ГЕРБ води с 5% на БСП, 6 сигурни партии в следващия парламент

Битка на твърдите ядра или не - всичко зависи от хода на пандемията
325
ГЕРБ води с 5% на БСП, 6 сигурни партии в следващия парламент
Снимка: Алфа Рисърч

Три дни преди началото на предизборната кампания за 45- то Народно събрание ГЕРБ води с 28.5% пред основния електорален конкурент БСП -23.2%. За третото място е оспорвана надпреварата между ДПС (12.5%) и „Има такъв народ“ (13.3%). Има висока вероятност за шест и дори седем партиен парламент, ако кампанията затвърди и увеличи подкрепата за Демократична България (5.7%), Коалицията на Мая Манолова (4.5%) и ВМРО (3.7%). Това показват данните  от национално представително проучване на Социологическа агенция Алфа Рисърч, съфинансирано от агенцията и bTV.

Към момента 52.5% от пълнолетните българи заявяват, че със сигурност ще участват в изборите. Налице е лек ръст от 3 на сто спрямо предишното проучване на Алфа Рисърч. Той се дължи на мобилизацията от последните три дни, след оповестяването на голяма част от партийните листи и предизвикания от тях засилен интерес към персоналните двубои. Регистрираната от проучването електорална картина е с най-голяма степен на валидност при запазване на тази избирателна активност, или при участие на около 3 – 3.2 милиона души. Същевременно, 15% от решилите да гласуват все още не са направили своя окончателен избор „за кого“ и ще вземат решение в рамките на кампанията. При сближени позиции на редица от партиите, то може да наклони везните в една или друга посока буквално до последния момент.

При рязък спад на тази активност обаче (до около 2.5 милиона избиратели), поради влошаване на епидемичната ситуация,  е възможно да се стигне до турбулентни преки, или косвени ефекти. Прекият ефект ще се изрази в превръщането на вота в състезание между твърдите ядра  и  потенциал за сериозно разместване на сегашните електорални пластове. Косвеният – в по-слаба легитимност на излъчения парламент, особено в ситуация на трудно съставяне на управленска коалиция.

Към момента не може да се предвиди хода на пандемията, нито психологическите реакции на хората към датата 4-ти април. Настоящото проучване показва обаче, че въпреки умората от близо едногодишните ограничения, в една значителна част от хората страховете от вируса са все още живи. Позитивният факт е, че опасността от зараза специално в изборните помещения се поставя от анкетираните на последно място по степен на вероятност (6.6%).

Т.е., в това отношение има доверие към предприетите санитарни мерки. Проблемът обаче е в това, че общата тревожност остава висока. 54% от анкетираните са на мнение, че риск от зараза има навсякъде, а шест пъти по-малко са тези (9%), които смятат, че никъде няма сериозен шанс за зараза. Именно поради това, при рязко влошаване на епидемиологична обстановка, не е ясно накъде ще се задвижат емоционално-психологическите нагласи на хората.

В началото на кампанията ГЕРБ има достатъчно комфортна преднина пред БСП от пет пункта сред твърдо решилите да гласуват. Ако тази преднина се запази и още повече, ако се увеличи,  ГЕРБ има шанс да спечели около една трета от депутатските мандати (80-85) и да се заяви отново като силен претендент за участие в управленска коалиция.

Ако пък се реализира формулата „всички срещу ГЕРБ“, то той би бил силна опозиция, а шансовете за устойчиво мнозинство с участието на три до четири от останалите партии, не могат да бъдат оценени като особено високи.
В тази ситуация ролята на следващите  две партии със заявка за силно парламентарно представителство – ДПС и Има такъв народ – ще бъде ключова. Партията на Слави Трифонов се характеризира с по-големи амплитуди, тъй като, от една страна, събира избиратели от почти всички политически сили, а от друга -  привлича основно младежкия вот, който е твърде несигурен и изменчив. Структурата на вота за ДПС е коренно различа – Движението разчита на твърди избиратели и устойчива подкрепа. След елиминирането на прекия конкурент, ДОСТ, който му отне почти 100 000 гласа на предишните парламентарни избори, ДПС възвръща обичайната си предизборна мобилизация. Следейки темпа на нарастването й, не може да се изключи до изборите подкрепата да се увеличи още.  Тъй като парламентарните групи на ДПС и Има такъв народ ще са следващите по тежест след тези на ГЕРБ и БСП,  политическата стратегия на тези двама играчи до голяма степен може да определи характера и изобщо, възможността да се случи една бъдеща управленска коалиция.

Потенциалът на протестния вот, катализиран от протестите през лятото на 2020г., не намира един консолидиран израз, а се разпилява в поне три субекта с шанс за политическо представителство и в още 3-4 по-малки партии.

