Западът се провали в Афганистан, НАТО също носи вина

Талибаните вече се чувстват победители и се държат като такива
15 авг 2021 19:00, Елка Василева
107
Западът се провали в Афганистан, НАТО също носи вина
Снимка: архив, БГНЕС

Време е на бял свят да излезе истината за провала в Афганистан. Западните демокрации арогантно игнорираха корените на афганистанския конфликт и се случи най-лошото. А НАТО също носи вина за конфликта, избухнал отново, пише Дойче веле.

Онова, което се случва по афганистанските бойни полета, налага един-единствен извод: най-дългата война на САЩ, в която и НАТО се включи с голям ресурс, окончателно се провали.

Още по темата
През последните дни радикалните талибани-ислямисти успяха почти с един удар да превземат няколко провинциални столици. Сред тях е Кундус, столица на едноименната провинция, където години наред сигурността се гарантираше от германската армия - Бундесвера.

След като стана ясно, че САЩ и партньорите от НАТО се изтеглят безусловно от Афганистан, талибаните вече се чувстват като истински победители. И се държат като такива. Броят на цивилните жертви драматично нараства.

По данни на ООН само в интервала между май и юли почти четвърт милион афганистанци са тръгнали да бягат нанякъде. И броят им непрекъснато расте. Много от тях търсят сигурност в столицата Кабул, други пък са решили на живот и смърт да търсят път към Европа, минавайки през съседните страни Пакистан и Иран.

Конфликтът от десетилетия е в задънена улица

Гражданската война в Афганистан, която вече от четири десетилетия се намира в задънена кървава улица, сега отново избухна с пълна мощ. В сърцевината на конфликта пулсира въпросът дали Афганистан трябва да бъде фундаменталистка мюсюлманска държава или не. Но как изобщо стигнахме дотам?

Западната коалиция, ръководена от САЩ, пропусна да влезе в диалог с талибаните, когато те бяха в най-слаби позиции. Става дума за периода непосредствено след падането им от власт през зимата на 2001 година. Западните демокрации арогантно игнорираха корените на афганистанския конфликт и поставиха своите военни и политически действия в зависимост от национални, вътрешнополитически фактори. В САЩ първоначално ставаше дума най-вече за възмездие заради терористичните атаки от 11 септември 2001 и за преследването на Осама бин Ладен.

По същото време за Германия решаващо беше да прояви пълна солидарност със своя най-важен съюзник и да помогне за възстановяването на Афганистан. Защото само по пътя на възстановяването германските избиратели можеха да бъдат убедени, че тази чуждестранна мисия на Бундесвера е нещо наистина необходимо.

Останалото е история. В онези години талибаните се укриха в граничните области между Афганистан и Пакистан, където успяха да възстановят силите си. Западните съюзници започнаха да сключват съмнителни съюзи с брутални местни военачалници, дадоха своя принос в насърчаването на корупцията и злоупотребата с власт в страната и постепенно внесоха военните действия чак до последното афганистанско село.

Ролята на САЩ

Войната в Ирак внесе объркване и отприщи нова терористична вълна. Годините си минаваха, Западът нямаше никакъв ясен сценарий за оттегляне със срокове и крайни цели, а американските военни през цялото време имаха последната дума на политическата и дипломатическата сцена.

И в един момент се появи президентът Доналд Тръмп, която поради вътрешнополитически причини през лятото на 2018 година започна формални преговори с талибаните - при това без да включва избраното афганистанско правителство и без да се съобразява много-много с партньорите от НАТО. А неговият наследник Джо Байдън циментира безусловното изтегляне от Афганистан с аргумента, че страната вече не поражда опасност от международен тероризъм. Но дали това наистина е така? Бъдещето ще покаже.

Вече няма вариант, в който войските на НАТО да се завърнат на афганистанското бойно поле. САЩ и техните съюзници в момента могат да направят само едно: да упражнят максимален политически и финансов натиск върху талибаните. Защото дори талибаните ще имат нужда от пари и от помощи, ако вземат властта в Кабул. За да заработи тази нова схема, ще се наложи по неволя да се установява сътрудничество и с трудни държави като Пакистан, Иран, Китай и Русия. Защото всекиму трябва да бъде ясно, че без активната подкрепа на Пакистан победоносният ход на талибаните не може да бъде удържан.

Отговорността на Германия

А Германия? Тя носи една морална отговорност: бързо и небюрократично да помогне на онези хора, които през годините добросъвестно сътрудничеха на германските военни и на цивилните помощни организации. Мнозина от тях може изведнъж да попаднат в полезрението на фундаменталистите като потенциални „предатели“. А екзекуциите на такива хора, уви, вече започнаха в Афганистан. Само дето правителството в Берлин все още не смее да прояви необходимата щедрост и смелост и да качи на самолетите за Германия местния афганистански персонал и семействата на тези хора. А това е истински позор!

