Ердоган не познава задръжки, иска да признаят Турция за регионална сила

Три фактора окуражиха Турция да се включи в конфликта в Кавказ
12 окт 2020 18:00, Елка Василева
352
Ердоган не познава задръжки, иска да признаят Турция за регионална сила
Снимка: архив, БГНЕС

Ердоган води битки на много фронтове. Той не познава никакви задръжки. Действията му обаче са предвидими. По политическия му стил и до днес си личи, че е човек, израснал в един от най-проблемните квартали на Истанбул, пише Дойче веле.

Отминаха времената, когато "меката сила" Турция искаше да бъде разглеждана като модел за ислямския свят. Днес Турция действа с твърда ръка и желае да бъде призната за регионална сила.

Тя изпрати свои войници, наемници и оръжия в Сирия и в Ирак, както и в Либия и в Азербайджан. А нейните военноморски сили, които едно време бяха напълно пренебрегнат род войски, днес са най-големите в Източното Средиземноморие и демонстрират там своята мощ.

Турция смята за успех всичко, което тревожи НАТО и ЕС. В Сирия турската армия спря сирийско-руското настъпление към провинция Идлиб, предотвратявайки по този начин нова бежанска вълна.

Още по темата

В Либия пък тя обърна хода на войната и принуди антитурската коалиция там да премине в отстъпление. Това се превърна в предпоставка Турция - посредством агресивна политика в цялото Източно Средиземноморие - да оспори съществуващите международни договорености за континенталния шелф и изключителните икономически зони в района, както и да настоява за правото си да участва в експлоатирането на природните богатства.

Сега с военната си и политическа подкрепа за Азербайджан Турция открива трети фронт срещу Русия - след Сирия и Либия. В конфликта за Нагорни Карабах руснаците са на страната на Армения. Дългогодишното мъжко приятелство между президентите Ердоган и Путин днес е охладняло. Днес турският президент обвинява Русия, че не отчита турските интереси.

Турската армия и стилът на Ердоган

Три са факторите, окуражили Турция да се включи в конфликта в Кавказ. Първо: през последните години турската армия успя да натрупа доста опит със своите бойни дрони и наемници в Сирия. Освен това Турция се въоръжава сериозно въпреки икономическите си проблеми в момента - ¼ от бюджета на страната пряко или непряко е за военните. А разработената от армията концепция "Синя родина" се превърна в основата за агресивното поведение на Турция в Средиземно море. Вярно е, че след неуспешния опит за преврат през 2016 година армията вече не е силен политически фактор, но пък тя е по-силна от всякога, а нейните военни успехи ѝ помогнаха да си възвърне донякъде загубеното доверие сред хората.

Вторият фактор е празнината, на която се натъква Турция в Източното Средиземноморие, страните от Леванта и Кавказ, възникнала поради липсата на интерес от страна на САЩ. ЕС не може да запълни този вакуум, защото не е единен и за разлика от Турция не е готов да заложи на военна конфронтация.

Трето: Ердоган не познава никакви задръжки. В политическата си кариера той често е търсил открития конфликт за постигане на набелязаните цели. В политическия му стил и до днес си личи, че е човек, израснал в един от най-проблемните квартали на Истанбул. Ердоган поема рискове, които смята, че може да пресметне. И често има успех. Издигането си той дължи на политическия си инстинкт да вижда шансовете и да се възползва от тях. Макар и да подкрепя диктатора Алиев, в конфликта в Кавказ Ердоган се представя за водач на мюсюлманите и тюркските народи.

Ердоган управлява автократично, но е предвидим. Когато е подложен на натиск, той реагира с още по-голям натиск, за да се покаже като силен лидер, който не проявява слабост. На политическите и материални стимули той отговаря положително, ако се очертава да има облаги от това. Или пък с пълно игнориране - ако няма такива.

С агресивната си политика в Източното Средиземноморие Ердоган постигна целта си: извоюва си поле на действие за преговори за изключителните икономически зони в района. Турция не приема максималистките и от гледна тока на международното морско право спорни гръцки претенции по този въпрос. Защото сега малки островчета отнемат на Турция - страната с най-дългата средиземноморска крайбрежна ивица - достъпа до природните богатства в района.

