BG имотите поскъпнаха с 35% заради скок на доходите, падането на лихвите

Фактор се оказва и миграцията на населението към големите градове
166
BG имотите поскъпнаха с 35% заради скок на доходите, падането на лихвите
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Жилищата в България поскъпнаха с близо 35% за 12-те години след влизането ни в ЕС, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат, цитирани от "Труд“.

В този период цените не се движеха само нагоре. Заради международната финансова криза в периода от 2009 г. до 2013 г. беше отчетен спад в цените. През последните пет години обаче тенденцията се обърна и имотите регистрират сериозно поскъпване.

Още по темата
Само за периода от 2014 г. до 2018 г. цените на жилищата в страната са нараснали с над 29%, показват данните на Евростат.

Сред основните причини за това са повишаването на доходите, падането на лихвите по кредити и депозити, желанието на хората да живеят в нови и по-големи апартаменти, както и миграцията на населението към градове, в които дават по-високи заплати.

Оказва се, че движението на цените на апартаментите в България отговаря на тенденциите на пазара на имоти в целия ЕС. Общо за страните от Общността повишението на цените на жилищата за последните 12 години е с 21,7%. Финансовата криза се отразява не само на пазара в България, а и на сделките с имоти в повечето страни от Европа. През 2009 г. общо за страните от ЕС цените на апартаментите са се понижили с 4,4%. След леко покачване през 2010 г. и 2011 г., през 2012 г. и 2013 г. отново е регистрирано поевтиняване на имотите в ЕС съответно с 1,9% и 1,2%. Изключение от общите тенденции е Германия, където апартаментите поскъпват през всяка от последните 10 години. В Швеция жилищата също поскъпват по време на финансовата криза, но през миналата година е отчетен спад с 0,9%.

Общо за последните 12 години, най-голямо повишение на цените сред страните от ЕС е отчетено в Швеция, където имотите са поскъпнали почти два пъти – с 96%. На второ място е Малта с повишение от 67,7%, а третата позиция е за Словакия с близо 60% ръст на цените. Челната петица се допълва от Полша с 47% и Германия с 40%. България влиза в топ 10 на страните от ЕС по ръст на цените. След Германия в класацията се нареждат Белгия (+37,3%), Великобритания (+35,5%) и България (+34,9%). Последните две страни в топ 10 са Естония и Литва.

В редица европейски държави, които не са членки на ЕС, имотите също са поскъпнали много за последните 12 години. Например цените на апартаментите в Исландия са нараснали над два пъти, а в Норвегия с 87%.

Само за последните пет години, през които цените на имотите в повечето страни от Европа трайно вървят нагоре, жилищата в ЕС са поскъпнали средно с 18,6%, сочат данните на Евростат. Първото място сред страните от ЕС е за Ирландия, където ръстът на цените за този период е над 70%. Челната тройка се допълва от Унгария с 55%, и Естония с 42%. В 12 старани от ЕС поскъпването на апартаментите за 5-годишния период е по-голямо отколкото в България. Явно бързото покачване на цените на жилищата у нас следва тенденциите на пазара на имоти в Европа. Нещо повече, още в три държави от ЕС апартаментите са поскъпнали колкото в България – с малко над 29%. Това са Холандия, Словакия и Австрия.

България се нарежда на 18-то място в света по поскъпване на жилищата, показват данни на консултантска компания на пазара на имоти. Цените на жилищата в страната са нараснали с 5,5% през първото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата. От края на декември до март жилищата са поскъпнали с 0,9%. За разлика от много показатели като например повишаването на доходите, по поскъпване на имотите се представяме по-добре от Румъния. Цените на жилищата в северната ни съседка са нараснали с 5,3% за година, което отрежда на Румъния 19-то място.

В Гърция жилищата поскъпват четири поредни тримесечия, но повишението на годишна база е доста по-малко, отколкото у нас – с 2,4%. Цените на жилищата там все още са с 40,8% по-ниски, отколкото бяха по време на пика през третото тримесечие на 2008 г.

