Грип, вируси... Могат ли маските да ни предпазят от зараза?

Учените са категорични - миенето на ръце е по-ефективно
Обновена: 23 яну 2020 15:07 | 23 яну 2020 15:06,
17
Грип, вируси... Могат ли маските да ни предпазят от зараза?
Снимка: БГНЕС

Ако в градския транспорт, обществените места, търговски центрове и офиса виждате хора с медицински маски, едно е ясно - вирусите са атакували.

Хиляди хора прибягват към хирургичните маски, когато се страхуват от заразяване, а в последните години и като начин да се предпазят от мръсния въздух.

В далечен Китай в последните дни те стават още по-популярни, заради коронавирусът, който вече взима жертви в страната.

Още по темата

Вирусолозите обаче са скептични дали маските са ефективен начин да се предпазим от вирус, предаван по въздушно-капков път.

Хирургичните маски са въведени за първи път в края на XVIII век, но започват да се използват по-усилено преди 100 години - по времето на епидемията от Испанска инфлуенца през 1919 г., която взима 50 млн. жертви.

Маските – ефективни, но в болнична среда

Д-р Дейвид Карингртън от Универитетът в Лондон обяснява пред BBC, че употребата на хирургични маски на публични места не предпазват ефективно от вируси или бактерии. Той допълва, че така се разпространяват "повечето вируси", а маските нямат въздушен филтър, оставят очите отворени и често се носят твърде широко.

Разбира се, те могат да предпазят от зараза, ако някой кихне срещу нас, както и да спрат разпространението на зарази от мръсните ни ръце.

Проучване на университета в Нов южен Уелс пред 2016 г. заключава, че хората пипат лицето си по около 23 пъти на час.

Джонатан Бол, професор по молекулярна вирусология към Университетът в Нотингам обяснява, че в контролирано проучване в болнична среда маските са добър начин да се предотврати разпространението на инфлуенца.

Когато обаче те се използват от хората на обществени места не са толкова ефективни, най-малкото защото е по-трудно да се задържат на лицето дълго време, добавя проф. Бол.

Кое тогава е ефективен начин да се предпазим?

Изглежда, учените са единодушни в мнението си, че добрата хигиена е добър начин да се ограничи риска да се заразим с респираторен вирус.

Д-р Конър Бамфорд от Института по експериментална медицина към Университета в Белфаст твърди, че най-обикновени хигиенни мерки са далеч по-ефективни.

"Да закривате устата си, когато кихате, да миете ръцете си и най-вече да не докосвате устата си, преди да сте ги измили, може да редуцира риска от зараза с респираторен вирус", твърди той.

Така че - маските може и да не ви предпазят, но чистите ръце имат по-голям шанс!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


17
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.

Спонсорирани публикации