Гренландия се топи екстремно - може да остане без лед след 1000 години

През този век тя ще загуби повече от покривката си, отколкото през последните 12 хил. години
1 окт 2020 17:45, Нели Христова
46
Гренландия се топи екстремно - може да остане без лед след 1000 години
Снимка: БГНЕС

Ново изследване, публикувано в сп. Nature, прави поредното мрачно предположение - през този век Гренландия ще загуби повече лед отколкото през целия Холоцен (тези 12 хил. години, през които човекът се е разхождал по Земята).

Прогнозата наистина е стряскаща. Докладът, публикуван вчера в Nature, предлага нови доказателства, че най-северният леден слой на Земята, който съдържа достатъчно замръзнала вода, за да се повишат глобалните морски нива с повече от 7 метра, е навлязъл в период на бърз спад и може да се стопи изцяло, ако човечеството не намали драстично или не преустанови изгарянето на изкопаеми горива.

През последните години имаше и твърдения, че топенето на ледовете на Гренландия е част от естествен жизнен цикъл, но изследването отхвърля този вариант, като сравнява бързината на текущото разпадане на ледовете с възходите и спадовете в геоложкото минало.

"Сега можем да сме сигурни, че този век ще бъде уникален в контекста на естествената изменчивост през последните 12 000 години", казва водещият автор на изследването Джейсън Бринер, глациолог от Университета в Бъфало.

През последните 40 години затоплянето на Арктика накара Гренландия да губи ледовете си с изключителна скорост. Но за да поставят тази тенденция в дългосрочен контекст, учените изискват записи за растежа и спада на ледената покривка в продължение на хиляди години. И преди е имало опити да се установи колко е бил дебел леда на Гренландия през целия Холоцен, но досега никога не е било провеждано изследване, което да ни каже и точно колко лед ще бъде изгубен през този век.

Учените, ръководени от Бринер, правят точно това - съчетават миналото с бъдещето.

"Хората са моделирали миналото на ледената покривка на Гренландия, моделират и бъдещето й", казва Бринер. "Досега наистина не е имало едно проучване, което да използва един и същ модел, същите методи и да проследил целия му живот - от минало към бъдеще.“

Сега Бринер и колегите му са запълнили тази празнина, а в процеса са пресъздали историята на топене на Гренландия по по-сложен начин. Учените комбинират модела на ледената покривка с данни за температурата и снеговалежите през дадения период. След това те разширяват данните, като използват климатичен модел, който да им покаже как е изглеждала Гренландия преди 12 хил. години, чак до 2100 г. сл. Хр.. Те използват сценарии с ниски и високи въглеродни емисии, за да изиграят възможните бъдещи позиции за ледената покривка.

Проучването им показва, че това, което се случва с Гренландия е толкова екстремно, че се равнява на всичко останало, което се е случило с леда й през тези 12 хил. години взети заедно. Между 10 000 и 7000 година топлинно явление, наречено "холоценов топлинен максимум", кара ледената покривка на Гренландия да се свие драстично. По време на един особено екстремен век приблизително 6 000 милиарда тона лед са се стопили. Ако обаче скоростта на топене през този век се запази каквато е била през 2000 и 2018 година, то Гренландия ще загуби 6 100 милиарда тона лед.

Но 6 100 милиарда тона е консервативна оценка за това колко лед Гренландия е на път да загуби. Това се дължи на факта, че въглеродните емисии продължават да се натрупват в атмосферата, а планетата ще продължи да се затопля, което ще доведе до ускоряване на темповете на топене. Също така е вероятно Гренландия да преживее по-екстремни години на топене, както през 2012 и 2019 г., когато топлинните вълни на върха на изменението на климата успяха да предизвикат огромни летни загуби през лятото.

Има и оптимистичен сценарий. В него човечеството бързо намалява глобалните въглеродни емисии. Ако това се случи, моделите на Бринер показват, че Гренландия ще загуби около 9 700 милиарда тона лед през този век. Но ако продължим да изгаряме изкопаеми горива, тя може да загуби близо 21 000 милиарда тона лед през този век, скорост на топене приблизително четири пъти по-висока от най-високата оценка на модела за последните 12 000 години.

