ГЕРБ води с 5% на БСП, 6 сигурни партии в следващия парламент

Битка на твърдите ядра или не - всичко зависи от хода на пандемията
325
ГЕРБ води с 5% на БСП, 6 сигурни партии в следващия парламент
Снимка: Алфа Рисърч

Три дни преди началото на предизборната кампания за 45- то Народно събрание ГЕРБ води с 28.5% пред основния електорален конкурент БСП -23.2%. За третото място е оспорвана надпреварата между ДПС (12.5%) и „Има такъв народ“ (13.3%). Има висока вероятност за шест и дори седем партиен парламент, ако кампанията затвърди и увеличи подкрепата за Демократична България (5.7%), Коалицията на Мая Манолова (4.5%) и ВМРО (3.7%). Това показват данните  от национално представително проучване на Социологическа агенция Алфа Рисърч, съфинансирано от агенцията и bTV.

Към момента 52.5% от пълнолетните българи заявяват, че със сигурност ще участват в изборите. Налице е лек ръст от 3 на сто спрямо предишното проучване на Алфа Рисърч. Той се дължи на мобилизацията от последните три дни, след оповестяването на голяма част от партийните листи и предизвикания от тях засилен интерес към персоналните двубои. Регистрираната от проучването електорална картина е с най-голяма степен на валидност при запазване на тази избирателна активност, или при участие на около 3 – 3.2 милиона души. Същевременно, 15% от решилите да гласуват все още не са направили своя окончателен избор „за кого“ и ще вземат решение в рамките на кампанията. При сближени позиции на редица от партиите, то може да наклони везните в една или друга посока буквално до последния момент.

При рязък спад на тази активност обаче (до около 2.5 милиона избиратели), поради влошаване на епидемичната ситуация,  е възможно да се стигне до турбулентни преки, или косвени ефекти. Прекият ефект ще се изрази в превръщането на вота в състезание между твърдите ядра  и  потенциал за сериозно разместване на сегашните електорални пластове. Косвеният – в по-слаба легитимност на излъчения парламент, особено в ситуация на трудно съставяне на управленска коалиция.

Към момента не може да се предвиди хода на пандемията, нито психологическите реакции на хората към датата 4-ти април. Настоящото проучване показва обаче, че въпреки умората от близо едногодишните ограничения, в една значителна част от хората страховете от вируса са все още живи. Позитивният факт е, че опасността от зараза специално в изборните помещения се поставя от анкетираните на последно място по степен на вероятност (6.6%).

Т.е., в това отношение има доверие към предприетите санитарни мерки. Проблемът обаче е в това, че общата тревожност остава висока. 54% от анкетираните са на мнение, че риск от зараза има навсякъде, а шест пъти по-малко са тези (9%), които смятат, че никъде няма сериозен шанс за зараза. Именно поради това, при рязко влошаване на епидемиологична обстановка, не е ясно накъде ще се задвижат емоционално-психологическите нагласи на хората.

В началото на кампанията ГЕРБ има достатъчно комфортна преднина пред БСП от пет пункта сред твърдо решилите да гласуват. Ако тази преднина се запази и още повече, ако се увеличи,  ГЕРБ има шанс да спечели около една трета от депутатските мандати (80-85) и да се заяви отново като силен претендент за участие в управленска коалиция.

Ако пък се реализира формулата „всички срещу ГЕРБ“, то той би бил силна опозиция, а шансовете за устойчиво мнозинство с участието на три до четири от останалите партии, не могат да бъдат оценени като особено високи.
В тази ситуация ролята на следващите  две партии със заявка за силно парламентарно представителство – ДПС и Има такъв народ – ще бъде ключова. Партията на Слави Трифонов се характеризира с по-големи амплитуди, тъй като, от една страна, събира избиратели от почти всички политически сили, а от друга -  привлича основно младежкия вот, който е твърде несигурен и изменчив. Структурата на вота за ДПС е коренно различа – Движението разчита на твърди избиратели и устойчива подкрепа. След елиминирането на прекия конкурент, ДОСТ, който му отне почти 100 000 гласа на предишните парламентарни избори, ДПС възвръща обичайната си предизборна мобилизация. Следейки темпа на нарастването й, не може да се изключи до изборите подкрепата да се увеличи още.  Тъй като парламентарните групи на ДПС и Има такъв народ ще са следващите по тежест след тези на ГЕРБ и БСП,  политическата стратегия на тези двама играчи до голяма степен може да определи характера и изобщо, възможността да се случи една бъдеща управленска коалиция.

