140 млрд. евро от свръхпечалбите на енергийните компании - в помощ на домакинства и фирми?

Евродепутатите А. Ковачев, Цв. Пенкова и И. Кючюк за енергийните мерки на ЕК
18 сеп 2022 19:58, Анисия Иванова
159

"Предстоят големи реформи на пазара на електроенергия. Цената на газа ще се отдели от цената на електроенергията. Това автоматично сваля цената на ел. енергията," заяви в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR евродепутатът Цветелина Пенкова (С&Д/БСП). "В България голяма част от ел. енергията е от въглищни централи, ВЕИ, ядрена енергия. Това автоматично и у нас ще свали на електроенергията. Това вече беше направено от Испания и Португалия," заяви Пенкова.

"За да се набавят допълнителни финанси се предлага временна допълнителна такса или данък за облагане на свръхпечалбите не енергийните дружества," коментира Пенкова по повод обявените от Урсула фон дер Лайен очаквани 140 млрд евро от облагане на енергийните дружества, които правят свръхпечалби, възползвайки се от енергийната криза след началото на войната в Украйна. Тези пари се предвижда да се разпределят между 27-те страни-членки.

"Не е справедливо в една криза някой да трупа огромни печалби на гърба на страданието на други," коментира мерките евродепутатът Андрей  Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) в разговор с водещата Милена Милотинова. По думите му целта е да се мине през кризата с по-малко сътресения. Важно според евродепутата е Европа да не изпадне от една зависимост към друга - от руския газ само към азерски напр. Трябва да се търсят нови източници на енергия и постоянна диверсификация, смятат евродепутатите.

"Газохранилищата в Европа са пълни над 80%, но това не трябва да ни успокоява, защото това е изчерпаем ресурс.  Най-вероятно ще стигне за два месеца. И това не дава сигурност," коментира Цветелина Пенкова.

"Има два подхода в енергийната криза - единият е да държим обществата в затъмнение и да се държим като слон в стъкларски магазин. Другият е да възприемем западния подход. Подходът на западните общества е да обясняват, че зимата ще бъде тежка, и не само тази, а и следващата, и по-следващата. Защото се видя, че тръбите са не просто доставчици на газ, а и оръжие. Европа най-много страда, защото е най-близо до конфликта. Това ще накара Европа да потърси алтернативи. Не случайно ЕС създава водородна банка и ЕК финансира тази банка с 3 млрд евро," коментира евродепутатът Илхан Кючюк (Обнови Европа/ДПС).

По думите му най-уязвимата част от населението не може да остане най-засегната - трябва да бъде компенсирана - дали през облагане на енергийните компании, които правят свърхпечалби, дали през ваучерна система, с каквато вече има опит,  или по друг начин.... Става въпрос и за хората, и за бизнеса, казва евродепутатът. "Дали парите ще решат всички въпроси - не. Трябва да се мисли за алтернативи," смята той.

Според Цв. Пенкова трябва да се мисли и какви допълнителни инвестиции трябва да се направят във въглищните региони. По думите й например в Стара Загора работят доста сериозни енергетици - хора, които биха намерили своето място в производството на по-зелена и по-чиста енергия. По думите й има време това да стане - заложените срокове предвиждат 20 годишен период, в който може да се намерят алтернативи.

По думите й Европа трябва да мисли и за привличане на допълнителен капитал за изграждане на независима енергийна система в Европа. "Ключовият елемент е даване на сигурност на капиталовите пазари, че Европа е сигурна за инвестиции. Че започва да развива икономика и енергетика на бъдещето. Проектите с голям хоризонт дават такава сигурност," смята тя. В момента ЕС не успява достатъчно добре да стои на финансовите пазари, но е важно, че тези политики се залагат от сега, за да се действа не когато сме изправени пред друга криза, смята тя.
"Бъдещето е свързано с LNG-терминали, които ще бъдат построени. Също така ЕС все повече отива към възобновяеми източници - модел, започнат от Скандинавието, който справедливо се налага. Видя се, че когато Европа е зависима, е слаба. Идеята за енергиен суверенитет все повече се налага и технологиите ще определят бъдещето на енергетиката," коментира Илхан Кючюк.

И тримата евродепутати смятат, че в България след изборите трябва да има политическа стабилност и редовно правителство, за да може да отговори на предизвикателствата и да взимат дългосрочни решения. Те дадоха за пример Хърватия, която вече си взе втория транш по Плана за възстановяване и върви бързо към въвеждане на еврото.

