Поколение, белязано с пандемия... Какво е да си COVID-тинейджър?

Битката на младите днес в срещу двама врагове: самота и отчаяние
14 яну 2021 19:34,
43
Поколение, белязано с пандемия... Какво е да си COVID-тинейджър?
Снимка: БГНЕС

През годините в гимназията Чарли Дейн винаги поглеждал мислено с усмивка към университета, представяйки си го като мястото, където ще прекара най-добрите години от живота си, ще се срещне с нови приятели и най-накрая ще разпери крила.

Това, което 18-годишният младеж не очаква обаче е, че ще прекара по-голямата част от първия си семестър не само далеч от дома си, но и в абсолютна социална изолация, пише вестник "Дейли мейл".

След пристигането си в университета, за да започне обучението си в инженерния факултет през септември миналата година, Чарли установява, че лекциите и практиката ще са онлайн и лекционните зали са затворени. През следващите самотни няколко седмици той разговаря с някого едва за кратко по зловещо тихите стълбища и коридори, само, за да му бъде обяснено изрично от университетския персонал да не се събира с никого.

Малко след това, в една дъждовна нощ през ноември, Чарли е глобен със 100 британски лири от охранителите в кампуса, защото стои извън блока си с малка група от студенти.

"След това ме беше страх да напусна стаята си", казва Чарли, който вече си е у дома с родителите си Бил, агент по недвижими имоти и Уенди, преподавател в Ашфорд, Кент.

Чарли не назовава университета си, но споделя, че животът му е в застой.

"Когато се намирате в малка стая, широка 2,4 м, само с един лаптоп за компания, всеки ден се слива в следващия. Това унищожава душата", споделя той. И звучи победен и премирен, точно като престъпник, на когато единственото престъпление е да бъде тийнейджър по време на пандемия.

Разбира се, през последните месеци всички ние трябваше да адаптираме радикално живота си, за да се опитаме да победим вируса. Но за тийнейджърите, които са по-малко склонни да се разболеят сериозно от Covid-19, основната битка е срещу други двама врагове: самота и отчаяние.

Във време на пандемия, когато младите хора губят и образованието си и стабилното си психично здраве, кой ще се справи с дългосрочните икономически вълни на кризата?

Да бъдеш юноша никога не е лесно, като мнозина от тях се мъчат да разберат кои са и какво искат да правят с живота си. Поне до този момент животът на тийнейджърите имаше организация и цел.

Критиците могат да посочат, че на предишните поколения например се налагаше да преживеят травмата от войната, а това, което се изисква да направят младите сега, е просто да седнат на дивана. Но е грешно да се подценява колко катастрофална може да бъде такава загуба на посока в тази възраст.

Макар че живеем в мирно време, безцелността принуждава много тийнейджъри да водят различни битки сами в стаите си. И колкото повече време минава, толкова повече младите усещат промяната в себе си. Според проучване на Института за образование на UCL, 19-годишните страдат от най-високите нива на депресия, тревожност и самота.

Тази седмица Кралският колеж по психиатрия предупреди, че данните на NHS, показващи рекордния брой проблеми с психичното здраве на деца и юноши, което е скочило с 20% спрямо миналата година - рискува мнозина от това поколение да бъдат загубени за цял живот.

За някои тинейджъри първата фаза на изолацията е много трудна. Двама студенти отнеха живота си през октомври, защото се мъчеха да се справят с изолацията.

Семейството на едното от момчетата, сложило край на живота си, разказа как 19-годишният мъж се е превърнал от "умен, забавен и жизнен" в човек, в който "няма никаква светлинка".  

Същия месец 19-годишният студент Фин Китсън беше намерен мъртъв в университета в Манчестър, след като отне живота си. Баща му, икономист от Кеймбридж, споделя: "Ако заключите младите хора заради Covid-19, трябва да очаквате, че те страдат от силно безпокойство".

17-годишната Попи Върнън от Тависток, Девън, открива, че първата изолация й действа освободително в началото, като намира шанс да навакса с хобита като четене и свирене на пиано. След това обаче самотата я изтощава.