Потенциалът на протестния вот, катализиран от протестите през лятото на 2020г., не намира един консолидиран израз, а се разпилява в поне три субекта с шанс за политическо представителство и в още 3-4 по-малки партии.

Допълнителна трудност за тях е обстоятелството, че макар и Има такъв народ да „тегли“ избиратели от всички партии, разбираемо, най-пагубен е ефектът от този процес върху по-малките, за които всеки глас е от решаващо значение.

Сред по-малките партии най-устойчив е вотът за Демократична България. С 5.7% начален електорален „капитал“ коалицията има високи шансове за парламентарно представителство. За тази формация е характерна мобилизацията на нейните избиратели непосредствено преди вота, а също и не малкият брой гласове от чужбина. По отношение и на двата фактора, които по принцип  действат в полза на Демократична България, настоящите парламентарни избори обаче  са рискови. От тази гледна точка на коалицията е нужна силна кампания и силна мобилизация, за да бъде сигурна в преминаването на 4 процентовата бариера.

Към момента коалицията около Мая Манолова също преминава прага за влизане в парламента, но степента на несигурност тук е по-висока. Както поради по-ниската електорална подкрепа, така и поради отсъствието на устойчиво ядро и идентификация с тази партия.

След разединението на „обединените патриоти“ ВМРО се очертава като партията с най-висок шанс да представлява тази ниша в следващия парламент. В началото на кампанията тя все още е под прага от 4%, но по-силната кампания и по-слабата избирателна активност може да се окажат решаващи за крайния й резултат.

Ако се реализира вариантът за шест до седем партиен парламент, това би дало шанс за повече коалиционни комбинации и излъчване на макар и трудно съставено правителство. Същевременно е ясно, че фрагментацията пречи на ферментацията на ясна и убедителна алтернатива. Поради това, въпреки че след изборите несъмнено ще доминира желанието да се излъчи правителство, което да се бори със здравната и икономическа криза, не може да се изключи и вариантът нестабилен парламент и нови парламентарни избори.

В сегашната кампания участват и поне още пет субекта, с относително висока лична разпознаваемост, но много по-ниска електорална тежест – НФСБ-Воля на В.Симеонов и Марешки, АБВ на Р.Петков и Мангъров,  Републиканци за България на Цв.Цветанов, КОД на П.Москов, Възраждане, Атака на В.Сидеров. Към момента  нито една от тях няма статистически значими шансове за парламентарно представителство, но с оглед преходната политическа ситуация, те могат да търсят позиционирането си в една повече или по-малко близка бъдеща кампания.

Доверието в изборния процес и честността на вота са определящи елементи за всяка демократична система.  Като правило, колкото по-голяма е несигурността, толкова по-силни са подозренията в манипулиране на вота.

Необичайната ситуация, в която ще се проведат настоящите избори, може да добави към политическата несигурност и несигурност в легитимността. А това би било изключително опасен развой, с потенциал да отключи остра политическа криза. Към момента обществените нагласи са като цяло спокойни -  23% смятат, че изборите ще са честни, още 45% - че дори и да има нарушения, те няма да повлияят съществено на крайните резултати. Запазват се обаче една четвърт радикални настроения, според които нарушенията ще са сериозни и многобройни. Процент, който не бива да бъде пренебрегнат нито от ЦИК, нито от изборната администрация и партиите.

