Си Дзипин иска да накара света да вижда Китай със силен глас и статут

За целта той ще използва пропагандната си машина
6 юни 2021 22:25, Нели Христова
205
Си Дзипин иска да накара света да вижда Китай със силен глас и статут
Снимка: БГНЕС

Китай трябва да се утвърди по-ефективно на световната сцена, за да засили своя глас и статут, заяви вчера президентът Си Дзипин на лидерите на страната.

Забележките, направени от Си по време на сесията на 25-членното политбюро на управляващата партия, идват в момент, в който глобалният имидж на Китай е разбит заради противоречия в областта на правата на човека в страната, репресиите в Хонконг и реакцията му срещу пандемията от коронавирус.

Въпреки че пропагандната машина стана по-силна през последните години, Си каза, че Пекин трябва да изгради по-усъвършенствана "стратегическа комуникативна система с отчетливи китайски характеристики", за да води световното обществено мнение.

С подходящите комуникационни инструменти Китай ще има повече приятели и ще бъде разглеждан по целия свят като "достоверен, симпатичен и уважаван", твърди Си. Светът трябва да научи, че "Комунистическата партия наистина се стреми към благосъстоянието на китайския народ и да разбере защо марксизмът работи и защо социализмът с китайски характеристики е добър", каза той.

Китайският лидер предложи няколко начина за постигане на целите на Пекин. "Трябва да играем по-добре ролята на експерти на високо ниво, да използваме важни международни конвенции и форуми и да накараме гласовете ни да бъдат чути от чуждестранните масови медии", заяви президентът.

Комунистическата партия на Китай отдавна възприема пропагандата като решаваща за нейното управление и всяка година харчи милиарди лири за огромна мрежа от чуждоезични канали. През последните години китайските дипломати бяха насърчавани да създават акаунти в западните социални медии, недостъпни в Китай, за популяризиране на разказа на Пекин, независимо дали става въпрос за условията в мюсюлманския регион Синдзян, превземането на Хонконг или произхода на COVID-19.

По време на протестите в Хонконг през 2019-20 г. и по-късно и относно пандемията китайските пропагандни агенции бяха критикувани за разпространение на дезинформация, често с фалшиви акаунти.

Китай активно доставя новини от своите държавни медии на развиващите се страни и дори западните страни, за да се опита да промени повествованието в световен мащаб.

Той също така засили кампанията си срещу западните медии заради "пристрастните" им репортажи, отчасти като затрудни живота на чуждестранните журналисти, особено на работещите в Китай от Австралия, Великобритания и САЩ. Тъй като авторитарната идеология на партията все по-често противоречи на либералните западни ценности, Пекин разглежда световното мнение като бойно поле, където трябва да поеме командването, както направи у дома, където всички медии са контролирани от държавата.

На вчерашното партийно събрание Си похвали миналите постижения на страната в задграничната пропаганда. "Ние направлявахме ефективно глобалното мнение и водехме борба в световното мнение", каза той. "Забележимо сме повишили гласа си и сме засилили влиянието си."

В бъдеще Пекин трябва да персонализира своя подход към различни региони, нации и публика, каза Си. "Трябва да обърнем внимание, за да имаме правилния тон. Ние сме не само отворени, уверени, но и смирени и скромни. Стремим се да изградим китайски имидж, който да бъде достоверен, обичан и уважаван."

По-усъвършенстван подход вече може да се забележи в зоната на кризисния PR, която е провинция Синцзян, където западните правителства обвиниха Китай в геноцид срещу мюсюлманското население в региона.

Вчера правителството на провинцията организира Zoom сесия, включваща многобройни свидетелства от мюсюлмани в Синцзян за икономическия напредък, който са постигнали благодарение на доброто управление на комунистическата партия. Правителството също така провежда редовни пресконференции в Пекин и организира поредица от строго контролирани посещения в Синдзян, за да разкаже историята си. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.

Спонсорирани публикации