За какво служат Starlink сателитите, които прелетяха над България?

Над 12 хил. сателита ще доставят бърз интернет по целия свят
20 апр 2020 12:57, Нели Христова
133

Снимка: SpaceX

Това са извънземни. Това са самолети. Не - това са сателитите на един от най-богатите хора в света Илон Мъск. Вече няколко поредни вечери те прелитат над главите на хората по цял свят, предизвиквайки смут. Преминаха и над България, а след това сигналите за видяно НЛО рязко се увеличиха. Но не, живи същества от далечни галактики не ни заобикалят, просто един супер богат човек иска да пусне интернет, дори и в най-отдалечените от цивилизацията места.

Още по темата

Още през 2015 година Илон Мъск обяви, че започва попълването на документите, които ще са му нужни да пусне в ниската орбита около Земята 4000 сателита, които ще излъчват интернет. Тогава футористът каза: "Наистина си мислим да направим нещо дългосрочно. Като да издигнем на ново интернета, но в космоса."

Но всички знаем, че Мъск не се задоволява с малко. Скоро броят на сателитите, които трябва да бъдат изстреляни в космоса се увеличи. Space X получи разрешение да изстреля 12 хил. машини. Много вероятно е броят им да скочи още - до 30 хил. Само за да поставим нещата в преспектива - около 2000 сателита обикалят около Земята в момента. Едва 9000 са били изстрелвани през цялата ни история по данни на Службата на ООН по космическите въпроси.

През 2018 година Space X изстреля първте тестови апарати  TinTinA и TinTinB. Мисията премина леко, а след това Мъск пожела още нещо - флотилията му от сателити да лети още по-ниско от договореното. Първите 60 сателита бяха издърпани в космоса от ракетата Falcon 9 на 23 май 2019 година. Те летят на 550 км височина - достатътчно ниско, за да бъдат издърпани от земната гравитация и да паднат на Земята щом "умрат", без да се превръщат в космически боклук.

Навярно сте се запитали кой финансира всичко това? В създаването на Starlink работи както SpaceX, така и другите компании на Илон Мъск - Iridium и Orbcomm. Интересното е, че и двете са обявили банкрут. Целият проект ще отнеме поне пет години и цената му за сега е 9,8 милиарда долара, като според експертите, тя може и да нарасне драстично в бъдеще. Засега Мъск плаща за това удоволствие от парите на компанията си SpaceX, но идеята данъкоплатците да поемат голямата сума не му е чужда.

Как работи Starlink?

Всеки един сателит тежи 227 килограма и е с големината на маса, пишат от списание Sky&Telescope. Те ще предлагат 47% по-бърз интернет, използвайки космическия вакуум, вместо оптични кабели, които трябва да бъдат полагани в земята. Интернетът, който използваме сега, използва огромен кораб, който се намира на повече от 35 хил. км височина. Това огромно разстояние е причина за голямо забавяне при предаване на данните. А Starlink има за цел всичко да се случва максимално бързо, а информацията да достига дори навътре в океаните и толкова отдалачени места, където поставянето на оптични кабели би било изключително скъпо и сложно.

Според Мъск Starlink ще предлага минимално интернет покритие щом първите 400 сателита вече са в орбита и средно интернет покритие, щом над главите ни вече се движат над 800.

За да се свържат към интернет, потребителите ще трябва да си купят рутери от SpaceX, които да се свързват към изкуствените спътници в космоса.

Флотилията, на която станахме свидетели, е третата, която е изстреляна в Космоса. След няколко дни още сателити ще бъдат изведени в орбита, а целта е пълно интернет покритие да се осигури до края на 2020 година. По думите на футуриста, близо 3 милиарда души, които сега нямат достъп до интернет, ще могат да се включат към глобалната мрежа и то на сравнително ниска цена. Въпреки че цената не изглежда ниска - според експертите, супербързият интернет ще струва около 80 долара на месец плюс между 100 и 300 долара за инсталиране на системата в дома ви. Също така проектът му може да помогне и за колонизирането на Марс.

За да избегнат сблъсъци с космически отломки, сателитите използват сложна автоматична система и връзка с мрежата за наблюдение на космическите отломки на Министерството на отбраната, за да се избегнат обекти, които представляват заплаха за тях.

Астрономите обаче далеч не са доволни

Толкова много сателити, видими дори и с просто око - това не е мечтата на нито един астроном. Въпреки че Илон Мъск обеща, че изобретението му няма да пречи на научния прогрес, астрономите са притеснени, че ярките сателити ще пречат на ултра чувствителните телескопи да наблюдават звездното небе. В момента има изстреляни около 300 сателита, а астрономите вече забелязват дълги светли линии по снимките си, оставени от сателитите на Мъск.

Според футуриста това се дължи на факта, че някои от машините все още се намират на по-ниска височина от тази, която се цели: "Те все още се наместват. Но когато всички вече са в орбита, ще съм впечатлен, ако някой може да каже къде се намират. За сега не съм срещнал нито един човек, който да може да ми каже къде точно са сателитите ми", категоричен бе Мъск.

Учените го опровергаха. Според проучване на  European Southern Observatory, работата на големите и сложни телескопи, като Vera C. Rubin в Чили, ще бъде силно повлияна от голямата флотилия. Една от причините е, че те отразяват много светлина. И като по чудо Мъск се съгласи, че вероятно е в грешка. Той обяви, че SpaceX вече работи върху това, да направи сателитите по-малко светлоотразителни, като направи антените им черни, вместо бели и проектира сенник.