Постигането на разбирателство между Анкара и Атина по този въпрос междувременно вече изглежда възможно - благодарение на посредническите усилия на германското правителство и на НАТО. С това обаче конфликтът далеч не е приключил. Защото Турция не признава Кипър, предявява претенции към изключителната икономическа зона на страната-членка на ЕС и не е готова да преговаря с нея.

Как Ердоган иска да спечели уморените избиратели

Реториката на Ердоган и турските военни успехи се възприемат много добре в Турция. Те укрепват позициите на турския президент, който във вътрешнополитически план е в положение на самоотбрана. И ако сега се проведат избори, неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и коалиционните ѝ партньори от Партията на националното действие MHP ще загубят абсолютното си мнозинство. Ердоган се бори срещу умората на турските избиратели от управлението на един човек, който направлява съдбините на Турция от почти две десетилетия. Две трети от младите турци възнамеряват да напуснат страната. Те са по-малко религиозни от старите кохорти и надигат глас срещу ограничаването на техните свободи. И сред консервативния електорат на ПСР се забелязват пукнатини. Сегашната военна реторика и настроения обаче са спойка, която може да ги запълни.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


352
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
183
2
 
6
 
! Отговори
ТюркоЕврейска дружба преди 3 години
До АнонименИнтереса не гледа от коя религия си. Тюрките и Евреите имат интереси в този регион еврейското лоби е зад Азербайджан. Още преди 2 часа казаха че не признават оръжейното амбарго срещу Азербайджан и ще продължават да снабдяват с ракети и модерни оръжия Азербайджан.
182
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Върви си прегледай болната глава мюсюлманите мразят евреите затова ,че са окупирали третия най важен град в исляма Йерусалим ,както знаеш в мека и Медина е забранено за немюсюлмани!
181
6
 
5
 
! Отговори
ТюркоЕврейска дружба преди 3 години
Просто разбере това още през 618г. Турците и Евреите създават империя в Каспийско море и се казва Хазарска империя (Хазарски каганат) в тази държава управляващите бяха тюрко-евреи. И до днес днешен в Израел живеят турци евреи които преди са били граждани на Хазарската империя.Така че евреите няма да дадат Каспийско море на Руснаците или там на Армения. Ще го дадат на Турция и Азербайджан защото са по-близки с тях и интересите им съвпадат и за бъдеще.
180
6
 
4
 
! Отговори
Диана преди 3 години
До Анонимен 215Не мисля, че сме оставили турците защото сме "добрички"!Чети "Записки по българските въстания".Нашите предци са оценявали по достойнство много качества в турците!Те са решили,че турците у нас, които са били рая като нас и нищо лошо не са ни правили,ако искат нека да останат при нас-ние не сме против турците, а против управлението и отношението към българите!Щом тези хора са имали душевната сила да постъпят така,защо ние ще изпадаме толкова надолу? Трябва да уважаваме решенията им
179
10
 
5
 
! Отговори
Ястреб Османлията преди 3 години
До ДианаСв. София е превърната в джамия 1453 година, след превземането на Константинопол и непрекъснато беше джамия до 1935 година, когато по причини, които не искам да споря тука, ататюрк я затвори под предлог, че сградата ще бъде ремонтирана и след това я превърна в музей. Превръщайки Св. София от музей в джамия въпреки международния натиск Ердоан провъзгласи на света, че Турция е независима държава и няма да свежда глава пред чуждите сили. Беше политическо, и правилно решение.
178
3
 
6
 
! Отговори
Данни от Баку преди 3 години
Турски и израелски дронове са унищожили за 13дни:Т72 84брБТР 27брРЛС 5брсистеми залпов огън 28брS300 2брTOR 1брOSA 12брСтрела 3брОръдия 32брТранспортни средства 152брРЕБ 1брВсичко това е документирано с видеоматериали заснети от камерите на дроновете.
177
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"По политическия му стил и до днес си личи, че е човек, израснал в един от най-проблемните квартали на Истанбул, пише Дойче веле."Когато Реджепката е расъл, този квартал изобщо не е бил гетото, което го описвате!
176
9
 
