Правец - машината, която запозна българинът с компютъра

Защо техноутопията на Тодор Живков не се превърна в реалност?
9 окт 2021 21:13, Нели Христова
438
Правец - машината, която запозна българинът с компютъра

Потребителската електроника преди 1989 г. рядко е била основен приоритет за повечето държави от Източна Европа. Българският пионер на домашен компютър „Правец 82“ беше изключение.

Икономиката на България в края на 70 -те години беше в трагично състояние, изправена пред същите предизвикателства, които изпитваха всички планови икономики на Източна Европа по онова време.

Не на последно място те се опитваха да се справят с последиците от мащабните и все пак лошо управлявани инвестиции в тежката промишленост в началото на 50-те години. Тези инвестиции снабдиха страната с машини, които вече бяха остарели, но твърде скъпи за модернизиране или подмяна, поради което голяма част от тежката й промишленост беше неконкурентоспособна.

И все пак имаше един малък сектор от българската икономика, който беше (поне относително) в добра форма: технологичният сектор. До края на десетилетието българските заводи вече произвеждаха различни компютърни компоненти и периферни устройства като твърди дискове.

Росен Плевнелиев - бивш президент на България и почетен председател на консултативния съвет на Tech Emerging Europe Advocates (TEEA), е един от свидетелите на развитието на технологичния сектор в страната.

„България се специализира в компютърните науки и софтуера, а в началото на 80-те години страната беше сред петте най-големи износители на компютърни компоненти в света“, казва той за Emerging Europe.

ИМКО-1

Българското комунистическо правителство все повече се стреми към компютрите, за да съживи икономиката, смятайки, че може да настъпи нова ера за комунизма, в която светските задачи да бъдат автоматизирани и работниците да бъдат наистина освободени.

Заслуга му е, че комунистическа България е била права. Тя започна да обучава ново поколение млади хора да работят с компютри и в началото на 80-те години на миналия век, когато глобалната компютърна индустрия се насочи към персоналните компютри, България последва примера ѝ.

„Създадени са над 60 научно-технически института, университети и заводи като част от националната ИТ екосистема“, каза Плевнелиев. "В резултат на това първите 8-битови, 16-битови и 32-битови компютри, графични станции и запаметяващи устройства бяха проектирани и създадени само месеци след еквивалентните западни продукти."

Разработването на първия български персонален компютър, наречен IMKO-1 (от индивидуален микрокомпютър), започва през 1979 г. в Института за техническа кибернетика и роботика.

Около 50 броя са произведени за целите на тестването. Технически, IMKO-1 е клонинг на персоналния компютър Apple II Plus, с някои промени, като например възможността за показване на кирилични шрифтове.

IMKO-1 има един мегахерцов процесор, цели 48 килобайта памет и порт за касетофон, предназначен за съхранение.

ROBKO-1 – компютърът, победил западните си колеги в една ключова област - можеше да контролира роботизирано рамо.

По онова време роботизираните части обикновено се управляват от по-големи и по-скъпи миникомпютри, а не с микрокомпютър като IMKO-1.

Правец 82

По същество IMKO-1 беше прототип на това, което по-късно щеше да стане „Правец 82“.

Започва живота си като IMKO-2, но името му е променено, за да отрази неговия произход - новата компютърна фабрика в западния български град Правец, който освен това е роден град на дългогодишния лидер на Българската комунистическа партия Тодор Живков.

Самият Живков е силен поддръжник на плановете на България да се превърне в център на компютърно производство: той веднъж заяви, че страната трябва да се превърне в „Япония на Балканите“.

Представен през 1982 г., „Правец 82“ включва няколко подобрения спрямо предшественика си, включително добавянето на опционално 5,25-инчово флопидисково устройство.

Но дори и да се приеме, че „Правец 82“ номинално е бил персонален компютър, малцина в България всъщност можеха да си позволят такъв за лична употреба.