През януари тази година SpaceX обяви, че експериментира с използването на тъмни покрития, за да направи сателитите си по-малко ярки, въпреки че експерти твърдят пред Business Insider, че това ще бъде сложна операция, която може би няма да реши проблема с изкуствените спътници,  които пречат на астрономическите показания.

Мъск не е единственият, но има предимство

Не само SpaceX иска да покрие света с интернет от космоса. Компании като OneWeb, Telesat и Amazon също имат подобни идеи, но Илон Мъск е няколко крачки пред тях. Причината е проста - всички останали тепърва трябва да проектират и строят ракети. SpaceX първоначално се занимаваше само с това, като Мъск, вероятно от скука, изстреля и единият от  автомобилите си Tesla с една от ракетите си.

Според Reuters, изкуствените спътници на Starlink вече доставят висока честотна лента на самолетите на ВВС, а през май Елон Мъск публикува пост в Twitter, който гласеше: "Уау! Той работи!" от терминал на Starlink в дома си.

Преди дни, на 17 април, Мъск тества за пореден път ракетата си Falcon 9, която ще след три дни, на 23 април, ще изстреля още една флотилия от 60 сателита в космоса. Това ще бъде петата Starlink мисия и седмата флотилия изкуствени спътници в космоса. Вероятно ще успеем да забележим и тях, но този път ще знаем - това не са извънземни, това е просто футуристът Мъск, който отново смайва с грандиозните си идеи.

Можете да проследите сателитите на Starlink на живо на сайта на Satflare.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


133
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
49
4
 
7
 
! Отговори
Годжи от дупница преди 3 години
Нема да се плашите от това 5G,aз даже чакам извънземните да дойдат да ми теглят един як с-кс
48
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Илянчио Мъскчо" както му казваш, вече има 360 сателита в орбита, като изстрелва по 60 наведнъж.----Да, ама негови 100 сателита де факто са с капацитет колкото 1 реален. Смех в залата!
47
2
 
19
 
! Отговори
бай Миле преди 3 години
Най-тъжното е, че повече нощното небе никога няма да бъде същото. Ако до сега сателит се мяркаше от дъжд на вятър и яркостта им беше доста слаба, то вече ще е невъзможно да се гледа без постоянно да минават тия човешки *** пред небесните тела. Само след 10 години ще има хора, които никога няма да са виждали нощното небе както нас... тъжно.
46
2
 
13
 
! Отговори
кит кат преди 3 години
каквото ще да са, едва ли са за наше добро
45
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 47 gogoТи вече си облъчен като гледам, преди да са го пуснали това 5G.
44
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 43"Илянчио Мъскчо" както му казваш, вече има 360 сателита в орбита, като изстрелва по 60 наведнъж. Следващите 120 вече са планирани за изстрелване, а с новата ракета се надява да изстрелва по 400
43
11
 
6
 
! Отговори
gogo преди 3 години
Забелязахте ли, в статията няма нито думичка, че въпросният "интернет" всъщност е 5G. И всичките тези сателити ще облъчват земята с 5G.
42
2
 
3
 
! Отговори
бай Миле преди 3 години
Всъщност сателитите ще комуникират помежду си с лазер.. това за коментиращите с "радиовълните".И докато наистина земната атмосфера е6ава мяката на лазерния лъч, то в космическия вакуум този проблем е минимален.
41
2
 
12
 
! Отговори
Bit преди 3 години
Big brother
40
1
 
17
 
! Отговори
Иван преди 3 години
За шпионаж, контрол, както и реклама.
39
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Чакам да видя как ще изкара 42 000 спътника в орбита. Те за ГЛОНАСС и Галилео едва поддържат по 20-30 в орбита, а GPS добре че е за военни цели и САЩ си го финансира с локалната печатница за пари...Единствения изход на Илиянчо Мъскчо е някак да принуди всяко домакинство да му плаща за интернет, а не на някой друг доставчик... тогава може и да насмогне с разходите, ама едва ли.
38
7
 
19
 
! Отговори
6ам преди 3 години
Путин само с едно докосване на копчето в ракетната установка ще зачеркне този пирамиден проект.
37
3
 
8
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 3 години
Тоя нема грам памет. Като гледам снимка 3 само един метеоритен дъжд , и тия играчки утекоа
36
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 33Абе Каууун, тази технология дето все ви убива ви е увеличила средната продължителност на живота двойно, само за три поколения.
35
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Туй никакви сателити не са в САЩ има Ковид-19 хората умират, кой ще ти се занимава баш сега със сателити.
34
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Те ще предлагат 47% по-бърз интернет, използвайки космическия вакуум, вместо оптични кабели, които трябва да бъдат полагани в земята. Интернетът, който използваме сега, използва огромен кораб, който се намира на повече от 35 хил. км височина. Това огромно разстояние е причина за голямо забавяне при предаване на данните."Такаа, първо, не се ползва никакъв вакуум, а радиовълни. Второ, такъв кораб няма, има сателити, които не се ползват от масовият потребител и интернет доставчици.
33
3
 
2
 
! Отговори
ха преди 3 години
До АнонименПази си нервните мозъчни клетки, малко са ти останали.
32
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Последната снимка прилича по-скоро на извънземна инвазия ! - усещате ли връзката с карантината ?
31
2
 
7
 
! Отговори
. преди 3 години
Един ден като почне война ще стане много интересно как ще почнат зрелищно да падат :)
30
2
 
3
 
! Отговори
Хемус преди 3 години
А как е интернета на Мелмак?Клингонците какво мислят по-въпроса?Ударихме по оранжевата телекомуникациона компания!

Спонсорирани публикации