Развитите държави вече са на фронтовата линия в борбата с климата

Обещанията на политиците обаче все още не отговарят на реалността
Обновена: 21 юли 2021 22:33 | 21 юли 2021 22:00, Нели Христова
112
Развитите държави вече са на фронтовата линия в борбата с климата
Снимка: БГНЕС

Доскоро за климатичните промени се говореше като за бъдеща заплаха. А фронтовите линии на тази заплаха бяха отдалечени места като Арктика, където полярните мечки остават без лед, върху който да ловуват. Повишаването на морското равнище и екстремната суша бяха проблеми, пред които щеше да се изправи развиващия се свят.

Но през изминалия месец друг беше на първа линия - развитият свят.

През последните четири седмици наводненията в Германия погълнаха улици и домове, стояли повече от век в тихото село Шулд. Канадски град с население от 250 души, известен повече със своя прохладен планински въздух, изгоря до основи в горски пожар, последвал безпрецедентна жега.

А в западната част на САЩ, само седмици след историческата гореща вълна, около 20 000 пожарникари и персонал са разположени за потушаване на 80 големи пожара, които са погълнали повече от 1 милион акра (4047 квадратни километра).

Учените от десетилетия предупреждават, че климатичната криза ще доведе до по-екстремно време. Те казват, че бедствията ще бъдат смъртоносно и ще се случват по-често. Но мнозина все пак бяха изненадани, че рекордите за топлина и дъжд се чупят в толкова големи граници.

От 70-те години на миналия век учените прогнозират до каква степен светът ще се затопли доста точно. По-трудно е да предскаже, дори когато компютрите стават все по-мощни, колко силно ще бъде въздействието на покачването на температурите.

Майкъл Е. Ман, директор на Центъра за наука за земната система в държавния университет в Пен, казва пред CNN, че последните няколко седмици показват колко ограничени са всъщност моделите на климатичните промени.

"При много от тези събития, включително скорошният "топлинен купол" на запад, има важен фактор, който климатичните модели не улавят", обяснява Ман. "Моделите подценяват степента на въздействие на изменението на климата върху екстремните метеорологични явления."

В климатичните модели, казва Ман, ежедневното време е просто шум. Прилича много на хаос. Само най-екстремните събития се открояват като ясен сигнал.

"Сигналът излиза от шума по-бързо, отколкото прогнозираха моделите", казва Ман. "Сигналът от реалния свят вече е достатъчно голям, за да можем да го видим при ежедневното време, въпреки че моделите не успяха да го предскажат."

Това означава, че историческите събития като наводненията в Германия или горските пожари в Канада не са регистрирани в прогнозите. За да се случи това, казват учените, се нуждаем от още по-мощни климатични модели.

Тим Палмър, професор по физика на климата в Оксфордския университет, е един от няколкото учени, които призовават за глобален център за моделиране, който да разполага със суперкомпютър "exascale" - машина, която може да обработва умопомрачително количество данни.

Учените и правителствата през 50-те години създадоха Европейската организация за ядрени изследвания (CERN), когато стана ясно, че за да се постигне напредък в областта на физиката на елементарните частици ще е необходима толкова скъпа машина, че е малко вероятно тя да бъде развита само в една държава.

"Международна организация CERN постигна изключително голям успех," казва Палмър пред CNN. "Това е, което ни трябва за изменението на климата."

Учените използват компютърни симулации на метеорологични събития, за да направят прогнози за това как те могат да се променят десетилетия в бъдещето. Но те не могат да увеличат достатъчно - дори до ниво град - за да предскажат най-екстремните събития. Въпреки напредъка на технологиите, компютрите все още не са достатъчно сложни, за да работят с такава висока разделителна способност.

Палмър казва, че климатичните модели трябва да попаднат там.

"Ако в световен мащаб харчим трилиони долари за адаптиране към изменението на климата, трябва да знаем точно към какво се адаптираме - казва Палмър, - независимо дали става въпрос за наводнения, суши, бури или повишаване на морското равнище."

Необходимо зло

Въпреки че последните екстремни метеорологични събития в Северното полукълбо изненадаха мнозина, те "не бяха напълно неочаквани", казва Ричард Алън, професор по климатични науки в Университета в Рединг. "Това е, към което науката винаги е сочила", казва той, но и се съгласява, че по-добрите компютри биха били полезни при правенето на по-подробни и усъвършенствани прогнози.

"Трудно е също да се оцени как метеорологичните модели ще се променят и променят в бъдеще, включително дали западният поток над Европа ще бъде по-често блокиран, причинявайки гръмотевични бури на едно място, какъвто бе случаят над Европа през юли 2021 г. Или пък ще има повече продължителни горещи вълни, като например над Западна Северна Америка" казва Алън.