Целия разговор от Страсбург на Милена Милотинова с тримата евродепутати вижте във видеото.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


159
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
103
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Фотоволтаици. На вилата зареждам 2 автомобила с тях, топла вода и охлаждане лятото. Цялото градинско осветление е тяхна грижа. Миналата зима почти се справиха и с отоплението, но бяхме с 1 електричка. Дори и в апартамента в София сложих, че съм на цял последен етаж. Цени на бензин, газ, ток не ме интересуват. Само на дървата, че аржентинското говеждо си иска хубави въглища.
102
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не разбирам. Ще ни крадат печалбата на нашите ядрени централи ли? Които печелим от износ?
101
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нали не бяха комунисти и бяха за пазарната икономика? Национализираха германския Газпром. Това са еврокомунисти като Ковачев, които се борят с руския капитализъм и империализъм. Другари, честито, че вече ще ви наричаме комунисти. Направихте и показахте национализация, репресии срещу семействата на капиталистите, конфискация на неприкосновена частна собственост на капиталистите, санкции срещу частния бизнес на богатите руснаци.
100
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще вземат 140 милиарда, само ако такова решение бъде гласувано като задължително за страните-членки на ЕС. Но пак се съмнявам. Свръхбогатите диктуват решенията, които уж взимат избраните за целта институции. У нас пък интересите на потомците на бившата червена върхушка са в сърцевината на всички несправедливи правила, диктувани от монополистите.
99
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В България има моратоиум за тока на ,,бизнеса,, на 250 за мегават . А домакинствата плащат повече от 25 ст за киловат . Тоест домакинствата издържат ,,бизнеса,, Само за сравнение в лошата Русия на места ,,бизнеса,, плаща до четери пъти повече от селския ток и три пъти повече от градския . Те имат три тарифи - селски , градски и индустриялен . Тука хората от селата плащат парното на софиянци . А вас ва лъжат че там било лошо а тука имало ,,ценности,, ,, Цивилизационен избор,, който беше бе избор
98
1
 
15
 
! Отговори
Българин преди 1 година
Незабавно напускане на ЕС! В момента България печели от това, че е износител на електроенергия. И за да сме солидрни с бедните германанци и французи, ще трябва да плащаме голяма част от печалбата към нов фонд, с който ще подпомагат по-богатите от нас европейци? Това е цинично!
97
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А от къде се реализират големите печалби - от джоба на народа който плаща цената. Това във условията на война и криза се нарича мародерство
96
1
 
3
 
! Отговори
Това предложение преди 1 година
в България го правят от една година! Сега голям вой надигате...
95
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аха това тези същите компании които уж за да подкрепят Украйна заявиха че спират да купуват от Руси. И същите тези които рязко започнаха да мешат нефт по средата на моретата за да не може да се разбере от къде е нефта. На тези същите ли ще им вземат печалбата? Ако успеят ще е най-голявата победа над лицемерието на Европейския съюз!
94
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пак ще ни обират нас. Единственото работещо нещо в Бг е енергетиката и само там сме в челните редици. Това, че сме най-бедни на тях не им дреме и ще ни оберат печалбата за да живеят те добре. Бедна България ще издържа богатите европейци и нашите политици пак ще мълчат.
93
2
 
7
 
! Отговори
ВЪПРОС преди 1 година
Не мога да схвана един проблем на ЕС - Имаме Космически Цени на Енергията , и Космически Печалби на Частни Търговци ???Това ми прилича на Краставици и Хляб - в магазина се продават по 1000 лева , и Държавата ще ни компенсира с 500 лева .Защо ЕК и ЕП не приемат Закони , които да отменят предишните - Ток и Газ на Борса за Домати ?
92
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Никакво дългосрочно правителство не ни трябва - да ни яха безсрамно и да върти милиардни далавери. Трябва съд и ефективни присъди за държавна измяна на всички, подписали явно неизгодни концесии, и т.н. и отмяна на договорите
91
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Досега защо не беше направено? Чакахте Путин да нападне Украйна? Мафия!!! УУУУУ!!!
90
0
 
16
 
! Отговори
Нане преди 1 година
Задава се нова национализация... богаташчетата да си опичат акъла, че ние имаме опита как да ги деунеклеанизираме... ===)))
89
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Комунизмът победи, прав е Путин да си иска плячката.
88
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Добре дошли в каманизъма! Свръхпечалбите ще се разпределят ПО РАВНО, хахаха. А планова икономика - кога да очакваме?
87
1
 
16
 
! Отговори
Аз преди 1 година
Комунизмът се завръща.Един за всички,всички за един!
86
0
 
20
 
! Отговори
Ало Редакцията! преди 1 година
Като триете коментари какво печелите?Мислите ли че утре като Приемат Закона който сме се задължили по Плана за възстановяване да приемем Потребителите да минен на свободния пазар а не цените да бъдат регулирани от КЕВР някой ще ви спести ДЕСЕТОКРАТНО ПО ГОЛЕМИТЕ СМЕТКИ ЗА ТОК ЩОТО СТЕ ТРИЛИ КОМЕНТАРИ?Какво печелите като давате трибуна на тези продажници КОИТО ЗАГРОБВАТ БЪЛГАРИЯ ДА ПЛАЩА ОТ ПЕЧАЛБИТЕ СИ ОТ АЕЦ и ТЕЦ на другите които досега с евтин газ правеха ток а нас НИ ЦАКАХА ЗА ВРЕДНИ ЕМИСИИ!
85
1
 
3
 
! Отговори
Справедливо ли е преди 1 година
някъде да минават урагани, а дригаде не?
84
2
 
4
 
! Отговори
До ковид преди 1 година
Че къде има справедливост?