За второ поредно тримесечие малка Словения е на върха на класацията като най-горещ имотен пазар в света. За една година цените там са се покачили с 18,2%, показват данните на консултантската компания. Само за трите месеца от края на декември до март жилищата в Словения са поскъпнали с 6,5%. „Намаляващата безработица, ниските лихви и, доскоро, ограниченото предлагане, стоят зад силния ръст на цените“, посочват авторите на доклада.

Шест от десетте най-горещи пазара на имоти в света са в Европа. На втора позиция е Латвия с ръст от 11,9%. В топ три влиза и Китай с повишение от 11,6%. Останалите държави в топ 10 по поскъпване на имотите са Малта (10,8% ръст), Чехия (9,9%), Люксембург (9,3%), Унгария (9,2%), Мексико (9%), Тайван (8,4%) и Колумбия (8,3%).
Спад има в седем държави от общо 56, включени в класацията. Това са Швейцария (-0,1%), Швеция (-0,3%), Италия (-0,6%), Израел (-0,7%), Мароко (-0,8%), Финландия (-1,6%) и Австралия (-5,1%).

Като цяло цените на жилищата в света нарастват с 3,9% за година.

В пет държави от ЕС хората дават около 5% от доходите си за инвестиции в дома, като тук влизат както разходите за покупка на жилище, така и за ремонти.

Българите инвестират средно 5% от доходите в жилището си, показват последните данни на Евростат. Като тук влизат както разходите за покупка на нов дом, така и за извършването на ремонти. Разбира се, хората, които изплащат ипотечен кредит за апартамент, дават доста по-голям дял от доходите си за жилището в сравнение със семействата, които само трябва да правят текущи ремонти.

България е сред държавите от ЕС, в които хората дават най-малък дял от доходите си за инвестиции в дома. Това се дължи на факта, че въпреки сериозния ръст на покупките на жилища с кредити, повечето хора в страната живеят в собствени апартаменти или къщи, които са получили по наследство. Общо за страните от ЕС 8,3% от доходите на хората отиват за покупка на жилище или за ремонти в дома. Оказва се, че трябва да мине доста време и повече хора да си купят дом на изплащане, за да достигнем средните нива за ЕС по този показател.

Но в много държави от Общността, също както и у нас, гражданите инвестират около 5% от доходите в жилището си. Това са Ирландия (5,46%), Испания (5,43%), Португалия (5,16%) и Латвия (4,83%). Държавите-членки на ЕС, в които инвестициите в жилища имат най-голям дял от доходите на хората, са Финландия (11,3%), Холандия (11%), Кипър (10,2%) и Белгия (10,1%).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


166
Още по темата: жилищаесимотиразходи
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
110
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
*** как скок на доходите?*** каза, че много сме обедняли.Боко направил магистрали да отидем да си похарчим парите в Гърция и сега даже няма какво да ядем.Сигурно е истина.
109
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До RStones"А пък че България щяла да фалира, ами че при соца тя фалира няколко пъти и пак си съществува."То па едно съществуване ...
108
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До RStonesДа, къщите в Павликени са по-достъпни от всякога! Заповядай!
107
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Все ми се иска, да е върна в София, но преди три години, заплатата ми беше 1800 лева, след таксите, което било "много добре" ...аАААхахаХАХХАХАХАХАХАТова е най-голямата заблуда - накараха ви да вярвате, че 1000 лева доход, са "хубав доход"
106
2
 