Допълнителна трудност за тях е обстоятелството, че макар и Има такъв народ да „тегли“ избиратели от всички партии, разбираемо, най-пагубен е ефектът от този процес върху по-малките, за които всеки глас е от решаващо значение.

Сред по-малките партии най-устойчив е вотът за Демократична България. С 5.7% начален електорален „капитал“ коалицията има високи шансове за парламентарно представителство. За тази формация е характерна мобилизацията на нейните избиратели непосредствено преди вота, а също и не малкият брой гласове от чужбина. По отношение и на двата фактора, които по принцип  действат в полза на Демократична България, настоящите парламентарни избори обаче  са рискови. От тази гледна точка на коалицията е нужна силна кампания и силна мобилизация, за да бъде сигурна в преминаването на 4 процентовата бариера.

Към момента коалицията около Мая Манолова също преминава прага за влизане в парламента, но степента на несигурност тук е по-висока. Както поради по-ниската електорална подкрепа, така и поради отсъствието на устойчиво ядро и идентификация с тази партия.

След разединението на „обединените патриоти“ ВМРО се очертава като партията с най-висок шанс да представлява тази ниша в следващия парламент. В началото на кампанията тя все още е под прага от 4%, но по-силната кампания и по-слабата избирателна активност може да се окажат решаващи за крайния й резултат.

Ако се реализира вариантът за шест до седем партиен парламент, това би дало шанс за повече коалиционни комбинации и излъчване на макар и трудно съставено правителство. Същевременно е ясно, че фрагментацията пречи на ферментацията на ясна и убедителна алтернатива. Поради това, въпреки че след изборите несъмнено ще доминира желанието да се излъчи правителство, което да се бори със здравната и икономическа криза, не може да се изключи и вариантът нестабилен парламент и нови парламентарни избори.

В сегашната кампания участват и поне още пет субекта, с относително висока лична разпознаваемост, но много по-ниска електорална тежест – НФСБ-Воля на В.Симеонов и Марешки, АБВ на Р.Петков и Мангъров,  Републиканци за България на Цв.Цветанов, КОД на П.Москов, Възраждане, Атака на В.Сидеров. Към момента  нито една от тях няма статистически значими шансове за парламентарно представителство, но с оглед преходната политическа ситуация, те могат да търсят позиционирането си в една повече или по-малко близка бъдеща кампания.

Доверието в изборния процес и честността на вота са определящи елементи за всяка демократична система.  Като правило, колкото по-голяма е несигурността, толкова по-силни са подозренията в манипулиране на вота.

Необичайната ситуация, в която ще се проведат настоящите избори, може да добави към политическата несигурност и несигурност в легитимността. А това би било изключително опасен развой, с потенциал да отключи остра политическа криза. Към момента обществените нагласи са като цяло спокойни -  23% смятат, че изборите ще са честни, още 45% - че дори и да има нарушения, те няма да повлияят съществено на крайните резултати. Запазват се обаче една четвърт радикални настроения, според които нарушенията ще са сериозни и многобройни. Процент, който не бива да бъде пренебрегнат нито от ЦИК, нито от изборната администрация и партиите.

*******
Националното представително проучване е проведено от Алфа Рисърч и е съфинасирано от Агенцията и БТВ. Анкетирани са 1013 пълнолетни граждани, в периода 26 февруари – 1 март чрез пряко стандартизирано интервю с таблети, което позволява събирането на данните в реално време и регистрирането на най-последните промени в обществените нагласи. Използвана е двустепенна стратифицирана по регион и тип населено място извадка с квота по пол, възраст, образование.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


325
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
241
1
 
5
 
! Отговори
Димитър преди 3 години
До АнонименИменно, никой не разбра, че какъвто е народът такива и управниците. Качеството на народа в общ план е незадоволително(всеки краде,лъже на дребно или на едро), затова й такива управници се родиха от народа.
240
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До На паветатаПредлагат ти ГЕРБ, един гол....Нищо не предлагат, освен да те излъжат. Дори и да го желаеха, нямат компетентност. А те наистина не го желаят, защото са наследници на канцеларско-милиционерско-текезесарската партия БКП/БСП. Просто по-продажната част от тях, плюс няколко ренегата за цвят от СДС.
239
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Топ каймакАбе този народ какво разбира от"дежа вю". На него му дай да го лъжат, а и ако може и той да крадне, да се облажи покрай големите. Жалки малодушни хора, без морал и достойнство. И това най-добре се видя в криза, като тази пандемия.
238
13
 
