Какви ще са последиците за Русия след визитата на Пелоси в Тайван?

Нанси Пелоси неволно подпомогна играта на Москва
191
Какви ще са последиците за Русия след визитата на Пелоси в Тайван?
Снимка: БГНЕС/ЕПА

Спадът в американско-китайските отношения, неизбежен след визитата на Нанси Пелоси в Тайван, ни кара да се замислим какви ще са последиците за Русия, пише в коментар руският в. "Комерсант".

След започването на специалната операция в Украйна централен нерв на световната политика стана противопоставянето на Русия срещу САЩ и НАТО. Вашингтон и съюзниците му положиха гигантски усилия, за да не допуснат Китай да се превърне в основен "спасител" на Русия, осигурявайки й възможност да избегне санкциите, като преориентира своята икономика от Запада към Изтока. Използваха всички средства: председателят на КНР Си Цзинпин бе убеждаван, умоляван, опитваха се да го предразположат. Дори банално го заплашваха с предупреждения за някаква "висока цена", която ще трябва да плати упорстващ Китай.

Това налагаше Пекин да демонстрира чудеса в еквилибристиката - да не се отказва от сътрудничеството с Москва, но да заявява, че не доставя оръжия на Русия, не й съдейства в конфликта в Украйна, изобщо че е за мир и решаване на всички въпроси чрез преговори.

Още по темата
Човек впрочем се пита какво пречи на Китай открито и категорично да подкрепи Русия. Та нали външният министър на КНР Ван И заяви още миналата година, че в китайско-руското сътрудничество "няма краен пункт, няма забранени зони, няма горна граница" - изобщо това, макар да не е съюз, е "нещо повече от съюз".

Но въпреки тази ярка риторика "горна граница" невидимо присъстваше. Пекин следваше принципа за равноотдалеченост от страните в украинския конфликт и доскоро изслушваше призивите на Киев към приятелски Китай да се откаже изцяло от взаимодействие с Москва.

Друга една криза в сигурността, развила се на хиляди километри от Украйна, на Индийско-Тихоокеанския театър, в центъра на който се намира Тайван - скъпоценен териториален, икономически и геополитически актив - до тази седмица оставаше на втори план, защото не бе толкова остра. Сега обаче ситуацията се завъртя на 180 градуса, изтъква "Комерсант".

С мощна информационна вълна посещението на Пелоси на острова отхвърли Украйна на втори план. Визитата нарежда Киев сред основните губещи страни и същевременно укрепва стратегическите позиции на Москва. След като Пелоси прекрачи "червената линия" в американско-китайските отношения, всякакви нови претенции към Китай по повод действията му във връзка с украинската криза стават неуместни. Сега Пекин винаги може да отвърне на Вашингтон: а какви правила в международната политика спазвате вие?

Визитата на Пелоси фактически превърна украинската и тайванската криза в скачени съдове. Излиза, че един от главните врагове на Русия във Вашингтон - Нанси Пелоси - неволно подпомогна играта на Москва, като демонстрира, че Русия и Китай наистина плават в една и съща лодка.

"Сега вече няма никакви пречки Москва и Пекин да застанат в стойка "гръб до гръб" и взаимно да се прикриват откъм тила: Русия отблъсква враговете по западното направление, а Китай - в Индийско-Тихоокеанския регион. В сражение трябва да си помагат взаимно, защото колкото е по-силен вашият другар по оръжие, толкова по-близо е общата ви победа. Над кого ли? Естествено, над САЩ. Общо взето, благодарим ти, Пелоси", заключава "Комерсант".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


191
Още по темата: Тайваннанси пелоси
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
86
0
 
3
 
! Отговори
пуйката преди 1 година
За Русия никакви,но за Китайско Тайпе,Тайван,Република Китай,която не е член на ООН поради приетата резолюция през 1971,внесена от Албания ще са огромни,поне по отношение на бизнеса.КНР могат да си правят учения около острова постоянно,което си е по-лошо и от блокада.
85
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай купиха почти целия свят с печалбата от производството на всичко! Имат много пари и ги влагат разумно, сащ от друга страна само печатат пари без покритие, капитализират с войни извън територията си?
84
6
 
