Конфликтът за баклавата – турска или гръцка е тя?

Кухнята - още една арена на споровете между Турция и Гърция
29 юни 2023 18:45, Елка Василева
97
Конфликтът за баклавата – турска или гръцка е тя?

Гърция и Турция, две съседки, които винаги намират за какво да спорят, не се страхуват да кръстосат шпаги и в полето на кулинарията. Двете страни си оспорват произхода на широка гама специалитети от националната им кухня, сред които разядката "дзадзики" (гр.) или "джаджък" (тур.), кафето в джезве и дори популярното улично ястие, приготвяно от вътрешности, наричано в Турция "кокореч", а в Гърция - "кокореци".

А чия е кралицата на сиропираните десерти - баклавата, и какво отличава турския от гръцкия ѝ вариант?

Скорошно социологическо проучване за произхода на баклавата показа, че 95,4 на сто от хората в Турция твърдят, че баклавата е тяхна, докато 4,6 процента я признават за гръцка. В Гърция процентът на онези, които казват, че баклавата е гръцка, е 62,7 на сто срещу 37,3 на сто, признаващи произхода ѝ от Турция.

Гърците и турците обаче имат различни предпочитания към сладкия деликатес - докато мнозинството от гърците я предпочитат с орехи, турците, в преобладаващата си част залагат на варианта с шамфъстък, сочи още проучването на агенция Ареда, осъществено сред 1848 души в двете страни на 14-16 юни т.г.

Освен ядките в пълнежа турската и гръцката баклава имат и други различия, свързани с формата, използването на определени подправки и дори хрупкавостта на корите, казват кулинарни експерти.

Турция и Гърция обаче съвсем не са единствените, които претендират за бащинството на десерта - Кипър и някои близкоизточни страни твърдят същото.

"Конфликтът за баклавата", тлеещ от векове, прерасна в пълномащабна война през 2006 г., когато кипърските гърци решиха да нарекат баклавата своя. Истинско кощунство според турците!", напомня Грийк рипортър.

Войната се разпали, когато баклавата бе включена като кипърски гръцки десерт в брошура с десерти на Европейския съюз.

"Баклавата е десертът на султана", заявиха от Асоциацията на майсторите на баклава в Турция, а политическото ръководство в Анкара заяви, че е твърдо решено да "не загуби баклавата в полза на кипърските гърци", писа в. "Йени шафак".

Брошурата с рецепти на десерти, описани на английски език и представени с националния флаг на съответната страна, представяше баклавата като кипърски гръцки национален десерт. Това разпали допълнително гнева на Анкара, вече разгневена от опит на Кипър година по-рано да си припише и произхода на локума, писаха турски медии. През 2005 г. кипърските гърци влязоха в Книгата на рекордите Гинес с най-големия локум, с тегло от тон и половина, предизвиквайки дебати по темата чие в действителност е това лакомство.

"Да се твърди, че баклавата е гръцка, е същата глупост като да се каже, че Зевс е от Газиантеп", коментира Мехмет Аслан, тогавашният председател на търговската палата в Газиантеп - окръг, славещ се с производството на сладкия деликатес.

Турция в крайна сметка отнесе въпроса към Брюксел и в края на 2013 г. ЕС даде защитен статут на баклавата от Газиантеп. Това превърна "антепската баклава" в първия турски продукт, регистриран в списъка на Европейската комисия със защитени наименования за произход и защитени географски указания - списък, който има за цел да популяризира и защитава наименованията на качествени продукти.

Прословутата баклава от Газиантеп се приготвя от пластове тънки кори и пълнеж с крем от грис и шамфъстък. Традицията повелява турската баклава да има 40 кори.

Разположен в Югоизточната част на Турция окръг Газиантеп, или само Антеп за краткост, се слави като турска кулинарна столица. Турция е един от най-големите производители на шамфъстък в света, а Газиантеп е най-отличителната марка на страната в производството на вкусната ядка, наричана в Турция "зеленото злато". Неслучайно турците казват на ядките "антеп фъстъъ" (антепски фъстък), а не шамфъстък (от Шам - Дамаск) като нас. Според "Ню Йорк Таймс" град Газиантеп разполага със 100 магазина за баклава и произвежда 90 процента от цялата баклава, която Турция изяжда за една година.