8
 
! Отговори
На паветата преди 3 години
В началото имаше много хора, които напълно справедливо критикуваха управленска модел, обаче като видяха кой иска да ги яхне и какво им предлага като алтернатива - избягаха с 200, останаха само платените. Българите ИСКАТ европейско управление и за съжаление единствено ГЕРБ го предлагат, другите не разбраха че не искаме в Русия. НЕ!
237
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Причината сме самите ние, хората. Читави хора не биха избрали Бойко, Слави, Мая Манолова..... Проблемът сме самите ние поради много причини, но най-важните са две:липса на истинско образование и липса на морал. (което донякъде е свързано с образованието). Не, че само тук хората имат такъв проблем, но при нас е наследство от векове, поради историческата ни съдба и второ, отказваме да го осъзнаем.
236
6
 
12
 
! Отговори
Топ каймак преди 3 години
Слави докарал експерти, млади, образовани. Не ви ли е малко дежа вю. Царят докара юпита, Бареков обещаваше същото. От хората на Слави, освен мика зайкова и няколко ДС кадри, нямаме впечатления. Той може и като ядрени физици да ги представи. Преди да ги предложи бъдете сигурни, че са инструктирани да слушат. А кой доказан експерт в областта си ще се впусне в авснтюра, воден от болен певец? Надявам се все повече хора мислят и осъзнават, че тези хора за да се наредят там са без особена преспектива
235
9
 
6
 
! Отговори
Младияпремиерсхарема преди 3 години
Гербаджийте ще имат 20 депутата ако им надпишат нещо от рода на 50 60 или повече депутата е лъжа, само партията на безпартийните може да направи 240 депутата в момента няма партията която да може да направи над 40 депутата всичко е измама за пари, някой ден като направим партията на безпартийните ще видите 100% за нея само да я направим 1 година протести и после пак да спечелят изборите, няма да стане народа няма да гласува за никой ще ги накаже яко на изборите 1 година протести и почва дела
234
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Започва да се разбира колко "много" бяха аутсайдерите дето се търкаляха по паветата за две бири
233
9
 
5
 
! Отговори
Младияпремиерсхарема преди 3 години
Как мазно лъжат всичко над 5% 10% за гербаджийте е лъжа, преди няколко месеца им даваха 15% сега и дават 28% но няма да вземат и половината от, тях, но колкото и да вземат никога няма да са на повече на власт, а народа няма да гласува за никой какво ги чака ще видят тия проценти в затвора
232
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Шипка срещу джипка - ти избираш!
231
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименПоправка на 244!Имах предвид Бойко и Слави, избрани в страна като Германия! Няма как да стане, нали?
230
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Крайно време е да се въведе образователен ценз за гласуването в България ... тогава всички тези ....като Волен, Слави, Марешки, Манолова ще отпаднат от самосебе си
229
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Нима ще гласувате за национални предатели, забраняващи честванията на 3 март? Горете в Ада тогава, анатема!
228
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До БългаринГрешиш, и веднага обяснявам защо. Сбърканият модел е "продукт" именно на тези "свестни хора". Ако пък е привнесен, пак те са виновни, защото са го допуснали. Изобщо илюзията, че хората са свестни, а управляващите лоши, е фундаментално невярна. Просто няма как да стане. Само си представи подобни "политици" като Бойко и Слави, избрани в България и ще ти стане ясно. Народът!!!
227
4
 
5
 
! Отговори
Щирлиц преди 3 години
Партия Възраждане къде е?Явно не е от правилните партии..
226
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Българинът обича да го лъжат. Това е, защото е малодушен и не може да приеме истината, да пеоме съдбините си. Това обяснява и изборите, които прави години наред, а след това хленчи като дете, което са го залъгали с бонбонче. ДБ е единствената просветена и честна партия. На практика, това са единствените хора, които носят синята идея от 90-те. Всички останали са ренегати, скрити службогонци с комунистически и малоазийски уклон, накратко - негодни творения. Такъв народ, такава държава!
225
3
 
2
 
! Отговори
Българин преди 3 години
Ние българите сме най-свесния и подреден народ, обаче от некъде ни е дошъл некакъв сбъркан модел на управление и сега ни пречи да изберем нещо добро за политици да си го туриме да ни управлява живота и да ни създава условия да се развиваме и да забогатяваме да живеем като материално богати хора.
224
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ако това ви е "Статистиката" не сте се допитали явно до никого ! Ако ГЕРБ спечели, 1000% ще е с купени гласове ;) !!! И тогава ще се случи случката !
223
3
 
2
 
! Отговори
Музикален Естет преди 3 години
Ние българите сме най-музикално естетическата нация, още хан Аспарух като е минавал Дунава с войниците вечер пред шатрите са слушали Моцарт и Бах докато българките доели кобилешко мляко, и не мога да проумея значи от къде ни идват такива прости чалгари като Слави Трифонов да ни свират чалга, ох, много се очудвам, седя по цял ден на дивана и се очудвам!
222
2
 
6
 
! Отговори
Кауна Фигурант преди 3 години
Идотова ко прайм ся, Импекса губи после ние. Ще ни секната тлъстите заплати и комисионни, като ни изхвърлят от тук.