"Не спя добре, защото подсъзнателно се тревожа, не само за факта, че вирусът ме затваря, но и за бъдещето ми", споделя Попи.

Тя посещава общински колеж и обикновено се мести между домовете на разведените си родители. Според нея каквито и оценки да получи на онлайн изпитите, няма да ги почувства заслужени. "Ще ми бъдат ли достатъчни оценките? Щом получа диплома, ще имам ли изобщо работа?", мисли си тя.

Междувременно някои от приятелствата на Попи се изплъзват в хода на пандемията.

"През март ми е 18-ият рожден ден. Преди няколко години може би си представях да направя парти. Сега се моля поне да ми бъде позволено да се видя с един приятел", споделя момичето.

След като научава новината за трети локдаун на Острова, Попи се срива. "Когато Борис Джонсън съобщи новината, аз просто се разплаках. Сега през зимата ще е дори по-трудно, не можем дори да излезем на открито", казва тя.

"На много мои приятели им е трудно. Да, всички сме в една лодка. Но лодката потъва..."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


43
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
5
 
4
 
! Отговори
До 11 преди 3 години
Незнам какво имаш предвид под "навремето се сражаваха на фронта"? Може би ПСВ? Преди повече от 100 години при това доста неуспешно и позорно? ВСВ сме били боксова круша, а и сраженията не се се водили така...или имаш предвид тийнейджърите в други държави? Ние сме положителен пример дори в това!
13
4
 
9
 
! Отговори
До 10 преди 3 години
Ти вече си мъртвец, не ти трябва ебола.
12
1
 
1
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 3 години
До 11Са ше ги подцереме, нали това е една от целите на ситуацията
11
17
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Лигльовци. Навремето на тяхната възраст се сражаваха на фронта, а тези - в депресия! Те са свикнали да се мъкнат на тумби - нахални, надрусани. Изгубено поколение.
10
14
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Утре избухва епидемия от генетично модифицирана ханта или ебола или спин който се предава по въздушно -капков път.Няма лечение освен това има стотици различни щамове.Какво значение има че някакви глупави хора не могат да ходят на фитнес или дискотека?
9
1
 
21
 
! Отговори
МНЕНИЕ преди 3 години
Баси Мамата - Ковид е от 10 месеца , вече има Поколение ???
8
5
 
10
 
! Отговори
Интересно преди 3 години
Поколението учещо онлайн, заради ковид няма да може да реши пъзел от 4 части или да сложи правилно две тухли една върху друга! Те сегашните са компрометирани - примерно някаква акушерка (май се казваше Ели Митова) казва, че лекарите не искали заради интернет, понеже много се писало там. Смятайте какви акушерки и лекари имаме - интернет им определя професионалните качества и мнението... Ние как да им вярваме като те сами не си вярват!
7
12
 
5
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 3 години
Аутистите ще са на мoдa, в което няма нищо лошо.
6
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
вирусът атакува изключително възпалените нерви .
5
9
 
13
 
! Отговори
Madrid_1914 преди 3 години
Какво изобщо е видяло младото поколение в България от тази пандемия? Като изключим затворените паркове и градини през април месец (някои и това не спазваха) какви други ограничения е имало за подрастващите? Направете едно сравнение с мерките в Испания, Италия, Франция, Гърция, Турция...Освен свободията, породена от неходенето на училище, не се спряха цяло лято и цяла есен с тези площадки и градинки и родителите им наоколо с бирите. Хайде стига, живи да ги ожалиш, после дойде голямата вълна...
4
0
 
12
 
! Отговори
отговор преди 3 години
деградация
3
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В България да си "Ковид-юноша" е доста интересно. Няма кой да те глобява (полиция), няма кой да ти взима парите (магазините по моловете, ресторантите). Следователно те са ти в джоба и не се притесняваш.
2
13
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Е хайде,хайде.Те какви вируси има.Просто ги ограничиха малко да не се събират по хиляди добитъци и да се наливат като животни с алкохол.
1
7
 
16
 
! Отговори
Ахмед преди 3 години
Това са резултатите от болните амбиции и болни мозъци на шепа милиардери решили, че са вечни.

Спонсорирани публикации