Последният сценарий, наречен RPC 8.5, се счита за песимистичен от гледна точка на емисиите, но това е пътят, който Гренландия следва най-внимателно въз основа на скорошните ледени загуби. Констатациите на RPC 8.5 също са в съответствие с друго скорошно проучване, според което Гренландия може да остане без лед само след 1000 години.

Тед Скамбос, глациолог от Националния център за данни за сняг и лед, който не участва в проучването, го нарече "отлично обединяване на палео записи, съвременни измервания и моделиране, което разширява работата до бъдещи прогнози". "Документът е отговор и за онези, които отхвърлят продължаващите ефекти от промените в климата с твърдението "Земята винаги се е променяла". И отговорът е "не и с този темп", казва Скамбос.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И ще лъснат краварските бази.
20
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Е какво от това. Какво от това??? Та нима досега сме определяли геофизиката.Стига глупости. Ние приемаме случващото се с Вселената колкото и да ни се иска да влияеме, ама не става. Само Путин може да влияе на Вселената...
19
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Хайде да илядим, наборе, че накрая да идем в Гренландия на плаж.
18
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 18Наричат я Гренландия (зелена земя),защото са разменени имената с Исландия (ледена земя ) за заблуда на викингите!
17
3
 
5
 
! Отговори
До Анонимен 11 преди 3 години
Недей да си измисляш. Гренландия е покрита с лед от поне 1 милион години. Наричат я Гренландия, защото на крайбрежието има части, които отстъпват на леда и са зелени и точно там са стъпили викингите, но това не значи, че 97% от територията не е покрита с дебел лед и необитаема.
16
1
 
4
 
! Отговори
аааа не бе преди 3 години
След 1000 години........я камилата, я камиларя...............я КОВИДа!
15
6
 
2
 
! Отговори
Видев преди 3 години
Не плашете гаргитеПо сондажи на консултативния съве на Радев към земята лети метеорс размер 1 на 2 км. удара ще настъпи към март след което ледовете на Гренландияще се върна на мястото си
14
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Грета Тумберг веднага да се самосезира.
13
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ами като няма лед ще го пием чисто уискито.
12
8
 
3
 
! Отговори
Не е проблем преди 3 години
След хиляда години изобщо няма да има хора. Аз даже се съмнявам че ще оцелеем до 2030г.
11
2
 
8
 
! Отговори
требе да има шаш преди 3 години
- иначе има протести !
10
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Стига вече глупости! Когато Ерик Червеният открива Гренландия (малко след 980 г.) и започва заселването й, островът е бил зелен и лед е имало само в северните части, затова са го нарекли така. Там са развивали земеделие и животновъдство. Със започването на Малката ледникова епоха, хората започват масово да се изселват. Престанете да пишете простотии и да обслужвате дневният ред на малки разревани момиченца и бивши вицепрезиденти на САЩ.
9
2
 
10
 
! Отговори
7 метра?!? преди 3 години
Според учените, белите мечки всъщност са черни, ама се правят.
8
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
След 1000 години Земята може да я няма вече. Може и динозаврите да са се върнали. Прогнозирайте какво ще се случи в следващите 1-5-10, максимум 20 години. По-далечното бъдеще го оставете на Господ. Освен това, в една стара песничка много удачно се пееше - "Утре започва от днес."
7
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аман от дон Кихотовци тръгнали да спасяват света и принуждаващи останалите да им изпълняват исканията.
6
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ВечеДали ще се случи никой не може да каже, абсурдно е да ни понижат качеството на живот изкуствено заради някакви догатки, които евентуално ще се случат след 1000 години.
5
8
 
7
 
! Отговори
Вече преди 3 години
Българина го боли фара какво ще стане след 1000 г. Даже след 10 г. не го интересува. Важното е да има хапване и екскурзийки.
4
3
 
9
 
! Отговори
Ванката преди 3 години
ъхъ... от 12 000 г. не помня такова ледотопене там... ще я видим ква ще стани след има-няма 1000 години
3
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Според Ал Гор вече трябваше да сме под вода, ама не сме след 1000 години я камилата я камиларя.
2
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
1000 години са ми малко множко, но ще стисна зъби да го видя как ще се случи.

Спонсорирани публикации