*******
Националното представително проучване е проведено от Алфа Рисърч и е съфинасирано от Агенцията и БТВ. Анкетирани са 1013 пълнолетни граждани, в периода 26 февруари – 1 март чрез пряко стандартизирано интервю с таблети, което позволява събирането на данните в реално време и регистрирането на най-последните промени в обществените нагласи. Използвана е двустепенна стратифицирана по регион и тип населено място извадка с квота по пол, възраст, образование.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


325
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
201
2
 
3
 
! Отговори
Радослав преди 3 години
До 192Вие, мие и сие дето се делите на тикви, черепи и тем подобни що не си признавате, че се скарахте защото в конгресите на БКП така и не гласувайте кои колко % от краденото ще гепне? Тикви черепи и сие сте си все ваши хора, не се опитвайте да изкарате нас рода с вас! Аз искам да видя партия с разчети и ясно разписани правила кои ще бъде уволнен ако даден ангажимент не бъде изпълнен в поставения срок, затова няма да гласувам за която и да е разсейка на тумора БКП. Ако гласувам ще е за партия
200
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
АБВ, заради Мангъров
199
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
След като е ясно, че правителство без ГЕРБ или БСП не може да се направи, всички останали партии да кажат ясно с коя от двете са готови на коалиция. Ако кажат - с никоя от двете, това означава, че казват на избирателите си, че тия избори са без значение, защото след това ще има избори отново.
198
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много покорна овца тук бе ? Свикнала да гризе "тикви" от бустаня на Тик'вун и не можеш да я изгониш ?? Абе тя Европата пак ще ни оприличи този път на някакво по-тъ'по животно от овца след изборите съвсем заслужено ! Засега сме порода "българска тъ'поглава овца", след изборите сигурен съм няма да сме овца,а може би дъждовни гл'исти, те са вече и без мозък ! Тиквун е комунист също като Нинова, но за овцата са различни...абе овце, дай им тикви и се назобват...
197
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Славчо веднъж влезе ли в парламента, ще плесне и ще се прегърне с ББ - ще стане най-вярната негова патерица.В тази връзка и другият извод е много точен - на десните им трябва силна кампания и мобилизация, защото чалгарят ще се опита да прилъже много и от техните избиратели, това му е задачатаА иначе и аз съм любопитен да видя някаква програма от него, идеи, както и дебати с някои опоненти, на които се пише алтернатива - май нищо подобно няма да дочакам
196
11
 
4
 
! Отговори
АнонимеН преди 3 години
До Анонимен 203КАКВАТО ЩЕ ПОЛИТИКА ДА ВОДИ СЛАВИ Е МНОГО ПО-ДОБРЕ ОТ ГЕРБ И ФИНАНСОВАТА РАЗРУХА НА БЪЛГАРИЯ ОТ БОРИСОВ КОЙТО ВЕЧЕ НИ НАБУТА ВЪВ 20 МИЛИАРДА НОВИ ВЪНШНИ ЗАЕМИ!А ЗА ТОВА, ЧЕ РАЗТРОГНА ДОГОВОРА ЗА БЕЛЕНЕ ТРЯБВА ДА ЛЕЖИ ДО ЖИВОТ В ЗАТВОРА КАТО ТИМУШЕНКО КАКТО Я ОСЪДИХА!
195
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да се гласува за Слави е несериозно! Това човече няма никакво отношение към реалността. Живее в неговите измислени фантазии - като в шоу. Ако случайно вземе повече проценти ще има избори след избори и ще потънем в неадекватността да осмисляме нечии съновидения в нови кризи!
194
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименСлави не е чалгар. Българите са опростачени чалгари. Слави има класическо музикално образование. Слави се стреми да прави пари с това което може и което е учил. Ако българите не бяха опростачени чалгари, Слави сигърно щеше да свири Вивалди като член на някой оркестър на мизерна заплата. Така че по леко с квалификациите.
193
6
 