6
 
! Отговори
ИСТИНАТА преди 3 години
Турция е регионална сила и в Кавказкият регион ще спечелят. Зад Азербайджан е Израел. Еврейското лоби е по-силно от арменската така че АРмения няма да съществува на картата.
175
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
и до днес си личи, че е човек, израснал в един от най-проблемните квартали на Истанбул, пише Дойче веле------Щом още в първия абзац се минава на лични обиди, какво да очакваме по-нататък!
174
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Диана вместо да си "флиртуваш" с тоз турчин прочети му писанията две три страници назад да видиш колко кал и по.мия изсипа по адрес на България!
173
8
 
3
 
! Отговори
Диана преди 3 години
До Ястреб ОсманлиятаБлагодаря за информацията!Аз знам, че Света София е била християнска църква през 18-ти век със сигурност,доколкото много български бунтовници,от онова време,са свързани с тази църква.Гърците също реагираха много остро на преобразуването й с подразбиране,че тя е византийско наследство.Аз не знам някога Св. София да е била джамия,но дори и така, при положение, че съвсем наблизо има джамия, можеше да остане една църква в Истанбул за християните там а и като културно наследство.
172
4
 
7
 
! Отговори
До ОСМАН преди 3 години
До 214Османе малко не мога да ги разбера азерите с военен бюджет по голям от целия арменски с десет милионно население срещу три милионното арменско и с помощта на Турция пак не могат да победят Армения ,която освен всичко друго влиза в ролята на окупатор. Та затова е тази статия именно Ердоган го е яд ,че малките не се страхуват от него тъй както от Русия ,САЩ, Китай и др.
171
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ДианаДианче....след ВСВ ни изгониха като мръсни кучета българите от Одринска Тракия, както и от Беломорска в Гърция, само ние добричките ги оставихме турч 6946алята да живеят тук, ама нали сме душици :)))
170
7
 
2
 
! Отговори
Ястреб Османлията преди 3 години
До Анонимен 209Само един самолет свален от арменците?! Но уеей!! Както българинът ниже най-малко по пет турски войника на един щик, те и арменците свалят най-малко по една ескадрила азербейджански самолети с един залп! Има грешка в тази новина - трябва да са най-малко 6 самолета свалените! И то само през последните 15 минути! И то само на един километър участък по фронтовата линия!
169
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
FAKE NEWSРепортер на France 24 в Азербайджан: Азербайджанското правителство контролира нашето движение, свободата ни да отразяваме конфликта. При нас постоянно "бавачка". Журналистът предупреждава зрителите, че не могат да отразяват конфликта, както искат
168
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ердоган, продължавай да биеш руснака където го срещнеш и лично той ще те признае за регионална даже и свръхрегионална сила, ще ти прави теманета и ще те заобикаля от 1000 километра.
167
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
FAKE NEWSОще: Село Талиш не е под азербайджански контрол, азербайджански сили има в покрайнините на селото, така че такова видео може да се появи в интернет.
166
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
FAKE NEWS8Арменските въоръжени сили свалиха още един щурмов самолет Су-25 на азербайджанската армия - Министерството на отбраната на Армения
165
5
 
2
 
! Отговори
Диана преди 3 години
До Анонимен 193ЕС и без Ердоган е пълен с турци! Ердоган няма никакъв интерес да напълни ЕС с турци. Неговият интерес е да направи от турците и Турция съвременна високоразвита държава. След като този негов план се провали, той започна да търси някакъв заместител, но вместо да се стреми да издигне културното ниво на населението, да създаде различни стимули за насърчаване на проникването на съвременна култура в ежедневието на турчина, той се обърна към религията и насилието...Това е лошо!
164
4
 
6
 
! Отговори
Помашки мелез преди 3 години
"*** ***, на мен като турчин...."Хи хи, ти си точно като мен.

Спонсорирани публикации