Според сведения баклавата е била създадена в древността, след което се е видоизменила в Османската империя. Някои източници твърдят, че произходът ѝ датира от асирийците, които са я приготвяли още през VIII в. пр.н.е., като са слагали нарязани ядки между безквасни плоски хлябове, потапяли са ги в мед и след това са ги пекли на примитивен огън от дърва, посочва сайтът Евгюзар. Древногръцките моряци и търговци, пътуващи до Месопотамия, открили вкуса на баклавата, пренесли рецептата в Гърция и я променили леко, посочва още сайтът. Други учени пък се застъпват за персийския ѝ произход.

През XVII в. в Османската империя се е спазвала традиция в двореца Топкапъ в Истанбул по време на Рамазан байрама да се организира парад на баклавата, на който се поднасяли подноси с прясно приготвена баклава на еничарите, за да се оцени армията и да се отдаде почит на нейната сила. Обикновено тази баклава е била напоена с розов сироп, пълнена с шамфъстък и нарязана на хапки.

Какъвто и да е произходът на десерта обаче, и турци, и гърци, а и всички останали, които са го опитвали, са единодушни в едно - вкусът му е вълшебен!
(Мина Димитрова, БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


97
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
77
5
 
13
 
! Отговори
Шишо преди 9 месеца
Аз се досещам само за едно нещо, което със сигурност е измислено от гърците. Това е подлостта. Математическите "открития" на древногръцките философи са били прилагани в строителството от други народи, хиляди години по-рано.
76
0
 
4
 
! Отговори
ПорЦелан преди 9 месеца
Едно време беше много популярна Ябланишката халва, преди да направят магистралата, беше задължително да се спре в центъра на Ябланица и да се купи халва. След това изчезна, после пак се появи, вече произведена в Хасково. Веднъж попаднах в арабска сладкарница в Назарет, Израел. Там имаше 50 вида сусамова халва с най-различни форми и вкусове и аз изведнъж разбрах че майстора който е правил ябланишката халва са го изгонили за тотална некадърност от подобно място.
75
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Не купувам нищо Гръцко!
74
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Като се замисли човек, захарта е дошла по тия земи около 8 век (плюс-минус някое и друго столетие). А това си е основна съставка. От друга страна пък разни продукти, които сега използваме масово като ориз, картофи, домати, чушки и подобни идват доста по-късно, та кво им е оставало на хората преди това, освен да ръфат тесто с ядки и захар. Ся остава да разберем на кой му е хрумнало да разточи тестото на тънки кори (вероятно тогава е било с цел съхранение като юфка), и ще разберем къде е измислена
73
7
 
9
 
! Отговори
Наблюдател преди 9 месеца
Докато огърците окрадоха къде каквото видяха и го приписаха на себе си, ние все още четем комунистическите учебници пълни с небивалици. България била създадена от българите, обаче била славянска страна, а траките вече били изчезнали като вид и затова нямаме нищо в наследство от тях.
72
2
 
1
 
! Отговори
Неутрален преди 9 месеца
На мене ми през ***!
71
4
 
13
 
! Отговори
Реалист преди 9 месеца
И аз се смях от сърце когато видях в Лид.л гръцко кафе смляно за джезве. Поровете се в историята на кафето и бързо ще установите, че арабите първи са направили тази напитка популярна. Не случайно класическата технология е приготвяне върху нагорещен пясък. По времето на древните гърци(които нямат нищо общо със съвременните) свойствата на кафето още не са били открити. За патенти да не говорим. :))
70
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Според ортодоксалните равинистични възгледи - гърците (данайците) са част от еврейското Даново коляно, прогонени от Египет.
69
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
"Стархувам се от данайците, дори когато носят подаръци" - думи на жреца Лаокоон, когато вижда троянския кой - Вергилий - "Енеида",.. А днес: стахувам се от Гръцката Баклава, затова ям само Иранска и Турска!
68
7
 