Позорно е и обстоятелството, че една демократична и правова държава като Германия продължава да връща в регионите на бойни действия кандидати за убежище, чиито молби са били отхвърлени в Германия. В момента повелята на времето гласи точно обратното: спрете репатрирането!

Време е за истината. Жените и мъжете в униформите на Бундесвера близо 20 години изпълняваха в Афганистан едно политическо поръчение. Пред всички тях и пред цивилните жертви в Афганистан германското правителство и парламентът имат едно безусловно задължение: да извадят, обективно и без уговорки, на бял свят цялата истина за най-скъпата и най-кървава задгранична мисия на Германия. За да бъде избегнато повтарянето на същите грешки другаде. Например в рамките на сегашната мисия в Мали.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


107
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
3
 
23
 
! Отговори
Апел преди 2 години
Со росоиди, хубаво си отваряйте очите и ушите за това, което се случва в Афганистан ! За да няма "ама аз такова, не разбрах" като се изтеглят "фондациите" ви от тука...
18
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Запада се бил провалил , глупости. Провален е простия и див народ. Не му се живее нормално а търси келепира. Даваха им право да дадат култури и да изкоренят опиома , но те не искат. По тия географски ширини само шашми, шалвари и бой. Така е от векове.
17
5
 
10
 
! Отговори
България над всичко преди 2 години
къде не е бита смешната американска армия - във Виетнам, в Ирак, в Украйна, в Афганистан..няма по-жалко подобие на войници от американците
16
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сега е нощ там, до сутринта движение талибан ще освободи столицата Кабул и окупаторите от сащ, нато и бг окупационни войски приключват курса.
15
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
да им изпратят двама туристи, ковида знае кво да прави
14
3
 
12
 
! Отговори
ПроСоТо преди 2 години
че то кой не се е провалял в Афганистан от столетия?..Ама прочетете историята на тая .."Камениста местност"...Обаче като видя тия закачулените и лошо ми става..
13
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Лукашенко подписа указ позволяващ на граждани на 73 страни като Ирак, Либия, Сирия, Афганистан и редица други от Африка да влизат свободно в Белорус за да могат да се ваксинират против ковид-19. Кандидати няма да липсват, а после пътят към ЕС - Латвия и Полша е отворен, в Латвия ваче започнаха да строят нови лагери за бежанци. Белорусия се очертава да стане страната основен доставик на имигранти в ЕС, още повече, че белоруските авиолинии летят предимно в Азия и страни като Ирак и Афганистан и с повечето от които имат безвизов режим.
12
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Човечеството се провали в моите очи ...
11
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
A в Ирак и в Либия и в Сирия провали ли се западът?
10
1
 
11
 
! Отговори
да бе преди 2 години
Кво му е на запада?Ако мечетата свършиха Меркел ще раздава кукли барби на идващите доктори и инжинери от Африка и Авганистан.Д да ЖИВЕЙ ЕС ХАЛИФАТА.АЛАХУ АКБАР!
9
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
кравата спре да им дава млеко и сега?
8
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Що така, бе Миме ?
7
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тази статия я четох преди няколко дни. Днес.бг са закъсняли с препечатването.
6
0
 
23
 
! Отговори
Момо преди 2 години
Талибаните са предимно афганистанци и е очевидно, че има много афганистанци, които ги на подкрепят. Какво повече искате? За мен нещата са ясни и западът се видя, че не може да си наложи културата и разбиранията върху тези хора.
5
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
колко милиона дойдоха в европа, върнете ги с оръжие в ръка, тия хора толкова ли обичат страна си, и са по многобройни, тва ми прилича на някъв цирк отдавна режисиран с бъдещите му последствия
4
0
 
16
 
! Отговори
Ха ! преди 2 години
До скоро, ако някой напишеше това в коментар тука, веднага го триеха и блокираха !
3
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дойче веле е вярна на себе си.Излага всеизвестни факти като анализ и накрая - хайде да си вземем още бежанци.И да планираме отсега за тези от Мали.
2
2
 
15
 
! Отговори
1 преди 2 години
Хахахахахаха. Германия НЕ ДЪЛЖИ НИЩО на хора, които не са успели сами да стигнат до успеха, ВЪПРЕКИ ВСИЧКАТА ПОМОЩ, която им се оказа за тези 20 години. А нелегалните имигранти ще бъдат връщани обратно там, откъдето са дошли. Точка.
1
0
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Къде USA са пожънали успех. Що не четете история бе хора?

Спонсорирани публикации