3
 
! Отговори
Бай Дън преди 1 година
До 99 и други подобни. Защо ми звучиш някакси комплексарски? Бабката извади по-големи топки от чайниците и май на американофибите като теб им изтръпнаха нервичките. Доказано е, че когато някой няма сериозни аргументи минава на смешни обиди и жалки закани.
83
9
 
2
 
! Отговори
Факт преди 1 година
Конфликтите в Украйна и Тайван не са скачени съдове. Те са един конфликт. И в този конфликт Китай ще се бие с Америка до последния руснак.
82
0
 
1
 
! Отговори
Реалист преди 1 година
До хаааа ха ха. Ами големите глу.пости ти си ги написал. Хубаво е, човек преди да плещи по форумите, да се информира доста повече как стоят нещата.
81
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тая изкукуригала дъртофелница да заминава веднага за държавата Ухан и да вземе с нея и здравистващият се с въздуха президент и двамата да си гледат старините и болното здраве....
80
4
 
9
 
! Отговори
Китай води война преди 1 година
Китай са реалния конкурент. Дефакто завладяха пазара на всякъде със стоки. Единствено протекционизма и митата крепят някой стоки като автомобилостроенето в Европа и САЩ. В Сверата на услугите и Софтуера САЩ са водещи - но дефакто пазара на реални стоки принадлежи на Китай. Световните ресурси също биват завладяни от Китай. Получиха на тепсия ресурсите на "Бензиностанцията на света" - Русия, също така настъпват и в Африка и дори и в задния двор на САЩ - Южна Америка. Китайците завладяват света.
79
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Русия осъдили една баскетболистка наркотрафикaнткa. ФаЩ казват че било НЕСПРАВЕДЛИВО
78
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Прави впечатление, че американците палят огньове между братски народи (или изобщо етнически еднакви на практика хора) и където има спорни територии - Украйна, Тайван, наскоро Косово. Когато се пролее кръв между такива хора, връзките с подпалвачите се скъсват завинаги. Прекалено голяма е раната и прекалено боли.
77
2
 
6
 
! Отговори
Практично преди 1 година
Бай Дън затова се скри да му дуднат такива като тази.
76
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вижда се, че геронтокрацията не е Деонтей за обществото! Подмладяване трябва!
75
3
 
10
 
! Отговори
Летва преди 1 година
Китай води икономическа война със САЩ отдавна. Прави им дъмпинг на стоките по цял свят.
74
2
 
11
 
! Отговори
Сатир преди 1 година
Правилния въпрос, какво ще отнесе Пелеси след тоя езхибионизъм.
73
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 87 Китай помни, че са им бомбардирали посолството в Белград 1999 година и смятат, че не е случайно.
72
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай имат да връщат на САЩ още заради ковид, който им го натресоха американците. Азиатците са злобни и отмъстителни. Може да забавят отговора, но няма да простят.
71
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това ли е най-доброто, което Америка може да предложи?
70
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Китай тепърва ще отговори. Не бързайте.
69
3
 
8
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 година
До 58В Китай има повече платежоспособни потребители от САЩ. Естествено е Китай да искат парите на САЩ, но не са смъртно зависими от тях. Факт.
68
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тая откачалка дето си пие кафето с броколи ли ще дава тон на света, особено на Русия и Китай? Я посмалете малко.
67
3
 
13
 
! Отговори
Хааа ха ха преди 1 година
Китай да продава оръжие на Русия казвате ! Вие западните СС драскачи сте толкова смешни и глупави, такива глупости драскате, че човек с никаква връзка с действителността ще ви се хили на о.л.и.Г.о.ф.р.е.Н.и.я.т.а. Китай да въоръжавала Русия хааа ха ха. Страната с най добро въоръжение в света на която всички се молят да им продаде оръжие.

Спонсорирани публикации