3
 
! Отговори
Айде сега преди 9 месеца
Баклавата е българска - викаме й тригуна.Ако някой има претенции да я регистрира към графа материално културно наследство, с цел наддаване на живо тегло към ЮНЕСКО.Сега сериозна: стига вече с тая балканска мъка, нищо не принадлежи на никой, само се възползваме от благата, но те не стават наши, още по-малко само и единствено наши.
67
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
7) Херодот I-57Атиняните са пеласки, които са сменили езика си, когато са били асимилирани от гърците. 8) Херодот I-58 Гърците се превръщат от малко племенце във вличтелен народ, защото са асимилирали много други хора. 9) Страбон VII-7 Данай доведе хората си от Египет. 10) Плиний VII-LVI-195-197 Данай дойде от Египет. 11) Херодот IV-190- Гърците имат същите погребални ритуали както и африканските номади. 13 Страбон V4-2 Данай се установи в Аргос и издаде закон, с който пелазгите стават данайци
66
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Гръцка баклава не хапвам, но турска обожавам!
65
2
 
8
 
! Отговори
12345 преди 9 месеца
Доколкото знам баклавата е сирийски десерт, който турците правят популярен. То и шам фъстъка не е турски, но го отглеждат и там, както и в САЩ и Австралия.
64
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
А сега да Ви дам латински извори да се пообразовате малко" 1) Херодот I-56- Йонийците са пелазги по произход. 2) Херодот VIII-44, II-56-Това, което днес е Гърция някога се наричаше Пелазгия. 3)Плиний IV-III 8-iv- Старото име на Пелопонез бе Пелаския. 4) Плиний IV-V-19-vi- Аркадия бе наречена в древността Пелазгия. 5) Страбон V-2-3-Пелазгите са древен народ, живял на територията на цяла Гърция. 6) Херодот I-57 Пелазгийският език не е в никакъв случай гръцки.
63
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Колко благородни са били гърците в миналото знаем от латинската поговорка - Timeo Danaos et dona ferenges - Боя се от данайците дори когато поднасят подаръци.
62
5
 
7
 
! Отговори
.... преди 9 месеца
Това е лесно! Арабска е :)
61
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Не беше ли Херодот, който каза, че Данайците идвате от Египед? Не беше ли Омир, който нарече Зевс белазгийски Бог? Не взехте ли назаем от дедите на Арес, Атина, Дионис? Не бяха ли траките Орфей, Музей, Евмолп, които ви дадоха на вас Гърците кулрура? Не беше ли дъщерята на Белазкийският Цар Ати "Дъщерята на Ати - АтиНа" произхода на името на столицата Атина? Вие Гърците ни дължите дълбоко преклонение за това, че Тервел ви избави от арабите, докато вие се криехте зад стените на Констинопол!
60
3
 
4
 
! Отговори
Щерю преди 9 месеца
Спорът за баклавата явно бакалавър не може да разреши - а само шеф магистър...
59
16
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Турци има от оня ден, а гърците са една от най-древните нации- стотици години преди арабите. Естествено, че е гръцка. А персите, иначе казано днешните иранци са чули за баклава 5 века след гърците.
58
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
А колкото до Баклавата - тя е ИРАНСКА и понеже е вкусна и през Мала азия прескача на Балканите и навсякъде по света. Така че "ПАТЕНТЪТ НА БАКЛАВАТА Е НА ДЕДИТЕ НА ИРАНСКИТЕ ГОТВАЧИ", а това че ще го препишат на Гърците е паричен проблем на клетките в днешните човешки безмозъци! Та то ще излезе, че и Овцете по Балканите са напридошли от пустините на Етиопия заедно с овчарите на Данай, за да има Кисело Мляко и Родопско Сиренце?

Спонсорирани публикации