Опозиционери в Беларус: Хората умират в затвора, нужна е една искра да пламне всичко

Протестите промениха живота на много хора в Беларус
2 юни 2021 22:00, Нели Христова
141
Опозиционери в Беларус: Хората умират в затвора, нужна е една искра да пламне всичко
Снимка: БГНЕС

Преди месеци народът на Беларус се опита да свали президента си. Отговорът беше брутален, като президентът Александър Лукашенко дори стигна до там да отклони и насилствено да приземи самолет в Минск, за да изпрати в затвора един от критиците си - Роман Протасевич. Запада отговори със санкции, но Русия е плътно зад гърба на Беларус.

"Мисля, че ни е нужна само една искра, за да запали всичко отново", казва Олга.

Но желанието за промяна е стигнало до задънена улица. Животът по улиците на Минск сега изглежда спокоен, подреден. Но миналото лято президентските избори започнаха политическа криза в Беларус, която все още се усеща, и която промени живота на много хора.

Левон е собственик на бар, но и активист от опозицията. По време на протестите е арестуван и не вижда сина си в продължение на 6 месеца.

"Да не виждаш сина си толкова дълго, да нямаш никакъв контакт, това е трудната част. Когато ме освободиха, заснех видео, в което се вижда, че синът ми ме разпозна, но вече не знаеше как да се държи с мен. Срамуваше се", разказва Левон.

Големите тълпи изпълниха улиците на Беларус след изборите през август, настоявайки за промяна. Лукашенко понякога подвиваше крак, но не успя да падне.

"Властите увеличават репресията все повече и повече. Те мислят, че ако се отпуснат, хората отново ще излязат на улицата", казва Левон. Неговото време със сина му е ограничено - той все още трябва да прекара една година в обществено полезен труд някъде далеч от дома. "Мразя Лукашенко. Никога няма да му простя. Ако изляза от затвора и нищо не се е променило, просто ще напусна страната. Не мога да живея повече така."

Много други вече са напуснали Беларус. Тези, които са останали, предпочитат да държат главите си сведени. Страната е виждала много протести през историята си, но не и от такова ниво. Много хора се намират зад решетките, а онези на свобода се страхуват да говорят, защото не знаят кого ще погнат властите. Сега е ред на журналистите.

Васил е нервен да говори пред BBC, но жена му, която е известен редактор на новини, наскоро е била арестувана. Той очаква да разбере дали срещу нея са повдигнати обвинения.

"Разбира се, че имам надежда, но тя е малка", казва той. Сайтът Tut.by вече е блокиран, офисите му - затворени, а Марина и половината й екип са зад решетките за финансови измами. "Марина беше готова. Това е много опасна работа в това опасно време."

Но Васил е оптивист. Според него, първата крачка е направена: "Хората са уморени. Те искат промяна и няма връщане назад. Не можем да изказваме мнението си или да излизаме на демонстрации, но никой не е променил вижданията си."

Съпругът на Олга вече е почти година зад решетките. През цялото това време единственият й контакт със съпруга е чрез писма. Те се виждат само в съда: "Не чухме присъдата, просто се гледахме един друг. Показахме си сърчица с ръцете си", разказва тя. Павел получава седем години затвор за организиране на масови протести. "Това е много дълго време. Ако излежи цялата присъда, синът ни вече ще е тръгнал на училище, когато излезе от там. Разбира се, че хората се страхуват, но е нужна една искра за да запали всичко отново. Сърцата ни са разбити, защото хората умират в затвора. Готови сме да направим всичко, което можем, но не знаем какво ще се отрази на здравето на онези зад решетките", допълва Олга.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


141
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари

Спонсорирани публикации