Как преминава ежедневието на един обикновен човек в Северна Корея?

В КНДР няма място за индивидуализъм
Обновена: 5 ное 2020 08:56 | 1 ное 2020 22:15, Нели Христова
264
Как преминава ежедневието на един обикновен човек в Северна Корея?
Снимка: БГНЕС

Йонми Парк бяга от Северна Корея, когато е съвсем млада. Сега тя живее в САЩ, работи като хуманитарен активист и се опитва да разкрие възможно най-много за това, какво е да живееш в КНДР.

Всекидневният живот на всички севернокорейци е много по-различен от този, който води Ким Чен Ун. В едно от своите видеа в YouTube Йонми Парк разказва, как всички ставали по едно и също време, първо се трудели, а след това  ходили до училище, тъй като нямало училищен автобус.

Нейното семейство било от средната класа в Северна Корея и макар историята й да не е напълно валидна за всички 25 млн. души, които живеят в КНДР, то по този начин живее голяма част от обществото там.

Във всеки дом имало по едно радио, което не можело да се изключи. Звукът му можел да бъде увеличаван или намаляван, но не и спрян. Когато имало електричество, по него се редували песни за социалистическия рай, щастливите хора и всякаква подобна пропаганда, която трябвало да увеличи желанието на хората да се трудят.

"В Северна Корея не може да си индивидуалист. Всички сме част от различни групи. Всяка сутрин трябваше да се събираме с групите, към които бяхме причислени, за да вършим определена работа", разказва Йонми.

Рано сутрин - в 5 часа, а през зимата - в 6 часа, от радиото прозвучавала мелодия, която индикирала, че хората трябва да стават от сън. Често родителите пращали децата си в тези трудови групи, докато самите те приготвяли закуската. Докато живеела в КНДР, Йонми често ходила да се труди сутрин. Тя разказва, как ако имало наводнение, групите били изпращани там, за да помагат. Понякога работниците се събирали около жп релсите и се заемали с чупенето на големите камъни по пътя на влака. Трудът им продължават от 5:00 до 7:00 часа или от 6:00 до 8:00 часа, според сезона. След това всички хора се прибирали за да закусват със семействата си.

"Вечеряхме около 7:30 - 8 часа. Трябваше да се храним много бързо, защото след това се налагаше да бягаме до училище. В Северна Корея няма училищен автобус. Всички трябваше да вървим. Отнемаше ни между 35-45 минути да стигнем до училище. Трябваше да сме там преди 9 часа, когато започваха часовете", разказва Йонми. Тя имала 4 учебни предмета на ден, като всеки учебен час продължавал по 45 минути. В повечето случаи децата учели за своите диктатори и как те победили враговете си. Имало и час по начална математика. Това било цялото им образование.

В училището нямало стол - или трябвало да си носиш храна, или да стоиш гладен. В следобедите децата трябвало да обличат работните си дрехи и отново да се трудят. Те често помагали на местни фермери или чистели паметниците на Ким Чен Ир.

Около 18:00-19:00 часа децата се прибирали у дома и помагали на майка си да сготви вечерята.

"Трябваше да ходим до реката, за да донесем вода у дома, тъй като вкъщи нямаше течаща вода. Само така можеше да перем дрехите си или да се къпем", разказва Йонми. Те вечеряли преди 8 часа вечерта през лятото, но през зимата бързали да се хранят възможно най-рано, тъй като нямали електричество, а свещите били изключително скъпи.

"Нямахме ток 24 часа в денонощието, а да притежаваш свещ е нещо скъпо. Тя беше толкова ценна, че не можеше да я използваме. Това, което можехме да си позволим, е колба с олио и фитил, която не светеше ярко и миришеше лошо. Това беше евтиният вариант и все пак бе също толкова ценен. Така че родителите ни казваха: "Яжте бързо и си лягайте", спомня си Йонми.

Всички си лягали толкова рано, че прекарвали часове във взиране в звездите. Йонми казва, че научили много естествени начини да познават какво ще е времето на следващия ден - дали слънчево или мрачно, само гледайки нощното небе.

Уикендите били малко по-различни. Разбира се, и тогава сутрините започвали с колективен труд. След това семействата се прибирали, хапвали закуска и излизали отново, за да търсят храна. Ако искала да си играе с някого, Йонми трябвало да ходи пред домовете на приятелите си и да чука по вратите им, за да провери дали са у дома, тъй като нямали дори телефон. Децата често ходили в планината, където събирали растения, с които да хранят зайците, които отглеждали, а и самите себе си: "Споделях своята храна с животните", казва Йонми.

"Когато дойдох в Америка видях един голям бюфет с различни салати и бях изключително възмутена и си казах: "Но това е заешка храна! Защо давате $10, за да се храните с нея! Затова ли избягах от Северна Корея?" Сега се храня със салата, но тогава отказвах, защото бях изяла достатъчно през живота си", спомня си момичето.