Вместо това, повечето осъществиха първите си контакти компютрите в училищата, в които правителството достави хиляди бройки „Правец 82“.

Скоро в цялата страна започнаха да се появяват компютърни клубове, където младите хора се занимаваха с различни програми и части за роботика.

По времето, когато във Великобритания се подгряваше сцената на видеоигрите (на домашни компютри като ZX Spectrum и Commodore 64), в България младите хора все по-често помагаха на институциите с домашни компютърни програми практически за всичко: от графичен дизайн до управление на резервацията на хотелските стаи.

Голям в Съвета за икономическа взаимопомощ

„Правец 82“ остави своя отпечатък и в чужбина. На върха на българската индустрия за компютърен хардуер към края на 80-те години, страната доставяше около 40% от всички компютри, произвеждани в страните от СИВ.

В крайна сметка техноутопията, която Живков и останалата част от комунистическата партия си представяха, не се сбъдна.

След като България се отказа от комунизма и централното планиране и отвори пазарите си, тя вече не можеше да произвежда и продава своите компютри, които често се основаваха на откровено плагиатство на западните дизайни.

Но би било погрешно да се твърди, че всичко е било напразно. След като икономиката бе либерализирана, някои от първите частни компании в страната бяха компютърни фирми, притежавани и управлявани от същите тези деца, които се занимаваха с „Правец“ в училище.

Някои от тях заминаха за Силиконовата долина, носейки със себе си STEM експертиза и духа на техноутопията, макар и в нова силно индивидуализирана и либерална форма.

И тъй като България намери основата си в новата глобализирана икономика, тя отново се очерта като регионален лидер в сектора на информационните и комуникационните технологии (ICT) със стартъп система, която непрекъснато напредва и се развива.

„Логично е, че през последните години България успя да доразвие силния си потенциал от миналото, като създаде процъфтяваща и широка IТ екосистема, разпространяваща се от игралната индустрия, през големи по обем данни, изкуствен интелект и всички аспекти на софтуерното инженерство“, добави Плевнелиев .

Дали всичко е благодарение на „Правец 82“?

Не. Но наличието на компютъра и въвеждането в предлаганото от него програмиране създадоха поколение българи, запознати с компютрите, желаещи да създадат своя собствена версия на Япония на Балканите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


438
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
326
3
 
5
 
! Отговори
Дончо преди 2 години
Плевнелиев и той разправя че е Брат Пит и че има голям морал ама никой не му вярва.
325
4
 
12
 
! Отговори
Пешев преди 2 години
Нашите "гении" откраднаха технологията на американците и после разправяха че ние сме я измислили. Социализъма беше само лъжи и лошото е че още не е свършил в БГ-то.
324
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Най общо е същия номер който китайците прилагат сега копипес + възползване от грешката на Джобс (заради която се скара и с партньора си да не се ползва допълнителен софтуер и връзки към неговите машини ) на правец 12 можеше
323
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
СИЛИЦИЕВАТА долина *** СИЛИЦИЕВАТА силиконовата е за едни каки в друг бизнес
322
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Правеца Че е Епъл Епъл е появи се точно два дена след него Върха за соц лагера ссср още бе на сметала Гдр криво ляво правиха нещо и до там
321
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Епъл бг по точно
320
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Правец 8 е копие на Епъл 1 и 2, правец 16 е IBM, това не е тайна и никога не е било, не сме били никой по нищо, особено в компютърните науки. Разликата е, че като правим копия на Епъл 1, те имат 3 поколения вече и са на Макинтош вече.
319
5
 
6
 
! Отговори
Зозо преди 2 години
Имаше електронни игри големи като фризер, няколко Правец 8 и един Правец 16-ка. На повечето флопито им беше развалено и не можеше да зареди DOS от голямата дискета :)))))))))))))))))))))))) Ай сиктир!!! Записах се на планинарство тогава, по - добре от скапани имитации на компютри.
318
4
 