Дори и без това гранулирано моделиране, климатичните активисти - и все по-често общностите, засегнати от екстремни метеорологични явления - призовават за повече действия по изменението на климата. Германският канцлер Ангела Меркел заяви през уикенда, че: "Трябва да побързаме, трябва да станем по-бързи в борбата срещу изменението на климата."

Няколко развити страни, включително САЩ, тази година значително увеличиха ангажиментите си за намаляване на емисиите на парникови газове. Миналата седмица Европейският съюз разкри амбициозен план за поставяне на климата в центъра на почти всяка инициатива за развитие и икономическа инициатива.

И все пак много активисти казват, че техните обещания все още не отговарят на действията, необходими за ограничаване на средните глобални температури до 1,5 градуса по Целзий, което според Международната група за изменение на климата е необходимо, за да се избегнат още по-катастрофални последици от изменението на климата.

Те също така критикуват правителствата, които дават амбициозни обещания, като същевременно продължават да одобряват нови проекти за изкопаеми горива, включително въглищни мини и петролни и газови съоръжения.

Мерит Турецки, директор на Института за арктически и алпийски изследвания, се надява, че тези метеорологични събития в развития свят ще стимулират този вид действия. Самата тя оспорва собствените си възприятия за това къде са фронтовете на изменението на климата и кой е уязвим.

"Може би това е необходимо зло", казва Турецки. "Преди смятахме фронтовете за островни държави поради повишаването на морското равнище или Арктика. Знаем, че има когнитивен дисонанс, когато изменението на климата засяга хората толкова далеч от вас и всичко, което знаем. Склонни сме да го оставим на страна, защото едно е да го видим по телевизията, но е друго нещо, когато го почувстваме. Намираме се в момент, в който всички на планетата са усетили въздействието на самите климатични промени или поне някой, когото обичат или познават, ги е преживял. Те кръжат все по-близо и по-близо. "

Това със сигурност е усещането сред жителите на германския град Шулд.

"Когато погледнете какво се случва в Канада, където температурата е стигнала 50 градуса, и какво се случва по целия свят, става ясно, че това е резултат от изменението на климата", казва Никлас Питърс пред CNN, докато помага на родителите си да изчистят отломките от опустошения им дом в Шулд в понеделник. "Не искам да свиквам с това."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


112
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
56
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 65Е хайде сега, нали трябва да накарът едни овце да плащатат повече и да си мислят че спасяват планетета!
55
2
 
3
 
! Отговори
кики преди 2 години
За да решиш един проблем трябва - първо да го видиш и осъзнаеш че го има, второ да му измислиш решение, 3 да осъществиш решението. В момента повечето хора витаят някъде около точка 1, даже преди т.1 или най-много на 1. А би следвало човечеството да вече на т.3. Но кат глдам коментарите най-много т.1. Няма нужда някой "учен" да ти обяснява - лъжа ли е или истина глоб затопляне, защото има иконом. интереси и за двете тези. Въпреки това отгов е тривиален
54
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На место да хвърлят пари за модели и изследвания и да харчат огромен ресурс за техника и човешки труд, могат да започнат залесяване и ще има много по-голям ефект.
53
1
 
1
 
! Отговори
Един от Юг преди 2 години
До Анонимен 60И Путин е великан! Знам бе!
52
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
1934та година Полша сключва договор за съюзничество с Хитлер. Тогава Полша има по-силна армия, по-силна икономика (Германия има армия символично - само жандармерия), в този съюз Полша е номер едно, Германия е номер 2. А когато питали Хитлер за териториите които Полша трябва да върне отнети от Германия през ПСВ, Хитлер отговарял - това сега не е актуално, сега е по-важnа дружбата с нашите велики съседи! Когато Пилзудски умира 1935 година, Хитлер обявава в негова чест национален траур в Германия.
51
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Един от Юг - Крим е руски. Въпросът е затворен.
50
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Байкал е едно от най-чистите езера, а Русия има достатъчно гори за да компенсира въглеродните емисии.Успехите на СССР са неоспорими, СССР беше световна сила и алтернатива на САЩ, а днес Русия зае мястото на СССР и отново е световна сила докато западът затъва в социални, икономически и финансови кризи.
49
1
 
