Пандемията промени света, как ще работим след нея?

"Вкъщи" ще е новият офис за много хора
9 апр 2020 07:10,
53
Пандемията промени света, как ще работим след нея?
Снимка: Pixabay

Половината свят е под пълно или частично блокиране в опит да бъдат ограничени здравните щети, причинени от пандемията на COVID-19. Това принуди бизнеса да промени много бързо и коренно начина си на работа, без ясна перспектива кога ще можем да се върнем към някаква нормалност, пише "Монитор".

Още по темата

В настоящата екстремна ситуация много компании бързо превключиха на режим „работа от дома“ и твърде вероятно е този модел да се запази и след края на пандемията. Това ще доведе до безброй промени на работното място, които ще повлияят на работата в екип, производителността, сътрудничеството и комуникацията и ще ни накара да се замислим до колко ефективно използвахме възможностите на виртуалните технологии преди кризата.

Проучванията показват, че работата от вкъщи може да доведе до подобряване на производителността до 43%. Затова сега е моментът за оптимизация на работните процеси и познанията на служителите, за да работят по-ефективно в един по-виртуален свят. Вече сме в ерата на преквалифициращата революция и пандемията само ще ускори необходимостта от усъвършенстване на дигиталните умения на работна сила в подготовката за голяма промяна в начина на работа на бизнеса.

Способностите на един лидер най-ясно проличават в кризисна ситуация. Пандемията сега усилва необходимостта от нов набор от лидерски умения и способности, защото след нея ще работим по съвсем различен начин. Лидерите ще трябва да се научат как да ръководят дистанционно, вместо както до сега когато всички бяхме под един покрив. Те ще се нуждаят от нов набор от инструменти за ръководене на отдалечените си екипи. Успехът на една компания и съответно нейните лидери ще зависи от силната корпоративна култура, споделените ценности, отличните комуникационни умения и адекватния инструментариум за оптимизация на системите и процесите.

Променящият се пазар на труда увеличи броя на фрийлансърите
, но пандемията показва тяхната уязвимост по време на криза. Окуражаващо е да се види, че някои правителства прилагат задължително заплащане по болест на самоосигуравящи се лица, както и подпомагат компаниите, които ползват временно нает персонал. Тези кризисни мерки показват, че имаме нужда от нов социален договор, който гарантира социалната сигурност и безопасност на всички, независимо от формата на работа, която са избрали.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
11
 
23
 
! Отговори
HeinrichHimmler преди 4 години
Само Бойко тиквата не може от вкъщи , че трябва да се показва напред-назад , че да го снимат за новините , които облъчват обществото колко добър и хрисим лидер е той !
2
1
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И без коронавирус работодателите започнаха да се усещат. Много фирми в София започнаха да имат задължителен хоум офис, а сега ще се увеличат. Наемите на офисите са скъпи,а няма значение от къде вършиш работата.
1
13
 
47
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА !!! преди 4 години
Стига с това вкъщи бе !Това няма да е свят, а затвор !Всички не можем да сме IT специалисти.Как да работи хотела от вкъщи ? Как да строи строителят от вкъщи ? Как да подстригва фризьорката от вкъщи ?Ясно е, че властта иска да натика хората в домашен затвор. За нея така е по-изгодно.Само че животът изисква СВОБОДА за човешкото същество, за да може светът да продължи да се развива.Тая мантра, че светът щял да се промени не я повтаряйте !Човекът е свободно същество !И така трябва да остане.

Спонсорирани публикации