8
 
! Отговори
АнонимеН преди 3 години
АКО ДЕНЯ НА ИЗБОРИТЕ Е ДЪЖДОВЕН! ТОВА ЩЕ УДАРИ ГЕРБ С ОЩЕ 50 ХИЛЯДИ ГЛАСА НАДОЛУ НАЙ-МАЛКО!ОСНОВНИЯ ИМ ЕЛЕКТОРАТ Е ПЕНСИОНЕРИ А ТЕ СА ДОСТА НАПЛАШЕНИ ОТ КОВИД И ПРИ ЛОШО ВРЕМЕ МОЖЕ И ДА СЕ ОТКАЖАТ ОТ ГЛАСУВАНЕТО!
192
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Допълнителна трудност за тях е обстоятелството, че макар и Има такъв народ да тегли избиратели от всички партии, разбираемо, най-пагубен е ефектът от този процес върху по-малките, за които всеки глас е от решаващо значение.------------------------------------------------------------------------Изключително точен коментар - именно затова е създадена партията на Славчо - да дърпа гласове от отвратените хора, да се показва като алтернатива на статуквото, на ББ и т.н, а също и да спъва малките
191
1
 
4
 
! Отговори
Гласоподавател преди 3 години
Слави да ми даде отговори на въпросите за неговата политика, иначе няма да гласувам за него, той ще ми се моли на колене, но аз няма да гласувам за него докато не даде отговор! Ясно ли е!
190
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Народът помъдрява и славун едва ще прескочи бариерата с 5-6 %."Хахахаха, честно ли бе? Народа помъдрява? Това къде го видя, в някой научно-фантастичен филм ли? Умния народ си хваща пътя от тука и гледа да не се връща дори за малко, ако не е абсолютно наложително. Иначе нямаше да имаме цветущи понятия като "Тиквoпитек" и "Чекмeджaн".
189
1
 
4
 
! Отговори
FYI преди 3 години
За сведение на гласуващите - ако си мислите, че последните 30 години беше мизерия, то чакайте да видите какъв ужас, какъв ад идва в следващите 30 години, за когото и да гласувате. Вие наясно ли сте с това?
188
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тези които казват, че ще гласуват за Слави са абсолютни смешковци. Как ще гласуваш за някой без да знаеш каква политика ще води??? Знае ли някой отношението на Слави към:1. Икономическа политика2. Данъци3. НАТО и ЕС4. Култура/чалга или да/5. РусияНа тези въпроси Слави не е е дал отговор. Та пак питам: Как ще гласувате за някой като не знаете какво иска??
187
13
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"ИМА ТАКЪВ НАРОД" е бъдещето!Ако си изберете същите мафиоти сами ще си доизкопаете гробовете тъ'пи български овце!Нечовешко и неморално е да видиш шкафчета с пачки и злато и да не повярваш на доказаната истина от независими американски лаборатории!На 04.04.21 ще се разбере на територия България овце ли се развъждат или народ!Не е важно Слави чалгар ли е или не,важни са неговите избранници бе племе стадно,а те са нови и неопетнени политически,нов"бардак"със стари к..ви отново ли искате бе овце ?
186
5
 
4
 
! Отговори
Избирател преди 3 години
Финансирани от Божков ТВ - това е тази агенция - сами си признават ! А колко познават ? Абсолютна НУЛА ! Къде са Марешки-Симеонов ??? Дават им 1.5 % , защо ? Те ще имат най-малко 7-8 % , ако не и повече ! Но нали сте близачи, жалка червена агенцийка !
185
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мен пък ми е любопитно какво планува Славуцата. Знае че няма да спечели мнозинство, а е заявил че няма да се хване с големите(герберушки и бесепушки). Тоест, няма да е в управлението.Тогава какъв ще му е хода? Да прави циpкoвe и да блокира парламента? Да предизвика нови избори? Интересно, интересно... едва ли ще се хване да е патерица на някой, защото това вече е политическо и актьорско самоубийство в стил "ПатрЕоти със шкeмбeта"...
184
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
'' 6 сигурни партии в следващия парламент ''.................Защо не виждамe никъде наградения с орден от путин Николай Малинов ? Нали и той регистрира партия ?Каква е тази поредна провокация когато е ясно, че целокупния български народ иска присъединяване на България към СССР ... според 1 ви канал на съветската телевизия.
183
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Това че ГЕРБ отново е първи доказва несъстоятелността на Юмручето и девиза "Мутри вън'!
182
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Числата ясно говорят, че не може да се направи коалиция без ГЕРБ или БСП. Двете партии общо имат над 52% от 91, което преизчислено означава около 58%, срещу 42% за всички останали.