3
 
! Отговори
Накратко: преди 2 години
Оставете ме мен, аз 20 години съм преследван, заради мнооого причини - миналото ми и семейството ми понеже дядо ми е бил активен борец против фашизма и нацизма, ама не на мене тия хора дето не са преследвани, а преследват да крещят колко са били преследвани. Звучи ми като треторайхник в полски униформи дето крещят Полша нападна Германия!
48
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Човечеството не може да влияе на климатичните промени както и да променя икономиките си към по-еко. Еко, екология -всичко тове е една голяма измама. Освен това човечеството не може да променят икономиката си защото няма никакви нови технологии вече 70 години. Може да се върне в средновековието и да заживее в землянки, но това няма да спре промените на климата, които не са обусловени от човешката дейност, арогантност е да се мисли, че хората могат да промят климата и планетата.
47
3
 
6
 
! Отговори
Един от Юг преди 2 години
Защо ли тази борба с климата много ми напомня една друга борба с природата която едни други другари побеждаваха!А резултата го знаем: Байкал е отровен тотално,обръщаха течението на реките щото не им харесвало накъде текът а едно море го пресушиха!Преди беше комсомолци първи в строя а сега ЛГБТ първи в строя!Забравих да допълня че най вероятно Тръмп е виновен защото не вярва във "науката"!Молодци!
46
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 44 "Колко хубаво,че не сме развита държава" - Целта е развитите държави да запазят доминацията си и да не позволят на развиващите се да се развиват, с аргумента, да си останат неразвити за да не "унищожават" планетата. А развитите ще произвеждат и ще им продават, другите ще им слугуват и ще им купуват стоките. Типичен пример - България.
45
5
 
2
 
! Отговори
Kilimitik преди 2 години
Човечеството трябва да избира между вече само 2 останали алтернативи: да заделя средства за все по-нарастващите катаклизми и щети, които ще се удвояват на всеки 15г ИЛИ БОЛЕЗНЕНО да реструктурира икономиките към по-еко. И в двата случая ще е МНОГО скъпо (вече). Казвам БОлезнено защото много печеливши индустрии трябва да се махнат и ще има много безработни, т.е. ще има социални катаклизми. Ако се беше почнало по-рано (1990) сега щеше да има 4 възможности и много по-софт решения.
44
1
 
3
 
! Отговори
И все пак: преди 2 години
Човек избран в името на народа и от народа да заявява саморазправа с журналист бил той и фейк, явно не е наясно с временния си статут и длъжността в която е поставен. Същото сценарисче, което орева света, за свободата на медиите в България при условие, че той и колегите му са изпълнили стотици медиини поръчки и то върху цивилно население!Имате 24 часа този позор за българската държава Тошко да си научи мястото!
43
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 123 48 Е кво и пречат хората на планетата?
42
1
 
1
 
! Отговори
Вашето внимание! преди 2 години
https://mobile.frognews.bg/article/222167/Веднага!Тошко Сценаристчето посрами България и хората гласували за ИТН с изказване как баба му е клала кокошки и пилета с тесла.Свързано с идеята, че някакъв журналист от медия използвал фразата едно пиленце му казало!Макар да ненавиждам тази медия Бивол,защото те са част от ЦРУ и информацията е фейк що се отнася до данните дето Бивол изнася уж чрез Сноудън и неговите разкрития.А е фейк, защото те са видели прекрасната раздорна възможност в Сноудън
41
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тези производства и продукти от тях, които замърсяват, дори минимално трябва да си купуват зелени емисии и да плащат субсидии на онези, които залесяват и правят овощни градини.
40
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Именно така наречените "развити държави" са виновни за всички катаклизми в света и те трябва да платят сметката. Прави впечатление, обаче, че това е само един спектакъл. Електромобилите и забраната за влизане в синя зона в София или където и да е/ не сме развита страна/ на дизелови автомобили не решава проблема, а е заблуда за наивници. По-скоро е в подкрепа на производителите на нови автомобили и стимулира отделянето на въглеродни емисии по косвен път.
39
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дърветата приемат въглероден двуокис(СО2) и произвеждат кислород, това е кръговрат, какъв ви е проблема? Какъв ви е проблема? За какво искате пари? Подлудихте хората с глупавите си идеи! Вместо да събирате пари като просяци от всички , да бяхте насадили поне една гора с дървета!
38
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да , видяхме Гретето , един *** не се е навела да изчисти, обаче само дрънка, някои държави си отложиха срока до 2050 година, други директно се отказаха от зелени сделки и измислената "борба с климата" , четвърти пък си играят с климатични оръжия, откъде ги измисляте тези неща с този климат, не знам , само глупости, по-полезно щеше да е , да се заемете да изчистите водата,океаните, природата от отпадъци, да засадите дървета и да не пръскате с химикали,пулверизирани метали, с химтрейли!
37
1
 
11
 
! Отговори
германец преди 2 години
Ама как ви клатят чак не е за вярване.

Спонсорирани публикации