11
 
! Отговори
RStones преди 4 години
Има недоразумение - населението официално на България се смалява, пък някои хора пишат, че кредитите за жилища се увеличавали. Повечето от жилищния фонд е частен и собствениците са над 85 %. Явно ви лъжат че имало криза. А пък че България щяла да фалира, ами че при соца тя фалира няколко пъти и пак си съществува. Земята не може да фалира - фалират хората поради злоба и простотия.
105
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен"в София и големите градове където едно жилище е 60 000 Е заплата под 1500 лева няма."Питай всеки под 35 годишна възраст, дали няма
104
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До СтандартаПрез 1929-а е имало криза в Беге?
103
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Така е факт - който е купувал апартамент наскоро знае че цените са такива - другото е тролене...
102
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
С колко %?!?!?!?!!35%? Значи, според тая смеа, апартамента, чиято обща стойност беше 52 000 лева, през 2006-а, като ми го веха родителтие (оправиха първоначалните неща, а аз после плащах вносите), трбва, според вшата сметка, да струва не повече от 70 000 лева през 2019-а. Ем сри, ама в районна, всичко подобно не пада под 150 000 лева.
101
3
 
4
 
! Отговори
до 104 преди 4 години
Ти нас не ни мисли. Нали си си оправил живота и децата.
100
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Вижте си коментарите и отношението един към друг и после не чудете, че "българин" е *** дума в много държави , а самата територия БГ естествено се управлява от мутри и откровени престъпници !
99
5
 
9
 
! Отговори
До 38, преди 4 години
Не те знам към кого се обръщаш, аз не съм 32, а 30 и пиша за белия свят, защото децата си ги пратих там, плащайки образованието им. Та няма какво тепърва да се женя. Гледай парво себе си. Та тук и лев няма да инвестирам в тая ду.пка. Който желае е свободен да плаща и да се вкарва в заеми за нищо. Все по-малко обаче ще останете такива. Да си самонадувате цените на празните жилища.
98
2
 
8
 
! Отговори
ПОЗНАВАЧ преди 4 години
До Анонимен 82Това са една шепа брокери, прекупвачи и банкови агенти. Като се отече лъжата със свещ да ги търсиш, няма да ги намериш, естествено.
97
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Отдавна не са всички, 101, разумните направо заминават за белия свят. Много им трябва София.Това не ви е 20-ти век и затворената бариера. Който има акъл и бачка, има шансове да опита и директно навън.
96
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В София масовите заплати са 700-900 лева, а в провинцията са 560-800 лева. В София квадратен метър жилище струва между 1000 и 3000 евро, а в почти всички градове в провинцията струва между 300 и 400 евро.Гарсониера от 45 квадрата в София се купува с между 100 и 480 заплати, а в провинцията с между 30 и 65 заплати. Въпреки това всички се натискат да са в София.
95
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 20Точно така! Наливаш вода право в моята мелница - тристаен апартамент под наем в центъра, само че последните 20 години е зает и не вярвам скоро да се освободи.Посоката ти на разсъждения е гъвкава и практична!
94
2
 
16
 
! Отговори
Защо се купува... преди 4 години
...а 24 % от жилищата в София са празни?Изключая ипотечната метла,от която много ще се опарят,други инвестират.В нашата Родина е чутовна глупост да инвестираш в акциите или облигациите на фалирали,задлъжнели до носа,пълнещи партийни хранилки "бизнесмени"."Инвеститора-строител"-получава 1/3 от парите под масата и дава 1/2 от тях за подкупи да строи.Надземно всичко е заето.Остават 3 години до фалита на BG.Скоро много ще се върнат с трошките си на село.Банките са собственици на всичко в БГ!
93
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И аз да взема думата: - Ей овце, как сте бе, днес на кого ще се навеждате ? Г-н Борисов още ли не вие дал насоки ? 30 г. свободен комунизъм, 30 г. магистрален възход и национален упадък ! 30 г. възход на чуждици и цензура / 111 место в света по свобода на словото /....
92
0
 
27
 
! Отговори
Стандарта преди 4 години
Стандартът расте от безразборни кредити. Всеки се е увъртял с по 4-5-10 кредита. Банките за добро утро те питат дали не искаш - 10 бона, 20 бона, 100 бона - никой не пита какъв ти е дохода и кога и как ще връщаш. Следващата криза ще е като през 1929-та ще остави хора на улицата да спят на кашони и ще умират от глад...
91
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 83ама ти освен всичко си и под 20 точки като гледам какви глупости пишеш ...

Спонсорирани публикации