Йонми разказва й за живота на възрастните. "След като се трудят сутрин, мъжете отиват на работа. И тъй като в Северна Корея нямаше много работещи фабрики, те се събираха да пият или да играят карти, за да убият времето, докато трябва да се приберат у дома. Много от тях продължаваха да пият и вкъщи и биеха жените си", споделя тя. Жените от друга страна трябвало да търсят начин семейството им да оцелее, защото държавата не им давала нищо. Така че те изпращали децата си на училище, мъжете си - на работа и отивали на "Черния пазар", където разменяли различни стоки за храна.

"Такъв е животът в Северна Корея. Всички носят униформи. Няма индивидуализъм. Спомням си тази ужасна песен, която идваше от радиото в Пхенян. Всички ставахме по едно и също време, трудихме се по едно и също време, отивахме на работа или училище по едно и също време. Радиото издаваше звук в 12 на обяд и ни уведомяваше, че е време да обяд, а когато денят приключваше, радиото отново се включваше, сякаш да ни каже: "Имахте прекрасен ден, сега се приберете при семейството си".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


264
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
199
5
 
3
 
! Отговори
Танас преди 3 години
До Чиновик простолюдието в България се качи на луксозни возила, живее безгрижно, охолно....... тумори! :)
198
32
 
21
 
! Отговори
Еди кой си преди 3 години
Че какво очаквате да ви разкаже една емигрирала овца?
197
3
 
25
 
! Отговори
дедоЙоцо преди 3 години
до 202: Радиоточката нямаше станции, излъчваше само една станция, но поне можеше да се спира. Само ми стана интересно как се "трудели", а после отивали на работа...
196
0
 
0
 
! Отговори
До 198: преди 3 години
До 198:Човекът на 183 го е обяснил доста подробно.
195
3
 
12
 
! Отговори
Хаха преди 3 години
Много страшно, имали си радиоточка. И ние имахме вкъщи. По нея съобщаваха местни новини. Например кога започва дървена ваканция и не сме на училище и други такива.
194
9
 
7
 
! Отговори
Йоана преди 3 години
препоръчвам книгата на Йонми Парк за живота и в Северна Корея, много е интересна прочетох я на един дъх
193
39
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Жалък опит за нескопосана американска пропаганда. Нищо от написаното не е вредно или лошо по някакъв начин, колкото и да се опитват да го изкривят като такова, особено с разни лъжи за светилници на олио и нон стоп радио. Интересно е обаче джогинга в америката излиза вреден, а от статийката научаваме че децата не трябва да учат за победите на Аспарух и Симеон, нито пък за индустрията на НРБ, която е и напрвила 90% от настоящите жилища. Да не споменавам какъв индивидуалист пък е фейсбукара.
192
0
 
7
 
! Отговори
жоро преди 3 години
Имаше един филм за концерт на Laibach в Северна Корея. Гледайте него. Доста премерена гледна точка.
191
13
 
37
 
! Отговори
Някой преди 3 години
Че как работи това радио денонощно, като няма ток
190
5
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Абсолютно не разбирам защо хората по-долу сравняват Северна Корея с България. Да, съгласен съм, изостанали сме, нямаме ред и т.н., но ще съм доста изненадан, ако някой от Вас бъде подложен на еднообразна рутина, без осветление, с никакви права. Знам, България се разпада, но толкова лошо ли е да се живее тук, че да я сравняваме с цяла Северна Корея? Последния път, когато проверих, тук все още нямаше война."Може би баш война ни трябва"- не би ли трябвало да сме благодарни за това, което имаме?
189
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 1966 Помня го този мач с Португалия. Имаше вихрено начало, корейците тичаха като побъркани и португалците се шашнаха. После корейците клекнаха и всичко си дойде на мястото. Но наистина беше голямата изненада. След прибирането всичките ги разстреляха. Това беше първото световно, което даваха по телевизията.
188
12
 
7
 
! Отговори
Комунист преди 3 години
Как да взема Visa за там? Там дори и врабчетата пеят като славей! Ах живот здравей, здравей! Ще ми бъде ли призната Жълтата ми книжка-Ааа!
187
12
 
20
 
! Отговори
Вели преди 3 години
Те не живеят, те просто съществуват. А НИЕ ЖИВЕЕМ ЛИ?
186
15
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мани ги тия Оризари Дано българите разберат каква грешка правят последните 10 години
185
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Дано някой ден разберат каква грешка са направили по времето на корейската война
184
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бог да ги прости Те вече са умряли отдавна
183
4
 
12
 
! Отговори
Нямяла дори ток, преди 3 години
а радиото работело денонощно! Как става това?
182
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
защо не изтриете обидните думи на 181
181
5
 
5
 
! Отговори
nimportequi преди 3 години
До Гаро"Преди месец се върнах от Северна Корея. Шашнах се от това което видях там!?"Ми що се върна бе ***?
180
4
 
6
 
! Отговори
Тони преди 3 години
МАРШАЛА Е БОГ !!!!!!!!!!!!!!!

Спонсорирани публикации