че те са предимно съсредоточени в Италия и в Югоизточна Европа, а албанското крайбрежие открай време е район със силна сеизмична активност", посочва Фредерик Тилман.

Той обяснява това с придвижването на африканската континентална плоча на север - тя се приближава към Европа с по няколко милиметра годишно. Това води до сеизмично напрежение в целия регион, понеже част от Адриатическата микроплоча постепенно се подпъхва под Балканите. Земетресението край Тирана е причинено именно от такива напрежения.

Благоприятни за това са онези места в земната кора, които имат по-ниски температури, защото при по-високи температури земните пластове са по-гъвкави и с времето нагаждат формата си, така че не се натрупва напрежение и енергия, която да се освободи чрез земетресения.

Сеизмичната активност и промените в климата

Фредерик Тилман посочва освен това, че промяната в климата не влияе върху сеизмичната дейност. Известно е обаче, че при топенето на глетчерите по време на последния Ледников период са възникнали вертикални напрежения в земната кора, които предизвикали в Скандинавия редица земетресения, отчасти с магнитуд до 7-ма степен.

Но промените в климата са много продължителни процеси. В днешно време сеизмичната активност се предопределя не от тях, а от тектонски причини, твърди германският учен. Той обяснява, че засега науката не дава възможност краткосрочно да се предскаже някое бъдещо земетресение.

Трайните наблюдения и измервания, които извършва германският Център за геоизследвания, помагат обаче да се прогнозира дългосрочната опасност от земетресения. Освен това умението бързо да се установят параметрите на определено земетресение е от голяма важност при спасителните операции.

Системи за ранно предупреждение

„В определени случаи ние сме в състояние да предупредим за предстоящо земетресение няколко секунди по-рано. Такива системи за ранно предупреждение вече са инсталирани на няколко места по света - например в Мексико Сити и в Токио", казва Фредерик Тилман.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


10
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
5
 
0
 
! Отговори
Реалист преди 4 години
Защото Балканите са пълни с червени буклуци и и рубладжии на заплатка в пасьолстеото, като ги изметем, и Земята ще си отдъхне
7
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Отново мега простотии, вземете се образовайте малко, като не сте наясно не публикувайте безсмилици, псевдонаука и лъжи! Земната *** достога максимум до 40 км дълбочина, няма такъв район на планетата с дебелина от 100 км. Климата няма нищо общо със земетресенията, това е абсолютна псевдонаука!
6
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Все едно не го знаем ! Излишно всяване на паника. Стига с тези паник статии . Каквото има да става ще става и тва е !
5
8
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Оставка на Радев и да живее Тиквата, нали?Ееех, колко сте елементарни гербавите тролчета...
4
0
 
12
 
! Отговори
Ай преди 4 години
Стига, бе, как пък не ти изсъхна плюнката!?!
3
27
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Резидент Румен Радев ветото защо мълчи, а не вземе мерки и не порицае земетресенията като пусне мъдрост от типа на "Земетресенията са Стихия", след което да наложи вето на това разрушително природно явление, да направи две коремни и да вземе 11 000 лева заплата?Обеща промяна и си удържа на думата! НА ви сега, хак да ви е самальотчикът!ОСТАВКА НА НЕКАДЪРНИКА РУМЕН РАДЕВ, СЛУГА НА КРЕМЪЛ ПОД РЪКОВОДСТВОТО НА КРЕМЪЛ, ПРЕДАТЕЛ!
2
8
 
15
 
! Отговори
Гумен Гадев преди 4 години
Шттт да не чуе раята, че как ще правим АЕЦ ?
1
3
 
33
 
! Отговори
Ал Банеца преди 4 години
Майката Земя си знае работата. Когато и както си реши ще се отръска от отровната си плесен.

Спонсорирани публикации