2
 
! Отговори
Русия преди 2 години
Ся бананаджиити и каруци ни моат да направят.
317
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 361..Маса полудиви селяндypи, този компютър беше върхът на сладоледа по онова време, това е като да копираш последният модел процесори на АМД и да започнеш да ги произвеждаш. Самото копиране беше технологичен процес, достъпен само на няколко от най-развитите държави в света и го имаме благодарение на Японско-Българските приятелски отношения....Няма как червените селияндуристанци да имат акъл за да изкопират процесорите на АМД, Сайрикс или Интел! Шумкарският им хекачествен ген ги ....
316
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Гол полутрол 359......а още не беше почнала инфлацията на парите и по БНБ курса, долара си беше около лев.....Долърът в България беше Лев само по държавен курс! Долърът в България не е падал под 2.80 лева от средата на 70те години! Не пишете смешки.:)))))))))))))))))))))))))))))))))))
315
0
 
7
 
! Отговори
Пешо преди 2 години
Няколко уточнения:- ИМКО 1 няма как да е имал процесор с 1GHz по онова време - Правец 82 не беше домашен компютър. Една пълна конфигурация струваше около 6000 лв., което беше колкото един нов Москвич.- домашен компютър беше Правец 8Д- доколкото знам в България не са произвеждани 32-битови персонални компютри по онова време
314
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Маса полудиви селяндypи, този компютър беше върхът на сладоледа по онова време, това е като да копираш последният модел процесори на АМД и да започнеш да ги произвеждаш. Самото копиране беше технологичен процес, достъпен само на няколко от най-развитите държави в света и го имаме благодарение на Японско-Българските приятелски отношения
313
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Росен Плевенлиев - бивш президент, почетен съществуващ по времето на тези родни постижения и нямащ нищо общо с тях каза: "Защо съм в тази статия"
312
1
 
3
 
! Отговори
Гол полутрол преди 2 години
Само кажете и какви бяха цените им по тошово време. Помня, че около 1990 година бях питал за цената на компютър Правец с търговското наименование Джуко и беше 1000 лева, а още не беше почнала инфлацията на парите и по БНБ курса, долара си беше около лев.
311
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аве, не знам за Правеца, ама знам, че туй пълния члeн го нямате за нищо......Ами те БКПтата си вярват че само пълния член може да ги доближи до "будата Тошко" и да ги направи червени будисатви. :)))))))
310
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Така че за тоя специално, евтин си, тъпотиите и не минават. През соца имаше всичко и се правеше тук - бг компютри и хладилници и перални и печки и телефони и телевизори, всичко. Техниката, която е поддържана, все още работи и е качествена. За разлика от западните еднодневки......То се вижда чак от Космоса кой реди тъпотиите и на кой му червенее *** от шумкарските логистики. Правешките придворни начело с лидера им Тошко съсипаха България, днешното и състояние е въз основа на БКП управлението! :))))) ...Няма как да се скриете!:)))
309
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Седят един два трола тука и плюят всичко създадено тогава,а статийката явно е писана с цел да могат да си вземат гранта с писане на коментари. Единият му личи на всеки коментар слага :)))) да могат да му ги изчисляват после. Така че за тоя специално, евтин си, тъпотиите и не минават. През соца имаше всичко и се правеше тук - бг компютри и хладилници и перални и печки и телефони и телевизори, всичко. Техниката, която е поддържана, все още работи и е качествена. За разлика от западните еднодневки......... Тезата ти отпада на секундата в която напиша думата Кореком! Ако българската техника беше к
308
1
 
2
 
! Отговори
11 преди 2 години
Аве, не знам за Правеца, ама знам, че туй пълния члeн го нямате за нищо.
307
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ми това си е Apple II, ама краден и с по-грозни кутия и монитор. А авторката да се научи да членува, че само пълни членове са й в главата.

Спонсорирани публикации